Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#163
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postflounder, on 23rd June 2010, 20:22, said:

reducere de dobanda la 12.4% (de la 15.5)
12.4% sau 15.5% dobanda la CHF? :eek:
...  :console:

#164
flounder

flounder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.06.2010
Creditul meu la bancpost este in CHF cu 10.95% si am fost "ispitit" cu acelasi draft de contract (reducere la 9.95%) ca si colega <drakutza> care are creditul in EUR si pentru care cerea lamuriri. Am folosit procentul de 15.5% conform spuselor ei ca acesta e procentul actual de dobanda practicat si posibilitatea de a i se reduce la 12.4% la care se vor adauga din trei in trei luni variatiile Euribor3M (care pot fi pozitive sau negative). Nu stiu daca mai sunt alte banci cu astfel de formule, dar dupa parerea mea este o incercare de a evita informarea clientului asupra formulei reale Euribor3M+11.7, adica o marja mai mult decat exagerata (sa nu folosesc alte cuvinte). Mai mult, speranta de a scadea se limiteaza la 0.69% (adica sa ajunga euribor la 0.01%) in timp ce peste un an euribor poate reveni la 3-4 %, adica in cazul de fata 15.7. Eu cred ca aceste credite vechi trebuie refinantate cu orice pret pe conditii actuale, pentru clientii noi sunt alte contitii cu mult mai bune. Bancile mizeaza ca oamenii nu se mai incadreaza din cauza scaderii veniturilor, a cresterii cursului sau a supraindatorarii si atunci isi permit sa ii tina in aceste conditii, dar trebuie luate in calcul toate posibilitatile de refinantare inclusiv cu ipoteca.

#165
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postflounder, on 23rd June 2010, 20:22, said:

si eu am credit la Bancpost (CHF)


Sfatul meu este sa profiti de faptul ca nu mai ai costuri de refinantare si sa-i lasi... daca poti bineinteles. Sunt credite care nu au comision de acordare si un DAE de 6.37, cu marja fixa peste euribor. Te costa doar ipoteca si raportul nou de evaluare ~ 300-350e depinde de valoarea creditului.

#166
drakutza

drakutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2009
Multumesc mult pentru lamuriri, sincer asa intelesesem si eu, dar am intrebat aici ca sa aflu parerea celor care se pricep mai bine.  
Oricum ma gandesc de ceva vreme sa refinantez, nu imi place deloc relatia bancii cu clientul, nici macar nu sunt in stare sa trimita informarile la adresa corecta, desi au fost informati in scris de cateva ori in 2 ani, sunt obraznici, au raspuns la o cerere scrisa dupa ce m-am dus eu la ghiseu cu scandal, trecusera vreo 40 de zile....
Care banca are o oferta buna de refinantare fara ipoteca? Daca fac o refinantare sa zicem peste 6 luni, credeti ca ar fi totusi o idee buna sa accept oferta lor?

#167
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
nu refinanta doar pentru relatia cu clientul... asta e o copilarie, tot in Ro vei ramane.
Cultura organizationala a multinationaleor, nu poate indrepta tarele de civilizatie, pe care le are poporul asta.

Edited by floraur, 24 June 2010 - 11:12.


#168
erik23

erik23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2010
Buna seara , as vrea si eu cateva lamuriri  va rog, daca se poate. Am vazut ca multi dintre dumneavoastra au credite cu dobanzi foarte mari. As vrea sa intreb aveti cumva la aceste credite si comisioane de administrare sau altele? Pentru ca eu am un credit imobiliar in valoare de 140000 CHF  de la Raiffeisen contractat in vara lui 2008 cu o dabanda de 4,6 % , bineinteles variabila. Exista varianta  ca la implinirea fiecarui an daca vreau sa-mi aleg o dobanda fixa, nu am ales fiind una cu vreo 3 procente mai mare decat cea variabila. In al doilea an mi-a crescut dobanda la 5,6 % si din ce am inteles acuma  facand o cerere la banca  cred ca o sa mai scada din nou in 7 iulie se implineste un an si se revizuieste. Anul trecut a crescut putin fiindca dobanzile erau sus. Totusi pe langa ce vad eu pe forum eu am o dobanda mica, interbarea este urm.  aveti si comisioane de administrare? Eu am un comision de administrare de 0,15 % din sold si platesc 210 CHF / luna. Mie mi se pare enorm de mult! Am facut o cerere la banca daca nu e posibil sa elimine comisionul de adm. in caz contrar voi incerca o refinantare la o alta banca , iar daca nu voi reusi  voi renunta la imobil si astfel portofoliul bancii va creste cu inca o casa, valoarea ei scazand oricum la jumatate! Oare am facut bine? rau? voi avea de castigat sau de pierdut?  Dobanda sau comisonul vi se pare  mici sau mari? Va multumesc mult de tot!

#169
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Nu e putin dar nici extraordinar de mult nu e. Problema nu e dobanda la tine, ci faptul ca CHF-ul s-a dus la cer.
Aceste cereri nu impresioneaza prea mult, bancile se feresc de precedent si e destul de complicat sa rezolvi ceva doar printr-o cerere. Daca ti se da ceva, este pentru ca se va da la toata lumea.

Edited by floraur, 26 June 2010 - 08:48.


#170
erik23

erik23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2010

View Postfloraur, on 26th June 2010, 09:48, said:

Nu e putin dar nici extraordinar de mult nu e. Problema nu e dobanda la tine, ci faptul ca CHF-ul s-a dus la cer.
Aceste cereri nu impresioneaza prea mult, bancile se feresc de precedent si e destul de complicat sa rezolvi ceva doar printr-o cerere. Daca ti se da ceva, este pentru ca se va da la toata lumea.

Multumesc floraur,  mi-a mai fost propusa o varianta de schimb de moneda a creditului, nu stiu in ce masura ar fi  mai avantajos. Am vazut ca si euro a crescut la fel de mult, nu stiu daca cei cu credite in euro sunt mai avantajati, daca as putea sa ma debarasez de comisionul  ala de administrare ar fi perfect!

#171
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Da-le'nmasa de daruri grecesti, ramai pe CHF...

#172
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Noile dobanzi la creditele BCR.

Quote

Astfel, creditele pentru investitii imobiliare au o dobanda egala cu EURIBOR la sase luni plus o marja de 5,25 puncte pentru clientii cu istoric la BCR, respectiv plus o marja de 5,75 puncte pentru clientii fara istoric.
Sursa:Financiarul



 Incep sa vad lucrurile nasoale pentru cei cu contracte deja in derulare. Daca pentru creditele noi au stabilit euribor + 5.25-5.75%, pentru cei carora trebuie sa le converteasca dobanda de la rata interna de finantare la euribor+marja, este clar ca mai jos de 7%-7.5% nu va fi marja. 

Edited by mihai!, 29 June 2010 - 09:39.


#173
antilopa

antilopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.03.2005
Salut la toti,


Deci este cineva pe aici care a semanat acel act aditional de la bcr, sau macar daca s-a dus pe la ei sa ii intrebe ce se intampla?
Eu am vrut sa ma duc dar inca nu am avut timp.
Multumesc,

#174
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postantilopa, on 29th June 2010, 13:10, said:

Deci este cineva pe aici care a semanat acel act aditional de la bcr, sau macar daca s-a dus pe la ei sa ii intrebe ce se intampla?
Pe langa scrisoare si SMS ,pe mine m-a abordat directorul bancii cand eram la ghiseu (agentie de cartier,acolo facut dosarul,acolo platesc lunar= ma cunoaste).
Vroia sa imi prezinte "oferta". Stiind de pe forum si din auzite despre ce este vorba, l-am intrebat:
-Care oferta? Aia cu 5 ani dobanda fixa? Stiu! 
 S-a inegrit la fata, si-a pierdut din entuziasm si a facut eforturi sustinute sa imi prezinte in continuare cu acelasi entuziasm,pe motiv ca,chiar daca stiu el isi face datoria sa imi explice si sa imi raspunda la la intrebari. 
La raspunsul la intrebarea cat o sa fie dobanda dupa cei 5 ani s-a oprit discutia si i-am multumit frumos lasandu-l sa inteleaga ca o sa ma gandesc. 

Citeste tot topicul cu parerea fiecaruia.Nu cred ca au semnat multi.

Edited by mihai!, 29 June 2010 - 12:38.


#175
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postmihai!, on 29th June 2010, 13:34, said:

....
Citeste tot topicul cu parerea fiecaruia.Nu cred ca au semnat multi.


n-ai de unde sa stii. Am un prieten care are credit din 2003 cred, in euro, cu dobanda de 10,5% la BCR (sau BRD ...whatever).
Ideea e ca, desi are venituri modeste (ca asa avem in provincie in general), nu s-a dus la banca sa ceara sa-i micsoreze dobanda intre 2005-2007, cand toate bancile scazusera dobanzile, pe motiv ca banca n-o sa-i creasca dobanda chiar daca la ceilalti se va face 15-20%, pt ca i-au promis ca , daca plateste la timp, nu i se va modifica niciodata.
Vorbesc de o persoana care a facut o facultate de informatica, o persoana care ar putea sa se documenteze un pic pe internet daca ar vrea, pt. ca oricum sta 12-14 ore pe calculator......
Ce sa mai zic de grupul persoanelor OTV-iste si telenoveliste e mult mai mare decat al celor care mai citesc despre economie?

#176
N1868

N1868

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.08.2009

View Postpointiv, on 30th June 2010, 12:21, said:

n-ai de unde sa stii. Am un prieten care are credit din 2003 cred, in euro, cu dobanda de 10,5% la BCR (sau BRD ...whatever).
Ideea e ca, desi are venituri modeste (ca asa avem in provincie in general), nu s-a dus la banca sa ceara sa-i micsoreze dobanda intre 2005-2007, cand toate bancile scazusera dobanzile, pe motiv ca banca n-o sa-i creasca dobanda chiar daca la ceilalti se va face 15-20%, pt ca i-au promis ca , daca plateste la timp, nu i se va modifica niciodata.
Vorbesc de o persoana care a facut o facultate de informatica, o persoana care ar putea sa se documenteze un pic pe internet daca ar vrea, pt. ca oricum sta 12-14 ore pe calculator......
Ce sa mai zic de grupul persoanelor OTV-iste si telenoveliste e mult mai mare decat al celor care mai citesc despre economie?


Buna ziua ,
Vad ca au inceput sa se castige procese referitor la creditele bcr
Acelasi lucru am sesizat si eu in contract cand am luat creditul in octombrie 2008 eurobor era 5
dobanda a fost fixa un an 6,2
In martie 2010 eurobor este 1 iar dobanda mea este 10,1
in contract scrie dobanda este fixa un an 6,2%, iar dupa un an dobanda curenta este formata din dobanda de referinta variabila, care se afiseaza la sediile bcr, la care se aduga 1,2 puncte procentuale iar in "Conditii generale de crediteare.... Anexa la contract pag 6 Cap 4 Dobanzi si comisioane pct 4.2: "Pe parcursul derularii creditului, nivelul dobanzii curente variabile se modifica in functie de evolutia dobanzii de referinta BCR/INDICELUI DE REFERINTA LIBOR/EURiBOR/BUBOR


deci cand euribor a fost 5 am avut dobanda 6,2
iar cand euribor este 1 dobanda mea este 10,1 cum se explica acest lucru sunt multe semne de intrebare
cititi acest articol din conso http://www. conso. ro/credite-nevoi-personale/bcr-justitia-obliga-aplice-unui-client-o-dobanda-credit-25

#177
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Refinantare, fratilor!
Am fost azi la BCR sa-i intreb cand semnam actul aditional cu eliminarea comisionului de plata anticipata si cu noua dobanda. Se uita consilierul in calculator si "Da, aveti 10.10 dobanda". Pai noua dobanda, de 5,25 + euribor, cand se aplica, am intrebat. "Nu stiu nimic de asa ceva. O sa ma interesez si o sa va comunic telefonic sau pe mail. In ce priveste actul aditional pentru eliminare comision plata anticipata se poate semna si maine."

Asa ca nu inteleg ce surse citeaza Financiarul si cei de la Stirile ProTV, unde am vazut prima data stirea. In fine, am plecat de la BCR si am aterizat la OTP Bank. Am inceput demersurile pentru credit de refinantare la ei, cu dobanda 4,99 fixa in primul an si apoi 4,31+euribor la 3 luni (Ce parere aveti?).
Asa ca, ADIO BCR!!!

#178
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View PostMiro, on 30th June 2010, 17:09, said:

dobanda 4,99 fixa in primul an si apoi 4,31+euribor la 3 luni (Ce parere aveti?).

Adica 6.37 DAE ... Laser frate!!!

numai ca...
atentie!
Deocamdata nu stii cum se va termina cu dobanda asta, daca se accepta dobanda de la ghiseu, atunci refinantarea ta nu se mai merita a fi facuta.
In Ro nu se aplica principiile din dreptul anglosaxon, conform caruia o sentinta judecatoreasca devine lege intr-o speta viitoare, creind un precedent de care sa se tina cont. NU ai de ce sa te astepti sa aiba toata lumea 2.5% asa peste noapte.

Sfatul meu este sa refinantezi, insa sa fii smart si sa astepti putin.

Edited by floraur, 30 June 2010 - 16:23.


#179
totusi

totusi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.05.2009

View PostMiro, on 30th June 2010, 17:09, said:

Pai noua dobanda, de 5,25 + euribor, cand se aplica, am intrebat.
Pai, credeti ca dobanda aceasta de "ghiseu" se va aplica si creditelor in derulare? ar fi bine, dar ma indoiesc...

#180
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
http://stirileprotv....n-euro/60431288

In stirea asta, care citeaza BCR, se spune ca pt clientii vechi noua dobanda e 5.25+euribor, iar pentru noii clienti este 5.75+euribor. Chiar si Directorul Departamentului Credite al BCR, Stefan Coroianu, a confirmat scaderea dobanzilor. Oricum, sunt convins ca, pentru clientii vechi, BCR nu va scadea dobanda la 5.25 + euribor, ci minim 7 + euribor.

@floraur Ai dreptate, nu astept reducerea dobanzii BCR la 2.5%. De altfel, hotararea respectiva inca nu e irevocabila, la ICCJ se poate admite recursul BCR. Ramane de vazut.
In ce priveste refinantarea la OTP, ce zici sa mai astept? Scaderea dobanzii BCR astfel incat sa nu mai aiba rost refinantarea? Sau ce sa mai astept?
Am vazut ca si pentru Prima casa dobanda e tot in jur de 4 + euribor, astfel ca 4.31 + euribor 3M mi se pare o oferta OK.
Te rog, fii mai explicit daca nu am inteles exact ce ai vrut sa zici.

Edited by Miro, 30 June 2010 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate