Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Viteza la Digi.Mobil

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
23612 replies to this topic

#17119
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
yblu, de bolboroseala aia ciudata ce venea in congestia de voce 3 G clasica? Bolborosea si se inchidea, eu ultima oara in 2016 am auzit asa ceva.

Ar putea reveni acum la cei care nu au VoLTE.

#17120
claudiugl

claudiugl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 12.02.2014
Confirm 3G 900mhz Galati. Inainte imi statea numai in 2100. E outdoor .

Attached Files



#17121
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,949
  • Înscris: 28.09.2017
@yblu - mare dreptate mai ai👍, ceea ce ai explicat mai sus este foarte corect.
La apelarea din 3G am fost "aruncat" în B1, ca urmare încã nu a fost dezafectat.
Se prea poate ca telefonul sã fi ales banda mai liberã.

Attached Files


Edited by A-ONE, 16 April 2019 - 10:11.


#17122
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Pai ne dai tepe?

Sa dezafecteze. Asa va veni si nelimitatul si se va alinia ofertei Telekom.

#17123
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,949
  • Înscris: 28.09.2017
Nu a fost cu intenție, timp de douã ore și jumãtate am tot verificat.
Mea culpa!!!
P30 Pro îi place mai mult în B8, iar Mate 10 Pro a ales B1.

Edited by A-ONE, 16 April 2019 - 10:34.


#17124
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine de mine ca nu verific aceste detalii.

Nefiind nicio diferenta la download, era clar.

#17125
DarkShadow13

DarkShadow13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.07.2007
Voi verifica in continuare. Acum sunt indoor si nu prea bate nimic. Stau pe Vo-Wifi.

La Samsung, pe 3G mereu statea pe 3G B1, si la apel si la trafic de date. Imi trecea in B8 cand nu mai era semnal exploatabil pe B1.

Cand am testa mai devreme s-a dus direct in B8 si a ramas acolo la trafic. Nu am verificat si apel.

Legat de acoperirea cu 3G B8 in Brasov, este foare buna. Nu pot confirma ca au toate statiile, dar pot spune ca m-am plimbat foarte mult prin zone mai "inchise", lifturi, blocuri, na, in general pe unde se pierde semnalul pe benzile mai inalte. Mereu am ramas in 3G B8 cu semnal exploatabil macar pentru voce. Iar handover-ul intre benzi s-a realizat fara probleme in timpul apelului.

In orice caz, parerea mea esta ca daca se opreste 3G B1, va dura o perioada pana se muta spectrul in 4G B1.

Edited by DarkShadow13, 16 April 2019 - 12:37.


#17126
DarkShadow13

DarkShadow13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.07.2007
Imi pare rau pentru double post. Nu ma lasa sa-l editez pe primul.

Am testat din nou, cu antena in raza vizuala.

A intrat pe 3G B1 imediat.

Probabil au testat de dimineata. Cert este ca 3G B1 este activ.

#17127
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,940
  • Înscris: 04.03.2016
Depinde cat de departe esti de site.
La siteul din zona mea 3G 2100 nu este prioritar chiar daca semnalul este slab pe 900 (3G 2100 doar langa site).
P.S nu se pune problema  de semnal slab outdoor pe 3G 900 sau 3G 2100, 4G 2100 outdoor mai sunt mici "spatii" neacoperite.

Poate cu noul site vor acoperi 3G indoor si 4G indoor, 4G outdoor (unde mai e pe ici pe colo lipsa).

Cand va fi noul site? Nu se știe, nimeni nu stie ...

#17128
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,205
  • Înscris: 10.07.2013
Confirm ca in zona strazii Brasoveni din sectorul 2, Bucuresti, semnalul 3G este momentan in banda 8 / 900 MHz. Posted Image

*In idle indoor are valoarea de -91 dBm.

Edited by xmanyacs77, 16 April 2019 - 18:42.


#17129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te-ai uitat bine, este si 2100...

#17130
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,205
  • Înscris: 10.07.2013

 addelin, on 16 aprilie 2019 - 18:33, said:

Nu te-ai uitat bine, este si 2100...
Ai dreptate!

Acum dupa aproape 1 ora a trecut si in 3G banda 1 / 2100 MHz...

Se lucreaza la retea in aceasta perioada?Posted Image

#17131
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Tu nu esti ala fara semnal acasa dar cu prelungire pe 2 ani? :)) ce faci, te-ai apucat de facut teste prin oras acum? :))

#17132
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,647
  • Înscris: 30.08.2006
Orice dispozitiv fix/mobil care este atasat unei retele de telefonie mobila trebuie sa asculte de aceasta cu privire la ce sa masoare si unde sa se duca!
Exista anumite implementari care sunt lasate la latitudinea producatorului chipsetului, insa directia generala este data de parametri de retea! De exemplu cum masoara el putere pe pilotul de 3G este implementata pe chipset in raport cu unele recomandari 3GPP(nu ii va spune reteau asta, dar ea ii va spune care sunte scrambling codurile din zona, daca listele de vecini sunt facute corect).
Cu un parametru pot seta mobilul sa masoare non-stop toate frecventele de 3g(nu este neaparat inteligent deoarece va creste consumul de curent si bateria se poate descarca mai repede).Probabil ca daca voi spune ca Telekom are asa 3G-ul 2100 si poti sta in idle pe oricare dintre cele 3 purtatoare de 2100 unii nu vor crede(le recomand sa testeze).Avantaj:imprastii utilizatorii intre purtatoare).
Uneori putem vedea lucruri ciudate deoarece terminalul o mai ia pe aratura(desi nu ar trebui, dar telefoanele din prezent si-au cam depasit cu mult functia initiala), dar si unii parametri de retea poate nu sunt ok.

 Neaceasca85, on 16 aprilie 2019 - 10:01, said:

yblu, de bolboroseala aia ciudata ce venea in congestia de voce 3 G clasica? Bolborosea si se inchidea, eu ultima oara in 2016 am auzit asa ceva.
Ar putea reveni acum la cei care nu au VoLTE.
Poti fi zeci de cauze de la hardul de pe site la soft, la licente, la parametri, antene....etc.Probabil ca in Slatina erau ceva echipamente flexi de generatie mai veche (atat la nivel de putere disponibila pe hard cat si la nivel de resurse baseband).Cand a venit ZTE-ul (ei au mai avut o tentativa de a swapa pe ZTE acum mai multi ani dar au revenit la Nokia) au fost mai multe posibilitati!
Personal nu cred sa revina acea problema la cei non Volte deoarece capacitatea retelei a crescut din multe puncte de vedere(atat radio cat si trans/core) si traficul de date pe 3G s-a mai linistit(acum grosul e spre 4g).Nu stiu cati utilizatori intensi de date mobile mai au doar 3G(poate ceva dualSIM si pe a doua cartela sa nu aiba 4G).

 Neaceasca85, on 16 aprilie 2019 - 10:09, said:

Pai ne dai tepe?
Sa dezafecteze. Asa va veni si nelimitatul si se va alinia ofertei Telekom.
Orice am spune disponibilul de spectru in cazul Telekom este diferit(in sens pozitiv) fata de ce are Digi! Acesta este purul adevar! Va fi cam complicat cu nelimitatul/nelimitat.

 A-ONE, on 16 aprilie 2019 - 10:06, said:

@yblu - mare dreptate mai ai��, ceea ce ai explicat mai sus este foarte corect.
La apelarea din 3G am fost "aruncat" în B1, ca urmare încă nu a fost dezafectat.
Se prea poate ca telefonul să fi ales banda mai liberă.
Telefonul poate masura anumite lucruri pe celulele pe care "ar dori" sa mearga! In mod normal este vorba de Ec/No(calitatea) si RSCP(nivel de semnal). Acestea le masoara si cand sta doar pe 3G(in idle sau in timpul unei sesiuni de date/apel vocal).Se pot face niste estimari de incarcare, insa nu este suficient doar dupa Ec/No(pentru partea de HSxPA el trebuie sa masoare si CQI-ul...channel qaulity indicator deoarece sunt alte canale fizice la mijloc).Este mai complicat tot ce se intampla in spate!
Ceea ce ai experimentat azi poate fi un test de stres al 3G 900 prin limitatea reselectie/HO-ului din 3G 2100, dar fara a se atinge de parametri de CSFB din 4G. Daca ar fi trimis tot in 3G 900/block 2100 era risc de congestie si pierdere de semnal pentru terminalel B1 only.Cat priveste 4G-ul ar trebui sa aterizezi doar pentru un apel vocal non-VOLTE user,dar cand ai terminat de vorbit->FAST RETURN to LTE precum si in cazurile in care este slaba acoperirea de 4G si te trimite in 3G sesiunea de date!
Asta poate explica comportamentul pe 3G si faptul ca din 4G se putea cobori in 3G 2100(care inca era acolo).
De asemenea, poate nu au facut nimic si au ramas terminalele voastre in 3G900 deoarece il vedeau foarte bine!
Din pacate, din afara, este foarte greu de spus ce si cum! Aici intervine strategia operatorului si puteti fi siguri ca Digi isi doreste 4G 2100@15Mhz din mai multe puncte de vedere! Ramane de vazut cand va veni(eu estimez finele anului/inceputul anului viitor).Regional(in zonele in care nu este 3G 2100 si acoperirea de 900 este ceva mai noua, da ar putea sa vina mai repede.Imi vine in minte, ca si exemplu, zona Toplita-Gheorgheni,Sovata-Praid).

 Ghiordi, on 16 aprilie 2019 - 18:17, said:

Depinde cat de departe esti de site.
La siteul din zona mea 3G 2100 nu este prioritar chiar daca semnalul este slab pe 900 (3G 2100 doar langa site).
P.S nu se pune problema  de semnal slab outdoor pe 3G 900 sau 3G 2100, 4G 2100 outdoor mai sunt mici "spatii" neacoperite.
Teoretic da, practic mobilul nu sta dupa distanta ci nivelul de semnal. Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici prin "3G 2100 nu este prioritar chiar daca semnalul este slab pe 900".Daca 3G 900 este slab si 2100 vine de pe acelasi azimut si cu o configuratie asemanatoare nu prea are cum sa fie mai bun! Asadar e normal sa nu urce in 2100 mobilul!

Edited by yblu, 17 April 2019 - 00:08.


#17133
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Te felicit pentru ce ai scris legat de Telekom.

#17134
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Ar merge un nelimitat doar pe 4 G, cu 3 G ramas in 900 only categoric nu si pe 3 G. Sa nu uitam ca au mai avut, dar in perioada in care aveau doar B38 si putine terminale suportau.

Mare parte din abonati au si net fix RDS, nu stiu cati s-ar apuca sa abuzeze doar de 4 G.

#17135
AdalwinRo

AdalwinRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 03.03.2014
asta venind de la unul care dadea prin screen de la cost control si zicea ca nu l-au blocat cand a facut 50 de Gb trafic intr-o luna Posted Image

#17136
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,366
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am dat screen shot la Cost Control niciodata, doar la speed teste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate