Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Inca o discutie Canon Vs. Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

Rigid Aurel, on May 11 2005, 14:25, said:

Ipacule mare, nu tu esti consumatorul mediu din Ro. Multi ar prefera sa dea 8% din pret si sa focalizeze manual, daca vizorul le-ar permite. Ma gandesc de exemplu la cold fire  care strange de mult bani pt. un DSLR si care e si obisnuit cu focusul manual. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


cold_fire strange... si deocamdata e pe la jumate de d70 (pentru ca in final m-am hotarat... imi va parea rau ca nu voi putea schimba obiectivele cu voi (decat daca va luati adaptor EOS->F :P), dar pe mine ma avantajeaza mai mult nikon decat canon la stilul meu de shooting) :D . mai ramane sa vand hp-ul (daca e cineva interesat sa ridice mana :) ) si sa mai cersesc de la ai mei... deci pana la 1 iulie (ca data maxima-maximala), ma veti putea stresa jucandu-va pe el asa cum v-am stresat si eu pana acum.

edit: daca as avea split screen microprism pe d70, numai cu manuale as lucra, in special in zona wide :)

Edited by cold_fire, 11 May 2005 - 17:11.


#2
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
@coldfire de ce nu-ti iei D70s?  :naughty:

In ce ma priveste, n-as putea renunta la AF. Chiar presupunand prin absurd ca nu-l folosesti, e bine sa fie. De multe ori subiectul se misca prea repede pt focus manual.

#3
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

cold_fire, on May 11 2005, 17:09, said:

cold_fire strange... si deocamdata e pe la jumate de d70 (pentru ca in final m-am hotarat... imi va parea rau ca nu voi putea schimba obiectivele cu voi (decat daca va luati adaptor EOS->F :P), dar pe mine ma avantajeaza mai mult nikon decat canon la stilul meu de shooting) :D . mai ramane sa vand hp-ul (daca e cineva interesat sa ridice mana :) ) si sa mai cersesc de la ai mei... deci pana la 1 iulie (ca data maxima-maximala), ma veti putea stresa jucandu-va pe el asa cum v-am stresat si eu pana acum.

edit: daca as avea split screen microprism pe d70, numai cu manuale as lucra, in special in zona wide :)

<{POST_SNAPBACK}>



Lasa mama ca poate schimbam intre noi obiectivele. Si eu tot D70 vreu :).

#4
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

Necronomikon, on May 11 2005, 17:28, said:

@coldfire de ce nu-ti iei D70s?  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

pt ca acolo unde l-am vazut eu, au numai D70, fara s  :mellow: .

vreau sa te intreb: tu cand faci macro, folosesti AF? eu nu cred... atata timp cat as avea un ecran de focusare cu rupere si un obiectiv PANA in 50mm cu "drum lung", chiar nu m-ar deranja focusul manual. consider ca este mai sigur, tinand cont ca gandesti tu, nu camera unde ar trebui sa fie clarul. in acelasi timp hyperfocala poate sa confuzeze senzorul de AF... nu si creierul :)

acrac, bun atunci... il luam si pe redux si ne facem grup separat :P

#5
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Da de ce mama grup separat? A muscat vreun Canonist vreun Nikonian?!?

Redux, te-am dat noi afara dintre noi? Te-am aruncat din masina in mers?!?

#6
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

cold_fire, on May 11 2005, 18:37, said:

pt ca acolo unde l-am vazut eu, au numai D70, fara s  :mellow: .

<{POST_SNAPBACK}>


Si cat e D70?!? Ma gandeam ca tie chiar ti-ar fi folosit Canon. Pusesem ochii pe-un 50mm 1.8 pentru tine...

Ce sa fac, daca te-ai decis pentru Nikon si ne tradezi...?

#7
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
pai daca voi nu vreti sa va luati adaptoare EOS->F, eu ce sa va fac? :P  :lol: si ia mai incetati cu apelativul asta "mama"!!

ce nu-mi place la d70:
1. lipsa MLU. nu stiu cat de mult ma va afecta (nu prea fac macro de felul meu, dar la peisaje ar putea sa fie o problema)
2. constructia din plastic. am obiceiul sa trag in ploaie. las' ca exista pungi :)
3. prefer QCD-ul lui canon (20d, ca 350d stim cu totii ca nu are) in fata main dial-ului de la nikon
4. vizorul  :death:
5. problema cu RAW-ul care pierde informatie pe highlights
6. ISO 200 minim (asta e ciudat, apare la toate nikoanele. chiar nu inteleg de ce nu au facut senzori care stiu in mod normal ISO 100, fara jongleria cu "subdeveloparea")
7. jongleria cu zoom-ul in playback (nu e mare chestie, pot dormi linistit)
8. faptul ca nikon se ambitioneaza sa-si promoveze formatul DX. nu stiu ce succes va avea
9. adaptoarele pentru alte sisteme au nevoie de un element in plus pentru a focaliza la infinit
10. lipsa grip-ului de la nikon

ce-mi place:
1. exponometrul spot (nu pot trai fara spot :) )
2. constructia mult mai solida si mai comoda pt mainile mele decat a 300d/350d-ului
3. doua rotite :)
4. posibilitatea de a folosi mai multe module de blitz comandate wireless (am folosit cu ajutorul lui redux unul si a fost bestial)
5. capacul peste ecran (chestie minora, dar interesanta, mai ales pt raliu ;) )
6. bateria care tine enorm.
7. posibilitatea de a alege tipul de exponometru
8. start-up instantaneu
9. viteza de procesare (asta ca tot e tema topicului: "Actual throughput
To measure the maximum potential throughput of the D70 with various cards we simply shot a burst of four RAW images (total size around 22 MB) and timed how long the CF activity lamp was lit. The actual total file size was measured from each card and divided by the time take to produce a throughput figure. As you can see from the results below the combination of the 2 GB SanDisk Ultra II and the D70 produced some pretty amazing results, just under 4 MB/sec. The results below are almost identical to the D2H." http://www.dpreview....nd70/page10.asp
10. montura (si implicit obiectivele pe zona wide mai bune ca la canon)
11. zgomot monocromatic (apropiat de cel de film)
12. flash sync la 1/500
13. viata obturatorului se pare ca ar fi 150.000 de declansari, desi nu cred ca voi ajunge vreodata la cifra asta astronomica...

ar mai fi, dar nu-mi mai vin in minte...

D70-ul e 29 de milioane, fara obiectiv, dar nou si totul e in cutie

Edited by cold_fire, 11 May 2005 - 18:25.


#8
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

cold_fire, on May 11 2005, 19:14, said:

si ia mai incetati cu apelativul asta "mama"!!

<{POST_SNAPBACK}>


Asta presupune recidiva si nu cre'ca-i cazul...

#9
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
pai si tu, si acrac...

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pai cold, recunosti singur ca Nikon e inferior Canon :P

Mai, eu la macro incep cu AF, iar daca nu merge, abia apoi trec pe MF.

#11
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Wow, deci se poate - in afara de dl necromonikon- se poate discuta exhilibrat despre acest subiect....f frumos, mai vin pe aici

#12
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Mircea, eu glumeam. Nu ma indoiesc ca si Nikon scoate aparate foarte bune. Dar pt ca n-am folosit niciodata, pt mine Canon e cel mai bun.

#13
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004

Quote

Rigid Aurel: Sa vedem cateva exemple clasice din curtea Canon (cu dedicatie pt. cei care ma faceau "canon rulez!")


:notangel:

Pe de alta parte pt Cold Fire:
pt zoomul in playback care e problema? pt lipsa gripului...well...ti-ar folosi numai in cazul in care ai avea obiective din acelea luuungi si grele- pt echilibrare- ca altfel ce sa zic...toate pozele mele de la budapesta care nu v-au placut sunt trase dintr-o incarcare si dupa o saptamana de de budapesta a mai tinut inca o saptamana- blitz in jur de 20% cei drept-.
Plastic: da in regula dar am tras cu el si pe ploaie si pe ninsoare- intrabati-l pe altfel.
Cat despre RAW care pierde la highlists..oops....arata-mi si mie. Puteai sa zici despre lcd care e ceva mai putin clar decat la 300 d- n-am inteles de ce pt ca rezolutia dupa "carte" e ok si viewfinderu' la fel de zgarcit ca si la 300d. Cand vreau sa-mi faca placere sa ma uit intr-un viewfinder imi Pentaxu' Mz 10 din cui si ma uit prin el- maama ce diferenta.
Culmea este ca ieri m-am uitat putin prin 1 D Mark II-u lui altfel si nu e din pacate la valoarea Pentaxului- ma refer la viewfinder da?
Pt cei care-si doresc d 70: ne puteam vedea sa impartasim mici chestii despre el...

#14
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004

Quote

Necronomikon Posted Today, 08:51
  Mircea, eu glumeam. Nu ma indoiesc ca si Nikon scoate aparate foarte bune. Dar pt ca n-am folosit niciodata, pt mine Canon e cel mai bun.
mirceao Posted Today, 08:44
   :D

#15
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

Necronomikon, on May 11 2005, 17:28, said:

@coldfire de ce nu-ti iei D70s?  :naughty:

In ce ma priveste, n-as putea renunta la AF. Chiar presupunand prin absurd ca nu-l folosesti, e bine sa fie. De multe ori subiectul se misca prea repede pt focus manual.

<{POST_SNAPBACK}>


Dar cine spunea de renuntat la AF. Dac aai split-prism nu inseamna ca nu mai focalizeaza automat. Numai ca daca ai nevoie de manual se realizeaza mult mai usor.
Cat despre macro, la raport 1:1 este IMPOSIBIL sa focalizezi automat. Niciodata nu o sa nimeresti focusul unde vrei decat poate la f22.

#16
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

mirceao, on May 12 2005, 08:54, said:

Pt cei care-si doresc d 70: ne puteam vedea sa impartasim mici chestii despre el...

<{POST_SNAPBACK}>



  Cand ? Unde ?  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#17
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Pai in uikend in principiu e cel mai sanatos...in afara de asta care vine ca am examene...ramane sa discutam aici k?

#18
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Super. saptamana viitoare avem nikon si bere intr-un parc la o terasa. iupiiiiiiiiii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate