Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Achizitionare DSLR de pe piata gri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Oricine poate fi distribuitor oficial Pentax in Romania. Exclusiv nu cred ca exista. Daca exista il vedeam aici:
http://pentax.com/su...ary.html#europe

#74
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

 saxo, on Mar 4 2009, 20:19, said:

Oricine poate fi distribuitor oficial Pentax in Romania. Exclusiv nu cred ca exista. Daca exista il vedeam aici:
http://pentax.com/su...ary.html#europe

te-ai oprit prea repede cu cautarea :) se merge mai departe pe site-ul europe germany -imaging systems-tarile cu R si pt noi apare doar focus94

Edited by edri, 04 March 2009 - 21:24.


#75
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Am zis eu altceva ? e distribuitor.

#76
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Saxo, bag de seama ca tu doar faci conversatie... sau incerci sa sustii un punct de vedere, si nu ne dam noi seama? :P
Cum zici tu, mai sa cred ca daca aduce cineva cu Cielo marfa din Germania a si devenit distribuitor oficial :rolleyes:

#77
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005

 saxo, on Mar 4 2009, 19:24, said:

Piata gri nu ( mai ) exista de cind am intrat in CE.
Piata gri exista si prospera...
Baietasii astia aduc marfa de afara, indiferent de unde (UE sau nonUE), ocolind formalitatile romanesti, TVA-ul etc.
Problema cea mai mare a pietei gri nu este calitatea (care de obicei este ok, chiar daca joci la o mica loterie cu mari sanse de castig) ci GARANTIA! Unii iti dau o luna altii iti dau mai mult, insa este garantia lor si nu a producatorului. Unii au asa zisul lor service dar e clar, nu stii cine isi baga copitele in aparatul tau...
Uite, eu mi-am scapat obiectivul pe jos si au sarit inelele de la diafragma... Crezi ca un vanzator gri isi batea capul cu mine sa imi repare obiectivul Nikon in garantie? Ma indoiesc.

#78
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Aia de care vorbesti e piata NEAGRA.

#79
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005

 saxo, on Mar 5 2009, 13:32, said:

Aia de care vorbesti e piata NEAGRA.
Pai si atunci unde incadrezi aparatele foto dslr aduse de Leo Iordache, Emil Neacsu & stuff???

#80
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Daca produsele sunt din afara comunitatii, nu sunt puratoare de TVA si nu au taxele vamale platite, inseamna ca sunt foarte "negre".

#81
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Observ ca sunt multe confuzii pe aici. Nu ca ar fi cine-stie-ce subiect important, dar ma gandesc sa nu ramana scrise chestiuni despre care unii "presupun" ca ar fi corecte.

Marfa oficiala:
E oferita de catre un distribuitor autorizat local sau de la un comerciant care se aprovizioneaza de la acesta. Vine cu factura si garantie. Garantia e asigurata de distribuitorul oficial sau de o firma partenera. Exemplu de distribuitor Nikon in RO: Skin. De regula distribuitorii autorizati nu vand en-detail, dar in lume exista si distribuitori care vand si la bucata. De ex. Skin nu vinde direct clientilor mici (cel putin asa stiu eu). Garantia acordata este de regula fortata de producator. Adica daca Nikon zice "dati 2 ani garantie", distribuitorul si comerciantul se vor conforma.

Marfa "gri":
E oferita de catre un comerciant care s-a aprovizionat din surse proprii. De ex. a luat aparatura din Germania sau din Taiwan, si nu de la Skin. Garantia e conform certificatului. E obligatorie, dar termenul de garantie e reglementat exclusiv de documentul de garantie. De ex. daca scrie ca perioada de garantie e de 3 luni si clientul a semnat, apoi 3 luni e garantia. Comerciantul e obligat sa aiba service asigurat. Daca vanzatorul e din RO atunci marfa cu problema de defect in garantie se returneaza in RO, la vanzator. Daca vanzatorul e din alta tara atunci clientul trebuie sa returneze marfa cu defect in tara vanzatorului si sa o aduca (reparata) inapoi pe cheltuiala sa, reparatia fiind totusi gratuita atata vreme cat e recunoscuta de vanzator ca a avut un defect acoperit de garantie.
Vanzatorul deruleaza afacerea perfect legal, emite factura, plateste si incaseaza TVA, plateste taxe vamale (daca e cazul). Doar ca a "sarit" distribuitorul autorizat pentru a obtine un cost mai mic. Vanzatorul profita astfel de preturile mai mici de pe alte piete (SUA, Israel, Asia) pentru a-si mari profitul.
Faptul ca vanzatorul s-a aprovizionat din EU, SUA sau de oriunde din alta parte NU inseamna ca nu a platit taxe vamale si TVA, in functie de situatie. Marfa e intrata in gestiunea lui si trebuie sa plateasca toate taxele si sa colecteze TVA de la cumparator.

Marfa "neagra":
Asta e adus de diversi, de regula persoane fizice (dar nu numai), cu eludarea taxelor vamale, TVA si alte taxe si impozite. Se vinde fara factura si fara garantie.

Edited by calexe, 05 March 2009 - 16:19.


#82
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 13.04.2008
salutare.am gasit un link cu un "magazin" pe piata gri a camerelor foto/video aici

poate cineva sa spuna oarece pareri legate de vanzator ? a mai cumparat cineva ? aveti cunostinte legate de alte persoane serioase care comercializeaza asa ceva ? doresc sa schimb sistemul si am observat ca sunt diferente destul de serioase la multe dintre produsele vandute pe acest site comparativ cu f64 sau altii mai cunoscuti.

ce parere aveti de garantiile specificate acolo ? merita cumparate atat camere foto/video cat si obiective de la surse de acest gen ?

personal ma intereseaza un d300/d300s + nikon 17-55 f2.8 si am vazut preturi destul de avantajoase la camere....dar....ramane marea necunoscuta.seriozitatea celor care vand,la modul general.de asta va cer ajutorul....merita luat de la surse de acest gen sau de la f64 ?

cu multumiri !!!!!! :worthy:

Edited by cata352004, 29 December 2009 - 22:56.


#83
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
N-am auzit pe nimeni sa se vaite, insa Leo Iordache asta mie nu mi-a raspuns cum trebuie la interpelari (adica nu mi-a raspuns deloc pe mail), desi ceea ce ma interesa pe mine la data respectiva valora ceva. Se pare ca ofera prea multe garantii verbale si oricum fara sansa de factura. Lipsa de comunicare pe mine ma deranjeaza, asa ca n-am insistat. Pentru mine e oricum la fel de avantajos sa achizitionez pe factura de la un magazin de referinta din Bucuresti (deducere impozit + bonus fidelitate).

Edited by raldox, 29 December 2009 - 23:02.


#84
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
Eu am cumparat o gramada de aici si nu am avut nimic de reprosat. De garantie nu am ce sa-ti spun, deoarece nu am avut nevoie si sa dea Dumnezeu nici sa nu am. Foarte prompt tipul. Si preturile le are printre cele mai mici.

#85
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

 cata352004, on 29th December 2009, 22:43, said:

salutare.am gasit un link cu un "magazin" pe piata gri a camerelor foto/video aici

poate cineva sa spuna oarece pareri legate de vanzator ? a mai cumparat cineva ? aveti cunostinte legate de alte persoane serioase care comercializeaza asa ceva ? doresc sa schimb sistemul si am observat ca sunt diferente destul de serioase la multe dintre produsele vandute pe acest site comparativ cu f64 sau altii mai cunoscuti.

ce parere aveti de garantiile specificate acolo ? merita cumparate atat camere foto/video cat si obiective de la surse de acest gen ?

personal ma intereseaza un d300/d300s + nikon 17-55 f2.8 si am vazut preturi destul de avantajoase la camere....dar....ramane marea necunoscuta.seriozitatea celor care vand,la modul general.de asta va cer ajutorul....merita luat de la surse de acest gen sau de la f64 ?

cu multumiri !!!!!! :worthy:

Raspunsul, dupa parerea mea, e simplu. Daca iti iei un DSLR nou de la Costel, care le aduce din Italia, la max 250 Euro, in loc de 500 in magazin, merita ! Atentie, sa fie impecabil !!!!

SI NU DAI BANUL, PANA NU PUI MANA PE APARAT !!!!! Regula de aur. Sunt o gramada de chichite, care iti spun daca un aparat e nou. :)

De ce merita ? Chiar daca nu ai garantie la el, nu e nicio problema. DSLR-urile cu defect sunt rare. Tehnologia e foarte avansata. Si apoi, la banii care i-ai dat, daca se intampla sa apara vreo problema, te duci la Nea' Gigi si te rezolva, cu mai putini bani, decat diferenta pana la unul nou, din magazin. Deci, iesi oricum bine la pret. Unde mai pui ca, de multe ori, baietii veseli din service-urile autorizate sunt mai prost calificati decat personajul amintit, si te duci cu o problema, si pleci cu doua.

Ref. la linkul dat de tine, sorry, preturile sunt cam mari ! Daca un SH nu e la max 50% din pretul de magazin, nu merita, din considerentele enumerate mai sus. Chestia cu service si garantie, este exact diferenta intre reprezentanta si Costel. Adica ma indoiesc profund ca ar fi reala .... :))

Si o sugestie ...
Cauta pe OKAZII.RO Vei gasi o gramada de "chiftele", vandute de unii care nu se prea pricep la fotografie. :)

Bafta !

Edited by phidias, 31 December 2009 - 16:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate