Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 

semnalizare stanga si apoi dreapta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#1
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 09.03.2010
Se tot folosesc anumite "semnale si semnalizari" intre automobilisti.
De ex, in spatele tau este cineva grabit, iti da flash, te dai la o parte, si omul aprinde avariile pentru cateva secunde. Asta inseamna ca ti-a multumit.
Uite ce mi s-a intamplat mie.
Eram in localitate, mergeam aproape de viteza legala (40km/h,ma plimbam),  vine unul din spate, flash, ma retrag cat mai pe dreapta sa-i fac loc, tipul din spate vrea sa depaseasca dar se retrage pentru ca la vre-o 300 de metri urma o curba larga si foarte vizibila (vizibila pentru mine pentru ca eram in fata) . Eu vedeam foarte bine ca nu vine nici o masina, si ii fac semn sa depaseasca semnalizand drepta. Tipul mai incearca o data si apoi se retrage.Asteapta sa iesim din curba si in sfarsit depaseste. Pe toata durata depasirii nu a folosit in nici un fel semnalizarea.Dupa ce ma depaseste si reintra pe banda de mers, semnalizeaza o data scurt stanga si o data scurt dreapta.
Eu credeam ca le stiu pe toate dar "semnalul" asta nu stiu ce inseamna .
M-o fi injurat, mi-o fi multumit in alt fel decat cel conventional, habar n-am, dar ma macina gandul asta. Ce-o fi vrut sa spuna?
Dupa cum a facut din semnalizare, ar fi vrut sa arate asa cum ar da un om din cap stanga-dreapta, un fel de "of of mai mai".
E vre-un semnal intre soferi, sau tipul a facut asa pur si simplu, sau poate din greseala?
Ce-o fi?

Rog un moderator sa mute postul pe aria potrivita in caz ca am gresit.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.028
  • Înscris: 25.09.2006
Omul nu stie nici sa conduca nici sa semnalizeze si tu stai sa te intrebi ce o fi vrut sa spuna mutu ?

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.303
  • Înscris: 03.12.2005
E la fel ca semnul cu avariile, numai ca de prin alte parti. Eu l-am intalnit mai mult in Cehia, Polonia et co.

#4
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.887
  • Înscris: 03.05.2007
Sau poate nu a stiut sa aprinda semnalizarea stinga deodata cu cea dreapta (avariile), si atunci le-a aprins pe rind... :huh:

#5
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 06.07.2009

View Postcretuion, on 1st May 2010, 10:47, said:

Se tot folosesc anumite "semnale si semnalizari" intre automobilisti.
De ex, in spatele tau este cineva grabit, iti da flash, te dai la o parte, si omul aprinde avariile pentru cateva secunde. Asta inseamna ca ti-a multumit.
Uite ce mi s-a intamplat mie.
Eram in localitate, mergeam aproape de viteza legala (40km/h,ma plimbam),  vine unul din spate, flash, ma retrag cat mai pe dreapta sa-i fac loc, tipul din spate vrea sa depaseasca dar se retrage pentru ca la vre-o 300 de metri urma o curba larga si foarte vizibila (vizibila pentru mine pentru ca eram in fata) . Eu vedeam foarte bine ca nu vine nici o masina, si ii fac semn sa depaseasca semnalizand drepta. Tipul mai incearca o data si apoi se retrage.Asteapta sa iesim din curba si in sfarsit depaseste. Pe toata durata depasirii nu a folosit in nici un fel semnalizarea.Dupa ce ma depaseste si reintra pe banda de mers, semnalizeaza o data scurt stanga si o data scurt dreapta.
Eu credeam ca le stiu pe toate dar "semnalul" asta nu stiu ce inseamna .
M-o fi injurat, mi-o fi multumit in alt fel decat cel conventional, habar n-am, dar ma macina gandul asta. Ce-o fi vrut sa spuna?
Dupa cum a facut din semnalizare, ar fi vrut sa arate asa cum ar da un om din cap stanga-dreapta, un fel de "of of mai mai".
E vre-un semnal intre soferi, sau tipul a facut asa pur si simplu, sau poate din greseala?
Ce-o fi?

Rog un moderator sa mute postul pe aria potrivita in caz ca am gresit.

din cate stiu eu in strainatate se foloseste semnalizare stanga scurt apoi dreapta scurt ca multumire...avarile se folosesc atunci cand i mergi cu faza lunga in spate, cand nu il lasi sa depaseasca,etc...deci stanga scurt dreapta scurt - multumire...avarile - <esti bou>...
deci cel care ti-a facut stanga scurt apoi dreapta scurt este unul umblat pe afara care ti-a multumit...

Editat de republikbanat, 01 mai 2010 - 10:05.


#6
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 09.03.2010
Uite inca un "semnal" care in zona noastra (Buzau) se foloseste.
Mergi in coloana (60-70 km/h in localitate) si detectorul radar, sau GPS-ul detecteaza un radar sau o camera.
Aprinzi avariile si reduci la limita vitezei legale. Stingi avariile. Cel din spate intelege ca este radar si reduce si el. In nici un caz nu forteaza depasirea.
Prin zona voastra se foloseste semnalul asta?

Editat de cretuion, 01 mai 2010 - 10:16.


#7
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 06.07.2009

View Postcretuion, on 1st May 2010, 11:08, said:

Uite inca un "semnal" care in zona noastra (Buzau) se foloseste.
Mergi in coloana (60-70 km/h) si detectorul radar, sau GPS-ul detecteaza un radar sau o camera.
Aprinzi avariile si reduci la limita vitezei legale. Stingi avariile. Cel din spate intelege ca este radar si reduce si el. In nici un caz nu forteaza depasirea.
Prin zona voastra se foloseste semnalul asta?
da...sau se semnalizeaza stanga...eu deobicei i arat si cu mana sa incetineasca...din pacate la noi in tara nu prea se semnalizeaza raderele de ceilalti participanti la trafic...decat f rar..

#8
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postcretuion, on 1st May 2010, 11:08, said:

Uite inca un "semnal" care in zona noastra (Buzau) se foloseste.
Mergi in coloana (60-70 km/h) si detectorul radar, sau GPS-ul detecteaza un radar sau o camera.
Aprinzi avariile si reduci la limita vitezei legale. Stingi avariile. Cel din spate intelege ca este radar si reduce si el. In nici un caz nu forteaza depasirea.
Prin zona voastra se foloseste semnalul asta?

Frate, la noi cand cineva din fata ta reduce viteza fara un motiv evident, reduci si tu instant caci e CLAR ca te pandeste Garcea! Nu mai stai sa dai din avarii, etc... Si dupa ce treci, dai la greu de 2 ori din faza lunga pentru cei din sens invers, sa le strici complet petrecerea militienilor.  :naughty:
Faza naspa e cand cel care reduce viteza din senin in fata ta este... o blonda... Mai mult ca sigur ca NU este un radar...  :thumbdown:

#9
Florio64

Florio64

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 480
  • Înscris: 29.03.2010
Nu se poate sti ce a fost in mintea soferului respectiv care a semnalizat cand stanga cand dreapta.
Eu procedez in felul urmator; Daca nu exista un pericol real in "fata" si cineva doreste sa ma depaseasca semnalizez incontinu dreapta pana sunt depasit. Daca e periculos si neindicat sa fiu depasit semnalizez incontiniu stanga si are ma dau mai spre axul strazii ca sa inteleaga cel din spatele meu "ca nu ii dau voie".

In cazul in care cel care depaseste sunt eu si vad ca sunt ajutat si inteles, dupa ce am depasit nu uit sa dau un singur semn de avarie si ridic mana dreapta eventual, in semn de multumire la care mi se raspunde cu un flash scurt.

E mare lucru si extrem de frumos sa aratam colegialitate si ca ne pasa de partenerii de trafic :thumbup: .

Cand sunt primul care "simte" radarul bag avariile in continuu si ciupesc des frana cat sa se aprinda becurile de frana nu ca sa se reduca viteza.

Stima pentru toti conducatorii auto (buni sau nepasatori).
L.e. multumesc republikbanat,,, marturisesc n-am circulat pe afara cu masina.

Editat de Florio64, 01 mai 2010 - 10:30.


#10
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 06.07.2009

View PostFlorio64, on 1st May 2010, 11:19, said:

Nu se poate sti ce a fost in mintea soferului respectiv care a semnalizat cand stanga cand dreapta.
precum am spus...era unul umblat pe afara care i-a multumit...

#11
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 782
  • Înscris: 25.04.2008

View Postdan84, on 1st May 2010, 10:51, said:

Omul nu stie nici sa conduca nici sa semnalizeze si tu stai sa te intrebi ce o fi vrut sa spuna mutu ?
mama fratilor...omu nu stia sa conduca? ba stia foarte bine si era si om umblat, cam peste tot pe unde mergi prin europa semnalizarea stanga dreapta inseamna multumesc si nu se folosesc avariile pentru ca pe autostrada daca pui avariile inseamna ca ai o problema...si nu doar in polonia si cehia, peste tot se multumeste asa...

#12
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.630
  • Înscris: 17.02.2008

View PostFlorio64, on 1st May 2010, 11:19, said:

Nu se poate sti ce a fost in mintea soferului respectiv care a semnalizat cand stanga cand dreapta.

Da, si eu am intalnit in toata Europa genul asta de semnal alternativ pe post de multumire sau inlocuitor de "2 avarii".
Ba chiar i-am vazut pe unii care cred ca au un fel de automat ce le permite sa alterneze rapid stanga cu dreapta de mai multe ori (in special soferi de TIR). Greu de crezut ca se executa asa ceva din maneta de semnalizare...

#13
republikbanat

republikbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 06.07.2009
mai un exemplu...varul meu care locuieste de mic in de  cand a venit in ro a luat amenda ca nu avea farurile aprinse...in de doar motocicletele aprind farurile(faza scurta) pe timp de zi..eu unul nu am observat acest lucru si tot timpul am mers afara cu faza scurta aprinsa...

#14
oplaurentiu

oplaurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcretuion, on 1st May 2010, 10:47, said:

Se tot folosesc anumite "semnale si semnalizari" intre automobilisti.
De ex, in spatele tau este cineva grabit, iti da flash, te dai la o parte, si omul aprinde avariile pentru cateva secunde. Asta inseamna ca ti-a multumit.
Uite ce mi s-a intamplat mie.
Eram in localitate, mergeam aproape de viteza legala (40km/h,ma plimbam),  vine unul din spate, flash, ma retrag cat mai pe dreapta sa-i fac loc, tipul din spate vrea sa depaseasca dar se retrage pentru ca la vre-o 300 de metri urma o curba larga si foarte vizibila (vizibila pentru mine pentru ca eram in fata) . Eu vedeam foarte bine ca nu vine nici o masina, si ii fac semn sa depaseasca semnalizand drepta. Tipul mai incearca o data si apoi se retrage.Asteapta sa iesim din curba si in sfarsit depaseste. Pe toata durata depasirii nu a folosit in nici un fel semnalizarea.Dupa ce ma depaseste si reintra pe banda de mers, semnalizeaza o data scurt stanga si o data scurt dreapta.
Eu credeam ca le stiu pe toate dar "semnalul" asta nu stiu ce inseamna .
M-o fi injurat, mi-o fi multumit in alt fel decat cel conventional, habar n-am, dar ma macina gandul asta. Ce-o fi vrut sa spuna?
Dupa cum a facut din semnalizare, ar fi vrut sa arate asa cum ar da un om din cap stanga-dreapta, un fel de "of of mai mai".
E vre-un semnal intre soferi, sau tipul a facut asa pur si simplu, sau poate din greseala?
Ce-o fi?

Rog un moderator sa mute postul pe aria potrivita in caz ca am gresit.

ce sa-i faci? s-a impamantenit la noi sa se aprinda avariile! in tarile civilizate, se da semnal scurt stanga - dreapta! ce sa spun? toti la noi sunt soferi adevarati mai ales ce amatori si de duminica. avariile nu se aprind decat daca ai probleme!

View Postcoracao, on 1st May 2010, 11:31, said:

mama fratilor...omu nu stia sa conduca? ba stia foarte bine si era si om umblat, cam peste tot pe unde mergi prin europa semnalizarea stanga dreapta inseamna multumesc si nu se folosesc avariile pentru ca pe autostrada daca pui avariile inseamna ca ai o problema...si nu doar in polonia si cehia, peste tot se multumeste asa...

subscriu!

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
eu personal folosesc acest semn pentru a le arata retarzilor ce nu stiu ca masina lor e dotata cu semnale, cum sa le foloseasca.
daca face vreunul vreo manevra dubioasa fara semnalizare cand pot sa ajung in fata lui le schimb alternativ de vreo 2 ori...

altfel avarii pentru multumit, dreapta ca e ok la depasire (De la cel din fata), stanga inseamna sa stai pe loc deoarece vine din fata...

#16
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.630
  • Înscris: 17.02.2008
Pe mine unul ma deranjeaza din ce in ce mai mult faptul ca nu mai intalnesc clasicul semnal "2 x faza lunga" pe post de "detector radar"... Asta era mai tare ca orice detector sau statie CB! Ori lumea uita bunele obiceiuri, ori se bazeaza prea mult pe tehnologie, ori incepem sa ne tampim progresiv cu totii... sau toate la un loc...
Nah, bucuria militienilor!  :(

#17
cretuion

cretuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 106
  • Înscris: 09.03.2010
Recunosc ca nu am fost pe "afara" si granita am vazut-o doar pe harta. De-asta nu stiam de "stanga-dreapta" ca fiind "multumesc".
Km am suficienti, si permis din '85. Masina personala doar din '90. Fac aprox 15.000km pe an. Putini dar buni, si mai ales in siguranta.
Ii respect pe ceilalti participanti la trafic si, de multe ori, sunt la randul meu respectat.
E bine cand mai vezi o "umbra" de omenie in secolul vitezei, cand toata lumea se grabeste.
Daca mai stiti si alte semnale va rog sa postati.
Multumesc mult pentru explicatii.:P

Editat de cretuion, 01 mai 2010 - 12:36.


#18
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.196
  • Înscris: 29.08.2007
Pe DN,etc daca sunt opriti in coloana deobicei ultimu baga avarii, in oras daca te vede ca vii cu viteza din spate si el e oprit, unii iti pun avarii, la drum lung daca e ceva pe sosea ( cartoane, etc..) cel din fata iti da avarii.,

Uitete la min. 3:00 la clipul asta, cum ti-a facut tie cel care te-a depasit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eFlSy2Nwd-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate