Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Liceul de aviatie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
edynho22

edynho22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2009
Salutare tuturor. Sunt in clasa a VII-a si ma bate gandul sa merg sa dau la aviatie dar problema este ca nu sunt foarte documentat. Stiu doar ca exista un liceu la Bucuresti si unul la Bacau. As dori sa imi dea si mei cineva niste sugestii si sa ma informeze mai bine . Multumesc

Edited by Lucian_M, 18 August 2010 - 20:59.
scos bold


#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Iar tu esti din judetul ?!

#3
edynho22

edynho22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2009
eu sunt din brasov

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
aviatia ca aviatia... iti ia mult pana sa ajungi ceva... dute la marina in CT...!

#5
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

 lex404, on 5th December 2009, 11:24, said:

aviatia ca aviatia... iti ia mult pana sa ajungi ceva... dute la marina in CT...!

El zice ca vrea aviatie si tu il trimiti la marina... :huh:
In Brasov este Academia Fortelor Aeriene (pe Mihai Viteazul) iar la Breaza este liceul militar. Daca vrei poti sa mergi direct la liceul militar dar nu iti recomand. Eu zic sa urmezi un liceu normal, profil real (ca de matematica oricun nu scapi) iar apoi, daca si in clasa a XII-a esti hotarat dai admiterea la AFA.

PS: Din cate stiu eu liceul este doar militar. Doar apoi, la academie alegi daca vrei aviatie, marina sau terestru.

Edited by ThunderSS, 07 December 2009 - 14:13.


#6
flyislife

flyislife

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2010
Salutare! Si eu sunt unul dintre pasionantii de avioane! Imi dorect foarte mult sa devin pilot civil, foarte mult si de mult timp! Intru clasa a XI-a la " Liceul cu Program Sportiv " Constanta, sunt dansator, insa as vrea totusi sa ma duc la un liceu mai bun, cu profil real, nu de dans sau alte sporturi, ca aici! Eu nu sunt stralucit la matematica si fizica, ceea ce trebuie la aviatie, precum si engleza, dar m-am ambitionat sa invat, pentru ca imi doresc prea mult si am timp in cei patru ani de liceu, in plus, din cate stiu, examenele de la SSAvC ( Scoala Superioara de Aviatie Civila ) sunt mai usoare sau la fel ca la bacalaureat, iar asta ma m-ai incurajat ^_^. Oricum este destul de mult de invatat, dar merita " sa trag tare de carte " in acesti patru ani, pentru toata viata! In plus, meseria de pilot iti aduce foarte, foarte multe satisfactii! ^_^. Cu toate acestea vreau sa dau la SSAvC, dar sunt atat de nerabdator, incat as face si " Liceul de Aviatie ". Nu sunt sigur daca exista, dar ma atras acest forum cu subiectul " Liceul de Aviatie ". Iar daca exista cu adevarat, as avea rugamintea sa imi spuneti unde se afla! Eu as face " naveta " oriunde ar fi, de aici din Constanta! Eu stiu multe despre avioane si in plus am cateva informatii despre cum se piloteaza, cunoscand o mare parte din carlinga ( am pilotat pe " Flight Simulator 2004 ). Multumesc!

 ThunderSS, on 7th December 2009, 15:11, said:

El zice ca vrea aviatie si tu il trimiti la marina... :huh:
In Brasov este Academia Fortelor Aeriene (pe Mihai Viteazul) iar la Breaza este liceul militar. Daca vrei poti sa mergi direct la liceul militar dar nu iti recomand. Eu zic sa urmezi un liceu normal, profil real (ca de matematica oricun nu scapi) iar apoi, daca si in clasa a XII-a esti hotarat dai admiterea la AFA.

PS: Din cate stiu eu liceul este doar militar. Doar apoi, la academie alegi daca vrei aviatie, marina sau terestru.

Pai depinde ce fel de pilot vrea sa devina! Daca vrea pilot civil sau pe elicopter, trebuie sa apeleze la SSAvC ( Scoala Superioara de Aviatie Civila, care se afla la Bucuresti ), doar in cazut in care vrea sa devina pilot militar trebuie sa dea la " AFA ). Daca doreste la SSAvC, trebuie sa stie engleza ( min. 7.50 <-- examenul de admitere ) urmata de matematica si fizica ( min. 7.00 <-- examenul de admitere ), examenul medical este eliminatoriu, daca nu esti sanatos tun! Deasemenea la AFA trebuie matematica si fizica, insa engleza nu sunt sigur, din cate stiu, dar in ziua de azi nu prea mai faci nimic fara engleza! Si uitati un sfat util, pentru cei ce vor sa devina piloti: Meseria de pilot nu trebuie sa vina mama, sau altcineva sa te impinga de la spate sa o faci! Asta este o meserie pe care trebuie sa o simti ca vrei sa o faci, trebuie sa iti placa! Iar pentru cine vrea sa se faca pilot pentru bani, eu zic din start sa renunte! Intradevar, cu ajutorul banilor ne cumparam mancare, medicamente, pentru sanatate, dar nu trebuie sa fiti " obsedati de bani ", deoarece banii nu aduc intotdeauna satisfactii! Deasemenea, pe multi tineri ii tenteaza sa devina piloti pentru si numai pentru bani, insa, cum am mai spus, nu este bine! Intradevar, un pilot castiga de la 3.000 E in sus, dar asta este " alta socoteala, alta parte " a meseriei de pilot! Pe primul loc este placerea si satisfactia! Puteti urmari acest filmulet de pe site-ul www.Vimeo.com - Scoala Superioara de Aviatie Civila, pentru a vedea cum spun pilotii cu gura lor ceea ce am scris eu mai sus. Click pe acest link, pentru a accesa mai repede site-ul cu filmuletul: >> http://www.vimeo.com/7627799 << .

Edited by flyislife, 12 August 2010 - 01:01.


#7
KakarottSSJ2

KakarottSSJ2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2014
Salut,

este pe aici careva elev la Liceul Henri Coanda?
As avea nevoie de niste pareri.

Mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate