Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 

Oferte de RETENȚIE.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7716 replies to this topic

#3583
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,273
  • Înscris: 22.02.2017
Au inceput sa curga mariri de pret pentru pachetul Sport....

#3584
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Am primit mail de la upc, din luna octombrie pretul lunar al abonamentului va creste cu 3,50 lei si ca pot denunta unilateral contractul. Se poate oare, renegocierea contractului ? A mai primit cineva asa mail?

#3585
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postalexsr, on 21 septembrie 2018 - 16:51, said:

Am primit mail de la upc, din luna octombrie pretul lunar al abonamentului va creste cu 3,50 lei si ca pot denunta unilateral contractul. Se poate oare, renegocierea contractului ? A mai primit cineva asa mail?
Cerere de reziliere. O scrii, o scanezi, scanezi și cartea de identitate, apoi le trimiți prin email, aștepți oferta și după aia știi tu....

Nu vă mai speriați de majorări. Iar o dau in procente. Peste 95% din utilizatori le acceptă fără să clipească, dar mai există și o categorie mai selectă de utilizatori.

#3586
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 29.01.2016

View Postgabrielmilea, on 20 septembrie 2018 - 18:30, said:

Nu va alinia nimic. Alinierea o face liderul, adică Digi. Dacă Digi va hotărĂŽ să renunțe la politica agresivă de prețuri, atunci vom avea o explozie a prețurilor pe piața telecom. Hai să nu ne minunăm. Sunt sigur că peste 95% din abonatii UPC, nici nu visează la prețurile obținute de noi.
Nici nu viseaza pt ca nici nu au habar ca exista aceste variante. Unii platesc niste preturi aiurea rau, dar nici nu se intereseaza si nu iau masuri...

View Postalexsr, on 21 septembrie 2018 - 16:51, said:

Am primit mail de la upc, din luna octombrie pretul lunar al abonamentului va creste cu 3,50 lei si ca pot denunta unilateral contractul. Se poate oare, renegocierea contractului ? A mai primit cineva asa mail?
Eu, ieri. Am sunat imediat la Relatii cu Clientii si am anuntat ca nu sunt de acord. Am zis ca sunt 2 variante de rezolvare :
1. Ori renunta la marire si ramane totul asa cum este, fara alte modificari, inclusiv de perioada contractuala
2. Ori renegociem contractul, dar vreau si o scadere a pretului daca e vorba de o prelungire. Daca nu se poate, desi ma indoiesc, voi face o cerere de reziliere pentru a forta un pic.
Acum platesc 69 de lei pt Tv Maxim + Maxpack si Hbo Go + Passion + Net 500 + Alo Nelimitat Fix National (nefolosit) + 4 CI. Perioada ramasa : 1 an si 4 sau 5 luni.
Vedem ce iese.

#3587
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
La mine incă nu au trimis nimic. Imi vine greu să cred că după bâlciul făcut pentru acea defecțiune vor mai avea tupeul să-mi ceară bani pentru un pachetpe care nu l-am plătit vreodată.

#3588
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 10.03.2012
Am scazut de la 130 la 98,5

#3589
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
In banii aia ar cam trebui să ai tot și vreo 4-5 echipamente.

Știu că la 79 de lei au pachetul full

#3590
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Am pachetul actual : TV Maxim cu HBO-urile, HBO Go , internet de 150 si 3 echipamente si platesc 77.4 lei pe luna, mi sa propus la 81.xx lei internetul de 500, iar pe partea de TV in plus fata de ce am,  grila sport cu inca un echipament ( care mi-ar fii util, însă nu neapărat necesar ) pentru prelungire pe 24 luni.

Mi se pare avantajoasă oferta, nu-mi place parta cu 24 luni.
Trebuie să mă gândesc la o solutie pentru ca oricum mi-a venit e-mail cu scumpirea, și din pacate alternative la TV si Net care să merite in afara de UPC nu am.
Eu cred ca merită in lipsă de alternative.


#3591
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,273
  • Înscris: 22.02.2017
In 24 luni se pot schimba multe, preluarea de catre Vodafone, posturi diferite, pot iesi posturi foarte utile pentru tine si asa mai departe.. 12 luni sau mai bine o lasi asa.

#3592
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 29.01.2016

View Postiulian93, on 24 septembrie 2018 - 13:26, said:

Am pachetul actual : TV Maxim cu HBO-urile, HBO Go , internet de 150 si 3 echipamente si platesc 77.4 lei pe luna, mi sa propus la 81.xx lei internetul de 500, iar pe partea de TV in plus fata de ce am,  grila sport cu inca un echipament ( care mi-ar fii util, însă nu neapărat necesar ) pentru prelungire pe 24 luni.

Mi se pare avantajoasă oferta, nu-mi place parta cu 24 luni.
Trebuie să mă gândesc la o solutie pentru ca oricum mi-a venit e-mail cu scumpirea, și din pacate alternative la TV si Net care să merite in afara de UPC nu am.
Eu cred ca merită in lipsă de alternative.
Corect. Dar, eu am net de 500 si 4 echipamente + Maxpack in loc de pachetul HBO si platesc 69 de lei.
Si acum cateva minute m-au sunat sa imi propuna sa ramana ceea ce am (am scris in urma cu 6 postari) la 65.5 lei, in loc de 69 de lei. A fost ok tipa care m-a sunat, a spus ca face modificarea in sistem, fara prelungire contractuala. Initial, a incercat un pic sa forteze si mi-a zis ca perioada contractuala e pana in septembrie 2020, dar nu am acceptat, i-am zis ca vreau fara prelungire si a ramas ca mine.
Deci, acum am 65.5 lei costul, cu perioada ramasa, adica ianuarie 2020, ceea ce e ok. Practic, in loc de o marire de 3.5 lei, am primit o reducere de 3.5 lei. Daca ma gandesc bine, uneva in septembrie sau octombrie 2019 pot suna pentru renegociere. Vedem atunci ce mai e si la ce preturi.

Edited by Magicwisewolf, 24 September 2018 - 14:47.


#3593
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,819
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalexsr, on 21 septembrie 2018 - 16:51, said:

Am primit mail de la upc, din luna octombrie pretul lunar al abonamentului va creste cu 3,50 lei si ca pot denunta unilateral contractul. Se poate oare, renegocierea contractului ? A mai primit cineva asa mail?
Trebuie cu 30 inainte sa te notifice. Sau tu ai timp 30 zile sa renunti. Cred ca asa e.

Quote

10.1 UPC are dreptul de a modifica unilateral oricare dintre tarife, în sens crescător, în funcţie de evoluţia pieţei (ex: modificări privind plata drepturilor de autor şi a drepturilor conexe, costul licenţelor de comunicaţii electronice, taxe sau impozite suplimentare asupra exploatării Reţelei precum şi asupra furnizării Serviciilor, etc.), structura şi caracteristicile oricăruia dintre Servicii, în funcţie de factori relevanţi (ex. posibilităţile proprii de dezvoltare, evoluţia pieţei, modificările normelor aplicabile, decizia CNA sau a altor autorităţi, sondaje de audienţă efectuate de UPC/alte instituţii specializate, etc), precum şi oricare altă prevedere din prezentul Contract, cu respectarea art. 10.2 de mai jos.
10.2 În oricare din situaţiile de mai sus, în conformitate cu şi în condiţiile art. 51 alin. (7) din O.U.G. nr. 111/201, UPC va comunica Clientului în avans, în mod individual, intenţia sa şi modificările ce urmează a fi efectuate. În termen de 30 de zile de la data primirii notificării, Clientul poate denunţa cu bună-credinţă Serviciul afectat sau Contractul, după caz, în situaţia în care nu este de acord cu modificările ce urmează a fi efectuate de către UPC, fără plata niciunor penalităţi sau despăgubiri.
10.3 Clientul poate solicita modificarea Serviciilor, cu condiţia achitării la zi a sumelor scadente către UPC şi, dacă e cazul, a Tarifului de Încetare, prin semnarea unui nou contract sau a unui act adiţional, după caz.

Comunicarea se face in mod individual.
Insa cum se face? Daca intra in spam mailul lor?

Eu platesc din luna mai 2018 pe 12 luni perioada minima pretul de 77,87 lei pt TV maxim, Maxpack+HBOGO, sport, passion, 1 CI+, 1 mediabox DVR, 500 MB net, voce UPC.
Sa "trag" mai jos?

#3594
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdorin_2k, on 24 septembrie 2018 - 15:00, said:

Trebuie cu 30 inainte sa te notifice. Sau tu ai timp 30 zile sa renunti. Cred ca asa e.


Comunicarea se face in mod individual.
Insa cum se face? Daca intra in spam mailul lor?

Eu platesc din luna mai 2018 pe 12 luni perioada minima pretul de 77,87 lei pt TV maxim, Maxpack+HBOGO, sport, passion, 1 CI+, 1 mediabox DVR, 500 MB net, voce UPC.
Sa "trag" mai jos?
Eu zic ca DA. Ai de unde, poti scadea la un 70-72 lei, cu pastrare perioada sau chiar mai jos cu prelungire. Incearca, nu ai ce pierde.

#3595
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,819
  • Înscris: 01.12.2001
Stai ca nu am primit niciun mail. De abia de 4 luni am obtinut ce am acum.

#3596
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 29.01.2016
Aaaa, am inteles. Credeam ca ai primit mail. Daca primesti, e ca si cum nu mai ai perioada contractuala. Posted Image

#3597
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,819
  • Înscris: 01.12.2001
Nici la ultima scumpire nu am primit si eu mail.

#3598
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

View Postiulian93, on 24 septembrie 2018 - 13:26, said:

Am pachetul actual : TV Maxim cu HBO-urile, HBO Go , internet de 150 si 3 echipamente si platesc 77.4 lei pe luna, mi sa propus la 81.xx lei internetul de 500, iar pe partea de TV in plus fata de ce am,  grila sport cu inca un echipament ( care mi-ar fii util, însă nu neapărat necesar ) pentru prelungire pe 24 luni.

Mi se pare avantajoasă oferta, nu-mi place parta cu 24 luni.
Trebuie să mă gândesc la o solutie pentru ca oricum mi-a venit e-mail cu scumpirea, și din pacate alternative la TV si Net care să merite in afara de UPC nu am.
Eu cred ca merită in lipsă de alternative.
Mie mi se pare că e cam multicel. Eu am maxim, sport, hbo, 3 echipamente, 500 mbps, alo nelimitat upc
A 50,24 lei.

Ideea e că la mine există concurență serioasă in zonă.

#3599
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Am fost sunat dupa ce am facut cerere de reziliere. Cand am facut cererea de reziliere am zis ca vreau renegociere si m-au sunat in cateva ore. Am primit maxim+maxpack+500Mbps si hbo go la pret de 60 lei, 2 carduri ci. Aveam 300Mbps la 71 lei. Noul contract pe un an de zile, nu am cerut eu, mi-au oferit din prima. Vechiul contract era pe 24 luni si mai aveam cam jumatate. Am mai avut alternativa sa raman 300Mbps la 51 lei tot pentru un an. Se putea mai bine dar sunt multumit de rezultat.

Edited by alexsr, 25 September 2018 - 14:35.


#3600
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postgabrielmilea, on 24 septembrie 2018 - 23:04, said:

Mie mi se pare că e cam multicel. Eu am maxim, sport, hbo, 3 echipamente, 500 mbps, alo nelimitat upc
A 50,24 lei.

Ideea e că la mine există concurență serioasă in zonă.

Eu n-am așa ceva.
Aștept să fiu sunat sa vad dacă mai scot ceva de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate