Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se dorește interzicerea algc...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior
 La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...
 

canon sau nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Camay: preturile sant foarte aproape, asta nu e un criteriu. Sugestia mea este sa te iti mai intai la obiective..cam ce ai vrea, cam la ce pret si cam cum se comporta. Gandeste-te ca pe body-ul asta iti creezi un sistem si din ce spui tu optica se va duce peste pretult aparatului...
Hihi, chiar eram curios sa vad unde se duce threadul asta..

#20
camay

camay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.06.2005
mirceao si eu. ca a inceput "promitator"!
calitatea inainte de toate.

#21
AvantGarde

AvantGarde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 25.04.2005
@camay.uite am scos de la naftalina un topic mai vechi..detalii aici probabil vei gasi mai multe opinii care sa te vor ajuta :)

#22
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Inseamna ca eu nu mai sunt la curent cu preturile :P Scuze.

#23
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Ia-ti-l pe oricare. Nu poti da gres cu nici unul dintre ele! Diferentele sunt minore. 350D este mai "de dama" fiind ceva mai mic. Obiectivele Canon se gasesc mai usor de cumparat pe la noi. Si intr-adevar ai ceva zgomot mai mic la Canon. Pentru Nikon as opta daca as vrea un aparat mai robust (nu prea m-a convins plasticul de pe 350D).

#24
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

ala_negru, on Jun 27 2005, 20:16, said:

Dupa multe cautari pe net, fiind in aceeasi situatie si analizand mai multe opinii am ajuns la concluzia ca modelele sunt cam asemanatoare, au si plusuri si minusuri si pe oricare dintre ele te-ai hotarat sa o cumperi sunt sigur ca nu ai regreta...  ;) La urma urmei body-ul ar trebui sa fie pe locul doi si obiectivul pe primul loc (body-urile trec, obiectivele raman :P ). Asa ca subiecte si talent sa fie  :coolspeak: !! Succes.

<{POST_SNAPBACK}>

S-ar putea sa gresesc dar eu zic ca la SLR-uri era mult mai adevarat ce spui tu. La dSLR nu e chiar asa. Adica la SLR schimbai filmu aveai practic alt "senzor". La un dSLR senzorul ala il ai cu ala ramai si nu-l schimbi cum ai schimba un film cu un ASA diferit.

Edited by c_cris85, 27 June 2005 - 22:11.


#25
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
se merge pe ideea ca se investeste mult in obiective bune... L-uri de ex care ar trebui sa tina o viata iar aparatul il schimbi dupa cativa anii... cand apare ceva mult mai bun si la un pret frumusel

uita-te putin la semnatura lui Necronomikon ... ce crezi ca se poate schimba acolo ?

Edited by bodox2, 27 June 2005 - 22:21.


#26
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
eu as schimba nicku lui cu nicku meu si as pastra semnatura :D

#27
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
castravetele face parte din categoria dicotiledonatelor contine 100% apa.....

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
97%. si intre canon si nikon aleg pentax, evident :P desi daca stau sa ma gandesc mai bine... si la toata varietatea de adaptoare existente... hai sa fie Canon 350D. Versiunea neagra, neaparat.

#29
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
te-a prostit kunzite si pe tine?

#30
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

bodox2, on Jun 27 2005, 22:20, said:

uita-te putin la semnatura lui Necronomikon ... ce crezi ca se poate schimba acolo ?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu as schimba 18-55-ul ala in primul rand.


c_cris85, on Jun 27 2005, 22:28, said:

eu as schimba nicku lui cu nicku meu si as pastra semnatura :D

<{POST_SNAPBACK}>

:coolspeak:

#31
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

Rigid Aurel, on Jun 27 2005, 22:00, said:

350D este mai "de dama" fiind ceva mai mic. Obiectivele Canon se gasesc mai usor de cumparat pe la noi. Si intr-adevar ai ceva zgomot mai mic la Canon. Pentru Nikon as opta daca as vrea un aparat mai robust (nu prea m-a convins plasticul de pe 350D).

<{POST_SNAPBACK}>



E 350D mai mic, dar pana la urma pe nici unul nu-l puti pune in buzunarul de la haina. Cat priveste calitatea, poze misto se pot face cu amandoua aparatele. Fa rost de un d70 si un 350D si tine-le pe rand in mana. Ala care ti se pare ca sta cel mai bine in mana e cel mai tare aparat.  Pt mine a fost D70 si sa stii ca am niste maini micute, micute  :)

#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

AvantGarde, on Jun 27 2005, 21:20, said:

vreau si eu un argument plauzibil...ceea ce crezi tu este o parere pur personala..si ca sa iti demonstrez ca nu ai dreptate..fa un test de "noise" la iso 400 cu ambele aparate...si apoi mai discutam...mai ales de 350D :D  :P  :P

<{POST_SNAPBACK}>

...pentru inceput.....zi-mi si mie in cate situatii folosesti ISO 400...(pozez pe film de m-am tampit...undeva la 40 de filme pe saptamana+digital...si crede-ma ca mai mult de 200 nu am prea folosit). In al doilea rand, Canon,in afara de EOS 1D si/sau 1Ds Mark II....nu s-a ostenit sa realizeze aparate comode pt. pozat pe manual....ci doar pe programe. Compara-l te rog cu un NIKON D100 (orice model vrei tu D10,D20,D300 etc.) si o sa vezi ca iti va da cu virgula. In schimb daca vrei doar sa pozezi pe automat (cum vrea aparatul...ca el stie mai bine... :D )...no problem...Canon este alegera perfecta......

   Enjoy!

  Later edit: ...apropo, am pozat si cu D10, D300, D20.. cu D350 nu...insa m-as mira sa fie vreo diferenta prea mare. Pana la urma testele iti arata doar diferentele tehnice...nu ti le pun in mana sa vezi cum e sa lucrezi cu ele.

Edited by Ankh, 28 June 2005 - 13:17.


#33
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

Ankh, on Jun 28 2005, 07:11, said:

...pentru inceput.....zi-mi si mie in cate situatii folosesti ISO 400...

<{POST_SNAPBACK}>


eu cred ca ash tzine aparatul numai pe 400 shi de multe ori ash avea nevoie de 800

#34
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
...da si probabil ca nu ti-ar prinde rau si un 3200 folosibil...hmm..toata lumea se chinuie sa lucreze in ISO cat mai jos iar tu stai la 800..hmmm...intreaba-i pe Mr Fred sau pe Rigid Aurel sau pe Altfel  la ce se foloseste blitzu'...

#35
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Fotografia cu blitz are si ea scopul ei. De multe ori insa eu lucrez la ISO800 si ISO1600. 3200 il evit, dar l-am mai folosit si pe el cu rezultate satisfacatoare.
Oricum, sper si cred ca nu o sa il ia multa lume in serios pe ankh. Se vede clar ca nu stie despre ce vorbeste. Cel putin chestia cu modul automat si modul manual la Canon si Nikon m-a amuzat teribil. Mai ai sentinte dintr-astea de dat. Pentax-urile pentru ce mod sunt facute? :D
De fapt el recunoaste singur ca "s-a tampit". :lol:

#36
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Stau si eu si ma gandesc ca ce scriem noi pe aici nu trebuie luat chiar in "absolut"...stau si eu destul pe 800, chiar si pe 1600 daca e cazu' insa ofeream si niste alternative.....cum ar fi blitzu'... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate