Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Camera foto achiztionata din US, valoare ~1000 dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
M-am hotarat sa iau o camera foto, un DSLR, dupa multe reviewuri citite si pareri, pana la urma am ramas la Nikon 90D cu multe accesorii, la ceea ce imi trebuie mie(entry level) cred ca este foarte buna
M-am hotarat sa iau camera, deci, din US, pentru ca am vazut ca sunt cu mult mai ieftine in US decat in RO, dar este problema, a TVA-ului si vamii.

Studiind un pic problema am aflat urmatoarele:
- pentru electornice US se plateste: 4% taxe vamale si 19%TVA(asa am gasit pe internet si vamesul de la posta mi-a confirmat asta)

                                                                Total: 23%(din aproximatvi 1000 de dolari) -> 1230 dolari ar veni cu taxe incluse, + transport -> un pret ridicat, totusi mai ieftin ca la noi

- am gasit articole pe net(forumuri) ca daca ti-o trimite vreo ruda ca si cadou nu vei plati vama sau TVA(vamesul mi-a infirmat asta- nu stiu daca a spus doar sa ma sperie sau chiar asa e)
- un alt lucru interesant pe care l-am aflat tot de pe un forum: daca declari valoarea coletului la 100 $ atunci veit plati TVA si vama pentru 100$. Dezavantajul fiind bineinteles ca in cazul deteriorarii pachetului sa primesti 100$ nu 1000$, valaorea reala a pachetului

Acestea fiind spuse, am mai multe intrebari, adresate in special celor care au mai trecut pe aici, anume: au cumparat camera din US.
- cum ati procedat cumparand camera din US, ati platit TVA de 19% si vama de 4 % cand a sosit coletul?
- cat ati declarat valoarea coletului(sau cat v-a declarat valorea coletului cel ce v-a trimis-o)
- v-a trimis vreo ruda de acolo o camera foto cu specificatia cadou(cadou persoana fizica-persoana fizia)? Ati mai platit vama in situatia asta?  Dar TVA?
- care ar fi pasii, daca acestia exista, sa platesc eventual doar vama(cei 4%) sau pe scurt, cum sa driblez sistemul?
Mi se pare totusi absurd daca chiar fratele tau vrea sa iti faca cadou o camera foto fara sa stii, cand te trezesti cu avizul
postal sa trebuiasca sa plateasti vreo 200-300 de dolari ca sa iti iei cadoul
- care ar fi cel mai recomandat store din US pentru achizitie, ce parere aveti de ex de us1photo?
- alte experiente ale voastre sau sfaturi sunt binevenite in ceea ce priveste metoda de livrare, plata, sfaturi utile, experiente placute/neplacute cu magaine din US,etc

PS: Nu am gasit un topic de actualitate, pe aceasta sectiune. De asemenea , nici nu stiu la ce s-ar incadra mai bine la DSLR sau la dezbateri legislative.

Multumesc.




Edited by Radu18-, 16 November 2009 - 16:43.


#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Relativ la semnatura ta cu Romania = tara... te anunt ca nu este adevarat. In romania sunt taxe si impozite asemanatoare cu orice tara europeana = civilizata. Porcaria mare este ca multi incearca sa "fenteze" taxele si unii chear reusesc, deci Romania = tara "fentata" chiar de romani.

In rest, numai bine si "fentare" usoara. Este si mai ieftin sa "fentezi" o camera gata adusa, de la un turist. Tot furt se numeste.

#3
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Sfatul meu e sa nu te complici cu cumparaturi din US. Mai bine iei de aici de la o reprezentanta de unde ai si sevicii complete. Diferenta nu este asa de mare.

Imi place statusul tau. E in simbioza cu al meu. :D

#4
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

 DSops, on 16th November 2009, 16:59, said:

Relativ la semnatura ta cu Romania = tara... te anunt ca nu este adevarat. In romania sunt taxe si impozite asemanatoare cu orice tara europeana = civilizata. Porcaria mare este ca multi incearca sa "fenteze" taxele si unii chear reusesc, deci Romania = tara "fentata" chiar de romani.

In rest, numai bine si "fentare" usoara. Este si mai ieftin sa "fentezi" o camera gata adusa, de la un turist. Tot furt se numeste.

Ca sa intrerup off-topicul, doar in cazul in care nu stiai, Romania are cele mai multe taxe si impozite din Europa http://www.zf.ro/zf-...europa-4043422/

Deci daca ai ceva de spus legat de ce am intrebat, adica motivul pt care am deschis topicul esti binevenit, daca nu, te rog sa te abtii

Edited by Radu18-, 16 November 2009 - 17:59.


#5
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Eu gandesc asa....$1230 pe un D90 ...cu "multe" accesorii fara transport ~3550Ron la cursul oficial si fara garantie  + posibilele probleme de vama de care ziceai si tu.

Un D90 la f64 ... nu stiu cat de multe accesorii dar cu ob kit + tele ok +genata ~4000Ron si ai grantie si poti incerca produsul inainte de achizitie

Totul depinde ce inseamna "Multe" accesorii .... daca e vb de un trepied de slaba calitate un un card de memorie si niste filtre banale ...eventual un acumulator 3rd party compatibil eu m-as lipsi si as lua din tara

Edited by Sinisther, 16 November 2009 - 18:13.


#6
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Radu: Daca e ca in vremurile vechi cu "super" seturile (probabil ca asa e), pe bune mai bine te lipsesti. Nu merita chinul si pierderea garantiei pentru 100 de dolari in plus sau in minus.

PS: Scoate semnatura aia de 2 lei. Ma simt insultat ca roman! Am dat report!
PPS: Bine ca nu stai in Anglia! Deja luai o amenda pt acel status ;) Si pentru reactiile celelalte!

Edited by Rapier, 16 November 2009 - 19:51.


#7
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

 Rapier, on 16th November 2009, 19:48, said:

Radu: Daca e ca in vremurile vechi cu "super" seturile (probabil ca asa e), pe bune mai bine te lipsesti. Nu merita chinul si pierderea garantiei pentru 100 de dolari in plus sau in minus.

PS: Scoate semnatura aia de 2 lei. Ma simt insultat ca roman! Am dat report!
PPS: Bine ca nu stai in Anglia! Deja luai o amenda pt acel status ;) Si pentru reactiile celelalte!

On: http://www.us1photo....roducts_id=8848
Despre asta era vorba.

Off: Ok, sunt si eu jegos intr-o tara jegoasa, si eu ma simt insultat ca sunt roman, oricum am scos semnatura sa nu fie pb.

Edited by Radu18-, 16 November 2009 - 20:05.


#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Amice, vad i-ai suparat intens pe "fratii" de mai sus de nu-ti spune nimeni: ce ai gasit tu este o mare TEAPA! Nu are legatura cu discutiile despre vama, taxe, romani etc.. Cu toate ca nu ar fi exclus ca initiatorii acelui sit sa fie romani. Romani, rusi, chinezi, americani - nu conteaza.
Lasa candoarea si fii mai realist.
Un magazin bun si sigur pentru articole foto in US este B&H.

#9
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
http://www.resellerr...store/US1Camera

Cu putin ajutor de la Gogu evitam sa dam banii aiurea!
In ceea ce priveste preturile umflate de la noi si alte balarii d'astea... cand factorizezi garantie si facilitati parca nu mai sunt asa umflate!

#10
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
Gata!
Am luat camera Nikon D90 din US, in lei am dat 2900 RON cu tot cu transport, fata de 4200 RON cat as fi dat in tara, in Romania

Am D90 cu kit 18-105VR
Si cateva poze , inca nu am apucat sa imi bag nasul sa vad cam ce poate, si nici timp de poze nu am avut, doar seara am apucat sa fac poze, mai la repezeala

Attached Files


Edited by Radu18-, 08 January 2010 - 23:49.


#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Bv, sa-l stapanesti sanatos. L-ai comandat online din magazin sau ti l-a luat cineva de acolo. Cat a durat toata tarasenia din momentul comenzii si care au fost etapele.

#12
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

 Raiden, on 9th January 2010, 00:02, said:

Bv, sa-l stapanesti sanatos. L-ai comandat online din magazin sau ti l-a luat cineva de acolo. Cat a durat toata tarasenia din momentul comenzii si care au fost etapele.

Mersi
Comanda online in US, a ajuns in 6 zile la adresa din US, free shipping prin USPS ground.
Apoi a venit printr-un prieten in Ro

#13
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008

 Radu18-, on 9th January 2010, 21:54, said:

Mersi
Comanda online in US, a ajuns in 6 zile la adresa din US, free shipping prin USPS ground.
Apoi a venit printr-un prieten in Ro
  
ne poti spune te rog adresa magazinului...un link sau ceva...

#14
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

 Bogdanng, on 10th January 2010, 10:30, said:

ne poti spune te rog adresa magazinului...un link sau ceva...
Legat la ce s-a discutat mai sus, ar fi o idee si comanda din spatiul UE - 0% taxe si impozite, posibil pret mai bun decit US+TVA-taxe, daca stai sa cauti putin.

#15
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
Da, am luat pana la urma de la B&H Photo. http://www.bhphotovideo.com/

 KodrutZ, on 10th January 2010, 10:48, said:

Legat la ce s-a discutat mai sus, ar fi o idee si comanda din spatiul UE - 0% taxe si impozite, posibil pret mai bun decit US+TVA-taxe, daca stai sa cauti putin.

Pai eu am dat asa:
1035 dolari x 2.80 dolarul(in decembrie am dat comanda) = 2900 ron

Daca mi s-ar fi trimis colet ar fi trebuit sa platesc si taxe si transport:
Taxe in Ro: 19% TVA + 4% taxe vamale = 23% Taxe
Total cu taxe incluse ar fi fost 1273$ + transport 110$ = 1383$ ( 3880 RON )  - deci foarte aproape de pretul din tara

Legat de comanda in Europa,am cautat pe unele siteuri si in Spania si Austria, si cam aceleasi preturi sunt ca in Ro.

Oricum, sunt f multumit, mi-am luat o camera mult mai ieftina decat la noi, si sunt foarte multumit de achizitie

#16
Bogdanng

Bogdanng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.08.2008

 Radu18-, on 10th January 2010, 14:00, said:

Da, am luat pana la urma de la B&H Photo. http://www.bhphotovideo.com/



Pai eu am dat asa:
1035 dolari x 2.80 dolarul(in decembrie am dat comanda) = 2900 ron

Daca mi s-ar fi trimis colet ar fi trebuit sa platesc si taxe si transport:
Taxe in Ro: 19% TVA + 4% taxe vamale = 23% Taxe
Total cu taxe incluse ar fi fost 1273$ + transport 110$ = 1383$ ( 3880 RON )  - deci foarte aproape de pretul din tara

Legat de comanda in Europa,am cautat pe unele siteuri si in Spania si Austria, si cam aceleasi preturi sunt ca in Ro.

Oricum, sunt f multumit, mi-am luat o camera mult mai ieftina decat la noi, si sunt foarte multumit de achizitie

Multumesc pt raspuns, Radu.  Aveti idee in ce tari e valabila garantia oferita pentru camerele cumparate din state? Ma intreb daca in Ungaria nu e valabila...

Edited by Bogdanng, 10 January 2010 - 14:11.


#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Radu18-, on 10th January 2010, 07:00, said:

Taxe in Ro: 19% TVA + 4% taxe vamale = 23% Taxe
Eu stiam ca 4% nu se aplica la camere foto, ci numai la obiective luate separat.
Despre cumparaturile din EU - se incaseaza TVA la cumparare - cand indici ca vrei shipping in Romania, unii mai comozi lasa TVA-ul tarii respective, altii, mai corecti (Amazon.uk de exemplu), scot TVA-ul tarii respective si il pun pe cel al Romaniei.
Garantia internationala a produselor depinde de firma producatoare. Canon si Nikon nu acorda garantia in UE pentru produse cumparate in US. Poate sa trimita camera la prietenul care i-a luat-o, ca el are garantia.

Edited by SuperDuper, 10 January 2010 - 16:24.


#18
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
N-am inteles ce s-a obtinut cu acest topic. Diferentele de pret fata de State in conditiile unei comenzi din Europa sunt minime sau inexistente. Diferenta este aparenta doar cind comparam un cumparator din orice tara europeana cu unul din State; iar cele doua piete nu se compara - de aceea se "justifica" diferentele din prisma producatorilor.

Pe scurt: daca iti asumi riscul garantiei (la Nikon nu m-am lamurit daca se aplica 1 an din cei 2 in Europa - in mod "normal" nu ar trebui) si ai un prieten cu loc in bagaj si care se nimereste sa faca un drum dus-intors exact cind ai tu nevoie de aparat, atunci da, este un avantaj semnificativ sa iei din State ca persoana fizica. Daca prietenul ala poate fi folosit si regulat pe acelasi principiu, atunci se poate deschidere si o mica afacere, riscul statistic ca avionul sa pice la un moment dat fiind relativ scazut.

Edited by raldox, 10 January 2010 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate