Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Protecția muncii la construcțiile în regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
Buna seara si Sarbatori Fericite

Avand in vedere un eveniment mai putin nefericit fericit intamplat astazi pe "mosia" mea (socramiu a fost aproape sa isi scoata ochiul stang in momentul in care a taiat o bucata de OB fi6 din colac si in loc sa muncim am alergat 5-6 ore de la un spital la altul) doresc sa deschidem un topic unde sa impartasim cu totii urmatoarele aspecte:
- materiale de protectie a muncii obligatorii pe santiere mici (case, vile samd);
- metode de evitare a unor incidente;
- intamplari nefericite si motivele ce au dus la aceastea din care fiecare sa invatam sa ne ferim;
- orice alte adaugiri sunt binevenite.

Asadar eu pana acum am folosit
- impamantare la panoul principal de alimentare temporara de santier;
- manusi de protectie;
- incaltaminte cu talpa si bot metalic;
- ochelari de protectie folositi doar impreuna cu scule electrice (flex, polizor, circular);
- treceri peste gropi facute din dulapi grosi de cel putin 5 cm
- protejarea oricarui fier beton ce este mai scund decat inaltimea celui mai mic om de pe plantatie;

PS Daca nu este potrivita aria il rog pe dom` Raduk sa fie indulgent si sa il mute la locul potrivit.

Edited by raduk, 03 April 2010 - 20:28.


#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
la mine i-a scapat unuia tabla de acoperit baraca muncitorilor pe laba piciorului si i-a sectionat un tendon.
l-au dus la spital si l-au operat.
era in slapi, daca ar fi fost in bocanci n-ar fi avut nici pe dracu.

si fiindca n-au legat tabloul la impamantarea pe care o facusem in fundatie s-au curentat cu vibratorul.

#3
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
E bine sa va asigurati cand asezati scara pe pamant pt a urca pe casa ca sta pe pamant uscat si tare ori pe ceva care sa-i asigure o baza solida.Eu am rugat un coleg cu care puneam shingle pe o casa sa puna scara sa cobor de pe casa sa ne luam pauza, insa el nu a facut ce am zis eu mai sus si ,dupa ce am pus piciorul pe scara,cum am luat piciorul de pe acoperis si m-am lasat cu toata greutatea pe scara, a intrat scara in  pamant si ....am relizat doar ca nu era nici un nor pe cerul de deasupra mea.Norocul meu ca nu era nimic pe jos ci dor pamantul.Mi-a luat vreo 2-3 minute sa pot respira din nou,datorita socului plamanilor pt ca am cazut lat pe spate.Mai cazuse cineva la fel ca mine si a fost mult mai ghinionist decat mine pt ca si-a prins piciorul in scara si l-a fracturat.
Nu lasati niciodata bucati de scandura cu cuie in ele pe jos ,cel putin vreo 3-4 am servit in talpa si purtam intotdeauna bocanci adevarati de lucru.Un cui a trebuit sa-l trag cu clestele din talpa.INTERZIS CU SLAPI IN CONSTRUCTII.
Folositi manusi la manevrarea lemnului,altfel va umpleti mainile de aschii.
Mai zic daca imi mai aduc aminte.

L.E. Inca una: folositi centura la brau cand ridicati greutati:galeti cu beton,grinzi ,scandura....noi foloseam tot timpul pt ca aveam pouchul (posetele de la brau cu scule) prins pe centura din asta lata.Asta daca mai vreti copii....
Cand faceti rampe din scandura pt a urca in casa,unde nu sunt scarile gata,bateti pe ele si niste trepte,tot din scandurele,pt ca daca ploua si se uda lemnul, sa nu mai zic si ca ne umple de glod, se poate aluneca pe el cand urcati, mai ales cu greutate.Aici iar am muscat-o personal.
Evitati confectionarea scarilor din lemn,improvizate,mai ales cei care construiesc for a living ,utilizati scari metalice.Cele din lemn cedeaza usor cand urcati pe ele cu greutate si nu sta nimeni sa verifice rezistenta treptelor inainte de solicitare.

Edited by bobodinvs, 03 April 2010 - 20:23.


#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
e foarte impotant acest subiect, chiar ar trebui facut ceva ca acest opic s a fie separat de gramada..
si la mine a cazut un nene, Bica de pe o schela si s -a bulit la umar, a fost la spital, etc. Sile s-a dat la o parte, ala a zis ca era la un nene la Otopeni, etc etc..daca era mai nasol, ce se intampla?I-am dat cavea milione ca s a se duca la un doctor dar stiu eu ce-o fi facut? Dupa 2 luni si zicea ca-l mai doare. Deci atentie mare si la aspectele legale cand e vorba de regie proprie.
Le-am luat si eu ochelari de protectie, manusi, etcdar nu am vazut s a poarte unul macar bocanci sau casca. Slapii sunt la ordinea zilei.
Atentie mare la schele, numai dulapi de 5 la orizontale ca altfel e de rau.
Normal ar trebui postate normele de protectie aici ca sa le citeasca si cei care nu au idee de santier, etc

SI  INCA  CEVA  IMPORTANT:  NU SE  LUCREAZA IN ZILE DE  SARBATOARE!

Edited by sanddy1964, 03 April 2010 - 20:30.


#5
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu cunosc legislația în acest domeniu, dar am auzit, repet "am auzit", că în cazul unui șantier în regie proprie, întreaga răspundere cade în sarcina proprietarului, care are obligația de a asigura instructajul de protecția muncii a celor care vor lucra pe acel șantier.

Dacă este cineva în măsură să ne confirme sau infirme acest lucru, îl rog să o facă. Mulțumesc. :worthy:



P.S. Poate că ar fi mai bine ca atunci cînd dați exemple de întîmplări nefericite să nu dați nume, localizări etc., ci doar să spuneți: "am auzit că la cineva, nu mai știu cine, s-a întîmplat ...". ;)

#6
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 sanddy1964, on 3rd April 2010, 20:29, said:

...SI  INCA  CEVA  IMPORTANT:  NU SE  LUCREAZA IN ZILE DE  SARBATOARE!
Asta stiu si eu tocmai daia nu am lucrat ieri, dar azi nu am avut nici o impotrivire din partea partii feminine (soata, mama, soacra) care tine cont de ale bisericii. Joi cand am fost la munca m-a luat la goana Sefu cu o ploaie scurta dar care a avut efect. 

 raduk, on 3rd April 2010, 20:41, said:

...că în cazul unui șantier în regie proprie, întreaga răspundere cade în sarcina proprietarului...
Stiu sigur ca este raspunderea mea ca si beneficiar facand casa in regie proprie. Am primit aceste informatii atat de la arhitect cat si de la diriginte si de aici interesul meu. Pana nu ma pun la punct am zis STOP LUCRARII.

Edited by dannastase, 03 April 2010 - 20:48.


#7
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 sanddy1964, on 3rd April 2010, 21:29, said:

[...] SI  INCA  CEVA  IMPORTANT:  NU SE  LUCREAZA IN ZILE DE  SARBATOARE!
La acest lucru aș avea cîte ceva de comentat, dar prefer să mă abțin pînă după sărbători.  :peacefingers:

#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Clar, ti-e frica sa nu faci pacat azi si astepti sa treaca PASTELE!
Eu zic ca nu o sa gasiti constructori care sa lucreze de sarbatorile religioase. BA MAI MULT, DACA E VREO SARBATOARE LAICA, O RESPECTA SI P-AIA CU SFINTENIE. 1 Mai, 1 Decembrie, etc

Edited by sanddy1964, 03 April 2010 - 21:19.


#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
romania acorda cele mai putine zile libere oamenilor muncii de la orase si sate de prin toata europa civilizata.
vreo 5, plus sf. marie, 6.
altii dau 15-18.

LE. s-au indurat si au mai dat si de rusalii, parca, sau nu stiu eu?

Edited by casuta_papusilor, 03 April 2010 - 21:46.


#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 sanddy1964, on 3rd April 2010, 22:19, said:

Clar, ti-e frica sa nu faci pacat azi si astepti sa treaca PASTELE! [...]
Nu fac nici un păcat! Dacă nu scriu dar îl gîndesc, tot păcat este! Corect? Dar eu nu vreau să isc o discuție/polemică pe acest subiect chiar în ajunul celei mai mari sărbători creștine.  :peacefingers:

#11
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 03.11.2006
N-a zis nimeni nimic de purtat casca. E foarte important s-o porti. In principiu tot tine de atentie pregatire.
Inca o protectie importanta e lipsa alcoolului pe santier. Daca se bea sa se faca dupa program.

@ dannastase: insanatosire grabnica pentru socru!

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
in principiu, dumnealui spune ca, nu scrie la carte decat ca, sa nu muncesti in a 7-a zi.
daca mai tin eu bine minte ...

#13
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Bai,da' voi nu va duceti dupa lumina?
Ca la mine e ora 1 ziua,deci am o scuza, ca e lumina afara,dar voi...?

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 bani002, on 3rd April 2010, 21:47, said:

N-a zis nimeni nimic de purtat casca.!
ba  da  am zis  eu mai sus:

Quote

Le-am luat si eu ochelari de protectie, manusi, etc dar nu am vazut sa poarte unul macar bocanci sau casca

:naughty:  :lol:  :lol:

Edited by sanddy1964, 03 April 2010 - 21:57.


#15
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 bani002, on 3rd April 2010, 21:47, said:

...@ dannastase: insanatosire grabnica pentru socru!
Multumesc. Nu a fost vorba de alcool in orice caz :nonobad:  . Din punctul asta de vedere sunt foarte drastic. Servim ceva la masa de pranz dar asa ca si impartaseala.

 raduk, on 3rd April 2010, 21:38, said:

...Dar eu nu vreau să isc o discuție/polemică pe acest subiect chiar în ajunul celei mai mari sărbători creștine.   :peacefingers:
Sincer si eu am fost un pic sucarit ieri ca s-au pus "muierile" cu gura pe mine sa nu ma duc la munca  :confuzzled: dar m-am conformat ca altfel haleam post negru azi  :notangel:  

 bobodinvs, on 3rd April 2010, 21:54, said:

Bai,da' voi nu va duceti dupa lumina?...
Ca "pedeapsa" ca nu mau lasat ieri la treaba am delegat, sa aduca lumina, fetele anul asta si eu stau sa citesc despre protectia muncii     :thumbup:

Edited by dannastase, 03 April 2010 - 22:17.


#16
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Protectia muncii o sa fie cea mai mica dintre problemele tale peste ceva vreme.
Daca-i il iei de pe marginea drumului, sigur platesti pentru prostiile lui. Diferenta ca pret e destul de mica intre meseriasi luati "asa" si echipa care nu inregistreaza in acte lucrarea dar cu care poti face o conventie de protectia muncii (au totusi o firma). Conventia e si aia inselatoare asa ca trebuie sa deschizi ochii cand o semnezi. Cel mai important lucru e sa te asiguri ca se consuma alcool doar la sfarsitul programului, preferabil in afara santierului. Ca doar nu o sa ridici casa doar cu socrul. Succes!

#17
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 dannastase, on 3rd April 2010, 19:24, said:

- ochelari de protectie folositi doar impreuna cu scule electrice (flex, polizor, circular);


Ochelarii sunt buni si cand se taie fier beton din colac cu clestele manual (spirele arcuite eliberate necontrolat).

#18
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
dpdv legal, nu cred ca se considera accident de munca, un eveniment in care un dorel care te ajuta   (ca doar nu ai contract cu el....) se loveste la tine pe  mosie. Sunt in stadiul de aprofundare si documentare a subiectului (care e foarte interesant).... dar asa-mi pare la o prima vedere. Astept o parere avizata....
Eu vad asa:  vrei sa schimbi personal (in regie propie) un bec in casa. Nu cred ca daca te electrocutezi va veni ITM ul sa ancheteze cazul.
Oricum voi merge pe aria "Juridic" sa intreb si revin ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate