Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Protecția muncii la construcțiile în regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Poste_bulu, on 4th April 2010, 17:09, said:

Cu siguranta nu voi ridica casa doar cu socrul. Echipa mea este in schimb alcatuita doar din membrii familiei, care pentru o perioada este un pic imprastiata pe diferite meleaguri, asa ca faza cu dorel si cu firma pica in cazul meu, doar ca eu trebuie sa impun un ritm si niste reguli ce cu siguranta vor fi respectate altfel "dorel" paraseste echipa. Atata timp cat eu nu spus ca trebuiesc purtate una si alta a picat pe mine magareata.

View Postalibabu, on 4th April 2010, 20:27, said:

dpdv legal, nu cred ca se considera accident de munca, un eveniment in care un dorel care te ajuta   (ca doar nu ai contract cu el....) se loveste la tine pe  mosie...
Aici cam asa cred si eu, asa ca astept cu interes confirmarea. Sincer nu se duce ITM pe santiere mult mai mari si vine la mine sa ma traga de urechi ca nu am casca verde la nu stiu ce salahor si eu ca nu am rosie, nu cred si oricum nu imi este teama de nici un control. Eu nu vreau sa ma pun la punct din cauza vreunui control ci pur si simplu nu vreau sa am nici un incident la mine pe "mosie" sau cel putin sa incerc sa limitez la maxim efectele vreunuia.  

Edited by dannastase, 05 April 2010 - 14:25.


#20
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postsanddy1964, on 3rd April 2010, 20:29, said:

SI  INCA  CEVA  IMPORTANT:  NU SE  LUCREAZA IN ZILE DE  SARBATOARE!

pun pariu ca in proportie de 90 % dintre constructori , au fost astazi pe ...metereze

Edited by cheta06, 09 April 2010 - 17:05.


#21
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
nu cred, ca a fost sarbatoare mare

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ba eu cred, ca a fost vremea frumoasa si i-a indemnat la pacat.
si eu trebuia sa ma duc azi la pamant si am renuntat.

#23
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
hihi

pe-aici in sudul tarii posibil sa lucreze, dar in nord nu prea lucreaza lumea in sarbatorile mari

aici nici duminica n-o prea respecta multi

#24
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
Dumnezeu s-a odihnit a 7-a zi pentru noi....
noi avem nevoie de odihna, de pauza, de rupere de lucrul de zi cu zi...
cum zice si casuta, in alte tari cu mai bunastare sunt mult mai multe zile libere...
aici in italia aproape toti stau in chirie...bani se duc pe...viata...
pana la urma toate lucrurile sunt desertatoare...vanitas vanitatum et omnia vanitas...
asa ca o zi doua libere nu strica nimanui, ci-i face bine la cap...sa n-o ia razna...hi

OFFTOPIC...

#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
dar daca peste saptamana munca mea e alta decat fac eu duminica, adica rup calculatorul pe licitatii valutare, sau fac suruburi pe strung 8-10 ore pe zi 5,5 zile pe saptamana, si duminica dau si eu cu grebla, sapa si cazmaua, asa, de relas, prin gradina, se pune ca nu respect ziua de odihna?
ca pentru ala care invarte zeci si sute de milioane de guinee pe credite, piete si bugete la vreo banca, de dimineata pana seara, e o odihna mintala si descarcatoare cateva ore de sapaliga.

Edited by casuta_papusilor, 09 April 2010 - 18:30.


#26
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
depinde

daca esti crestin duminica e ziua Domnului, adica mergi la biserica, citesti carti religioase,etc.

daca nu tii ziua Domnului, ci doar te odihnesti nu prea conteaza cum o faci

#27
antal_claudiu

antal_claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 07.02.2010
da, asa este...
duminica, sarbatore inseamna sa schimbi macazul...
doar ca de la harnicie la nebunie hotarul e stramt...
dar vorba lu' mama...pana te odihnesti adu o galeata cu apa...hi
important (zic eu) este sa nu uiti sa traiesti...sa te bucuri de viata, nu sa te-ngropi in ea,
s-ai bani, nu sa te aiba ei pe tine...
scopurile sunt scopuri...mijloacele sunt...

offtopic!

#28
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostMyryam, on 9th April 2010, 19:45, said:

depinde

daca esti crestin duminica e ziua Domnului, adica mergi la biserica, citesti carti religioase,etc.

daca nu tii ziua Domnului, ci doar te odihnesti nu prea conteaza cum o faci
se presupune in ipoteza, ca se merge dimineata la slujba, spicuim putin din geneza si sarim repede la apocalipsa, macar o ora...
dupa-amiaza mergem si bem pp la MI S-A..., cu gabi suedezu...

Edited by casuta_papusilor, 09 April 2010 - 19:04.


#29
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Mi-am stalcit creierii citind normele de protectia muncii dar n-am casit nimic despre santierele in "regie propie" Singura referire (cam vaga , deci varza intr-o instanta de judecata ) la "regizori propii" ar fi la art. 255 :.....In vederea mentinerii securitatii ....bla bla, lucratorii independenti trebuie sa respecte prevederile privind obligatiile angajatorilor.....bla bla...."

View Postcasuta_papusilor, on 9th April 2010, 19:51, said:

se presupune in ipoteza, ca se merge dimineata la slujba, spicuim putin din geneza si sarim repede la apocalipsa, macar o ora...
Bre, voi cautati motive  sa stati degeaba   :naughty:  si eu tip cu maseaua umflata dupa echipe prin constanta!!!

Attached Files



#30
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postalibabu, on 9th April 2010, 18:58, said:

Bre, voi cautati motive  sa stati degeaba   ... si eu tip cu maseaua umflata dupa echipe prin constanta!!!

au tipat si ei la randul lor ...acuma stau si admira ceea ce au ridicat :) .............fiecare cum ii vine randul  :deadtongue:

Edited by cheta06, 09 April 2010 - 19:07.


#31
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
asa e, noi am alergat si i-am gasit pe cei mai buni, cu care am colaborat fara griji, stres si probleme!
si ne-am ridicat case marete, ca cabina portarului de la IMGB.
tu ce ai facut toata iarna?

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalibabu, on 9th April 2010, 19:58, said:

Mi-am stalcit creierii citind normele de protectia muncii dar n-am casit nimic despre santierele in "regie propie" Singura referire (cam vaga , deci varza intr-o instanta de judecata ) la "regizori propii" ar fi la art. 255 :.....In vederea mentinerii securitatii ....bla bla, lucratorii independenti trebuie sa respecte prevederile privind obligatiile angajatorilor.....bla bla...."
Hai sa-ti spun eu o vorba:,,Mortii sa fie acoperiti de pamant si vii de hartii".Prin urmare:
-Toti muncitorii pe care ii ai pe santier trebuie sa aiba fisa de protectie a muncii
-instructaj lunar facut de un inspector cu protectia muncii,abilitat(sunt firme abilitate sau persoane fizice)
-echipament specific de munca (salopeta,bocanci,casca)
-afisarea planului de masuri sai actiune in caz de ..
-trusa medicala de prim ajutor
-tabloul pt organizare de santier,dotat cu priza de pamant corespunzatoare!

#33
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 9th April 2010, 20:13, said:

tu ce ai facut toata iarna?
am asteptat sa-mi deseneze arhitectul, palatul!  :thumbup: ---amanunte pe jurnalul meu , cand imi mai trec dracii, ca acum numai despre mama lui imi vine sa scriu!

View Postanaki, on 9th April 2010, 20:15, said:

Hai sa-ti spun eu o vorba:,,Mortii sa fie acoperiti de pamant si vii de hartii".Prin urmare:
Da boss,  de acord!
Dar mie-mi place sa lucrez by the book. Si in domeniul Protectiei muncii nu pre e reglementata treaba in ce priveste lucrul in " regie propie" . Am cautat aspecte referitoare la raspunderea civila / penala in cazul unui accident petrecut pe un astfel de santier.....NIK!  Si daca e nik, nu vad de ce trebuie sa raspunzi tu , ca dorel are o aschie in buric!

#34
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,340
  • Înscris: 17.03.2009

View Postalibabu, on 9th April 2010, 20:23, said:

Si daca e nik, nu vad de ce trebuie sa raspunzi tu , ca dorel are o aschie in buric!
Te inseli!Printre altele am fost silit sa fac niste cursuri  de inspector cu protectia muncii,pentru a putea face instructaj intern oamenilor,si se prevede clar si situatia aia in regie proprie,am si doua manuale dar nu in format electronic

#35
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postanaki, on 9th April 2010, 20:31, said:

Te inseli!.....
Acept orice forma de bataie peste cap cu o norma legala, un articol, ceva, facut sul  :chair: !

#36
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postanaki, on 9th April 2010, 19:31, said:

...si se prevede clar si situatia aia in regie proprie,am si doua manuale dar nu in format electronic
Si daca te rugam nu ne pui si noi 2, 3 aliniate cu cei mai important pt habarnistii de noi?

LE Azi nu fusai la munci si am dormit ca ursu de la 4 pana acum  :thumbup:

Edited by dannastase, 09 April 2010 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate