Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Casa Sara P+M (450mp)

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdenky, on 19th April 2010, 18:06, said:

[...] Referitor la ferestre, eu am pus stejar triplu stratificat, se intretine mai greu, dar asta e. Am pus salamander la maicamia, profilul de 76 mm, si nu mi se pare rau. E-adevarat, sunt doar 5 camere, poate au si cu 6. Iti pot da adresa mesterilor, au fost foarte seriosi.
Pînă la urmă, despre ce este vorba: despre lemn sau despre PVC?  :confuzzled:

#20
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
cre ca e vorba de 2 case diferite.

#21
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
@eulen, zii te rog si cat ai bagat in ea pana acum si cat mai estimezi ca te face pana la finalizare.

#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postraduk, on 19th April 2010, 19:43, said:

Pînă la urmă, despre ce este vorba: despre lemn sau despre PVC?  :confuzzled:

Am crezut ca e clar ca nu mai stau cu mama, dar poate am fost ambiguu. I-am spus de varianta pe care am pus la apartamentul maicamii ca sa vada ca nu sunt un obsedat de lemn, ci doar il prefer din mai multe considerente.

View Postcasuta_papusilor, on 19th April 2010, 19:57, said:

cre ca e vorba de 2 case diferite.

Asa e, la mine e casa, la mama e apartament.

#23
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdenky, on 19th April 2010, 17:06, said:

Oricum o faci, e bine ca ai gandit-o inchisa. Noi avem deschisa si nu e o idee buna.
Referitor la ferestre, eu am pus stejar triplu stratificat, se intretine mai greu, dar asta e. Am pus salamander la maicamia, profilul de 76 mm, si nu mi se pare rau. E-adevarat, sunt doar 5 camere, poate au si cu 6. Iti pot da adresa mesterilor, au fost foarte seriosi.
Orice sfat e binevenit,trimite-mi si mie te rog adresa mesterilor.Un salut

View Postqudatheo, on 19th April 2010, 20:57, said:

@eulen, zii te rog si cat ai bagat in ea pana acum si cat mai estimezi ca te face pana la finalizare.
proiect + avize si scoatere din circuitul agricol= 5000 euro +-
fundatie +placa        =15000
parterul (zidaria)+placa=12000
manopera la casa + garaj+anexa+terasa spatele casei=15000
Iar estimarea pana la finalizare  xxxxxx euro. :confuzzled:Nu stiu dar destui bani cat sa platesti toata viata la banca


Aici am sa va pun poze de cum s-a executat zidaria

Iar aici poze cu executia placii de sus.

Attached Files



#24
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
De ce am impresia ca ai lucrat sau ai ceva experienta legata de Spania ?

Si sa te mai intreb ceva:)
Ti-au pus probleme astia de la primarie cu actele? Ti-au cerut ceva special sau care sa atraga atentia cel putin? Le-ai rezolvat tu ? Te-ai ocupat personal sau ai lasat pe seama altcuiva?

Intreb pentru ca sunt curios si as vrea sa ma informez cum merge treaba cu actele prin Timisoara

#25
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Sa stii ca nu e deloc mult, avand in vedere suprafata construibila si materialele care le vad in poze.
Probabil o sa mai bagi inca 40-50 000 EUR pana la finalizare.
Succes!

Edited by qudatheo, 20 April 2010 - 17:14.


#26
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010

View Postqudatheo, on 20th April 2010, 17:13, said:

Sa stii ca nu e deloc mult, avand in vedere suprafata construibila si materialele care le vad in poze.
Probabil o sa mai bagi inca 40-50 000 EUR pana la finalizare.
Succes!
Sunt bani multi pentru ca se castiga greu banii,dar ai dreptate casa a iesit destul de mare.Un salut

View Posthippyotu, on 20th April 2010, 15:19, said:

De ce am impresia ca ai lucrat sau ai ceva experienta legata de Spania ?

Si sa te mai intreb ceva:)
Ti-au pus probleme astia de la primarie cu actele? Ti-au cerut ceva special sau care sa atraga atentia cel putin? Le-ai rezolvat tu ? Te-ai ocupat personal sau ai lasat pe seama altcuiva?

Intreb pentru ca sunt curios si as vrea sa ma informez cum merge treaba cu actele prin Timisoara
Toate demersurile au timpul lor de rezolvare,dar sti cum e in RO multa umblatura,stat la cozi,birocratie.Si inarmeazate cu multa rabdare.Daca mergi pana la primarie te informeaza de tot ce ai nevoie,nu mai imi amintesc toate actele ce ai nevoie deoarece eu a trebuit sa iau totul de la zero:scoatere din CA,obtinere CU,avize de tot felul etc. si am avut si ajutorul unei persoane care s-a ocupat in majoritate de intocmirea actelor.

Edited by eulen, 20 April 2010 - 23:02.


#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
"Sa stii ca nu e deloc mult, avand in vedere suprafata construibila si materialele care le vad in poze.Probabil o sa mai bagi inca 40-50 000 EUR pana la finalizare". Cred ca sunteti cam optimist. Poate 45.000 de euro cu tot cu acoperis si instalatii. Pana la finalizare inmultiti cu 1,5 costurile casei la rosu. Asa credeam si eu, ca nu e complicat sa faci o casa. Pana la final, mi-am cam rupt dintii in costuri.

#28
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Sper ca anul acesta sa o terminam la rosu si dupa aceea mai vedem


Ce puteti sa-mi spuneti despre ampalsarea garajului pe limita de proprietate din punct de vedere legal?Pot avea probleme cu vecinii,autoritati?Problema este ca prima firma de constructii care au turnat si fundatia au amplasat garajul exact pe limita de proprietate.Nu stiu cum e mai bine:-sa continui si sa ridic garajul sau sa sparg fundatia si sa las cotele care mi se cer de 60 lateral si 70 spate.Precizez ca nu sunt geamuri pe nici o parte iar scurgerea apei de pe acoperis(in cazul ca garajul ar ramane pe limita de proprietate )as face-o sa vina la mine pe teren.Cine cunoaste cazuri similare va rog raspundeti.Alaturi aveti un desen in 3D cu amplasarea.

#29
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Din cate stiu, amplasarea unei contructii, fie ea si anexa/garaj, pe limita de proprietate impune un acord scris al vecinilor.
Nu cred ca un regulament local de urbanism poate sa elimine acordul asta.

Edited by lifestyle2000, 21 April 2010 - 23:40.


#30
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
M-am gandit si la posibilitatea asta dar e cam greu de dat de vecinii astia.

Attached Files


Edited by raduk, 22 April 2010 - 09:20.
citarea inutilă a postării precedente


#31
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Salut oameni buni.Va anunt ca s-a trecut la urmatoarea faza....mansardarea si terasa din spate in care a intrat cam multi saci de ciment aprox. 50 si inca nu e terminata.Am sa va atasez niste poze recentesa vedeti situatia lucrarilor.

Cam asa ceva vream sa iasa la mansarda astept opinii si critici bineinteles :coolspeak:


Asta e mansarda.4 camere,2dresinguri,2bai,1hol.

Va trimit si poze de la terasa din spatele casei.Iesirea pe terasa se face din salon.

Attached Files



#32
valica_21

valica_21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.02.2010
din cate am vazut casa mea este f asemanatoare cu a dvs din punct de vedere al camerelor si al suprafetei.eu construiesc un P+1+POD PARTER dormitor,birou ,baie,bucatarie,camara,dresing,living cu dining si la etaj 4 camere 2 bai si 2 dressinguri. construiesc alaturi si un garaj cu aneza de 70 mp.

as dori sa va intreb ce inaltime aveti pe nivel.ma intereseaza la interior la rosu.si cat a costat proiectul pe mp?

Edited by MirelaLucia, 22 May 2010 - 21:12.
editare post precedent


#33
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Salutari din nou tuturor celor de pe forum.Nu am mai postat demult nimic pe aici dar vin cu noutati.Sper sa va placa ,ca noua ne place f mult


Am sa adaug ceva poze cu mansardarea.

ceva poze de la acoperis.

Precizez ca la acoperirea casei s-a folosit tigla metalica .Arata foarte bine si cantareste mult mai putin ca tigla traditionala.

Attached Files



#34
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 05.01.2008
Imi place casuta :coolspeak: Mi se pare enorma......Cati oameni o vor popula?Care e costul la rosu al casei?

#35
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Posteulen, on 20th April 2010, 15:52, said:

proiect + avize si scoatere din circuitul agricol= 5000 euro +-
banuiesc ca ai dat cam 3500 de euro pe proiect ...ceea ce mi se pare super mult
cu siguranta te au taxat la mp , de aia ti au si facut o casa de mai marea frumusetea (adica super mare)
volumetria e cam trasa de par ..sunt cateva jocuri pe acolo , dar terasele(balcoanele) la cum s au gandit a se acoperi ...trebuia scazut la bani pentru ca alea sunt solutii de doi lei  
deci ...e mare dar nu are acel "vin o ncoa " ...acea atractie care sa te faca sa zici "da frate merita proiectul asta suma aia" ....da de unde

ps. sper sa nu mi o iei in nume de rau , dar asta sunt eu ...sunt deranjat cand vad proiectanti ce cer sume iesite din tipar ..dar iti ofera proiecte mai "slabute"
inca odata ...imi cer scuze daca am suparat cu ceva  :(

Attached Files


Edited by pivnitarul, 06 November 2010 - 19:24.


#36
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bre nea pivnitarule de data asta sunt pe aceiasi banda cu tine 100% ,exact aceliasi ''probleme'' le-am vazut si eu
e, acum cine da berea ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate