Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

arte martiale interne

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
176 răspunsuri în acest subiect

#109
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 01.05.2007
Richelieu, din punctul meu de vedere variantele sunt asa. Vrei valente de combat sau nu? Daca nu te intereseaza, atunci ai toata plaja de stiluri. Poti sa faci chiar si Tai Chi. E ca si cu femeile. Poa' sa zica 50 ca e nasoala, daca tie iti place, o iei de nevasta. Trebuie sa-ti placa ce faci la sala, ce atmosfera e, ce conditii etc. Daca te intereseaza parte de combat, afla ca exista stiluri care au componente competitionale care nu presupun lovituri. Aici intra stilurile de grappling: BJJ, libere, judo etc. Poti sa incepi si la 40 de ani un stil ca asta. Nu iti iei lovituri pe nicaieri, ai placerea invingerii "totale" a adversarului in sparring (chestie care foarte rar se intampla chiar si la stilurile hardcore de striking), nu te duci acasa/la serviciu cu ochii vineti sau arcadele sparte, faci efort cu "aliveness" si chiar inveti niste skill-uri pentru combat. Plus de asta, ce faci la sala la partea de sparring e tot una cu ce faci in competitie. Asa ca sa nu te mire ca la 35 de ani descoperi bucuria competitiei.
Iti dau un exemplu care poate parea neconcludent la prima vedere. La mine la sala (predau BJJ, ca si stefan_jj) a venit un tip care este total "amotric" si are si o mentalitate de "eu pierd inainte sa particip". Pentru mine ca instructor e un challenge sa-l conving ca poate participa la competitii. Omul deprinde foarte greu tehnicile, confunda stanga cu dreapta etc. Deja e de doua luni si semnele sunt vizibile. A luat un plus la agresivitate, nu se mai plange continuu si chiar a finalizat un alt incepator in sparring. Ala a fost un moment de revelatie pentru el. A vazut ca merge. Ca poate avea incredere in el. Sunt convins ca primul meci pe care il va castiga in competitii va fi o mare victorie pentru el si pentru mine.
Ca sa revin, placerea pe care ti-o da competitia e unica. O poti face la orice varsta. La noi, de exemplu, diviziile sunt pe cat. de greutate, varsta si nivel tehnic. Asa ca poti incerca sa intri intr-o sala de genul asta, ca n-ai nimic de pierdut. Cel mult cateva ore dintr-o saptamana, ca nu-ti va lua mai mult ca sa te lamuresti daca iti place sau nu. Si cel mai important: make it fun!

#110
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.577
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt perfect de acord cu tine. Inteleg ce vrei sa zici, mai ales ca am practicat si Judo prin copilarie.....si ceva Shotokan prin adolescenta.

#111
daniel_O7

daniel_O7

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 27.07.2010
Oameni buni, vă asigur că autorul acestei discuții face într-adevăr ceea ce spune, și este suficinet să vedeți cum este la un curs ca să vă convingeți. Nu este un maestru, dar este probabil singurul instructor care predă forma autentică de Taijiquan în România. Eu am studiat 2 ani Tai Chi-ul cu un alt profesor, foarte bun și el, însă după ce am încercat varianta tradițională am renunțat imediat la ce făceam înainte (nu că nu aș respecta ce am învățat, chiar îmi plăcea), și am început de la zero.

Cât despre partea cu energia, merită experimentată. Fa-Jing-ul este o abilitate care, dacă o veți vedea aplicată, vă va convinge pentru totdeauna că acel Chi despre care se vorbește în Tai Ji chair există.

#112
elektra93

elektra93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 07.09.2010

View Postarmain, on 10th September 2009, 20:46, said:

Pe larg despre artele martiale interne, aici:

http://artemartialei...e.blogspot.com/

Intrebari?   :)
Cum adica intern? Ii perforezi pieptul sa ii lovesti inima?
Asa ceva vezi doar in filme!

#113
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postelektra93, on 7th September 2010, 20:19, said:

Cum adica intern? Ii perforezi pieptul sa ii lovesti inima?
Asa ceva vezi doar in filme!

Intern inseamna cu totul altceva, am incercat sa explic cit de bine m-am priceput aici, daca ai timp citeste: http://artemartialei...e.blogspot.com/
Referitor la ce intrebi tu, nu poti sa-i perforezi pieptul dar poti lovi in interiorul corpului.
Asta daca faci ceva la modul martial si nu ca dans de sanatate, cum fac toti ceilalti de pe la noi. Eu sint singurul de la noi care ma incapatinez sa fac taiji ca o arta martiala.

Editat de armain, 13 septembrie 2010 - 06:19.


#114
thevoid

thevoid

    Sociopat

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 4.850
  • Înscris: 26.12.2009
Pai testul ar fi in felul urmator: lovesti odata (cu sau fara forta) si vedem ce damage faci. Apoi mai lovesti odata cu aceeasi forta avand in plus elementul de qi, si daca faci un damage considerabil mai mare atunci ce spui tu este real. Te-ai baga la un test?

Editat de thevoid, 13 septembrie 2010 - 09:43.


#115
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postthevoid, on 13th September 2010, 10:41, said:

Pai testul ar fi in felul urmator: lovesti odata (cu sau fara forta) si vedem ce damage faci. Apoi mai lovesti odata cu aceeasi forta avand in plus elementul de qi, si daca faci un damage considerabil mai mare atunci ce spui tu este real. Te-ai baga la un test?
Am facut ceva teste din astea cu cei care doreau sa verifice existenta qi-ului, iar dupa aceea ei spuneau ca e real. Esti interesat?
Din nefericire, la noi e plin de "maestrii" de taiji sau qigong, care doar vorbesc despre energie, dar nu sint in stare sa ti-o si arate. "Maestrii" d-astia fac o gramada de bani tinind cursuri peste cursuri, dar in rest nu fac mai nimic. La ultimul curs de-asta la care am fost, un chinez traia cu impresia profunda ca taiji-ul e un fel de yoga, si ne arata ce frumos se invirte el pe loc. M-am abtinut sa-i arat ca nu e.

#116
elektra93

elektra93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 07.09.2010

View Postarmain, on 13th September 2010, 04:17, said:

Intern inseamna cu totul altceva, am incercat sa explic cit de bine m-am priceput aici, daca ai timp citeste: http://artemartialei...e.blogspot.com/
Referitor la ce intrebi tu, nu poti sa-i perforezi pieptul dar poti lovi in interiorul corpului.
Asta daca faci ceva la modul martial si nu ca dans de sanatate, cum fac toti ceilalti de pe la noi. Eu sint singurul de la noi care ma incapatinez sa fac taiji ca o arta martiala.

Bravo tie! Si am mai citit de astea! Intrebarea mea nu era de gluma, si daca ai dreptate, chiar esti bun la ce faci!
MS :thumbup:
Vreau sa te mai intreb, cam cat timp trebuie sa te concentrezi ca sa obtii "energia"?
E ca in bancul ala?
Un om il intreaba pe D-zeu cat valoreaza pt El 1 mil de euro, la care D-zeu raspunde 1 eurocent.
Apoi il intreaca cat valoreaza o vesnicie, la care El raspunde, o secunda.
Omul zice: Doamne da-mi si mie 1 eurocent, la care Domnul zice:
Asteapta o secunda!

E faina chestia cu Taiji-Quan, dar nu dureaza cam mult?

Ca metoda de tratament, acupunctura actioneaza asupra energiei fundamentale, care circula in organism de-a lungul unor trasee energetice, numite meridiane de acupunctura. Actionind prin intepare sau moxibustie (caldura locala) asupra unor puncte speciale de pe aceste trasee, ce au proprietati deosebite (punctele de acupunctura), se va modifica energia care curge prin meridianele respective, influentind starea de sanatate a organismului.
Asta e partea care imi place mie!

Editat de elektra93, 25 septembrie 2010 - 06:50.


#117
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View Postelektra93, on 25th September 2010, 07:41, said:

Vreau sa te mai intreb, cam cat timp trebuie sa te concentrezi ca sa obtii "energia"?


E faina chestia cu Taiji-Quan, dar nu dureaza cam mult?
Instantaneu.


Dureaza cam mult in ce sens, la ce te referi?
Principalul dezavantaj este ca in artele martiale interne progresul e mult mai lent decit in cele externe.

#118
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 01.05.2007
Auzi, dar cat te tine energia? E infinita? Adica, poti sa dai pumni din astia tari de tot, cu energie in ei, pana nu mai poti de maini, dar energia sa fie la valori ridicate? Si ai observat pe combinatii ca se modifica aportul de energie? Adica daca dai directa st., directa dr, croseu st., mid-kick dr., pe la croseu scade intensitatea energiei?

#119
stefan_JJ

stefan_JJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 04.10.2009

View Posttudor_bjj, on 29th September 2010, 12:51, said:

Auzi, dar cat te tine energia? E infinita? Adica, poti sa dai pumni din astia tari de tot, cu energie in ei, pana nu mai poti de maini, dar energia sa fie la valori ridicate? Si ai observat pe combinatii ca se modifica aportul de energie? Adica daca dai directa st., directa dr, croseu st., mid-kick dr., pe la croseu scade intensitatea energiei?
Cred ca se distribuie egal. Ca sa simti chi-ul trebuie sa dai fundu curtii dr.

#120
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.660
  • Înscris: 12.12.2008
Sa nu facem totusi greseala precum maestrii aia de arte martiale interne care se cred niste dumnezei pe pamant.
Mai mult: am vazut pe internet niste facaturi,mai ales in SUA,in ce priveste unii care afirma ca-s in stare sa clinteasca pe elevi fara sa se atinga de ei,numai prin energia (qi).

Antrenamentul trebuie sa fie complementar: sa developezi munca exterioara,tehnici de lupta si sparring,la cea energetia (tai chi,qi gong).

#121
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.249
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmarcuzzzo, on 30th September 2010, 10:37, said:

Antrenamentul trebuie sa fie complementar: sa developezi munca exterioara,tehnici de lupta si sparring,la cea energetia (tai chi,qi gong).
Să ce? :huh:

#122
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postsfantu.dracu, on 30th September 2010, 17:29, said:

Să ce? :huh:

De la verbul a developa: eu developez,tu developezi

oricum cine spunea,pe buna dreptate,cum ca marea majoritate a maestrilor de taiji face numai coreografie are partial dreptate.
tind sa le dau dreptate intrucat in ziua de azi,astia au ajuns sa preda o varianta care a fost codificata in ani 30',deformand-o astfel pe cea veche. Insusi numele de taiji inseamna "boxe" si nu cred sa fi fost doar un nume dat asa,la repezeala.
ca toate artele martiale si tajiul s-a nascut din experientele pe care maestrii le-au avut in lupta libera.
tot asa in karate,de ce s-au creat formele si kata? foarte simplu acestea le serveau ca un fel de tipar,ca un registru sa-si amineteasca o tehnica de aparare sau de atac.

o buna intrebare ar fi: de ce miscarile in taiji sunt facute printr-un ritm lent? sa fi avut cineva cumva vreun scop anume?

exista o varianta de taiji lenta si alta mai repede?

va rog sa raspundeti :-)

#123
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.249
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmarcuzzzo, on 30th September 2010, 19:25, said:

De la verbul a developa: eu developez,tu developezi

Developarea presupune un tratament chimic cu anumiți reactivi.
Tratament la care e supusă hârtia.

Ah, am înțeles: maeștrii de carton.

#124
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postsfantu.dracu, on 1st October 2010, 09:33, said:

Ah, am înțeles: maeștrii de carton.

:lol:  Cam asa ceva. Eu cand aud din astea cu energii si maestrii imi vine sa ma duc direct sa-i dau una sa vad cum se descurca cu energia lui mortala. Am vazut destule centuri negre vai de mama lor, foarte slabi la sparring, ma mir cum de nu le e rusine sa debiteze o gramada de prostii despre energii@shit in schimb cand vine vb de lupta sunt varza.

#125
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.660
  • Înscris: 12.12.2008

View Postarmain, on 8th May 2010, 14:13, said:

Varianta moderna, practicata in momentul actual in lume si in Romania chiar este pura coregrafie. Eu insa fac varianta veche, aflata pe cale de disparitie, din pacate.


Asta e o gluma buna. Probabil ca nu cunosti decit varianta de doi bani care se face la noi.
Chiar si eu pot demonstra foarte simplu ca nu e asa, ci dimpotriva.


Eu nu am nici o vina ca Taiji-ul a decazut si ca ceea ce se face acum la noi si in lume este balet.
Eu fac cu totul altceva, iar Taiji e ce fac eu, nu ce fac ei.


De mult timp iti citest postarile si ma rog,m-am hotarat sa-ti scriu intrucat sunt cu totul de acord cu ce ai spus,de mai multe randuri pe acest post. Din pacate sunt foarte putini aceia care nu vad taijiul modern decat in ipostaza de arta martiala salutista, fara a lua in serios vorbele unora care au practicat,cu adevarat,tajiul stil vechi.
Asa cum am scris si io, de la origini,ca oricare arta martiala,chiar si taijiul servea in situatii reale,din dorinta de a-l invinge pe adversar.
Insa formele moderne au delasat aceasta latura foarte importanta a artei,predand numai aspectul salutist.

Varianta aia inceata,prin miscari lente,servea drept scop la antrenament mai profund al muschilor: spate,trunchi,abdomen etc..etc..
Iar exista si a doua,care se foloseste in lupta libera (chen).

In ce ma priveste pe mine,eu sunt elevul matestrului Kenji Tokitsu.
Probabil ca unii dintre voi il cunosc datorita unei carti pe care a publicat-o in Franta (La voie du Karate), si alte despre viata lui Musashi.
El intr-adevar este un cercetator,fost elev al lui Kase,care in anii 70' s-a lasat de practicat karate shotokan ca sa parcurga alte strazi,incercand intrucatva sa atinga izvorul artelor martiale chinezesti (yi quan,taiji).

Dupa o cercetare de mai bine de 20 de ani,si-a creat stilul lui de lupta Jisei Do,unde se imbina lupta libera cu manusi de boxe si casca,deci aplicatia practica,la executarea unei forme de taiji,modificata de el pentru combat.

Tatal meu de asemenea,este directorul tehnic al academiei Jisei Do si preda aici la Milano.

Daca cineva e interesat,as putea sa incarc un mic fragment de filmulet pe care l-am postat pe youtube unde Kenji Tokitsu executa forma lui de taiji modificat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rw6NMFUi5wA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.249
  • Înscris: 28.06.2005

View PostSE7EN, on 1st October 2010, 10:58, said:

:lol: Cam asa ceva. Eu cand aud din astea cu energii si maestrii imi vine sa ma duc direct sa-i dau una sa vad cum se descurca cu energia lui mortala. Am vazut destule centuri negre vai de mama lor, foarte slabi la sparring, ma mir cum de nu le e rusine sa debiteze o gramada de prostii despre energii@shit in schimb cand vine vb de lupta sunt varza.

Acum mulți ani, pe când shotokanul era mai căutat, un instructor din orașul natal și-a luat-o pe stradă tocmai datorită faptului că se pregătea (și își pregătea elevii) în clasica metodă de semicombat (parcă așa-i zice metodei în care oprești lovitura chiar înainte de atingerea adversarului).
Asta înseamnă, din punctul meu de vedere, o pregătire nerealistă în practica marțială.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate