Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Vreau sa investesc in zootehnie: vaci cu lapte si gaini ouatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#109
undeadmata

undeadmata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2010
Oameni buni,e foarte greu sa obtineti o finantare pentru orice fel de ferma daca nu ai un proiect bun si dotari de calitate.Si eu am intampinat aceasta problema,dar am colaborat cu o firma din Baia Mare,se numeste Max Agrotehnic.Luati legatura cu cei de acolo,oamenii chiar stiu ce fac,cel putin pe mine m-au ajutat sa-mi deschid o ferma de vaci de lapte.
O zi buna!

#110
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 6th June 2010, 19:00, said:

...
Situatia mea actuala;
Vaci   -5 capete din care 4 gestante.
         Problema aici este ca m-am trezit  ca nu am cota de lapte.Fara cota nu poti sa vinzi. Am fost la APIA si ma-u informat ca nu mai au , dar pot achizitiona de pe piata libera.Stie cineva cum se cumpara asa ceva si cam cat costa?
...

Tocmai ce ne spune batranul Goagal...

 undeadmata, on 30th June 2010, 14:42, said:

Oameni buni,e foarte greu sa obtineti o finantare pentru orice fel de ferma daca nu ai un proiect bun si dotari de calitate.....

Mai spune-o o data ! Si inc-o data ! Sa-i intre in cap romanului...

Oameni buni, fara proiect bun, dotari de calitate, constiinciozitate, disciplina, simt organizatoric, consecventa (sa termini ce te-ai apucat ...) si oleaca de profesionalism, nu vom da niciodata inainte ...

#111
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 horia66, on 30th June 2010, 22:15, said:

Mai spune-o o data ! Si inc-o data ! Sa-i intre in cap romanului...
PUBLICITATE...PUBLICITATE...PUBLICITATE
Daca nu-i asa sa detalieze,iar eu imi cer scuze!

#112
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 17.03.2008
Io ma abtin: parca prea e fericit ca a obtinut finantarea, de scrie pe toate topicurili si e pacat sa-i stric bucuria :deadtongue:

#113
undeadmata

undeadmata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2010
Pentru cei care doresc sa investeasca in zootehnie,ferme de animale de orice fel,luati legatura cu firma MAX AGROTEHNIC,cautati pe net cum ii puteti contacta.Oamenii de acolo chiar se pricep,te ajuta sa obtii finantare printr-un proiect eligibil,plus sunt reprezentati la firme care comercializeaza echipamente zootehnice de cea mai buna calitatea.Sper sa va ajute si pe voi.Pe mine m-au ajutat.

#114
tavitavi

tavitavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2010

 undeadmata, on 2nd July 2010, 10:06, said:

Pentru cei care doresc sa investeasca in zootehnie,ferme de animale de orice fel,luati legatura cu firma MAX AGROTEHNIC,cautati pe net cum ii puteti contacta.Oamenii de acolo chiar se pricep,te ajuta sa obtii finantare printr-un proiect eligibil,plus sunt reprezentati la firme care comercializeaza echipamente zootehnice de cea mai buna calitatea.Sper sa va ajute si pe voi.Pe mine m-au ajutat.
de unde e firma cumva din baia mare?

#115
undeadmata

undeadmata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2010

 tavitavi, on 2nd July 2010, 10:19, said:

de unde e firma cumva din baia mare?
da...e din baia mare,tavi ne cunoastem cumva?:P

#116
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
cel mai ushor sa incepi sa lucrezi peste hotare shi sa finantzezi singuri dupa care te apuci cu o gospodarie buna shi un teren sau mai multe pe care sa le foloseshti pentru ferma

#117
calinsb

calinsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010
Salutare la toata lumea.

Desi nou pe forum, am citit cam ceea ce a fost de citit in legatura cu gainile ouatoare.
Mai sunt thread-uri legate de acest subiect (nu voi mentiona aici forumul din respect pentru softpedia) si chiar s-au tras niste concluzii interesante dupa cateva luni bune de discutii.
Ok, hai sa le iau pe rand, mentionand de la inceput ca nu sunt "Gica contra" ci sper sa va ajute ceea ce va voi scrie.

1. NU incercati sa va faceti un SRL din cateva motive (pe care le-am simtit pe piele proprie :)))
- iesiti datori din start cu taxele si impozitele
- investitia "ca la carte" este imensa
- nu aveti banii necesari pentru autorizarea gen "avicola"
(va trebuie 1 "pogon" de cate si avize, inclusiv studiu pentru dejectii, ce aciditate au, platforma betonata pentru ele, contract cu un medic sanitar veterinar care sa va contrasemneze actele pe care le faceti etc, etc, etc)
- este posibil practic sa cresti 1000 de gaini ouatoare, cu 2 oameni angajati ( pe alte forumuri sunt si dimensiunile adapostului, spatiu exterior, nr de hranitori, etc) insa la 1000 de gaini trebuie un SRL, legea dand voie la maxim 50 ca persoana fizica, dar ideal este sa incepi cu 2000-3000.
Concluzie: singura alternativa viabila este un PFA, in "combinatie cu o familie de la tara (numeroasa) in care de la "vladica la opinca' isi scot baietii certificate de producator (cu spagutza aferenta) iar voi le asigurati 2 salarii lunar si puteti creste "nr de autorizatii" x 50 buc = X gaini ouatoare. Rentabilitatea incepe cam de la 250-300, ideal ar fi cam 400-500. Castigul lunar dupa scaderea cheltuielilor nu este imens insa e pe undeva la nivelul unui Area Sales Manager (cine e curios ... vezi bestjobs :))
Partea proasta e cu furatul ptr ca "domnii" de la tara au si ei 1-2 porci, o rata, 3 curcani etc, asa ca din furajele pe care le veti duce, o parte ... o sa dispara
Nu-mi spuneti ca o sa stati cu ochii pe ei ptr ca veti avea destule de facut mai ales cu desfacerea. Una este sa vinzi 60 de oua pe zi, alta este sa vinzi zilnic cateva sute ! (Atentie ... nestampilate)
De putut se poate ... Cum? Stie "seful pietii cum" .... totul este sa ajungeti la el ;)
Am uitat ... M-a distrat ideea pe care a enuntat-o cineva cu vanzarea pe baza de "abonament" ....
Dupa aproape o viata petrecuta in top management in vanzari, ma indoiesc ca veti reusi sa vindeti produsele pe baza de "abonament" la cantitati considerabile.
Da, este posibil, dar dupa cateva luni dupa ce ai deja clienti constanti, nu la inceput cand nu te stie nimeni.
Personal sper sa incep cam intr-o luna, o luna si jumatate. Promit sa va spun daca si cum am reusit.
Numai bine!

#118
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta vreau si eu sa spun, legislatia este criminala in domeniul asta. de aceea se produce atat de putin in romania, fiindca birocratia este imensa...

asa ca, cel mai bine este sa faci la negru si sa te descurci cum poti.

principala cauza a acestui fapt este ca noi acceptam birocratia asta, ar fi bine daca ne-ar cere si nevestele odata pe luna!

#119
calinsb

calinsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010

 rich1974, on 14th July 2010, 09:42, said:

asta vreau si eu sa spun, legislatia este criminala in domeniul asta. de aceea se produce atat de putin in romania, fiindca birocratia este imensa...

asa ca, cel mai bine este sa faci la negru si sa te descurci cum poti.

principala cauza a acestui fapt este ca noi acceptam birocratia asta, ar fi bine daca ne-ar cere si nevestele odata pe luna!


Gluma: "... nevestele o data pe luna???" cred ca le-ar face abonament de cate ori sa se duca "romanca" la ei ca sa ai dreptul sa produci. :)) :)) :))

#120
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 rich1974, on 14th July 2010, 09:42, said:

ar fi bine daca ne-ar cere si nevestele odata pe luna!
Mai dati idei! Acum 2000 de ani, o luau pt prima data, sa-i faca safteaua! Cred ca de atunci e vorba aia "ca prima data nu se pune"!

#121
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am curaj sa bag mana in foc....fara gluma.

daca ar fi cerute nevestele ca sa fie f#$^te de autoritati pt a-ti elibera o autorizatie sau un aviz, ar fi foarte multi de acord! atat de grava a ajuns obedienta noastra fata de birocratie!
mi se pare criminal ca pentru o autorizatie ca sa-ti faci un gard, iti trebuie aviz de la mediu  :death:

#122
calinsb

calinsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2010
Ia uitati-va ce frumos ne stimuleaza "organele" competente si ce simplu este sa iti faci o mica investitie in domeniu la noi:

Reguli de respectat:
http://www.desprepui.ro/masuri_4.php

:)

#123
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009
Salutari !
Ce ati mai facut , oameni buni ? Ati reusit sa razbiti ? Calinsb si ROOEG ??

#124
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 Danyela_Fufy, on 16th September 2010, 08:29, said:

Salutari !
Ce ati mai facut , oameni buni ? Ati reusit sa razbiti ? Calinsb si ROOEG ??

Nu eu nu am reusit dar sunt inca interesat.De ce nu am reusit ?
  -nu am avut bani suficienti.
  -nu este rentabil de cat in anumite conditii.
  -legislatia actuala este facuta ca micul producator sa dispara.
  -cunostintele mele sunt insuficiente iar ajutorul neinteresat e pasare rara.
:death:

#125
Danyela_Fufy

Danyela_Fufy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.08.2009
Ma bucur ca inca totusi esti interesat si poate la nivel de hobby tot faci ceva ... iar cand se vor indrepta lucrurile in agricultura si in zootehnie in principal , vei avea un culoar favorabil si experienta dobandita din aceasta perioada. :rolleyes:

#126
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 calinsb, on 13th July 2010, 22:43, said:

- investitia "ca la carte" este imensa
- nu aveti banii necesari pentru autorizarea gen "avicola"
Concluzie: singura alternativa viabila este un PFA, in "combinatie cu o familie de la tara (numeroasa) in care de la "vladica la opinca' isi scot baietii certificate de producator (cu spagutza aferenta) iar voi le asigurati 2 salarii lunar si puteti creste "nr de autorizatii" x 50 buc = X gaini ouatoare. Rentabilitatea incepe cam de la 250-300, ideal ar fi cam 400-500. Castigul lunar dupa scaderea cheltuielilor nu este imens insa e pe undeva la nivelul unui Area Sales Manager (cine e curios ... vezi bestjobs :))
Una este sa vinzi 60 de oua pe zi, alta este sa vinzi zilnic cateva sute ! (Atentie ... nestampilate)
De putut se poate ... Cum? Stie "seful pietii cum" .... totul este sa ajungeti la el ;)
Am uitat ... M-a distrat ideea pe care a enuntat-o cineva cu vanzarea pe baza de "abonament" ....
Dupa aproape o viata petrecuta in top management in vanzari, ma indoiesc ca veti reusi sa vindeti produsele pe baza de "abonament" la cantitati considerabile.
Da, este posibil, dar dupa cateva luni dupa ce ai deja clienti constanti, nu la inceput cand nu te stie nimeni.
Personal sper sa incep cam intr-o luna, o luna si jumatate. Promit sa va spun daca si cum am reusit.
Numai bine!

Ce vorbesti tu acolo este cresterea pasarilor in sistem gospodaresc falimentar.

Cu tot respectful pentru ROOEG topical a inceput din start foarte prost. “Vreau sa investesc in ZOOTEHNIE”
Zootehnia nu are nimic de a face cu cresterea animalelor in sistem gospodaresc. Zootehnia se face pe niste principii clare, pe niste reguli exacte, matematice de multe ori (de unde si titulatura de inginer a absolventului de zootehnie) care nu pot fi inlocuite doar de entuziasm si de dragostea de animale sau de viata de la tara!
Nu e nici o surpriza cand 95% din incercari sunt sortite esecului.

@calinsb ti se par aberante regurile trecute pe site-ul UCPR? Ti se par imposibil de realizat de catre tine? Atunci e un semn evident ca nu poti intra intr-un asemenea business. Regurile alea sunt respectate de “Societățile avicole mari realizează 75% din carnea de pasăre și 80% din ouăle produse în sistem industrial în România” – inchei citatul. Acolo vorbesti de avicultura si de zootehnie, altundeva vorbesti despre cresterea pasarilor pentru altceva (subzistenta, plocoane, mentinere de focare, raspandire de boli, etc)


 rich1974, on 14th July 2010, 07:42, said:

asta vreau si eu sa spun, legislatia este criminala in domeniul asta. de aceea se produce atat de putin in romania, fiindca birocratia este imensa...

asa ca, cel mai bine este sa faci la negru si sa te descurci cum poti.

Da rich1974 ai dreptate legislatia este criminala in domeniul asta. Inca odata punctez ca vorbim de domenii diferite.

Si cu faza aia de vandut la negru, si cu investitia “ca la carte” care nu e buna, si cu manarii cu sefi de piata si alte “rezolvari” romanesti ale problemei tot nu mergem inainte fratilor. Ba mai mult, mergem inapoi….

Ne-o trage pe la spate statul cu legi tampite? Lasa ca le-o tragem si noi si nu dam nici un ban la buget din ce producem, facem totul pe sub mana, ca vorba aia suntem descurcareti, avem si noi o relatie colo, una dincolo…Aaaaa merge tara prost, e criza, nu sunt bani…da-i masa de guvernanti ca e vina lor in totalitate,a mea nu e deloc, eu doar ma descurc….
Era melodia aia “Man in the mirror” –
If you wanna make the world a better place take a look at yourself and then make that . . .change…

Parerea mea….

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate