Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8443
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Am pus semintele ce urmeaza a fi semanate maine in Atonic. Nu credeam ca exista samanta mai mica decat cea de telina dar dupo ce am vazut samanta de menta mi-am dat seama ca m-am inselat amarnic. A mai semanat cineva menta la alveole?

#8444
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
Oare de ce ar semana cineva menta cand e asa usor sa pui niste radacini Posted Image

#8445
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
rasad ardei 2016 cornel,ureche,amy, de siria ,chorbadinsky,pintea

Attached Files



#8446
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu am radacini, si nici prin vecini nu am gasit

#8447
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@rvd55, sa nu te superi, dar de ce nu i-ai semanat pe rinduri? Aveai si un control mai bun asupra densitatii. Te inteleg pt ca asa se proceda inainte.
Eu fac rinduri cu o scindura ascutita pe o parte si pur si simplu o plimb inainte si inapoi si astfel se formeaza niste santulete de 1,5-2cm, dupa care seman saminta  si dupa presar mranita peste saminta, nu inaite de a pune si niste otrava pt coropisnite peste saminta, sa fie amestecata cu aceasta.
Si inca ceva:  rasadul asta e pt plantat afara? Nu e prea devreme?

Edited by virg72, 26 February 2016 - 20:34.


#8448
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
nu ma supar ca eu unul ma supar cam greu, ardei sunt pusi la incoltit inainte de a fi semanati asa ca nu prea pot sa manevrez 50000 de seminte  una cu una, acestia majoritatea sunt pt vanzarea la vrac deci pt afara, doar urechea de elefant este pt mine 3000 se plante care vor fi repicate pt solar

#8449
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,954
  • Înscris: 13.04.2007

View Postrvd55, on 26 februarie 2016 - 21:06, said:

nu ma supar ca eu unul ma supar cam greu
Ai spus un lucru extraordinar!
Ca si sursa de caldura ce folosesti, patul de balegar?

#8450
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Posttatuc, on 26 februarie 2016 - 19:54, said:

A mai semanat cineva menta la alveole?

Da, am semanat eu dar a germinat greu si inca e mica rau.

#8451
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Pan la toamna mai e are timp sa creasca. A rasarit greu?

#8452
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Care toamna, ca eu vreau sa o vand peste 40-50 zile- daca creste suficient.
Da, a germinat cam greu, cred ca mai bine de 2 saptamani.

#8453
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,669
  • Înscris: 27.01.2012
Nu cred ca ai sanse...parerea mea...

Edited by subway_guru, 26 February 2016 - 22:46.


#8454
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Asa greu creste ? Ce naiba, in 2 luni nu o sa fie macar de 5 cm ? Sunt curios si eu .
Si ma gandisem eu sa o seaman in decembrie.

Edited by Achimitom04, 26 February 2016 - 22:47.


#8455
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
Lasa @Acime, nu te nacaji, ca poate fac eu un biznis si iti vand eu tie mai incolo butasi inradacinati de menta buna-buna, soiul bunicii si de-aia Strawberry si Chocolate, asa la anu' iesi cu raritati pe piata Posted Image    Posted Image

#8456
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Nu suna rau :)

#8457
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
salutare!!!. s a umplut . si mai am de pus . restul vor sta langa rep. cu agril deasupra. deja nu mai sunt temperaturi scazute.

rosii mai mici si mai mari , ardei , busuioc, muscate, petunii, gazania.

ce ma nelinisteste ar fi gazania. in casa la neoane s a comportat perfect. de cand am pus o in rep . nu merge deloc. de fapt e langa rep . pepolistiren si noaptea cu agril in cap. jumbo and company...credeti ca ar trebui sa le mut, sa le fac ceva? le am dat cropmax dat tot nu merg cum trebuie . sunt prea sfrijite. in rest sunt multumit . stiu ca se putea si mai bine, dar...pentru al 2 lea an , eu zic ca e bine:))

aseara am pus castraveti  nu multi ..100 . nu au cautare  primavara si cum se fac multi sper sa i dau . ureche am mai pus aseara tot cam 100 . poate mai pun zilele urmatoare inca 100. numai mult ca nu am loc de toate. \\colegi...pentru fasole , plantata in solar neincalzit cu folie dubla..cand ar trebui sa o pun la incoltit?
Apropos, craitele sunt fff mari ...gigant , deja le ies radacinile din alveole. ce naiba fac cu ele ...le mut in ghivece? ma gandesc , ca nu merita. sa le dau cu 2 lei si ditamai ghiveciul . va rog un sfat util .

si inca ceva ...gravitetul cumparat  in ianuarie...inca mai rasare:))))))))))))) lasate in alveole de 104, afara in curte, m am trezit cu inca 50 iesite. cred ca au avut anul asta ele, anus contra naturii.
salata e de la syngenta. la pomul laudat sa nu te duci cu sacul nicoodata. are ceva vreme. se preteaza la fertilizare masiva . eu nu i am dat nimic.  Ca atare ...a murit destula. cea care a ramas acum s a marit considerabil , asta dupa ce a prins inghetul de asta iarna. la anul Judita, cu plantare in 15 ianuarie.

ridichile  in celelalte solare car enu se vad ..sunt ok plantate cam dese , in schimb cele din poza agrosel , acelea lunguiete ...au mers perfect. au 30 de zile de la semanat si s au miscat incredibil de bine.

merci de raspunsuri .

Attached Files


Edited by chiperr, 27 February 2016 - 09:37.


#8458
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
faine plante !
ce lipseste plantutelor este un sitem Hi-Fi audio si muzica ptr plante ! ... :)

#8459
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

View Postserrifu, on 25 februarie 2016 - 18:43, said:

Arati l cat duce tractorul. 25 30cm. Daca cumva terenul e mai jos si sta apa pe el la precipitatii abundente, recomand o scarificare inainte de arat...la fel...cat duce tractorul...minim 50cm...dar asta numai daca sunt probleme cu drenajul apei. De asemenea, nefiind aratura de toamna, recomand frezarea la final de aprilie. Combinatorul sau discul nu vor face treaba prea buna in astfel de aratura...numai daca solul e usor. Succes.




salutare din nou , cu o motosapa de 7cp nu merge sa ar eu si sa destelenesc eu ? multumesc mult

#8460
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
@chiperr
Din ce stiu eu , fasolea merge pusa direct in pamant , singurul lucru care trebuie facut sa nu aiba multa umezeala sau foarte mult timp ploios pt ca se va cloci , valabil si la castraveti ( sfat venit anul trecut de la mami ) :)

Ieri am mai plantat o tura de ardei ureche , un asti rosu si vinete aragon , rasadul de rosii l.am mutat in living jos la racorica , dupa 3 zile chiar prezinta bineAttached File  IMG_20160225_144957.jpg   266.2K   59 downloads , fereastra eate spre vest si vad ca nu s.a dat nici una dupa lumina semn ca au suficienta lumina ,rosiile semanate sapt trecuta au rasarit, o parte adica optima , restul inca astept . Acum 4 zile le.am dat un atonik , la toate rasadurile si toate florile din casa , sapt viitoare le voi da un cropmax .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate