Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
In stirea despe care vorbesti este vorba despre clienti cu istoric si clienti fara istoric BCR, dar cu totii sunt aplicanti noi, adica acum intra in afacere cu banca.
Eu nu prea cred ca vom asista la ajustari ale dobanzilor pana la 5.75+euribor, insa nu as putea sa nu astept sa vad ce se intampla in final cu dobanda creditului... Oferta de la OTP este foarte buna, insa nu mai trebuie facuta daca BCR-ul iti da o varianta agreabila...

#182
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Da, azi m-am convins de incompetenta celor de la BCR. Consilierul de credite de ieri, care mi-a promis ca imi va trimite informatii despre noua dobanda de creditare, azi, cand am revenit la ei (dupa ce ieri am asteptat degeaba un telefon sau un e-mail de la el), era in concediu.
O colega de-a sa mi-a spus ca pentru plata anticipata nu e nevoie de act aditional, ci, in cazul in care platesti o anumita suma anticipat, va fi comision 0 pentru asta. Si in cazul refinantarii, va fi comision 0, fara a fi nevoie de un act aditional.
In ce priveste dobanda, aceasta nu a scazut, tot 10.10 este. Procentul de 5,25 e valabil pentru noii clienti (cu istoric BCR, ceea ce mi se pare aiurea, clientii care contracteaza un credit ipotecar, dar care au si istoric cu BCR, de ex. carduri sau nu mai stiu ce... o abureala pe care nu o inteleg). In fine, nu mi-au spus nimic de faptul ca ar avea de gand sa scada dobanda actuala.
Asa ca am continuat cu OTP Bank. Sper sa inchei cu el contractul prin care sa refinantez creditul BCR.
In fine, concluzia... BCR are angajati incompetenti, care abia asteapta sa scape de tine (cu gandul la concediu sau la altceva), care  te pun pe drumuri degeaba si care habar nu au de politica bancii si de ce se va intampla cu creditele in curs. SCRIE MARE "CONSILIER DE CREDIT" dar ei sunt habarnisti. Nu au idee de nimic, in schimb incearca sa imi explice ca dobanda de referinta BCR, de 8.9, neschimbata din 2007, este normala. "Piata creditelor si conditiile pietei au determinat BCR sa nu schimbe cu nimic dobanda de referinta." O fraza fara continut si fara nicio logica.
Nu ma astept la nicio reducere de dobanda din partea lor. Si, daca va fi, va fi una de genul 9,5 pe 5-10 ani sau 7,5 + euribor dupa 5 ani de 9,5 dobanda fixa.

Concluzia... abia astept sa semnez cu OTP (sau cu orice alta institutie bancara), numai sa scap de CAMATARII INCOMPETENTI DE LA BCR!!!!

Edited by Miro, 01 July 2010 - 23:00.


#183
N1868

N1868

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2009

View PostMiro, on 1st July 2010, 23:59, said:

Da, azi m-am convins de incompetenta celor de la BCR. Consilierul de credite de ieri, care mi-a promis ca imi va trimite informatii despre noua dobanda de creditare, azi, cand am revenit la ei (dupa ce ieri am asteptat degeaba un telefon sau un e-mail de la el), era in concediu.
O colega de-a sa mi-a spus ca pentru plata anticipata nu e nevoie de act aditional, ci, in cazul in care platesti o anumita suma anticipat, va fi comision 0 pentru asta. Si in cazul refinantarii, va fi comision 0, fara a fi nevoie de un act aditional.
In ce priveste dobanda, aceasta nu a scazut, tot 10.10 este. Procentul de 5,25 e valabil pentru noii clienti (cu istoric BCR, ceea ce mi se pare aiurea, clientii care contracteaza un credit ipotecar, dar care au si istoric cu BCR, de ex. carduri sau nu mai stiu ce... o abureala pe care nu o inteleg). In fine, nu mi-au spus nimic de faptul ca ar avea de gand sa scada dobanda actuala.
Asa ca am continuat cu OTP Bank. Sper sa inchei cu el contractul prin care sa refinantez creditul BCR.
In fine, concluzia... BCR are angajati incompetenti, care abia asteapta sa scape de tine (cu gandul la concediu sau la altceva), care  te pun pe drumuri degeaba si care habar nu au de politica bancii si de ce se va intampla cu creditele in curs. SCRIE MARE "CONSILIER DE CREDIT" dar ei sunt habarnisti. Nu au idee de nimic, in schimb incearca sa imi explice ca dobanda de referinta BCR, de 8.9, neschimbata din 2007, este normala. "Piata creditelor si conditiile pietei au determinat BCR sa nu schimbe cu nimic dobanda de referinta." O fraza fara continut si fara nicio logica.
Nu ma astept la nicio reducere de dobanda din partea lor. Si, daca va fi, va fi una de genul 9,5 pe 5-10 ani sau 7,5 + euribor dupa 5 ani de 9,5 dobanda fixa.

Concluzia... abia astept sa semnez cu OTP (sau cu orice alta institutie bancara), numai sa scap de CAMATARII INCOMPETENTI DE LA BCR!!!!

Pentru toti cei de aici care aveti “celebrul” credit de la BCR cu dobanda fixa 1 an si apoi “variabila” mergeti pe CONSO.RO la “Vocea Clientului” si subscrieti la petitia contra BCR-ului prin care cerem modificarea dobanzii si restituirea banilor luati abuziv.Va multumesc

#184
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View PostN1868, on 10th July 2010, 14:11, said:

Pentru toti cei de aici care aveti “celebrul” credit de la BCR cu dobanda fixa 1 an si apoi “variabila” mergeti pe CONSO.RO la “Vocea Clientului” si subscrieti la petitia contra BCR-ului prin care cerem modificarea dobanzii si restituirea banilor luati abuziv.Va multumesc

Daca tot ai intrat acolo, de ce nu lasi un link? ma belesc de cinci minute pe site-ul ala si nu gasesc nimic...

View PostMiro, on 1st July 2010, 23:59, said:

Da, azi m-am convins de incompetenta celor de la BCR.

Iar confunzi marfa cu ambalajul :)
un om nu este sinonim cu o institutie, nu va fi niciodata...
peste tot unde vei merge, vei fi gasit si oameni buni si oameni slabi sau prosti.

#185
N1868

N1868

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2009

View Postfloraur, on 10th July 2010, 19:02, said:

Daca tot ai intrat acolo, de ce nu lasi un link? ma belesc de cinci minute pe site-ul ala si nu gasesc nimic...



Iar confunzi marfa cu ambalajul :)
un om nu este sinonim cu o institutie, nu va fi niciodata...
peste tot unde vei merge, vei fi gasit si oameni buni si oameni slabi sau prosti.


http://www.conso.ro/vocea-clientului/

#186
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004

View Postfloraur, on 10th July 2010, 19:02, said:

Iar confunzi marfa cu ambalajul :)
un om nu este sinonim cu o institutie, nu va fi niciodata...
peste tot unde vei merge, vei fi gasit si oameni buni si oameni slabi sau prosti.


Dupa cum vezi, am zis ca BCR are angajati incompetenti, nu am zis ca BCR ar fi o institutie bancara incompetenta. Nici nu as putea spune asa ceva, avand in vedere numarul mare de clienti ai sai, clienti printre care ma numar si eu :)), din nefericire. Sper ca in curand sa se schimbe aceasta situatie.

Poate confirma cineva faptul ca BCR contacteaza clientii vechi pentru a propune o dobanda de 6-6.5?

Edited by Miro, 11 July 2010 - 12:08.


#187
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,327
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMiro, on 11th July 2010, 13:07, said:

Poate confirma cineva faptul ca BCR contacteaza clientii vechi pentru a propune o dobanda de 6-6.5?

Da, poate. Vezi aici.

#188
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Acum pe 31 din cate stiu expira termenul pana la care putem accepta acea dobanda fixa pe urmatorii 5 ani. Voi ce ati decis pana la urma,ati semnat sau nu? Mie personal nu prea imi surade ideea,adica nu cred ca cei de la BCR ar urmari avantajul nostru real si sa piarda ei. Ceva trebuie sa fie la mijloc! Stiu si ca i-a obligat statul sa modifice contractele insa tare sunt curios cat de avantajoasa va fi treaba asta pentru noi. Care va fi noua formula de calculare a dobanzii si in ce baza legala se va stabili ea? De exemplu va fi euribor + X pp. Cine stabileste acel "X"?

#189
N1868

N1868

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2009

View Postboy4ever, on 24th July 2010, 03:27, said:

Acum pe 31 din cate stiu expira termenul pana la care putem accepta acea dobanda fixa pe urmatorii 5 ani. Voi ce ati decis pana la urma,ati semnat sau nu? Mie personal nu prea imi surade ideea,adica nu cred ca cei de la BCR ar urmari avantajul nostru real si sa piarda ei. Ceva trebuie sa fie la mijloc! Stiu si ca i-a obligat statul sa modifice contractele insa tare sunt curios cat de avantajoasa va fi treaba asta pentru noi. Care va fi noua formula de calculare a dobanzii si in ce baza legala se va stabili ea? De exemplu va fi euribor + X pp. Cine stabileste acel "X"?


Buna ziua ,
Ati vazut acest reportaj
http://observator.an...oase_15679.html

#190
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Nu,nu-l vazusem,acum m-am uitat la el. Multumesc mult. In teorie suna frumos,la fel ca si noile legi,insa tare ma tem ca practica nu se va arata atat de crutatoare. Creditul meu este cu dobanda variabila,aceasta calculandu-se in functie de indicele de referinta al bancii (care e cat "vrea" muschii lor) + 1,5 pp parca. Statul se pare ca-i va obliga sa calculeze dobanda dupa indicii de refirinta EUROBOR/ROBOR/LIBOR + o marja fixa a bancii (probabil se va mai adauga si acele 1,5 pp). Acum intreb eu: care va fi acea marja fixa a bancii si in functie de ce factorii se va stabili/calcula? Ca pot baga foarte frumos EUROBOR + 15 + 1,5 si te-ai "scos"! Nu cred ca bancile vor ceda atat de usor,au o putere de influenta prea mare.

#191
N1868

N1868

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2009

View Postboy4ever, on 28th July 2010, 02:18, said:

Nu,nu-l vazusem,acum m-am uitat la el. Multumesc mult. In teorie suna frumos,la fel ca si noile legi,insa tare ma tem ca practica nu se va arata atat de crutatoare. Creditul meu este cu dobanda variabila,aceasta calculandu-se in functie de indicele de referinta al bancii (care e cat "vrea" muschii lor) + 1,5 pp parca. Statul se pare ca-i va obliga sa calculeze dobanda dupa indicii de refirinta EUROBOR/ROBOR/LIBOR + o marja fixa a bancii (probabil se va mai adauga si acele 1,5 pp). Acum intreb eu: care va fi acea marja fixa a bancii si in functie de ce factorii se va stabili/calcula? Ca pot baga foarte frumos EUROBOR + 15 + 1,5 si te-ai "scos"! Nu cred ca bancile vor ceda atat de usor,au o putere de influenta prea mare.

Buna seara
pe internet s-a format o comunitate anti bcr ,www.####ro , exista si un tabel  http://spreadsheets....amp;hl=en#gid=0

#192
crisd_mail

crisd_mail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.10.2006
Este chiar si o petite impotriva modificarii OUG 50/2010 si aplicarea corecta a ei.

http://www.creditbcr...titie/index.php

Bancile fac presiuni ca sa modifice ordonanta si cititi raspunsul de la ANPC (AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORILOR)  privind aplicarea ordonantei.

http://www.creditbcr...pc-ne-a-vandut/


Concluzia ar fi sa semnati petitia

#193
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
acum 5 minute am primit un SMS de la BCR prin care imi zic sa ma prezint la o unitate intre 13-19 sept pentru alinierea contractului de credit la prevederile OUG 50/2010.
asta pentru un credit de nevoi personale, cu dobanda revizuibila semestrial

stie cineva cam ce vor sa ofere?

#194
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Dupa cum spuneam am primit si eu:

View Postboy4ever, on 18th August 2010, 02:36, said:

Astazi,dupa ce am platit rata la banca,am primit urmatorul sms de la BCR (mentionez ca nu le-am acceptat "oferta" cu dobanda fixa 5 ani bla bla bla):

"Va asteptam in unitatile BCR intre 13-19 septembrie 2010 pentru alinierea contractului de credit la prevederile OUG 50/2010. Informatii la [email protected]"

Oare in ce vor consta modificarile? A mai primit cineva instiintarea asta? Tare sunt curios...


#195
totusi

totusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.05.2009

View Postloadrunner, on 18th August 2010, 14:47, said:

stie cineva cam ce vor sa ofere?

Se pare ca vor sa ofere asa ceva:

1. Modul de calcul al dobanzii

Rata dobanzii va fi raportata la fluctuatiile indicilor de referinta independenti, ROBOR (pentru creditele acordate in Lei), EURIBOR (pentru creditele acordate in EUR), LIBOR (pentru creditele acordate in USD). Indicii de referinta vor fi facuti publici in toate unitatile teritoriale BCR precum si pe site-ul oficial al BCR, la adresa www.bcr.ro.

Astfel, dobanda de referinta din contractul dumneavoastra de credit va fi formata, conform noilor prevederi legale, prin insumarea valorii indicelui ROBOR/LIBOR/EURIBOR cu valoarea diferentei dintre dobanda de referinta aplicabila in baza prevederilor contractuale si indicele ROBOR/LIBOR/EURIBOR. La valoarea dobanzii astfel calculate se va adauga marja fixa din contractul dumneavoastra de credit.

Prin urmare, dobanda din contractul dumneavoastra de credit va fi egala cu valoarea indicelui ROBOR/LIBOR/EURIBOR + marja (formata din valoarea diferentei dintre dobanda de referinta aplicabila in baza prevederilor contractuale si indicele ROBOR/LIBOR/EURIBOR plus marja fixa din contract).

Cele de mai sus nu se aplica in perioadele in care dobanda prevazuta in contractul de credit este fixa.

2. Comisioane si costuri

Structura de comisioane si costuri prevazuta in contractul de credit va respecta de asemenea prevederile OUG nr. 50/2010. Orice modificare ulterioara a valorii acestora va fi posibila doar cu acordul dumneavoastra, exprimat prin semnarea unui act aditional la contractul de credit.

Totodata, va informam ca veti beneficia de prevederile OUG nr. 50/2010 chiar si in cazul nesemnarii unui act aditional la contractul de credit, modificarile mentionate mai sus intrand in vigoare prin acceptare tacita, in conditiile legii.

Ramanem la dispozitia dumneavoastra pentru orice informatie complementara.

Pentru orice alte intrebari sau nelamuriri puteti contacta serviciul InfoBCR, disponibil zilnic intre orele 8:00-22:00, prin apelarea telefonica a Contact Center BCR la numerele de telefon 0801 0801 227 (numar apelabil din reteaua Romtelecom la tarif local), 021 407 42 00 (apelabil din toate retelele la tarif normal) sau *0801BCR (numar apelabil din reteaua Vodafone la tarif normal), apasand tasta 1 pentru limba romana, ulterior tasta 2 pentru InfoBCR Persoane Fizice, sau prin e-mail la adresa [email protected].

#196
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Eu acum am dobanda formata din indicele lor de referinta + 1,9 pp. Dupa ce ma voi prezenta la banca si voi semna alinierea contractului la noile prevederi OUG 50/2010 cat va fi dobanda? Mai mica sau mai mare? Cum se va calcula? Ca ma indoiesc sa fie EURIBOR + 1,9 pp.

#197
totusi

totusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.05.2009
Aveti acum, deci, 8,9+1,9.

In continuare, veti avea (daca interpretarea mea este corecta)
Euribor 6m+(8,9-Euribor din data de 21 iunie 2010)+1,9.
Deci, o dobanda usor mai mare decat cea prezenta (euribor la 21 iunie era ceva mai mic decat euribor 6m actual).

#198
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
      Vor oferi asta...
   Daca faceti calculele corect va ia capu' . Dupa ce faceti calculele corect imaginati-va si un scanariu cu euribor la 5% anul viitor.
   Oare cati vor mai putea plati ? 
      

Attached Files


Edited by mihai!, 18 August 2010 - 20:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate