Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

Achizitionare DSLR de pe piata gri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Dar de genul asta de magazin ce spuneti?
http://www.yalamedia...?products_id=40
Tot la piata gri se incadreaza? Un site destul de simplut, cu doar cateva produse la preturi destul de ok, fara sediu la vedere! Sar  in ochi garantia de doi ani (a d60-ului) si factura.

#56
vicktor17

vicktor17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.01.2009
nu cumparati de la Emil Neacsu. E mare tzepar. Iti spune la telefon ca aparatele sunt cu garantie, si cand ajungi acolo nu primesti factura. Garantia nu functioneaza fara factura, cu data cand ai cumparat aparatul. Bineinteles ca aparatele sunt noi-noute. Dar probabil le baga in tzara fara vama, dar le vinde fara factura.

#57
nicola323

nicola323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.02.2009

 vicktor17, on Jan 12 2009, 20:10, said:

nu cumparati de la Emil Neacsu. E mare tzepar. Iti spune la telefon ca aparatele sunt cu garantie, si cand ajungi acolo nu primesti factura. Garantia nu functioneaza fara factura, cu data cand ai cumparat aparatul. Bineinteles ca aparatele sunt noi-noute. Dar probabil le baga in tzara fara vama, dar le vinde fara factura.

dar de leo iordache ce poti spune, e serios?

#58
aspixel

aspixel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2008

 nicola323, on Feb 14 2009, 11:50, said:

dar de leo iordache ce poti spune, e serios?
personal nu am cumparat de la el, dar am auzit ca e un om serios. au cumparat cativa prieteni de la el si n-au avut nici o problema

#59
kr4wl3r

kr4wl3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 31.03.2008

 proxtu, on Mar 19 2007, 11:51, said:

pai l'am luat sambata cu 1.800 ron.
am fost la biroul omului, el nu era acolo, dar era partenerul lui.
mi'a dat pachetul nedesfacut, eu l'am desfacut, montat obiectivul, mi'a dat un SD de 1gb cadou, e drept ca nu de firma, nici rapid, destul cat sa il testez si sa ma joc cateva zile. am facut 2-3 poze in interior cu blitz si fara, a fost ok
aveau acolo pe raft tot felul de aparate, nikon d200, canon s3 is, filtre, obiective, baterii, tot felul, si canon, si nikon.
mi'a dat o luna garantie, daca descopar vreun defect ascuns, ceva, si a zis ca pe comanda aduc cam orice, din SUA.
Poti sa imi dai si mie o adresa ceva pt ei?
Poate ma "abonez" si eu la ei :P

#60
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te-ai uitat la data- ca e din 2007?!

Parerea mea: decat prin intermediari, mai degraba ceva sh, in stare buna, cu garantie reala si factura. Eu am luat un 18-135 sh si n-am decat cuvinte de lauda la adresa proprietarului. Ce voi mai lua foto am sa caut tot sh. Pana acum am sh urmatoarele: obiectiv 18-135, rucsac pentax, grip hahnel (ajunge saptamana asta). Urmeaza sa mai iau un 50 mm f1,8, dar mai prin vara. Prefer un sh ingrijit, cu garantie si factura, in loc de un produs nou, fara hartii, luat de la diversi.

Edited by Lucian_M, 17 February 2009 - 16:32.


#61
Annalyzer

Annalyzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.10.2005
Saptamana trecuta am procurat un kit de Canon 1000D de la Leo Iordache. Numai cuvinte de lauda pentru el - serios si prompt. Camera e noua, cu toate accesoriile, pret imbatabil si garantie 1 an de zile oferita de firma lui. Aveam posibilitatea sa mi-o aduca la Pasti un prieten din Germania la acelasi pret, dar am preferat rapiditatea lui Leo. Il recomand cu caldura.

#62
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E bine ca esti multumit. Cu cat a fost mai mic pretul decat prin magazine?

#63
dr_m

dr_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 24.11.2007
Salut,
Vreau si eu un Canon 50D + 180-200 Canon IS, din ce am gasit pe aici pe bursa, vinde un tip "fotostore" noi cu 1300 Euro, cica ar fi si cu garantie europeana, pe okazii tot noi tot 1300, la F64 e 7200RON (~1600Euro).
Stau si ma gandesc de unde e mai ok sa-mi iau... Piata gri? Pe unde as mai gasi mai ieftin in tara sau in afara? Ca din moment ce unii le vand la 1300 Euro la noi, ori au o sursa mult mai ieftina in afara, eu in Media Markt l-am vazut tot la pretul asta, deci le iau si mai ieftin, ori le iau de la baieti si le "spala" cu-n certificat de garantie sa fie la gri nu la negru, nu vreau sa supar/acuz pe nimeni.
Astept si eu un sfat.
Mersi

Edited by dr_m, 20 February 2009 - 22:14.


#64
Annalyzer

Annalyzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.10.2005

 Lucian_M, on Feb 17 2009, 21:20, said:

E bine ca esti multumit. Cu cat a fost mai mic pretul decat prin magazine?

Cu 5 milioane mai ieftin.

#65
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007
sal,

As dori daca stie cineva de unde as putea sa cumpar la "negru" un Pentax K200D cu kit optic 18-55mm si 55-200mm, noi sigilate insa la pret fara taxe..u know. acum cativa ani erau ceva comercianti care aveu un discount de cateva milioane fata pretul de magazin.
Stiu ca cel mai bun pret de magazin este la vreo ~ 2300 lei.

Eventual astept un rapsuns pe e-mail sau pm: [email protected]

Multumesc!

#66
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Sunt foarte curios care e diferenta intre piata gri si piata neagra.... neagra e cand eludezi taxele, alba cand faci pe bune, cu facturi, platesti TVA. Nu inteleg care e calea "gri" de mijloc.

#67
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Gri, cand ocolesti importatorul/distribuitorul oficial. Spre deosebire de piata neagra, piata gri e totusi o varianta legala.

#68
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Orice societate comerciala care-ti vinde cu factura, iti vinde legal adica oficial. Piata gri nu ( mai ) exista de cind am intrat in CE. Piata neagra are marfa adusa din afara CE ocolind vama, la care nu ai garantie in Europa, si nici factura.

#69
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Uff... http://en.wikipedia....iki/Gray_market

#70
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Intre statele comunitatii nu mai exista notiunea de import... ;)

#71
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007
multumesc tuturor pentru sfaturi si alte cele...pe gri sau alb va fi cumva achizitionat acest Pentax  :D

#72
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Saxo, piata gri poate sa insemne orice magazin care aduce marfa, ocolind distribuitorul oficial!
Si da, exista!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate