Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Provocarea 2010 - noua mea casa

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007
curentul nu vine cand se va dezvolta zona, curentul trebuie adus de catre beneficiar; de obicei unul se sacrifica cu operatiunea si ceilalti riverani contribuie mai mult sau mai putin; eu ma chinui de 1 an sa trag gaz de la 200 m si inca nu am reusit...acum daca as mai face o casuta, numai pe un teren cu toate utilitatile as face-o;- te mananca birocratia altfel! sigur, nu stiu proiectul tau pe ce perioada se intinde, daca ai in plan ca anul asta sa fie gata la cheie inseamna o atitudine ultraoptimista.

p.s.1. da, sunt din zona
p.s.2. daca aduci curent se va dezvolta si zona, cam asa stau lucrurile

Edited by raduk, 07 January 2010 - 13:49.
citarea inutilă a postului precedent


#20
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Si la mine poate ar merita sa trag curent, ca e la 150-200 m de mine, si stiu ca mi-as scoate ulterior investitia, insa marea problema e ca stalpii ar urma drumul "comunal" pana sa vina la mine pe strada de acces, iar acest drum comunal NU are o latime care sa permita ulterior PUZ-uri fara probleme. Are maxim 4 m, iar daca pun stalpul la marginea acestui drum, si ulterior vin altii sa isi fac PUZ si trebuie sa dezmembreze terenul lor, ma voi trezi cu stalpul meu in mijlocul drumului principal ...

Stiu ca solutia generatorului de curent e dezavantajoasa pe moment, insa e singura pe care o am. La aprox. 100 m de mine se construiesc deja 4 case, si acestea au deja curent, insa nu pot trage stalpi deoarece as trece prin terenul altor persoane. Exista vreo solutie in acest sens?

ps: desi as vrea sa o termin anul acesta, stiu ca este imposibil. Macar sa o vad ridicata si inchisa e ceea ce mi-am propus in plan.

Edited by internego, 07 January 2010 - 15:08.


#21
bzamfirescu

bzamfirescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2009
eu vad casa frumos desenata  :thumbup:
din arhitectura se vede un colt al casei intors din tamplarie-pe parter si etaj! intrebare: stalpul este ascuns
in interior? ai si planuri de rezistenta?

p.s. dormitoarele si biroul sunt destul de mici iar terasa din spate o vad utila- la balcon iti dau dreptate.

#22
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009

 bzamfirescu, on 7th January 2010, 15:33, said:

din arhitectura se vede un colt al casei intors din tamplarie-pe parter si etaj! intrebare: stalpul este ascuns
in interior? ai si planuri de rezistenta?

Toate desenele sunt facute exclusiv dupa poza si schita proiectului mentionat in prima pagina a topicului. Sincer habar nu am unde sunt stalpii de rezistenta, dar precis proiectantul isi va bate capul ca descoperirea si aranjarea lor. Devreme ce din fata coltul pare realizat integral din termopan, nu poate fi acolo stalpul de rezistenta. Presupun ca ar fi la intrarea in casa, si in extremitatea din dreapta (sala cazan), pe mijloc la congruenta bucatariei si a biroului si opus langa scara de acces, iar in capat 3 stalpi (2 la cupola de sticla) si unul in extremitatea terasei si a balconului. Oare m-ati inteles ce vreau sa spun?

Proiectul m-ar fi costat undeva la 3.500 RON, insa nu vreau o casa identica cu cea din poza, deoarece nu imi permite terenul. Doar arhitectura ei ma pasioneaza, si de aceea am folosit-o ca model.

Edited by internego, 07 January 2010 - 16:39.


#23
bzamfirescu

bzamfirescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.07.2009
wow, eu ma refeream strict la zona coltului.... :coolspeak: !
la casa mea am dorit zone rezolvate asemanator insa cu structuristul am gasit doar 2 solutii:
1. stalp b.a. in interiorul casei - nu am agreat
2. stalp metalic cu sectiune mica 15x15 - varianta aleasa...pana la urma a ajuns 20x20 cu izolatie, f departe de ceea gandisem initial!
   sunt curios cum realiezi tu acel colt.

Edited by raduk, 07 January 2010 - 18:21.
citarea inutilă a postului precedent


#24
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 internego, on 7th January 2010, 15:06, said:

Si la mine poate ar merita sa trag curent, ca e la 150-200 m de mine, si stiu ca mi-as scoate ulterior investitia, insa marea problema e ca stalpii ar urma drumul "comunal" pana sa vina la mine pe strada de acces, iar acest drum comunal NU are o latime care sa permita ulterior PUZ-uri fara probleme. Are maxim 4 m, iar daca pun stalpul la marginea acestui drum, si ulterior vin altii sa isi fac PUZ si trebuie sa dezmembreze terenul lor, ma voi trezi cu stalpul meu in mijlocul drumului principal ...

Stiu ca solutia generatorului de curent e dezavantajoasa pe moment, insa e singura pe care o am. La aprox. 100 m de mine se construiesc deja 4 case, si acestea au deja curent, insa nu pot trage stalpi deoarece as trece prin terenul altor persoane. Exista vreo solutie in acest sens?

ps: desi as vrea sa o termin anul acesta, stiu ca este imposibil. Macar sa o vad ridicata si inchisa e ceea ce mi-am propus in plan.

faci confuzie intre PUZ ( zonal) si PUD( detaliu), daca exista PUZ aprobat, acesta include toata zona, a se verifica la primarie, deci si drumurile sunt identificate, ramane ca si cf-urile sa spuna asta!

#25
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
PUZ nu exista decat departe de mine, si nu include drumul pe care ar urma sa trag eu stalpii, asadar ma voi confrunta cu probleme de abia cand vorbesc cu un arhitect sa le intocmeasca.

@ bzamfiresc: eu cred ca nu scap asa de usor, si va trebui 1-2 stalpi prin casa. Si eu sunt curios cum va iesi acel colt. In primele mele posturi laturile de langa bolta de sticla erau calculate la 150 cm, acum sunt la 200 cm, deoarece nu puteam deloc sa "mobilez" dormitorul. Inca caut solutii pentru acea cupola. Daca aveti sfaturi, le astept.

Edited by internego, 08 January 2010 - 15:20.


#26
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 internego, on 8th January 2010, 15:16, said:

PUZ nu exista decat departe de mine
vezi ca un puz cred ca dureaza undeva intre 6 si 12 luni! asa am auzit ca ar fi pe aici pe langa buc.

Edited by flopardu, 08 January 2010 - 15:22.


#27
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Aici la mine e mai simplu de obtinut toate ... orisicum sper sa ma pot apuca de constructie inainte sa am toate actele, dupa ce am proiectul. Imi incerc si eu norocul. Pana atunci maine ma duc sa iau actele de la topograf pentru repozitionarea terenului in plan cadastral, ca au existat ceva probleme in acest sens.

Edited by raduk, 12 January 2010 - 17:40.
citarea inutilă a postului precedent


#28
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 internego, on 8th January 2010, 15:34, said:

Aici la mine e mai simplu de obtinut toate ... orisicum sper sa ma pot apuca de constructie inainte sa am toate actele, dupa ce am proiectul.
daca este asa e bine... bafta!

#29
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Si iata cum voi pierde iarasi ceva timp din cauza faptului ca pentru repozitionarea terenului in plan cadastral, deoarece se face la "comun" cu toti vecinii parcelei mele, depindem si de acordul scris al celorlalti proprietari peste care "intram". Si e mai bine asa, sa nu existe ulterior procese civile pentru tulburari de posesie, etc.

#30
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
Am o rugaminte pentru cei care deja se afla in constructia unei case, sau care au finalizat deja una sau au cunostiinte despre ceea ce m-ar interesa pe mine. Deoarece din start am plecat de la premiza sa am o casa in care sa fie prezente multe tehnologii moderne, va rog sa ma sfatuiti daca sa imi continui gandurile folosind ideile de mai jos, sau sa ma reprofilez:

1. constructia sa fie din caramida, cu izolatie de 10 sau chiar 15 pe exterior, iar pe interior vata minerala si gipscarton (nu ma feresc de mega-izolatii, deoarece imi cunosc nevasta, care tremura de frig si la +35 grade). Peretii interiori sa fie din gips-carton cu vata minerala.

2. apa calda menajera sa fie obtinuta in mare parte prin utilizarea de panouri solare

3. incalzire prin pardoseala, folosind o centrala cu gazeificare pe lemn (peleti), si daca exista posibilitatea de a folosi si semineul pe post de supliment ca incalzitor pentru incalzire prin pardoseala

4. pompe de caldura tip apa-aer sau aer-aer pentru habitaclul casei, pe langa incalzirea in pardoseala. Nu vreau sa folosesc calorifere, ci fante de ventilatie in fiecare incapere, prin care sa circule atat aerul cald de la pompa de caldura, cat si aerul conditionat vara.

5. sistem de iluminare exterior pe baza de led-uri, si daca exista chiar si in interior.

6. ministatie de epurare ecologica

Acum, daca unii dintre voi folositi asa ceva, sau imi puteti furniza unele informatii (unde sa caut informatii, useri softpedia care ma pot ajuta) astept pe langa comentarii la alegerea pe care vreau sa o fac, si sugestii sau chiar SUPLIMENTARI care sa imi permita intretinerea unei case cat mai independent fata de furnizorii clasici.

#31
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
Ar fi bine sa citesti ce s-a scris pe topicul "Casa Verde"
http://forum.softped...p?showforum=668

#32
internego

internego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.01.2009
@ jap: L-am citit integral insa sunt prea putine informatii care m-ar ajuta. Acolo multa lumea cauta curent electric cat mai ieftin, iar eu caut mai multe metode pe care sa le pun in aplicare. Si topicul "Cum sa construim o casa" l-am citit, insa poate au si altii idei sau chiar unele realizari ce ar merita luate in seama.

#33
katamaxx

katamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.04.2009

 internego, on 15th January 2010, 17:49, said:

@ jap: L-am citit integral insa sunt prea putine informatii care m-ar ajuta. Acolo multa lumea cauta curent electric cat mai ieftin, iar eu caut mai multe metode pe care sa le pun in aplicare. Si topicul "Cum sa construim o casa" l-am citit, insa poate au si altii idei sau chiar unele realizari ce ar merita luate in seama.

In primul rand incalzirea in pardoseala nu-ti acopera tot necesarul de caldura pt ca ai o limita de temperatura pe suprafata radianta din podea ce nu prea poti sa o depasesti(cam 32-34 grd),altfel ajungi la spital cu probleme de circulatie si tensiune dupa 2 luni.Asadar,chiar daca folosesti cazan cu gazeificare ce duce apa la 80/60 tot o sa ai un controller ce iti va face regla vana cu 3 cai incat sa nu depasesti temperatura aia pe pardoseala(daca e facut corespunzator) si tot va trebui sa ai niste radiatoare suplimentare sau grile convective in podea(GEA are asa ceva si sunt f misto,practic sufla aer cald la diferite turatii prin grile amplasate de-alungul incaperii).Sincer nici nu recomand incalzirea in pardoseala pt camere de locuit,pt bai e altceva ca acolo nu stai mult(vezi covorase electrice Hobbit)
Cu pompele de caldura e alta poveste,cele mai eficiente sunt cele apa-apa deoarece temperatura apei e constanta tot timpul anului si poti folosi caldura latenta la vaporizare sau condensare a pompei,in functie de ciclul masinii frigorifice.Problema se pune la costuri,pe langa pretul echipamentului mai ai nevoie si de 2 foraje-aspiratie/deversare si un studiu asupra panzei freatice sa vezi daca iti tine debitul de apa ce este necesar a fi aspirat(practic,pt a "extrage"caldura din apa subterana aflata la 10 grade ai nevoie de un debit de apa destul de mare ce va trebui sa "spele" vaporizatorul pompei).
Lucrez in proiectare de ceva timp si crede-ma ca ma lovesc de astfel de probleme mai mereu

#34
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
1. Părere personală: decît "polistiren + cărămidă + vată minerală", mai bine "polistiren mai mult + cărămidă", adică prefer o casă cu inerție termică mare.
2. Din ce motive?
3. În regulă.
4. Dacă vei avea PDC, de ce mai vrei și centrală termică? PDC implică și costuri mari.
5. Momentan, cred că soluția este nerentabilă din punct de vedere financiar.
6. În regulă.


P.S. Pentru casă, ai buget nelimitat?

#35
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

 internego, on 15th January 2010, 17:35, said:

1. constructia sa fie din caramida, cu izolatie de 10 sau chiar 15 pe exterior, iar pe interior vata minerala si gipscarton (nu ma feresc de mega-izolatii, deoarece imi cunosc nevasta, care tremura de frig si la +35 grade). Peretii interiori sa fie din gips-carton cu vata minerala.
2. apa calda menajera sa fie obtinuta in mare parte prin utilizarea de panouri solare
3. incalzire prin pardoseala, folosind o centrala cu gazeificare pe lemn (peleti), si daca exista posibilitatea de a folosi si semineul pe post de supliment ca incalzitor pentru incalzire prin pardoseala
4. pompe de caldura tip apa-aer sau aer-aer pentru habitaclul casei, pe langa incalzirea in pardoseala. Nu vreau sa folosesc calorifere, ci fante de ventilatie in fiecare incapere, prin care sa circule atat aerul cald de la pompa de caldura, cat si aerul conditionat vara.
5. sistem de iluminare exterior pe baza de led-uri, si daca exista chiar si in interior.
6. ministatie de epurare ecologica
daca ai as spune eu, undeva la 200.000 euro atunci s-ar putea sa reusesti sa faci toate astea... s-ar putea! ;)
ar fi ideala sa faci ce ai scris dar iti trebuiesc bani seriosi. de exemplu, eu m-am interesat de un sistem cu pompa aer-apa, incalzire in pardosela, panouri solare, boiler de stocare, automatizare completa... in sfarsit, tot ce trebuia ca sa se aduca si un aport la incalzire de catre panouri... un sistem din asta intreg, realizat este adevarat, cu cele mai bune produse si materiale venea foarte aproape de 30.000 euro.
tocmai acum am vazut ce a scris si raduk, eu am vrut sa fiu mai pragmatic si sa-ti dau chiar sume. :)

 katamaxx, on 15th January 2010, 20:46, said:

In primul rand incalzirea in pardoseala nu-ti acopera tot necesarul de caldura pt ca ai o limita de temperatura pe suprafata radianta din podea ce nu prea poti sa o depasesti(cam 32-34 grd),altfel ajungi la spital cu probleme de circulatie si tensiune dupa 2 luni.Asadar,chiar daca folosesti cazan cu gazeificare ce duce apa la 80/60 tot o sa ai un controller ce iti va face regla vana cu 3 cai incat sa nu depasesti temperatura aia pe pardoseala(daca e facut corespunzator) si tot va trebui sa ai niste radiatoare suplimentare sau grile convective in podea(GEA are asa ceva si sunt f misto,practic sufla aer cald la diferite turatii prin grile amplasate de-alungul incaperii).Sincer nici nu recomand incalzirea in pardoseala pt camere de locuit,pt bai e altceva ca acolo nu stai mult(vezi covorase electrice Hobbit)
nu pot sa cred asta!!! eu asa am de gand sa fac... sa pun incalzire in pardoseala in toata casa si doar in bai sa mai pun si un calorifer port-prosop. poate si pe un hol, la scari sa mai pun in calorifer... in rest, in toate camerele va fi numai IP. si tu vi si-mi spui ca nu se poate? :) dar cum fac aia din afara dom'ne... la noi de ce nu s-ar putea?!!

Edited by flopardu, 16 January 2010 - 11:52.


#36
katamaxx

katamaxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.04.2009
Ca beneficiar poti face ORICE ca sunt doar banii tai si sunt sigur ca vor exista destui care sa-ti faca cum vrei,adica sa-ti bage temperatura de 80 de grade direct de la cazan in conductele pardoselii.Eu iti spun ceea ce am studiat si in facultate si la cursuri de specialitate si cum e bine. Personal nu mi-as face deloc incalzire in pardoseala din mai multe considerente,inclusiv economice-daca e facuta cum trebuie si respecti limita de temperatura maxima pe suprafata radianta oricum mai e nevoie de supliment de caldura,adica fie radiatoare,fie altceva(vezi grilele de care ti-am spus).
In afara se folosesc acolo unde au clima mai blanda decat la noi si se acopera cu IP ceea ce are nevoie camera respectiva.In alte parti mai "vitrege" la temperaturi exterioare pe langa IP mai au si alte surse suplimentare-cum e cazul la noi- sau pur si simplu beneficiarul nu-si monteaza modulul de comanda a incalzirii in pardoseala si baga in podea apa asa cum o facem noi la radiatoare(adica apa calda in "blana" atunci cand e ger afara) si pe termen lung (ani) efectele sunt foarte nefaste. REPET, iti spun cum proiectez eu si cum e bine. Probabil,daca respecti limita de temperatura nu va fi nicio problema cu sanatatea dar eu nu mi-as face asa ceva in casa si unul din motive e cel economic de care ti-am spus. Altele tin doar de un fix personal, asa ca daca vrei sa faci IP macar fa-o cum trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate