Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Niste poze

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
HPA

HPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.05.2005
pozele cu pasari au fost facute cu CZJ Sonnar 135/3.5 (deci scurt ca si tele), mai am si un Sigma 55-200/4-5.6 care insa e mult sub Sonnar...

#128
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Tot respectul pentru sharp-ul sonnar-ului tau. Tare ma bate gandul sa-mi iau si eu un convertor m42. Intrebare: cum te descurci cu focalizarea manuala pe vizoru' de rebel?

#129
HPA

HPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.05.2005
cu focalizarea manuala pe vizorul rebel nu pot sa zic e foarte simplu, sincer nu am incercat pe alte dslr-uri sa vad diferenta dar nu mi se pare nici chiar asa de tragic cum sustin unii de pe aici.. tine si de obisnuita, deja rata pozelor iesite in focus a crescut destul de mult la mine in ultimele saptamani.
oricum daca am o poza care consider ca va fi ok, atunci trag cateva cadre (3 sau 4) ca sa ma asigur ca cel putin una va fi in focus sau pe aproape. :P .  Exista si adaptoare cu confirmare daca vrei , chiar pe aici era unul de vanzare , probabil ca o sa-mi iau si eu unul in viitor, mai ales ca am cateva obiective M42 bunicele.

de ex. poza cu strutul in varianta originala la 10Mp, fara nici o prelucrare , exact cu a iesit din camera care avea toate setarile pe 0 mai putin sharpness-ul pe 2 sau 3 nu mai retin acum, este facuta cu sonnarul de 135 , jpg la calitate doar 70% din motive evidente ..

Attached File  strut1.jpg   688.57K   27 downloads

#130
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Misto Sonnarul ala, cu cat l-ai luat? La tele nu mi se pare chiar asa greu sa focalizezi manual, dar asta doar teoretic, practic n-am pus mana sa vad cum ar fi. Mi se pare chiar simplu daca ai subiectul relativ aproape, ca vezi imediat blurul si subiectul in clar. Ma bate gandul si pe mine la un M42 de fun, dar nu stiu unde gasesc un 135 din asta :)

#131
HPA

HPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.05.2005
meios4us, dupa cum am spus tine si de obisnuinta/antrenament, oricum e pacat sa nu folosesc niste obiective mult mai bune calitativ decat cel din kit sau Sigma 55-200 care il am, doar ca iti trebuie un pic de timp la focusat, motiv pentru care nu se preteaza anumitor tipuri de fotografie.

cat despre unde ai putea gasi un sonnar 135 chiar nu stiu, al meu nu l-am cumparat ci l-am mostenit :) cu inca un CZJ Flektogon 35/2.4 si un Pentacon 50/1.8 , motiv pentru care mi-am si luat adaptorul m42.

#132
HPA

HPA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.05.2005
revin cu 3 abstracte mai recente.

Attached File  1.jpg   142.71K   28 downloads Attached File  2.jpg   179.82K   22 downloads Attached File  3.jpg   214.58K   20 downloads

#133
ybres

ybres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.10.2006
Foarte frumoase ca realizare... prima e cea mai ca lumea ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate