Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Casa Sara P+M (450mp)

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Salutari tuturor cititorilor acestui forum si felicitari moderatorilor acestuia pentru sfaturile si ajutorul ce-primim toti cei care incerc sa construiasca o casa."Casa visurilor" noastre arata cam asa in desen 3D.Este asezata pe o parcela de 16,8x50(834mp)avand o suprafata construita de aprox.450mp.Astept cu mult interes opinii,critici si sfaturi din partea celor care sunt in situatii similare,in aceea de a construi o casa durabila ,la preturi rezonabile si calitativ.

Attached Files


Edited by eulen, 18 April 2010 - 20:31.


#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
misto casa. sa fii sanatos si s-o termini cu bine.
si sa fii fericit cu ea!

1. unde o faci? casa.
2. planuri fundatie ai?
3. ceva planuri rezistenta...?
4. din ce o faci? fier, sticla si beton?
5. cat ai alocat ca buget, pe mp, la rosu, gri sau cu finalizare...?  ;)
6. in ce stadiu esti cu proiectul, autorizarea, constructia ...?

Edited by casuta_papusilor, 18 April 2010 - 20:51.


#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Arata foarte ok.
Insa nu uita sa iti faci si beci - noi am facut greseala asta, am crezut ca nu e asa de necesar, insa acum ne pare rau.

#4
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Cu toate ca urmaresc de mult timp acest forum m-am decis sa postez pe acesta stadiul lucrarilor in care ne aflam sperand la opiniile voastre in legatura cu constructia in sine ,imbunatatiri,sfaturi pentru hidroizolatii si altele.Momentan este turnata fundatia cu desnivel de 30cm la living si zidaria interior -exterior cu placa .La parter avem birou,baie ,CT,dormitor,bucatarie cu debara,dining si living ,holul si casa scarii.La etaj sunt 4 camere ,2 bai si holul,2 dressinguri.

View Postqudatheo, on 18th April 2010, 20:51, said:

Arata foarte ok.
Insa nu uita sa iti faci si beci - noi am facut greseala asta, am crezut ca nu e asa de necesar, insa acum ne pare rau.
Este destul de mult loc,tinand cont ca avem garaj+anexa pentru unelte,scule etc.

View Postcasuta_papusilor, on 18th April 2010, 20:50, said:

misto casa. sa fii sanatos si s-o termini cu bine.
si sa fii fericit cu ea!

1. unde o faci? casa.
2. planuri fundatie ai?
3. ceva planuri rezistenta...?
4. din ce o faci? fier, sticla si beton?
5. cat ai alocat ca buget, pe mp, la rosu, gri sau cu finalizare...?  ;)
6. in ce stadiu esti cu proiectul, autorizarea, constructia ...?

Locatia este Timisoara.Dupa cum vezi sunt in stadiul de constructie la rosu.Folosim porotherm de 30cm la exterior si la living de 38cm,iar la interior de 25cm(rezistenta )si despartitor de 11cm.

Attached Files

  • Attached File  010.jpg   73.8K   166 downloads
  • Attached File  024.jpg   58.15K   137 downloads
  • Attached File  026.jpg   51.72K   131 downloads
  • Attached File  031.jpg   73.52K   141 downloads
  • Attached File  foto_040.jpg   1.45MB   197 downloads
  • Attached File  032.jpg   84.86K   131 downloads


#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
deja ai cazut la bursa interesului cu 36,74%.
te mai ridica zidaria, care e frumoasa.
si stalpii! ti-au bagat apa in ei la turnare?

#6
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
Astept intrebari legate de felul in care se executa casa ,iar zilele urmatoare am sa incarc o poza cu amplasarea. :rolleyes:

View Postcasuta_papusilor, on 18th April 2010, 21:06, said:

deja ai cazut la bursa interesului cu 36,74%.
te mai ridica zidaria, care e frumoasa.
si stalpii! ti-au bagat apa in ei la turnare?
De ce a scazut bursa interesului?E din cauza locatiei sau....si cu apa din stalpi nu inteleg ce vrei sa spui.Fi te rog mai explicit

#7
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Posteulen, on 18th April 2010, 22:10, said:

Astept intrebari legate de felul in care se executa casa...
in ce fel se executa casa?

View Posteulen, on 18th April 2010, 22:10, said:

De ce a scazut bursa interesului?
fiindca nu mai esti freshman, ingenuu, cu emotia primei czamale bagate in pamant pentru fundatie...
ai ridicat parterul si i-ai pus si saiba..
ai devenit dintr-o data banal...
si pari prea serios! sau serioasa...

View Posteulen, on 18th April 2010, 22:10, said:

E din cauza locatiei sau....
da, locatia e absolut aiurea!
cine s-ar gandi sa construiasca in timis?
poate doar life, dar el s-a resemnat deja... :lol:

View Posteulen, on 18th April 2010, 22:10, said:

si cu apa din stalpi nu inteleg ce vrei sa spui.Fi te rog mai explicit
ai participat la turnari? s-a vibrat betonul? cat de seriosi sunt constructorii? ai poze cu faze anterioare?
stalpii par excelent turnati, dar poate a fost vreo smecherie pe acolo.

Edited by casuta_papusilor, 18 April 2010 - 21:22.


#8
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

da, locatia e absolut aiurea! cine s-ar gandi sa construiasca in timis?
poate doar life, dar el s-a resemnat deja...  :lol:
:lol: Ce vorbesti, TM e urmatorul pol de crestere din romania (dupa bucuresti) :smoke: (te bagi la un pariu?  :P)

Bun venit Eulen. :cheers:
Hai ca incet, incet se mai vad si ochi din timis aici pe forum.  :clapping:
Unde construiesti in TM? (presupun ca e o zona rezidentiala de langa oras, poate suntem vecini  ^_^ )

Am o intrebare: cat e distanta intre casa ta si cea a vecinului din dreapta? Intreb asta fiindca ma intereseaza aspectul "insorire". Dupa cum vad la tine fereastra de pe partea respectiva nu e umbrita. Eu am 3m intre peretele meu si peretele vecinului, acolo am o fereastra si sunt curios cat de mult va fi umbrita cand isi va ridica vecinul casa (P+M)

Frumoasa casuta. Succes la construit, putere de munca si sa va bucurati de ea.

Zidaria e executata cu simt de raspundere, betoanele arata foarte bine (sper ca nu ati bagat apa la turnare, presupun ca au fost doar vibrate, presupun gresit? ) suntem curiosi cum au aratat "fierataniile" din fundatii, grinzi, planseu etc..
Dupa cum sugera si casuta, daca ai facut poze inca de la inceputul lucrarilor nu ezita sa le postezi.

Edited by lifestyle2000, 19 April 2010 - 00:01.


#9
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Ma oftic!
E foarte misto zidaria. Astia din Timis....

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postforumeanu, on 19th April 2010, 00:47, said:

Ma oftic!
E foarte misto zidaria. Astia din Timis....


... lucram cu maramureseni! Glumesc (pe jumatate), ii doresc si eu bafta lui Eulen si sa iasa cum vor casa, cu ei sanatosi in ea! Am o curiozitate: de ce 38 pth la living si 30 in rest?

#11
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009

View Posteulen, on 18th April 2010, 21:25, said:

..........avand o suprafata construita de aprox.450mp...........................


>>>familie mare, renumeratie mica, dupa buget coane fanica, dupa buget!!!!!!
Nu-i cam mare bre casoiu'??
Si chiar, de ce zidarie de 30 si 38???


:peacefingers:

#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
cam ciudata amplasarea bucatariei si a locului de luat masa, mai ales ca ai si atatea usi. Eu n-am inteles cum ajungi de la bucatarie la locul de luat masa cu farfuriile in brate sau oala cu sarmale ( tu sau sotia :) )

#13
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010

View Postdenky, on 19th April 2010, 08:07, said:

... lucram cu maramureseni! Glumesc (pe jumatate), ii doresc si eu bafta lui Eulen si sa iasa cum vor casa, cu ei sanatosi in ea! Am o curiozitate: de ce 38 pth la living si 30 in rest?

Buna intrebare si simt de observatie.A trebuit sa schimbam prima firma de constructii (cea care a turnat fundatia si placa) deoarece au turnat toata placa la acelasi nivel desi in plan venea cu desnivel de 30cm la living,era de sarbatori frate ,oamenii se gandeau la masa de craciun la vacante cand au turnat-o.Asta e a trebuit sa gasesc alta echipa de muncitori care au facut deja cateva case prin zona si lucreaza destul de bine(priveste zidaria),explicandule despre ce este vorba au tercut la treaba si au facut schimbarea la salon spargandu-se placa in zona livingului obtinand desnivelul dorit de 30cm iar de jur -imprejur a ramas o bordura de 38cm.Cea mai buna solutie a fost sa punem caramida porotherm de 38 pentru a obtine ceva sa arate bine.in definitiv cred ca a iesit bine remedierea si a fost facuta corect(va rog sa ma corectati daca gresesc). Prima foto este cu placa la acelasi nivel iar a doua cu modificarea facuta unde a ramas bordura la living.

Attached Files



#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posteulen, on 19th April 2010, 12:25, said:

Buna intrebare si simt de observatie.A trebuit sa schimbam prima firma de constructii (cea care a turnat fundatia si placa) deoarece au turnat toata placa la acelasi nivel desi in plan venea cu desnivel de 30cm la living,era de sarbatori frate ,oamenii se gandeau la masa de craciun la vacante cand au turnat-o.Asta e a trebuit sa gasesc alta echipa de muncitori care au facut deja cateva case prin zona si lucreaza destul de bine(priveste zidaria),explicandule despre ce este vorba au tercut la treaba si au facut schimbarea la salon spargandu-se placa in zona livingului obtinand desnivelul dorit de 30cm iar de jur -imprejur a ramas o bordura de 38cm.Cea mai buna solutie a fost sa punem caramida porotherm de 38 pentru a obtine ceva sa arate bine.in definitiv cred ca a iesit bine remedierea si a fost facuta corect(va rog sa ma corectati daca gresesc). Prima foto este cu placa la acelasi nivel iar a doua cu modificarea facuta unde a ramas bordura la living.

Ahaa,
la mine e exact invers, la living am de 25 (placat cu polist de 10) pt ca e hexagonal si nu prea mergea la sparturi cea de 38 si in rest am 38 (cu polist de 5). Au trecut 2 ierni si e bun termosistemul. Sunt convins ca tot la fel de bine vei iesi cu 30+polist (apropo, te-ai gandit de cat sa pui?)
Bafta la santier si vreme buna, nu ca azi!

#15
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010
[quote name='lifestyle2000' post='8093468' date='18th April 2010, 23:39']:lol: Ce vorbesti, TM e urmatorul pol de crestere din romania (dupa bucuresti) :smoke: (te bagi la un pariu?  :P)

Bun venit Eulen. :cheers:
Hai ca incet, incet se mai vad si ochi din timis aici pe forum.  :clapping:
Unde construiesti in TM? (presupun ca e o zona rezidentiala de langa oras, poate suntem vecini  ^_^ )

Am o intrebare: cat e distanta intre casa ta si cea a vecinului din dreapta? Intreb asta fiindca ma intereseaza aspectul "insorire". Dupa cum vad la tine fereastra de pe partea respectiva nu e umbrita. Eu am 3m intre peretele meu si peretele vecinului, acolo am o fereastra si sunt curios cat de mult va fi umbrita cand isi va ridica vecinul casa (P+M)

Frumoasa casuta. Succes la construit, putere de munca si sa va bucurati de ea.

Zidaria e executata cu simt de raspundere, betoanele arata foarte bine (sper ca nu ati bagat apa la turnare, presupun ca au fost doar vibrate, presupun gresit? ) suntem curiosi cum au aratat "fierataniile" din fundatii, grinzi, planseu etc..
Dupa cum sugera si casuta, daca ai facut poze inca de la inceputul lucrarilor nu ezita sa le postezi.[/quote]
Salut lifestyle.Mersi de incurajari.Locatia este in Dumbravita la 10min. de Timisoara cu masina, o zona linistita unde se construieste mult in ultimul timp.Avem langa teren toate facilitatile (gaz,apa,curent).Distanta intre case este de 5m si distanta intre casa si gard de 3m.Iar poze de cum s-a turnat fundatia nu am,imi pare rau,nu m-am gandit ca o sa postez pe forum. :rolleyes:

[quote name='denky' date='19th April 2010, 11:31' post='8094590']
Ahaa,
la mine e exact invers, la living am de 25 (placat cu polist de 10) pt ca e hexagonal si nu prea mergea la sparturi cea de 38 si in rest am 38 (cu polist de 5). Au trecut 2 ierni si e bun termosistemul. Sunt convins ca tot la fel de bine vei iesi cu 30+polist (apropo, te-ai gandit de cat sa pui?)
Bafta la santier si vreme buna, nu ca azi!


Adevarul este ca o buna "captuseala" a casei =mai putine cheltuieli la gaze ?!!M-am gandit la polistiren de 10 iar geamuri triple cu 6 camere la tamplaria de pvc.Cred ca este o alegere buna dar costoasa  ,sper sa reusim asa.Cine poate sa-mi dea nume de firme serioase de tamplrie pvc din zona ,astept raspunsuri.

Attached Files



#16
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009

View Posteulen, on 19th April 2010, 12:25, said:

............in definitiv cred ca a iesit bine remedierea si a fost facuta corect(va rog sa ma corectati daca gresesc). ....

pai asta inseamna sa ne spui si cum au facut! ;)
cum sunt convins cu nu au mai legat armatura placii de elevatie, ar fii fost de preferat o tasare serioasa a pamantului sub placa si poate chiar o armare suplimentara!! au facut asa ceva?
daca ai marit grosimea peretelui la 38 ce ati facut cu stalpisorii si centurile? vad 4 fire la stalpi, aveti beton mort, nearmat???

#17
eulen

eulen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMirelaLucia, on 19th April 2010, 11:12, said:

cam ciudata amplasarea bucatariei si a locului de luat masa, mai ales ca ai si atatea usi. Eu n-am inteles cum ajungi de la bucatarie la locul de luat masa cu farfuriile in brate sau oala cu sarmale ( tu sau sotia :) )

Ciudata?Eu as spune separata de living si dining.Oricum nu este mare distanta de la bucatarie la dining.Am facut pe desen si iesirea din bucatarie direct in dining.Ce parere ai?

Attached Files



#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Posteulen, on 19th April 2010, 15:00, said:

Ciudata?Eu as spune separata de living si dining.Oricum nu este mare distanta de la bucatarie la dining.Am facut pe desen si iesirea din bucatarie direct in dining.Ce parere ai?

Oricum o faci, e bine ca ai gandit-o inchisa. Noi avem deschisa si nu e o idee buna.
Referitor la ferestre, eu am pus stejar triplu stratificat, se intretine mai greu, dar asta e. Am pus salamander la maicamia, profilul de 76 mm, si nu mi se pare rau. E-adevarat, sunt doar 5 camere, poate au si cu 6. Iti pot da adresa mesterilor, au fost foarte seriosi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate