Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Camera foto achiztionata din US, valoare ~1000 dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 16.02.2008

 SuperDuper, on 10th January 2010, 16:21, said:

Eu stiam ca 4% nu se aplica la camere foto, ci numai la obiective luate separat.
Canon si Nikon nu acorda garantia in UE pentru produse cumparate in US. Poate sa trimita camera la prietenul care i-a luat-o, ca el are garantia.

Mai eu am fost sa ma interesez la Vama Brasov sa ma interesez care e procedura
Eu initial am vrut sa dau comanda si sa imi vina coletul la usa, in tara
Asa ca am vrut sa intreb care e toata procedura legal si am fost la Vama sa ma interesez. Acolo am vorbit cu cineva, a spus asa:
- se trimite coletul de la firma din US(BH Photo cazul de fata)
- ajunge coletul la noi si se aplica 19% TVA din valoarea facturii trecute in colet + 4% taxe(nu stiu pe ce cod TARIC sau asa ceva pentru instrumente si aparate optice)
L-am mai intrebat daca se poate "da la pace" la vamuire, a spus ca foarte greu, aproape imposibil, nu se mai risca nimeni
Date fiind astea(23% taxe + transportul inca 110 dolari)...am apelat la un prieten :)

Legat de garantie e "one year limited warranty valid in contintenal US, Alaska, Hawaii Si Carribean Island" si e un risc deja asumat care eu cel putin cred ca merita avand in vedere ca am iesit cu 1300 RON mai ieftin decat la noi.

Edited by Radu18-, 10 January 2010 - 18:59.


#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 raldox, on 10th January 2010, 17:53, said:

N-am inteles ce s-a obtinut cu acest topic. Diferentele de pret fata de State in conditiile unei comenzi din Europa sunt minime sau inexistente.
...
Realitatea e mai complexa. Diferentele te pot pune pe ganduri, in unele cazuri; de ex.:
- EF 70-200mm f/4L IS USM: 1.210 USD (+ taxe&transport) fata de 5.318 lei (cu garantie, e drept)
- EF 135mm f/2.0L USM: 1.050 USD (+ taxe&transport) fata de 4.840 lei (cu garantie, e drept)
- 580EX II: 445 USD (+ taxe&transport) fata de 2.100 lei (cu garantie, e drept)

Intr-adevar, aparatura de audienta mare, de genul kit D90, kit EOS 50D, are preturi mai rezonabile in RO. De asemenea la valori mici de colet nu se merita sa iei din SUA.

Exista multi studenti romani in SUA / Canada, care mai fac si ei un mic ghiseft aducand aparatura la comanda cand vin acasa. Peste pretul B&H se adauga un 5...7% "sales tax", un fel de TVA local, din cate inteleg. Carausul cere cam 50% din valoarea taxe&transport mentionata mai poate castiga inca ceva din "instant rebate", disponibil daca se cumpara in SUA. Se negociaza. Dar, la un colet precum cel din exemplul de mai, sus te gandesti serios daca garantia chiar face mii de lei = diferenta de pret daca ai lua din RO sau EU. De banii astia cred ca poti negocia o garantie pe vreo 5 ani la un service autorizat in Bucuresti, daca tii neaparat.

In plus, daca vei dori dupa un timp sa vinzi pe piata SH, acolo nimeni nu tine cont de pretul f64. Si pierzi masiv.

@Radu18-: Bine ca n-ai apelat la primul magazin de care ai intrebat :)

Edited by calexe, 10 January 2010 - 20:34.


#21
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008
Totusi....pana la urma care e riscul? In cazul unei defectiuni la un D90 sa zicem reparatia poate depasi in cel mai rau caz suma economisita acizitionand camera din state, adica 1300ron?

#22
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 calexe, on 10th January 2010, 20:08, said:

Realitatea e mai complexa. Diferentele te pot pune pe ganduri, in unele cazuri;
Ai dreptate, nu trebuie generalizat. La Canon, mai ales cu mai bine de 2-3 ani in urma, cind nu crescuse yenul, era foarte avantajos sa iei din State. In plus acolo au avut reduceri frecvent, spre deosebire de Nikon, unde mai multe oferte sunt in Romanica. Cind imi facusem eu niste calcule, preturile erau mai umflate in Romania la produse Canon fata de cele de la Nikon. Intre timp diferentele s-au mai estompat. Si la alti producatori, cu cit te duci spre obiective mai de lux, cu atit diferenta devine mai apreciabila. Eu inca mai am un tabel cu produse pe care mi le-as dori la un moment dat si cu preturile din State si de aici, atit cele afisate, cit si cele de dupa reducere impozit + bonus fidelitate. De cind beneficiez de ultimele, eu nu gasesc diferente sesizabile decit pentru citeva obiective extrem de scumpe.

Una peste alta europeanul plateste cam aceeasi suma in cifre, dar in euro fata de dolar. Intotdeauna va fi avantajos sa iei din State si sa-ti fie adus pe de-a moca de acolo, chiar si fara garantie. Insa asta nu-i o metoda la indemina multora si de-asta n-am gasit topicul folositor. Asa si eu as putea sa zic ce avantajos iau eu de aici, insa citi amatori isi pot deduce aparatura foto?

Edited by raldox, 10 January 2010 - 22:16.


#23
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 Bogdanng, on 10th January 2010, 21:56, said:

Totusi....pana la urma care e riscul? In cazul unei defectiuni la un D90 sa zicem reparatia poate depasi in cel mai rau caz suma economisita acizitionand camera din state, adica 1300ron?
Nu cred ca merita la D90 sa aduci din SUA. Poate doar daca ai un prieten acolo care ti l-ar putea aduce cu ocazia unei calatorii in RO. Cum spuneam, merita mai degraba la aparatura scumpa si mai putin ceruta. Trebuie vazut de la caz la caz. Cat costa o reparatie in service? La Canon cam 400 lei un shutter, cam 800 lei un mirror box, cam 50-100 lei un cablu desprins. Banuiesc ca la Nikon e tot pe acolo. Dar astea nu pica de regula in primii 1-2 ani de utilizare.

Pe termen lung, daca rulezi aparatura, si daca iti faci pachete de +2K USD / lot livrat, economiile pot fi substantiale, chiar luand in calcul eventuale reparatii ce se dovedesc a fi necesare la un termen sub termenul de garantie normal.

Edited by calexe, 10 January 2010 - 22:34.


#24
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008

 calexe, on 10th January 2010, 22:28, said:

Nu cred ca merita la D90 sa aduci din SUA. Poate doar daca ai un prieten acolo care ti l-ar putea aduce cu ocazia unei calatorii in RO. Cum spuneam, merita mai degraba la aparatura scumpa si mai putin ceruta. Trebuie vazut de la caz la caz. Cat costa o reparatie in service? La Canon cam 400 lei un shutter, cam 800 lei un mirror box, cam 50-100 lei un cablu desprins. Banuiesc ca la Nikon e tot pe acolo. Dar astea nu pica de regula in primii 1-2 ani de detinere.

Mi se pare irational sa sa-ti comanzi din state cu livrare in tara. Evident ca ma gandeam la o astfel de achizitie prin intermediul unui cunoscut aflat acolo si care urmeaza sa vina in tara...

#25
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,727
  • Înscris: 14.10.2004
Inteleg ca sunt doua variante:
1 Vine persoana cu el in "traista", asta este cea mai simpla varianta.

2 Daca trebuie sa trimita ruda produsul in tara care este procedura?
Comanda produsul, il scoate din ambalajul original, il trimite pe post de cadou?
Asta nu am reusit sa inteleg.

Multumesc

#26
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Dintre cele doua variante, pe scurt, ramine prima.

#27
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,862
  • Înscris: 08.01.2010
Ultimele obiective le-am achizitionat prin intermediul unor prieteni din State de la Adorama si apoi de la B&H.
In primul caz a fost vorba de un obiectiv relativ ieftin si de niste accesorii. Accesoriile aveau practic aceleasi preturi cu cele din Romania.
In al doilea caz am facut o economie de aproape 2000 lei incluzand aici sales tax si un comision relativ mic pentru prieten.
Practic cu cat achizitia este mai scumpa cu atat mai avantajos este sa cumperi din State. In plus am beneficiat si de un rebate la achizitie lucru de care magazinele noastre nu au auzit inca.
Obiectivul mai ieftin l-am vandut dupa cateva luni practic la pretul de achizitie.
Cea mai buna varianta este ca produsul sa fie cumparat de cineva din State, dar dintr-un alt stat pentru a evita sales tax (in cazul Amazon lucrul asta nu mai e valabil) si apoi trimis prin posta, desigiliat sau adus personal.
Este un risc, care merita asumat pentru aparatele sau obiectivele scumpe.

#28
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008

 raldox, on 14th January 2010, 09:39, said:

Dintre cele doua variante, pe scurt, ramine prima.

pai nu mi se pare firesc...ipotetic...daca merg in State si imi uit acolo camera pe care ulterior mi-o trimite cineva prin posta de ce ar mai trebui sa platesc taxe vamale?

@Cumulus - un Oly dublu kit e la noi 3400 iar in state e 670$ (adika vreo 2000ron).... deci iata ca si in cazul camerelor ieftine se aplica principiul tau... deci vorbi de o economie de 1400 ron. Eu zic ca e o economie semnificativa...

Edited by Bogdanng, 14 January 2010 - 10:31.


#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,153
  • Înscris: 29.06.2005
Pai daca intri in state cu camera, o declari la vama...iar cine iti trimite camera prin posta ataseaza declaratia vamala doveditoare...

#30
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Bogdanng, on 14th January 2010, 10:27, said:

pai nu mi se pare firesc...ipotetic...daca merg in State si imi uit acolo camera pe care ulterior mi-o trimite cineva prin posta de ce ar mai trebui sa platesc taxe vamale?
Pentru ca asta e o exceptie de la regula ca multi incearca sa fenteze taxele. Daca ar fi fost diferente notabile fata de alte tari din Europa, ar fi fost mai scuzabil, asa nu putem fenta niste reguli ale pietei europene. In principiu ar trebui sa se aplice taxe pentru un produs electronic introdus in tara si care nu are acte de provenienta din tara/Europa. Altfel, da, si eu as prefera sa achizitionez la preturi de State dar daca nu locuiesti acolo si nu platesti taxe acolo, n-ai ce face. De-asta am zis ca sigura este doar prima solutie, restul tine de chestiuni fara control, cum ar fi cit de timpit e vamesul sau cit de lenes sau cit de usor de mituit - chestii tipic romanesti-balcanice.

#31
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008
Multumesc de raspuns...deci ramane valabila doar prima varianta...

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Bogdanng, on 14th January 2010, 03:27, said:

pai nu mi se pare firesc...ipotetic...daca merg in State si imi uit acolo camera pe care ulterior mi-o trimite cineva prin posta de ce ar mai trebui sa platesc taxe vamale?
Daca ai fi iesit din tara ai fi stiut ca la iesire exista posibilitatea unor declaratii vamale pentru obiectele pe care le scoti din tara. Am scos o camera video, m-am oprit la ghiseul ala si mi se da o tidula cu tipul camerei, seria de pe ea si o stampila. Si sunt inscris in registrul vamal. La venirea in tara sau la vama cand primesti coletul prezinti acea tidula si nu platesti nimic.
Asta daca nu ai cumparat camera din magazin cu factura sau ai pierdut factura (pe care este trecuta seria iarasi). Daca o ai, atunci nu mai ai nevoie de nimic, arati factura cu seria camerei, care factura arata provenienta ei din Romania.

Edited by SuperDuper, 15 January 2010 - 06:59.


#33
pce

pce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.04.2006
Buna ziua,
Vreau sa cumpar un kit Aparat foto Nikon Z6 FX-Format Mirrorless cu obiectiv NIKKOR Z 24-70mm f / 4 S cu kit Acc Pro
de pe un site https://kitarostore....w-pro-acc-kit/.
Nu am gasit relatii despre acest site nicaieri.
A auzit/cumparat cineva de pa acest site?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate