Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11716 răspunsuri în acest subiect

#8425
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.07.2008
Voi ce ziceti? Ma da soata afara din casa cand se intoarce acasa?
Fișier atașat  IMG_20160224_202354.jpg   150K   76 download-uri
Fișier atașat  IMG_20160224_202346.jpg   244,34K   72 download-uri
Lenara F1 de test.

Fișier atașat  IMG_20160224_202533.jpg   232,25K   69 download-uri
Marbene
Fișier atașat  IMG_20160224_202522.jpg   253,64K   62 download-uri
Primadona F1
Fișier atașat  IMG_20160224_202415.jpg   383,81K   43 download-uri
Lorelay F1
Fișier atașat  IMG_20160224_202422.jpg   306,73K   38 download-uri

Aragoanele:
Fișier atașat  IMG_20160224_202438.jpg   433,8K   36 download-uri

Fișier atașat  IMG_20160224_202451.jpg   471,76K   34 download-uriKaptur F1 Inca nu au iesit toti si sper sa mai iasa ca am pus 50 de seminte si abia 30+ au iesit. Greseala este ca nu le-am inmuiat 2-3 ore in solutie inainte de semanat.

Apa nu le-am mai dat de duminica si cred ca nici maine nu vad . Am pus niste zat de cafea in cateva cutii. Mare prostie am facut ca mucegaieste. Probabil trebuie sa fie uscat inainte de a-l pune in ghivece.


Daca de maine nu ma mai vedeti ca postez aici e clar... Nu am net pe sub vre-un pod.
Posted Image

Editat de StudioOne, 24 februarie 2016 - 21:06.


#8426
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.022
  • Înscris: 28.08.2011
http://www.morami.ro...o-f1-p2132.html

Despre acest zuccherino vorbiti ? Nu de alta dar un vecin al meu a primit de la cineva ceva rosii zuccherino despre care a zis ca au fost foarte bune. Dar nu vorbea de cherry ....mai este alt tip inafara de astea ?

#8427
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.242
  • Înscris: 07.12.2011
Eu stiu doar de cherry, dar stiu de mai putin de 1 an...

#8428
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.977
  • Înscris: 22.02.2009

 anasstasia, on 24 februarie 2016 - 20:13, said:

Ma interesa numai Marita.....

 maru_29, on 24 februarie 2016 - 20:21, said:

....a avut la 35 de lei 100 de seminte ....

35 ron/100 sem este un pret de hibrid .... Maritza este un soi ... nu cumva baiatu` din piata
a facut o confuzie?  Marissa f1 are (aproximativ) pretul asta!

 StudioOne, on 24 februarie 2016 - 20:43, said:

Voi ce ziceti? Ma da soata afara din casa cand se intoarce acasa?

Daca e plecata pentru cateva saptamani ai noroc! Posted Image  ... macar sa apuci sa le repici!
Daca nu te cearta dansa te cert eu: inca un neon ar fi bun pe acolo!

Numai bine!

#8429
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.07.2008
Stiu dar abia azi l-am montat si pe ala. E o solutie de moment. Am sa mai pun un LED ca neon n-am

#8430
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 30.07.2013
Nu vreau Marissa f1. Maru, daca asta vei gasi, nu este cazul sa cumperi. M-a surprins si pe mine  pretul, pentru ca soiurile nu costa atat in general.

Inca o data multumesc pentru efortul tau!

#8431
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.957
  • Înscris: 13.04.2007
Un coleg binevoitor din partea de sud a tarii, caruia ii multumesc, mi-a trimis seminte de Marita, asta dupa ce a citit pe aici ca in urma cu multi ani (30 - 40) parintii mei cultivau acest soi si erau foarte multumiti. Daca nu gasesti seminte, cateva cred ca mi-au ramas si vor pleca catre tine.

#8432
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 20.02.2016
@anasstasia stiu ca nu vrei marissa ci maritza am zis ca nu mai stiu sigur daca pretul era pt 100 sau 1gram .

#8433
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 StudioOne, on 24 februarie 2016 - 20:40, said:

Voi ce ziceti? Ma da soata afara din casa cand se intoarce acasa?

Poti sa-i spui ca-i cadou de Dragobete Posted Image

#8434
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 StudioOne, on 25 februarie 2016 - 07:29, said:

Stiu dar abia azi l-am montat si pe ala. E o solutie de moment. Am sa mai pun un LED ca neon n-am
Vezi ca are la General Electric, dublu cu tot cu tuburi, în jur de 40 lei.

#8435
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.07.2008
deja ma gandesc sa construiesc o rasadnita de polistiren afara la soare si sa-i pun o folie in cap. Am toate materialele deci chef sa am...

#8436
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.199
  • Înscris: 15.05.2014
Am facut eu de mai multe ori si a fost bine. Asa ca gaseste cheful.

#8437
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.501
  • Înscris: 21.07.2008
Oricum daca scot tavile cu rasaduri afara o fac doar pe timp de zi ca sa nu stau cu tiganiile in priza. Seara le dau un neon in cap si la 23 stingerea. Maxim 2-3 saptamani va dura treaba asta ca apoi trebuie sa le repic. Vremea e schimbatoare si nu stiu cand am sa le scot definitiv in rasadnita de afara. As putea sa le las si noaptea afara ca vad ca nu scade rau sub +5+10° C . si daca vom avea anul asta o primavara lunga ar fi de bine sau ne pasc ganganiile la vara? Si 40-42°C. Nu vad bine caldurile astea timpurii.

#8438
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 08.11.2015

 meganedoi, on 23 februarie 2016 - 22:04, said:

Ce frumos este inceputul. Sunt nostalgic. Imi aduc aminte de momentul in care nu era nimic pe terenul meu si constructorul mi-a trasat casa invers. Adica pe dos. Posted Image

Prima intrebare:
Unde, in ce zona este proprietatea?

A doua intrebare:
Ce cultiva oamenii in zona?





salutare , scuze de intarziere....
ca locatie sunt din dambovita comuna selaru , sunt chiar la granita cu trei judete
oamenii pe aici cultiva multa lucerna si porumb , am tot intrebat daca sefac cartofi sau altceva dar... toti sunt negativisti....

 virg72, on 24 februarie 2016 - 08:14, said:

Chemati d-le sa are, cum sa nu se faca nimic?
Sa are un tractor mai moder, nu din ala ce era inainte, adica U650, daca se poate cu plug reversibil, sa are numai pe o parte. Sa are si dupa citeva zile, 3-4, depinde si de vreme, sa bage sa discuie, sa nu ramina bolovani, sa treaca cu discu chiar si de mai multe ori, sa marunteasca pamintul bine.Intr adevar, dupa lucerna si trifoi cel mai bine ar merge porumbul, e planta prasitoare  si astfel dispar mai repede radacinile de lucerna.Si nu vorbesc de prasila manuala ci in primul rind de prasila mecanizata.Se pot pune si alte culturi, dar in primul rind culturi prasitoare.Porumbul se poate pune cu fasole de boabe, amestecate semintele si semanate cu semanatoarea de porumb.Se mai poate pune: floarea soarelui, soia, mazare, si altele.
Culturile de care v-am spus trebuie puse doar in primul an, dupa care chiar ca puteti pune ce vreti.
Si inca ceva, cele mai bune culturi se fac pe un teren pe care anii anteriori a fost lucerna sau trifoi.



multumesc pentru sfaturi . tot de aici din discutiile dvs am aflat ca pe pamant statut se fac mai bine anumite culturi

maine chem sa imi are ...... la ce adancime sa are pentru ca mi sa spus  ca pe pamant inainte , acum vreo zece ani a fost numai vita de vie .....?

 abubue, on 24 februarie 2016 - 16:41, said:

conform "indrumatorului ptr agricultura" lucerna reface pamantul ! ... adica dupa aceasta planta poti cultiva orice ! ... atat timp cat pregatesti bine pamantul ! ... lucru care se poate face chiar superficial cu o freza ! ...
daca vrei sa faci legumicultura ! ... adica sa "dai din timpul tau" agriculturii ! ... Posted Image
bafta



multumesc , asta si vrem sa facem , nici eu nici sotia nu muncim si ne-am cumparat casa la tara sa traim doar din ce ne da pamantul deci i concluzie asta vrem sa facem AGRICULTURA ... bineinteles ca o sa ne facem un solar cat de curand in spatele casei , iar pe pamant punem si noi cartofi, varza , etc....

Editat de florinalina, 25 februarie 2016 - 18:11.


#8439
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.085
  • Înscris: 25.02.2010
Arati l cat duce tractorul. 25 30cm. Daca cumva terenul e mai jos si sta apa pe el la precipitatii abundente, recomand o scarificare inainte de arat...la fel...cat duce tractorul...minim 50cm...dar asta numai daca sunt probleme cu drenajul apei. De asemenea, nefiind aratura de toamna, recomand frezarea la final de aprilie. Combinatorul sau discul nu vor face treaba prea buna in astfel de aratura...numai daca solul e usor. Succes.

#8440
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 14.01.2012
Mai oameni buni, aratura de primavara nu se face adinca pt ca intra uscatura in sol si daca nu discui imediat nu mai ai ce le face la bolovani.Dar cine n-a facut nu stie.Sper, totusi, sa va lamureasca tractoristu.Dupa cite stiu, pt ca am niste neamuri prin jud Dimbovita, com Salcioara, pamintul pe acolo e mai mult galben nisipos, cred ca ar merge cartofii.

#8441
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Inceput promitator ☺☺

Fișiere atașate



#8442
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.199
  • Înscris: 15.05.2014
http://www.marcoser..../codifrost.html

Eiii. Sa mai zica careva ca nu exista un tratament impotriva inghetului.
Driver, facem o comanda?
Eu il astept si pe ala impotriva grindinei :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate