Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005

 loadrunner, on 18th March 2010, 21:38, said:

gasesti si chestii okay
trebuie doar sa stii ce vrei

Mare atentie la refinantarile astea, caci va costa de va ia dracu...

#20
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
In concluzie am mers la BRC (oferta fiind pana in 31 martie) la soldul meu de 28.000 lei pe inca 7 ani momentan am o rata de 650 lei. Dobanda 17 si ceva la suta. In urma semnarii ca trec pe dobanda fixa mi-ar fi scazut rata cu 33 lei/luna. Am spus pas. Mi s-a spus ca pot sa ma mai gandesc inca o luna ca s-a prelungit "oferta" pana la 30 aprilie. Sper ca vor veni si vremuri mai bune. Macar de ar avea aceasta initiativa si la creditele in euro, acolo 2 puncte de dobanda m-ar ajuta foarte mult.

#21
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005

 alinescoo, on 6th April 2010, 09:48, said:

In concluzie am mers la BRC (oferta fiind pana in 31 martie) la soldul meu de 28.000 lei pe inca 7 ani momentan am o rata de 650 lei. Dobanda 17 si ceva la suta. In urma semnarii ca trec pe dobanda fixa mi-ar fi scazut rata cu 33 lei/luna. Am spus pas. Mi s-a spus ca pot sa ma mai gandesc inca o luna ca s-a prelungit "oferta" pana la 30 aprilie. Sper ca vor veni si vremuri mai bune. Macar de ar avea aceasta initiativa si la creditele in euro, acolo 2 puncte de dobanda m-ar ajuta foarte mult.

Foarte bine ai facut!
O sa ai o reducere de rata oricum, in cel mai scurt timp.

#22
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 21.11.2005
Ar fi bine sa vad o reducere de dobanda... insa in ultimii 3 ani nu am vazut decat cresteri la BCR. Sper sa ai dreptate. Ar trebui sa imi trimita ei ceva instiintare cand se modifica dobanda ?

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005
O sa primesti acasa o notificare similara cu aceasta...

#24
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007

 floraur, on 6th April 2010, 22:49, said:

Foarte bine ai facut!
O sa ai o reducere de rata oricum, in cel mai scurt timp.
nu inteleg
oficial/legat/contractual, dobanda se regleaza la 31 martie si la 30 septembrie
a trecut 31 martie si nu s-a intamplat nimic


 floraur, on 6th March 2010, 13:02, said:

Majoritatea bancilor spun ca dobanda este variabila in functie de conditiile de piata si atunci ti-au tras-o sigur, adica fac ce vor ei fara sa fie nevoie sa dea socoteala cuiva.
nu pot fi reclamati la opc or something? chiar fac ce vor ei?

dobanda de referinta bnr a scazut foarte mult

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005
Pai voi nu aveti treaba cu dobanda de interventie BNR, ci cu dobanda de referinta BCR. E cam aiurea pentru ca aceasta variabila depinde de ei, daca vor sa o micsoreze se intampla asta, daca nu... nu.

#26
crys64

crys64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.12.2007
Ma inscriu in randul celor "luati drept fraieri" de catre banci:

1. astazi am fost la BCR sa platesc rata si...surpriza:
casiera nu a vrut sa-mi primeasca banii pana nu semnez o hartie?!!!! intreb ce este, zice: actualizarea datelor, zic: le-am actualizat in ianuarie, zice: nu figurati la mine ... intre timp ma uit pe hartie si ce credeti: confirmam ca sunt de acord cu noile"conditii generale de creditare"!!!! Deci ma prostesti in fata  :angry:  am intrebat-o: in hartie scrie altceva, nu date personale, a raspuns ca e o formalitate ceruta de BNR, dar daca vreau imi da un exemplar din "conditii" acasa daca semnez hartia, i-am zis ca nu semnez nimic pentru ca a incercat sa ma minta, a raspus ca nu-mi primeste rata  :angry: foarte bine, am luat banii inapoi si am plecat la sucursala unde am facut creditul. Aici am platit rata fara probleme si fara sa ma puna sa semnez nimic.
ATENTIE CE HARTII SEMNATI cu bancile!

2. am credit de nevoi personale in euro, pe 10 ani, cu dobanda variabila egala cu dobanda de referinta a bancii afisata lunar la sediul bancii.
Pentru ca aceasta dobanda a crescut mereu cand a crescut dobanda BNR, ajungand de la 9% in 2007, la 12.4% in 2008, dar nu a scazut deloc in momentul cand BNR a scazut dobanzile, m-am oprit la ofiterul de credit, sa aflu care e dobanda de referinta actuala si de ce la creditul meu nu se modifica. Aici, o alta surpriza:  fiind un client "cuminte" pot sa-mi faca o reducere de dobanda, de la 12.4 la 11.4%, care va ramane fixa pana la sfarsitul creditului, daca semnez un act aditional (alta semnatura!). Hei, dar ce atata bunatate pe BCR? Intreb: care este dobanda de referinta actuala a bancii? cu greu imi raspunde: 8.9%, Eu: atunci de ce rata mea este calculata cu dobanda de 12.4% si nu 8.9%, conform contractului? Zice: a, nu ati citit bine, in contract scrie ca, la rata de referinta a bancii se adauga si un indice euribor.Eu: Nu este asa, la mine scrie doar "dobanda de referinta a bancii"! El: nu, sigur scrie si indice, veniti cu contractul ca noi nu-l mai avem, l-am trimis la Centrala! Bineanteles ca ma voi duce si cu contractul si voi demonstra ca am dreptate si mai departe, voi face toate demersurile pentru a-mi recupera toti banii incasati in plus!
Ma poate ajuta cineva cu dobanda de referinta a BCR in perioada 2007-2010, eu nu stiu unde sa o gasesc ?!
Oameni buni, nu va mai lasati pacaliti de banci, exista legea de partea noastra si, daca noi suntem de buna credinta, ei de ce incearca sa ne pacaleasca? Cei care aveti astfel de contracte, mergeti la ei si cereti-va in scris drepturile, haide-ti sa-i "ajutam" sa respecte contractele! am inteles cresterea dobanzii cand a fost cazul, dar acum trebuie sa scada!!!!
P.S. in cazul Volksbank, am ramas cu dobanda fixa de 5.95 si am recuperat toti banii luati abuziv 2 ani!!!

#27
vyorel89

vyorel89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.02.2010
Normal de la 1 aprilie la BCR ar fi trebuit sa avem rate mai mici, deoarece recalcularea dabanzii variabile se face la 01-01, 01-04, 01-07 si 01-10.
Dar eu am platit aceeasi rata umflata cu 100 ron in ultimul an.
Mai este cineva cu rata variabila la BCR?
Cand va scade dobanda, ca nu am vrut sa semnez pentru acea dobanda fixa de 15%, sperand ca va mai scadea.

Edited by vyorel89, 23 April 2010 - 11:09.


#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005

 vyorel89, on 23rd April 2010, 12:08, said:

Cand va scade dobanda, ca nu am vrut sa semnez pentru acea dobanda fixa de 15%, sperand ca va mai scadea.

Dupa calculele mele, cam de la 1.05.2010, insa nu stiu cum arata contractele voastre... nu cred ca asa se intampla la toate creditele.

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
Scuze ca ma bag, dar voi la viata voastra ati avut vreodata parte sau ati auzit de scaderea ratelor in cazul creditelor existente ? Ca eu nu. Asa ca nu o sa scada niciodata rata, poate doar sa creasca. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#30
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 LunaCrystal, on 23rd April 2010, 17:02, said:

Scuze ca ma bag, dar voi la viata voastra ati avut vreodata parte sau ati auzit de scaderea ratelor in cazul creditelor existente ? Ca eu nu. Asa ca nu o sa scada niciodata rata, poate doar sa creasca. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
mai depinde si ce credite ai luat. mie la 2 credite mi-a scazut rata pentru ca a scazut Libor-ul.

#31
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 LunaCrystal, on 23rd April 2010, 17:02, said:

Scuze ca ma bag, dar voi la viata voastra ati avut vreodata parte sau ati auzit de scaderea ratelor in cazul creditelor existente ? Ca eu nu. Asa ca nu o sa scada niciodata rata, poate doar sa creasca. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

la cei care aveau credite in care se specifica CLAR eurobor (sau libor) +X% marja bancii, marja care ramanea fixa. Cunosc o persoana care are un credit luat asa.
Din pacate, suntem multi care avem "indice de referinta" al bancii sau mai bine zis "indice de ticalosie" ....adica cat vrea banca.


Si ca sa fac o completare la cineva de mai sus, e foarte "curios" un lucru: cand bancile maresc dobanda, nu mai e nevoie de semnatura si alte acte de semnat.....o fac si gata, te pomenesti cu rata marita, in schimb, cand e sa reduca....se fac ca uita

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005
Au fost niste credite la Banca Romaneasca foarte bune, cred ca erau euribor + 4% marja. Aproape toata lumea s-a bucurat de reduceri de rata, cine a luat atunci cu 8% acum au mai putin de 5%.

Luna, dar pentru ce ai facut draga credite, eu credeam ca tu cumperi numai cu bani in mana... ce e cu atata dobanda?!

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
Nu am facut credite niciodata si sper sa nici nu o fac vreodata. Si oricum si sa vreau nu as putea pentru ca nu am vreun venit. Dar cunosc destula lume care are credite de mai multe feluri si pe diferite sume, dar nici o situatie in care sa i se fi scazut rata.

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005

 LunaCrystal, on 23rd April 2010, 23:05, said:

Dar


Iti spun eu ca lumea stie mai mult sa se planga decat sa spuna ca o duce bine...

#35
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 floraur, on 23rd April 2010, 23:06, said:

Iti spun eu ca lumea stie mai mult sa se planga decat sa spuna ca o duce bine...

pentru ca 90% din cei care o duc bine , o duc bine pe spinarea alora.
Categorii probabile care o duc bine:  politicieni, politisti, infractori, bugetari cu salarii de top etc....

asa ca e normal sa se "vaiete" pentru a nu trezi "suspiciuni".....

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 22.07.2005

 pointiv, on 24th April 2010, 12:48, said:

pentru ca 90% din cei care o duc bine , o duc bine pe spinarea alora.
Categorii probabile care o duc bine: politicieni, politisti, infractori, bugetari cu salarii de top etc....

asa ca e normal sa se "vaiete" pentru a nu trezi "suspiciuni".....


Asta e alta discutie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate