Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Accident la 280 Km/h ep.1

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002
cand intrati in depasire v-ati gandit ca ar putea sa vina asta din fata cu 280km/h?

#38
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

addicted, on Jun 22 2005, 17:28, said:

dude, eu am luat o bucata de bordura de dimensiunea unui frigider dat in 4 cu 80/h. aia avea vreo 150 de kg, eu cu rabla de kart tot vreo 120. nu purtam centura ca nu are, dar aveam casca.

m-am ales cu 2 copci la buza si o vanataie langa gat, si am oprit in plin cu pieptu in volan.

inclin sa cred ca nefericitii astia cu vreo 6-8 airbaguri in jurul lor, scaune sport conturate, centuri pretensionate si destule zone de deformare controlata (puse acolo tocmai ca sa nu decelereze brusc de la 280 la 0)ar fi avut sanse sa ii mai pupe pe ai lor o data.

stii cand mor fara cauze evidente? cand n-au airbaguri sa-i franeze si se duc ca lemnu in centuri chioare. am auzit de rupturi de ficat, pancreas, si ce mai e prin abdomen din faza asta, iar deasupra se vedea doar o vanataie.
nu uita ca asta e o masina sport de la care se asteapta mai frecvent vitezele astea, nu un Passat impins la maximul maximelor.

<{POST_SNAPBACK}>

Mda, are bun-simt observatia ta cu performanta masinii...

#39
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Astia ca el sint incurabili, se cred invincibili, cred ca daca ai bani esti mai presus de orice...
Io as da inchisoare pt cei care merg cu viteza excesiva, sint un pericol public...

:deadtongue:
Mi s-a luat de condus. Bine ca n-a intrat in alta masina...
Cat despre fata... ghinionul ei, la urma urmei putea sa incerce sa-l mai potoleasca, dar cred ca si ei ii placea viteza...

#40
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Nu se mai poate vorbi acum de noroc dar daca viteza ar fi fost mai decenta ( pana in 200 ) eu cred ca FARA centuri ar fi putut scapa zburand afara din ea . O masina care se face zob si ii prinde pe pasageri in ea nu inseamna nimic bun ! Una e ce se vede la niste teste idioate de impact gen euroncap unde se simuleaza conditii "ideale" de impact iar alta este viata de zi cu zi unde iti sta mintea in loc la ce accidente se pot intampla . Doamne fereste nu zic ca nu ar fi buna centura de siguranta dar doar in cazul unui trafic normal.
Un fost coleg a scapat cu viata dupa ce i-a taiat calea un camion si a fost aruncat pe scaunul din dreapta . Norocul lui era prin oras si nu purta centura care l-ar fi tinut in loc si ar fi fost zdrobit . Accidentul s-a lasat cu urmari grave (fracturi peste tot) dar omul macar e in viata si isi revine .

#41
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
in cazul de fata a zburat din masina si s-a izbit de un indicator rutier care i-a spoit creierii pe asfalt (fata). in cazul prietenului tau a scapat de camion.
intamplari.. nu generaliza.

daca ar fi sa aleg eu as prefera o masina care a fost reltiv gandita sa se deformeze unui pamant cu pietroaie, indicatoare, stalpi, alte masini etc

#42
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

renderman, on Jun 22 2005, 18:46, said:

Astia ca el sint incurabili, se cred invincibili, cred ca daca ai bani esti mai presus de orice...
Io as da inchisoare pt cei care merg cu viteza excesiva, sint un pericol public...

:deadtongue:
Mi s-a luat de condus. Bine ca n-a intrat in alta masina...
Cat despre fata... ghinionul ei, la urma urmei putea sa incerce sa-l mai potoleasca, dar cred ca si ei ii placea viteza...

<{POST_SNAPBACK}>



1. in tarile civilizate chiar se da, sau se lasa cu confiscat masina sau amenzi de platesc la ele un sfert de viata.

2. sau era suficient de beata sa nu-si mai dea seama. zice pe acolo ca plecasera dintr-un club.



Fane: no way.. la viteza aia ori nici n-apuci sa il vezi zburand pe langa tine, ori daca il vezi in secunda doi dai noroc cu sf petru.


repet: eu i-as da o pedeapsa pentru omor din culpa parintelui pentru ca i-a cumparat asta asa de tanar. de altfel, cred ca si el si-ar acorda pedeapsa acum.. pacat ca omul nu gandeste decat la final.
o fi cazul sa se introduca si la noi conditiile speciale pt masini 200cp+

am deja cunostinta de un caz (prieten) care si-a luat m3 din germania si a trebuit sa il aduca pe trailer pentru ca nu avea voie sa il conduca inca, dupa legile lor.

#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002

addicted, on Jun 22 2005, 21:44, said:

o fi cazul sa se introduca si la noi conditiile speciale pt masini 200cp+

<{POST_SNAPBACK}>

nu-i o ideie rea. eu chiar as cobora limita, 200 cai e f. mult. pe o masina usoara si 100 cai e mult, mai ales cu un plod prost la volan, dar hai fie cu generozitate de la mine 150 cai. ce am putea face sa sensibilizam opinia publica? pt inceput initiem un poll? pe bune.

#44
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
eu as printa pozele cu matze si creieri varsate peste volan pe spatele proceselor verbale de la amenzi.

sau le-as pune mare pe panouri la intrarea pe autostrazi sau curbe etc ar face mai mult bine decat o reclama la tigari

#45
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Final destination...

Daca e sa mori poti muri si cu 10km/h sau cu 20ani de experienta.
In cazul asta inconstienta a fost cauza accidentului. Cunosc un caz asemanator (un elev din liceu de la mine) cu un Cielo a intrat sub rotile unui TIR.. Rezultatul: Mate si creierul imprastiat pe asfalt (persoane care au fost de fata spuneau ca tipul inca mai era constient :deadtongue: ) si moartea; tot din cauza vitezei, intr-un viraj;
pentru daca ai o masina puternica, e greu sa te opresti la o anumita limita (la fel ca cu bautura :D); mai ales cand esti tanar..
chiar daca avea centura pusa nu cred ca rezolva prea mult, centura "strivindu-i" de la impact.. a fost mai demult un documentar pe discovery in care spunea ca centura+airbag te ajuta pana pe la 170km/h parca..

#46
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 17.10.2003

addicted, on Jun 22 2005, 13:12, said:

pacat ca a murit si fata, ea n-avea nici o vina, cu exceptia faptului ca s-a urcat cu un inconstient in masina.

<{POST_SNAPBACK}>


Voi chiar credeti ca tipa s-a gandit la asta? Sau mai degraba s-a bucurat la un tip cool cu masina traznet?

#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002
fatuca probabil se considera norocoasa pt faptul ca ea era si nu alta ocupanta locului din dreapta. asta trebuie ca era un soi de Fat Frumos printre bastinasi.
e cam brusca trecerea de la Need for Speed la viatza reala.
Game Over.

#48
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 13.03.2003
Pustiu era un aschilopat si la propriu si la figurat, un uscat si jumate plin de figuri in cap. L-am vazut destul de des prin Cluj cum se spargea in figuri cu al sau masserati. Dumnezeu sa-l odihneasca si pe el si pe amarata fatuca.

#49
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Mi s-a cam facut pielea gaina ....avand in vedere ca o mai calc si eu binisor pana aproape de 200 pe autostrada ( nu in Romania , binenteles )... Nu stiu cati dintre voi merg cu viteze de 200 sau mai mult dar este o chestie inimaginabila , de ex la 22okm/h faci PE SECUNDA 61 METRI !!  Ganditi-va ca la 280 nu mai ramanea intreg aceea masina , eu cred ca a avut pana in 180 la impact si eventual avea maxim 250km/h sunt toate LIMITATE la 250Km/h ( chestia asta nu o stia cel care a scris articolul din ziar  :cursing: ) Masina asta nu catereste 500 kg si nici nu are franele unei dacii dar ce reactie putea sa aibe pustiul cad dupa o noapte petrecuta intr-un club de la oboseala si eventual bautura la cei 61metri /sec ???
Pai la 280km/h ar fi facut 77metri/sec .....este inimaginabil ....chiar daca ai masina puternica itzi trebuie drum ca sa ajungi la viteze de genul asta .
Eu de pe la 170 in sus ..parca incepi sa zbori ai o senzatie ireala (placuta cand esti in siguranta ) dar nu ma mai simt asa sigur pe masina , la urma urmei tot ceea ce este facut de mana omului se poate defecta ...
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace !

#50
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

Award, on Jun 26 2005, 06:22, said:

sunt toate LIMITATE la 250Km/h ( chestia asta nu o stia cel care a scris articolul din ziar  :cursing: )

<{POST_SNAPBACK}>


Nu sunt toate limitate la 250 km/h. Sunt variante de motorizari "custom" care nu au limitare ;)

#51
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Sunt si variante de motorizari care nu sunt custom si care nu au limitare. Prietenii stiu de ce :D  :coolspeak:

#52
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e vorba de nici un custom. Eu in afara de nemtalai nu stiu pe nimeni sa-si limiteze masinile la 250.
De exemplu Maserati al tipului astuia prinde 285. Probabil a vrut sa se convinga de asta.

#53
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
In general toate masinile din europa sunt limitate la 250, inafara de nishte masini sport mai exotice cum ar fi Lamborghini, unele Maserati-uri, si nishte modete ale Porsche ... ma rog ... probabil Bugati ... etc.

#54
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Saracii copii... Dumnezeu sa-i odihneasca!
N-as putea spune ca baiatul e vinovat la faza asta... oricum despre morti numai de bine.

Ia ganditi-va, sa va dea tata un Maseratti la 19 ani, cum ar fi? Ati merge cu 50 in localitati si 90 in afara lor?

Vinovatul principal este acel 'om de afaceri' suficient de ingust la minte ca sa cumpere o asemenea masina fiului sau la 19 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate