Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Se modifica examenul de permis au...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

GENERATOR ELECTRIC

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1450 replies to this topic

#919
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
bineinteles ca poti sa ii dai gazul direct in nas prin furtunul de la epurator, dar nu e normal asa ceva din puct de vedere tehnic.
iti trebuie un reglaj cu reactie negativa, care sa ii dea drunul la gaz in functie de cum vrea motorul sa traga, si sa inchida gazul dupa cum vrea sa se odihneasca, altfel nu vei putea decit sa folosesti motorul la un regim mediu, sau altfel spus, stabil. orice iseire din zona asta inseamna gaz aruncat in atmosfera. adica acel burduf care simte consumul si regleaza debitul dupa un reglaj prestabilit.
bravo tie ca ai citit despre asta, dar ai lacune.
trebuie sa te mai documentezi un pic.
adevarata economie o faci daca te orientezi spre combustibili grei, asemanatori motorinei, nicidecum asemanatori gpl ului.
glumesti cu lucruri serioase. cel putin in privinta uzurii acestor motorase. ungerea trebuie sa o ai de ambele parti, si sub piston, in baia de ulei, si deasupra pistonului, in camera de ardere-supapa de vacuare.

#920
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Merci pentru link, @scaiba. Citisem tot ce scrie pe-acolo, si m-am mai plans acum vreo jumatate de an si pe alte topicuri similare.

Totusi, am zis sa-mi incerc norocul si-aici, fiind un topic mai activ.

Insa marea diferenta fata de ce-am tot citit pe-acolo este ca eu nu vreau o solutie artizanala (gen valva de bicicleta, "plaman" din cauciuc de camera de bicicleta si asa mai departe).

As vrea o solutie comerciala, omologata etc. Cum spuneam, sunt niste firme si pe la noi care vand (sau, cel putin, au in oferta) generatoare mici (pana in 5 kW) cu functionare pe gaz, dar nu vand si piese de schimb (carburatorul cu regulator de gaz, de ex).

Poate am noroc sa fi vazut cineva asa ceva, dintre cei care mai citesc pe-aici..

#921
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
oricum, nu te crezusem cind ai zis ca te-ai documentat.
vad ca ai nevoie de ajutor

http://www.generalmo...robinet-7756310

daca vrei doar carburatorul

sau daca vrei generatorul complet

https://www.toolman....fazat-3-kw.html

http://www.dedeman.r...r-gpl/p/1042932

http://www.emag.ro/g...0/pd/DLGF82BBM/

Edited by bogdanb1, 23 January 2017 - 12:29.


#922
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
@bogdanb1:

Ce vrei sa zicu cu "adevarata economie o faci cu combustibili grei"??

Toti copiii stiu ca e mai economic pe gaz.. si cred ca si " cetcetatorii britanici" au aceeasi patere.

Probabil li se trage de la faptul ca gazul are o putere calorica mai mare decat benzina??

Si ce-ai vrut da zici cu "glumesti cu lucruri serioase" si cu uzura/ungerea pe ambele parti? Daca intra benzina in carburator, motorul e uns peste tot, dar daca intra gaz, e uns numa' jos (cam ca la doamne)?!

Edited by unGuru, 23 January 2017 - 12:27.


#923
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
la pomul laudat sa nu te duci deloc. varianta 2017.
eu v-am dat subiecte pentru a va documenta.
deci spor la treaba.
altii ne-au luat-o inainte. si cel putin datorita lor, gasim destule informatii.
tot ce lipseste, e ca nu citim.

#924
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
@bogdanb1:

Sa mori tu ca nu m-ai crezut?? De fapt, tu esti cel care cam bate campii.

Ba ca nu este mai economic gazul, ba ca nu-i uns pe ambele parti..

In ce priveste link-urile: chinezaria din primul link este neomologata, iar de generatoare care au asa ceva din fabrica ti-am spus si eu, de la inceput (chit ca tu le negi existenta si-acum) dar nu gasesc doar carburayorul cu regulator de gaz ca piesa de schimb.

Daca vrei sa facem intrecere ca sa ne aflam in treaba, iti torn si eu sute de link-uri cu ce-am citit (dar toate-s in engleza, sper ca nu te deranjeaza).

#925
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postbogdanb1, on 23 ianuarie 2017 - 12:43, said:

la pomul laudat sa nu te duci deloc. varianta 2017.
eu v-am dat subiecte pentru a va documenta.
deci spor la treaba.
altii ne-au luat-o inainte. si cel putin datorita lor, gasim destule informatii.
tot ce lipseste, e ca nu citim.

Bai frate, dar tu chiar n-ai ce face? Nu vezi ca te afunzi in ridicol cu fiecare postare?

Ba zici ca gazul e mai scump, ca motorul nu-i uns pe ambele parti, ca se usuca supapa si cade.. deci motorul pe gaz e un non-sens.. si dupa aia postezi link-uri cu astfel de generatoare?!

Ti-am spus ca nu ma intereseaza chinezariile de pe olx sa de pe site-ul pe care l-ai mentionat? Hai ca n-am chef sa ma cert, dar esti varza.. sper c-ai mers sa te culci, acum ca m-ai pus la punct (doh).

Arata-mi un link cu carburatorul/regulatorul de gaz pentru generatoarele de la emag/dedeman sau de unde-ai mai postat.. tu citesti ce scriu sau esti programat sa ma omori si-atat?!

#926
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Relax, mișună și din ăștia pe forum. Nu o sa ajungeți decât la nervi și eventuale vacanțe.

#927
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postbogdanb1, on 23 ianuarie 2017 - 12:12, said:

adevarata economie o faci daca te orientezi spre combustibili grei, asemanatori motorinei, nicidecum asemanatori gpl ului.

ungerea trebuie sa o ai de ambele parti, si sub piston, in baia de ulei, si deasupra pistonului, in camera de ardere-supapa de vacuare.

Mergi si imbraca-te frumos, tocmai ai intrat in istorie.

PS: Sper ca nu lucrezi si tu in vreun service, ca ma sinucid..

#928
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă nu reușiți sa vorbiți aceeași limba mai bine va opriți în a vorbi intre voi.

#929
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
@Raul:

Nu mi-e de nervii mei, dar asa se-ajunge la un topic de 100 de pagini care nu contine nimic. Eu oricum nu-i mai raspund, pentru ca ar trebui sa ma repet la infinit.

Edited by unGuru, 23 January 2017 - 13:21.


#930
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

View PostunGuru, on 23 ianuarie 2017 - 13:20, said:

@Raul:

Nu mi-e de nervii mei, dar asa se-ajunge la un topic de 100 de pagini care nu contine nimic. Eu oricum nu-i mai raspund, pentru ca ar trebui sa ma repet la infinit.

te rog sa ai un limbaj tehnic si sa postezi lincurile tehnice despre care ai vorbit, pentru a purta discutii mai elevate cu eventualii colegi ce vor sa participe.
altfel, regret, dar raminem la poli opusi.

#931
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Bai, tu citesti ce scrii? Esti culmea tupeului si a penibilului..

OK, gata, ramai la polul opus ca am treaba.

#932
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Lasati cearta si vedeti aici in link, ce fac altii pe cand voi va certati.
Si minunati-va.Posted Image

http://innovatehno.eu/products/

http://innovatehno.eu/products/

Nu va aruncati generatoarele la garla---va rog.Posted Image

#933
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Te credeam om serios..

#934
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View PostunGuru, on 23 ianuarie 2017 - 18:15, said:

Te credeam om serios..
Ar tebui sa ma crezi.
Aici unde lucrez am vb cu niste colegi Croati.si mi-au confirmat ca este adevarat.3800 euro.Citeste mai bine siteul.
Eu am comandat deja.

#935
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Deci tu ai semnat legamant de sange ca nu vei deschide cutia aia 5 ani de zile (asa cum scriu ei pe site)?!

Asa, dupa tine.. ce crezi ca ar contine o cutie de 90 kg care genereaza 7kWh, constant? Uraniu, plutoniu? Pai nici astia cu centralele nucleare nu au asa un randament.. ;)

In fine, comentariul meu de-acum e ca sa facem conversatie.. pe site-urile de-afara, daca postai link-ul ala erai banat automat (overunity & shit).

In fine, poate postezi pe-aici chitanta cu cei 3800 de euro aruncati pe gea.. scuze, "achitati" pentru blackbox. ;)

Stii care-i sloganul firmelor de genul asta? "In fiecare zi se mai naste cate un fraier.. totul e sa-l gasesti".

#936
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
@guru.
Ai vazut ca scrie .daca mu esti multumit 30 de zile nu le dai banul il returnezi.
Daca merge cu 6 Kw (o centrala electrica )  30 de zile fara sa pui nimic nu le dai banii?.
I spune ce sursa de energie poate sa sustina 6Kw timp de 30 zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate