Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7716 replies to this topic

#3637
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 10.03.2012
Voi care ati primit notificari cam cat platiti daca nu sunt indiscret?

#3638
motomar

motomar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.02.2009
La RDS canalele Look nu costa in plus pe abonat, ca la UPC , ei au oricum patru canale DIGI care sunt la un nivel ridicat , comentatori, continut, stiri.  La UPC imi opresc meciul ca sa vad niste reclame la diferite shwou-ri autohtone de slaba calitate. Tenis, Formula 1 etc.
Atata timp cat mi-au impus 2 ani de contract, cu penalitati in caz ca renunt la ei, tot asa ar trebui sa pastreze pretul. In caz contrar concurenta ne asteapta  cu oferte generoase  TELEKOM sau RDS.

#3639
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
De ce au majorat pretul? Nu am pachet sport sau xxx. Am in abonament grila lor clasica maxima + HBO...
Se poate negocia ceva la majorare asta?

#3640
motomar

motomar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.02.2009
Au si ei fotbal si -si arata muschii !Posted Image  Abia astept NET de 1000.

#3641
Grig

Grig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 20.02.2005

 motomar, on 08 octombrie 2018 - 17:25, said:

Au si ei fotbal si -si arata muschii !Posted Image  Abia astept NET de 1000.
La ce configuratie te gandesti si la ce bani?

#3642
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

 Grig, on 08 octombrie 2018 - 09:21, said:

Am primit email legat de cresterea de pret cu 3.5 lei. Am citit ofertele de pe forum, si am sunat la ei acum dimineata. Au preluat cererea si in maxim 10 zile ma contacteaza "un superior" al operatoarei. Pentru Play Family+HBO+Discovery, Internet 500 si telefonie fixa nelimitat RO, UE fix si 3 echipamente suplimentare (2 CI si un receptor) platesc lunar 98 lei/lunar. Cum vi se pare,  pot sa cobor aceasta valoare?
Mult mi se pare. Normal ca poti scadea.
Asta e un pachet de maxim 70 de lei, ca sa nu mai spun ca unii il au pe la 50 de lei. Dar, conteaza si vechimea si cat de bun platnic esti. Oricum, nu accepta ce ti se ofera la prima strigare.

 corinadaniela, on 08 octombrie 2018 - 11:56, said:

azi am primit si eu mailul cu notificarea majorarii abonamentului cu 3,5 lei.
chiar sunt curioasa ce reusiti voi sa obtineti "la retentie", experientele voastre ne ajuta si pe noi, ceilalti.
Corina, ca sa putem sa te ajutam cu o zona de pret ok, spune-ne, te rog, tu ce pachet ai ? Ce contine si la ce bani ?

 hansoloro2, on 08 octombrie 2018 - 12:07, said:

Voi care ati primit notificari cam cat platiti daca nu sunt indiscret?
Am mai scris in urma, dar fac refresh :
Tv Maxim + Maxpack cu HBO Go + Passion + 4 x CI
Net 500
Tel fix nelimitat fix national, folosit cateva min din an in Paste
Pret = 69 lei inainte de notificare, dupa "renegociere" = 65.5 lei, teoretic. Ca practic, inca nu s-a emis factura si nu am vazut reducerea.

#3643
Grig

Grig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 20.02.2005

 Magicwisewolf, on 08 octombrie 2018 - 21:17, said:

Mult mi se pare. Normal ca poti scadea.
Asta e un pachet de maxim 70 de lei, ca sa nu mai spun ca unii il au pe la 50 de lei. Dar, conteaza si vechimea si cat de bun platnic esti. Oricum, nu accepta ce ti se ofera la prima strigare.
De peste 12 ani sunt la UPC, nu am intarziat niciodata cu plata. Am modificat pachetul de cateva ori, dar niciodata nu au scazut abonamentul. Ori au crescut putin ori au pastrat valoarea si mi-ai mai dat un CI
Cine poate oferi un pachet asemanator cu 50 lei?

Edited by Grig, 08 October 2018 - 21:24.


#3644
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016
Probabil, ai acceptat ce ti s-a dat la prima strigare. Vino si tu cu niste argumente despre "concurenti" din zona, gen Telekom, Digi, Orange. Si zi-le ca ai primit o oferta promo de la ei la 65 de lei, daca pot sa ofere ceva asemanator in aceiasi bani. Merge sa faci si putin pe suparatul, sa aduci argumentul cu vechimea si platile. In mod normal, ceea ce ai, nu ar trebui sa coste mai mult de 70 de lei, poate chiar mai putin.
Vezi ca erau niste pachete si preturi in urma cu 2-3-4 pagini. Inspira-te de acolo.

Edited by Magicwisewolf, 08 October 2018 - 21:31.


#3645
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,399
  • Înscris: 28.02.2007
Salut!
Am primit si eu mail cu marirea de 3,5 lei... Am doua abonamente la ei, sunt in afara perioadei contractuale de cel putin 1 an, am asa:
-ab de 55 lei: Play Familia+Sport, un C.I., net de 500, telefonie nelimitat UPC.
-ab de 88 lei: Play Maxim(Maxpack+hbo go, Sport, Passion) cu 2 carduri si mediabox dvr hd, net de 500, telefonie 500 min ro+UE
O sa depun cerere de reziliere(nu-i problema daca o aproba, am Digi, CanalS si Telekom in bloc) cu gandul sa anulez cresterea de pret, intrebarea e, ar mai fi loc de ţţiganeala pt o reducere mai mare decat aia 3,5 lei ?

Edited by gigi_4476, 09 October 2018 - 07:46.


#3646
Grig

Grig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 20.02.2005
Multumesc radu_alexandru19. Au sunat astazi. De la 98 au scazut la 62 (tva inclus) + pachetul Look. Am acceptat.

#3647
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009

 Magicwisewolf, on 08 octombrie 2018 - 21:22, said:



Corina, ca sa putem sa te ajutam cu o zona de pret ok, spune-ne, te rog, tu ce pachet ai ? Ce contine si la ce bani ?




am asa : play maxim + sport + hbo + hbo go + internet 500 + CI+ + mediabox hd horizon + alo nelimitat, la 85,49 lei, pret obtinut cu greu dupa ce ani de zile am platit aproape 120 lei pentru un pachet care nu avea hbo, alo nelimitat si mediabox hd (ci unul simplu).

noroc cu firul acesta de discutie, anul acesta am reusit sa negociez oferta de retentie de mai sus. cand i-am intrebat "nene, sunt clientul vostru de pe vremea astral tv (in ploiesti), am platit mereu la zi, de ce nu oferiti niciodata, din proprie initiativa, niste reduceri sau discounturi pentru clientii vechi/fideli ?". si tipa de la retentie - da, stiti, n-o sa va sune nimeni sa va ofere un pret mai mic. gresit - i-am raspuns eu - acum cand informatia e la un click distanta, iata cum dau navala clientii peste voi, sa ceara reducerea pretului, in conditiile in care pentru clientii noi voi oferiti pachet complet la 75 lei (sau cam asa era in acea perioada, era o oferta legata de aniversarea a 25 de ani upc). ne pare rau, dar nu va putem face aceasta oferta, bla-bla-bla. zic ok, abonamentul e pe numele tatalui meu, il chem imediat sa depuna cerere de reziliere (am sediu upc la parterul blocului in care locuiesc), si pe urma imi faceti mie contract, in calitate de client nou-nout, cu oferta existenta acum.
a, pai stati, ca nu e chiar asa, haideti sa vedem, va oferim pachetul sport gratis, va oferim telefonia nelimitata gratis, va oferim mediabox hd in locul celui pe care il aveti acum.
cred ca ar mai fi fost loc de negociere pentru un pret mai mic, dar sincer mi se facuse lehamite de duduia de la celalalt capat al firului. 35 lei economie/luna, cand le-am platit ani de zile abonament la valoare aproape maxima, e o mica victorie.

#3648
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

 gigi_4476, on 09 octombrie 2018 - 07:43, said:

Salut!
Am primit si eu mail cu marirea de 3,5 lei... Am doua abonamente la ei, sunt in afara perioadei contractuale de cel putin 1 an, am asa:
-ab de 55 lei: Play Familia+Sport, un C.I., net de 500, telefonie nelimitat UPC.
-ab de 88 lei: Play Maxim(Maxpack+hbo go, Sport, Passion) cu 2 carduri si mediabox dvr hd, net de 500, telefonie 500 min ro+UE
O sa depun cerere de reziliere(nu-i problema daca o aproba, am Digi, CanalS si Telekom in bloc) cu gandul sa anulez cresterea de pret, intrebarea e, ar mai fi loc de ţţiganeala pt o reducere mai mare decat aia 3,5 lei ?
Eu zic ca da. Ar fi loc pana pe la vreo 70-75 de lei. Asta ar fi un pret ok pt ceea ce ai. Parerea mea. Altii ar zice ca se poate si mai jos.

 corinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 08:46, said:

am asa : play maxim + sport + hbo + hbo go + internet 500 + CI+ + mediabox hd horizon + alo nelimitat, la 85,49 lei, pret obtinut cu greu dupa ce ani de zile am platit aproape 120 lei pentru un pachet care nu avea hbo, alo nelimitat si mediabox hd (ci unul simplu).

noroc cu firul acesta de discutie, anul acesta am reusit sa negociez oferta de retentie de mai sus. cand i-am intrebat "nene, sunt clientul vostru de pe vremea astral tv (in ploiesti), am platit mereu la zi, de ce nu oferiti niciodata, din proprie initiativa, niste reduceri sau discounturi pentru clientii vechi/fideli ?". si tipa de la retentie - da, stiti, n-o sa va sune nimeni sa va ofere un pret mai mic. gresit - i-am raspuns eu - acum cand informatia e la un click distanta, iata cum dau navala clientii peste voi, sa ceara reducerea pretului, in conditiile in care pentru clientii noi voi oferiti pachet complet la 75 lei (sau cam asa era in acea perioada, era o oferta legata de aniversarea a 25 de ani upc). ne pare rau, dar nu va putem face aceasta oferta, bla-bla-bla. zic ok, abonamentul e pe numele tatalui meu, il chem imediat sa depuna cerere de reziliere (am sediu upc la parterul blocului in care locuiesc), si pe urma imi faceti mie contract, in calitate de client nou-nout, cu oferta existenta acum.
a, pai stati, ca nu e chiar asa, haideti sa vedem, va oferim pachetul sport gratis, va oferim telefonia nelimitata gratis, va oferim mediabox hd in locul celui pe care il aveti acum.
cred ca ar mai fi fost loc de negociere pentru un pret mai mic, dar sincer mi se facuse lehamite de duduia de la celalalt capat al firului. 35 lei economie/luna, cand le-am platit ani de zile abonament la valoare aproape maxima, e o mica victorie.
La fel ca si in cazurile de mai sus, consider ca poti obtine ceea ce ai la un pret mai mic de atat, adica pe la vreo 70 de lei. Incearca sa pui si problema putin mai agresiv (nu in sensul rau, in sensul de fortare), sa vii cu un exemplu (fictiv) de oferta de la Telekom / Orange / Digi, pe la vreo 65 de lei. Ca nu cunosc ei in detaliu toate ofertele de pe piata.
Ideea e sa te misti repede, sa ii suni si sa iti inregistreze cererea, cat e valabila perioada cu renuntarea la contract.
Uite, ca un sfat. Eu am sunat si am zis pur si simplu ca nu sunt de acord cu marirea. Mi-a inregistrat cerere si m-a sunat cineva dupa cateva zile, probabil de la Retentie. Si acolo am obtinut anularea maririi de 3.5 lei, ba dimpotriva, mi-au propus scaderea abonamentului cu 3.5 lei. Initial au vrut sa imi prelungeasca pe 24 de luni, dar, am refuzat si am ramas cu perioada contractuala existenta. Astept sa vad concret reducerea pe factura din octombrie.
Tu, poti refuza ceea ce iti ofera si spui ca vrei sa renegociezi oferta si vrei un pret mai mic si sa te sune cineva cu care poti negocia (sunt pe nivele). Daca iti ofera ceva ce iti convine ca pret si servicii, e ok, poti accepta. Daca nu, poti refuza linistita, ca te suna "de mai sus". Si vin cu altceva, de obicei mai bun. Eu unul am cam negociat din prima, nu a fost nevoie sa ajung prea sus si sa ma tocmesc prea mult.

Edited by Magicwisewolf, 09 October 2018 - 10:21.


#3649
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
ok, multam de sfat.

#3650
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
77,87 lei pt
TV maxim, Sport, Passion, MAXPAK si HBO GO
1 CI+, DVR HD
Net 500
Voce UPC

Obtinut la retentie pe 12 luni pe 24.05.2018
Nu am primit nicio notificare de marire pret.

#3651
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

 dorin_2k, on 09 octombrie 2018 - 10:33, said:

77,87 lei pt
TV maxim, Sport, Passion, MAXPAK si HBO GO
1 CI+, DVR HD
Net 500
Voce UPC

Obtinut la retentie pe 12 luni pe 24.05.2018
Nu am primit nicio notificare de marire pret.
E posibil sa fii prins in transa urmatoare. Daca imi aduc bine aminte, anul trecut au fost 2 perioade in care s-au trimis instiintari, una in primavara si alta in toamna.
Oricum, rau nu e pretul pe care il platesti pentru serviciile pe care le ai. E destul de aproape de adevar. Cred ca ai putea obtine un maxim 10 lei in minus.

Edited by Magicwisewolf, 09 October 2018 - 10:40.


#3652
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
eh, s-au smecherit si cei de la upc. in mailul cu notificarea privind cresterea abonamentului cu 3,5 lei, ca sa poti denunta unilateral contractul, in termen de 30 zile de la data primirii notificarii, trebuie sa te prezinti intr-o reprezentanta upc pentru a depune cererea de reziliere.
nici macar nu e clar daca cele 30 de zile sunt calendaristice sau lucratoare...

#3653
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 29.01.2016

 corinadaniela, on 09 octombrie 2018 - 10:38, said:

eh, s-au smecherit si cei de la upc. in mailul cu notificarea privind cresterea abonamentului cu 3,5 lei, ca sa poti denunta unilateral contractul, in termen de 30 zile de la data primirii notificarii, trebuie sa te prezinti intr-o reprezentanta upc pentru a depune cererea de reziliere.
nici macar nu e clar daca cele 30 de zile sunt calendaristice sau lucratoare...
Tocmai de aceea ziceam sa solicitati cat mai repede la telefon renegocierea.
Treaba cu depunere de cerere de reziliere e generica. Si la Vodafone scrie in contract ca trebuie sa depui cerere de reziliere, dar, de fapt, reziliezi fara nicio problema printr-un simplu apel la Relatii cu Clientii. Si asta, dintotdeauna.

#3654
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
ok. incerc diseara sa sun la relatii cu clientii, macar sa folosesc la ceva telefonul (fix) pe care mi l-au dat. ca in rest il sterg de praf si atat. :-)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate