Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?
 

... CANON 450D vs NIKON D80 ...totusi..

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Au egalat de ceva vreme, si au si intrecut.

#56
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„sincer sa fiu sunt mai multumit de cel pe film” – (kjapek)

Developaţi dumneavoastră filmele și vă faceţi dumneavoastră  fotografiile în laborator, sau apelaţi la un laborator ?

#57
kjapek

kjapek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.01.2009
developez la un laborator, de ce ma intrebi?

#58
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„developez la un laborator, de ce ma intrebi?” – (kjapek)

Eu mi-am developat singur filmele etc. Aici este secretul. Dar am obosit.  Cu un digital ai măcar întregul merit la ceea ce iese.

#59
kjapek

kjapek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.01.2009

 CBV, on 30th August 2009, 22:13, said:

?developez la un laborator, de ce ma intrebi?? ? (kjapek)

Eu mi-am developat singur filmele etc. Aici este secretul. Dar am obosit.  Cu un digital ai măcar întregul merit la ceea ce iese.
Si eu la fel, mai am si acum aparatul de marit si toate cele. Poate ca gandesc gresit, din cauza ca nu am facut fotografie cu un dslr(am doar un amarat de bridge), dar ce imi place la un aparat pe film este faptul ca nu trebuie sa iti bati capul cu iso, balansul de alb, raw, prelucrare...e ceva mult mai curat. Inchei aici, suntem off topic. Lumina buna .

Edited by kjapek, 30 August 2009 - 21:27.


#60
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
nu iti bati capul cu balansul de alb si cu iso ? atunci de ce nu tragi cu film de iso1600, balansat pentru zi, bulburi noaptea ?

cum faci cu film color de 5600 atunci cand tragi la bec sau neoane ?

#61
yes_or_no

yes_or_no

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.08.2009
Mi-am luat un NIKON D40 second hand !

Nu stiu cum sa scot luminozitatea imensa care apare pe fundal in modul Manual . Cum dau pe automat iese pozele . Practic pe manual afara nu iese aproape nimic in poza de alba ce e. am incercat la minim-maxim fiecare optiune : white balance,exposure ,iso e pe 200 si degeaba.
E stricata? Am facut aceaisi poza in mai multe moduri auto (pozele atasate sunt facut in ordinea  : PEISAJE, AUTO, S, A ) .  In modul S iese cel mai bine dar tot nu sunt multumit.

Attached Files


Edited by yes_or_no, 02 September 2009 - 15:44.


#62
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
inchide blitz-ul, nu il mai ridica   cand faci fotografie de peisaj sau la lumina puternica si in general cand nu ai nevoie de el.
De ce? Deoarece viteza maxima de sincronizare a obturatorului cu blitz-ul pop-up  este la D40 1/500.Tu la ISO 200 , in modul A cu diafragma setata la f4 in situatia data ai nevoie de un timp mai scurt de unde rezulta ca o sa iti supra expuna rau adica se albeste poza. :)
In concluzie: pune aparatul in modul P, inchide blitz-ul, fa poza. Compenseaza un pic in minus expunerea si mai fa una.Vezi daca iese bine.

Si inca ceva. Lasa blitz-ul pe modul normal nu pe red-eye reduction.
P.S. Citeste manualul.
P.S.S. treci pe la zona de  Scoala foto
P.S.S.S nu mai atasa poze atat de mari. Conform regulamentului max.300kB.

Edited by idaho333, 02 September 2009 - 16:49.


#63
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
senzorul aparatului tau e foarte murdar. in rest, ce au spus si cei de mai sus, citeste manualul, inchide blitzul si mult spor :)

#64
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,329
  • Înscris: 30.08.2006
Recomandarea mea este urmatoarea.

Inchide flashul.
Seteaza aparatul pe modul A si regleaza-l la F8.Merge in cele mai multe cazuri aceasta valoare de diafragma pe vreme insorita.
Compensarea expunerii la mine e pe -0.3 ca sa nu mai am probleme de supraexpunere la fotografiile exterioare in plin soare.

Cam asta e tot, acuma ar trebui sa mearga si singur.

#65
yes_or_no

yes_or_no

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.08.2009
Problema numarul 2 :

Petele alea din poza 3 (partea superiora centru -cerul ) nu dispar ! Am curat f bine de mai multe ori si obiectivul si senzorul si sunt impecabile ! Am pus alt obiectiv la fel ies pozele , ciudat ca prin viewfinder nu se vede ci exact dupa ce face poza )Ce are  :(( M-am uitat si cu o lanterna puternica ,senzorul e impecabil

Edited by yes_or_no, 02 September 2009 - 21:33.


#66
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
si de curiozitate, cu ce ai curatat senzorul !?

#67
yes_or_no

yes_or_no

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.08.2009
Pai nu l-am curat doar suflat ca avea 2 fire de praf . Am curatat obiectivul cu o chestie de bumbac. Cu ce se curata senzorul?

#68
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru senozori exista solutii speciale de curatat, cauta putin pe forum ca sunt discutii despre asta (inca mai caut topicul).

#69
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 yes_or_no, on 2nd September 2009, 22:21, said:

Problema numarul 2 :

Petele alea din poza 3 (partea superiora centru -cerul ) nu dispar ! Am curat f bine de mai multe ori si obiectivul si senzorul si sunt impecabile ! Am pus alt obiectiv la fel ies pozele , ciudat ca prin viewfinder nu se vede ci exact dupa ce face poza )Ce are  :(( M-am uitat si cu o lanterna puternica ,senzorul e impecabil
Nu mai incerca sa cureti senzorul daca nu stii cum sa o faci ca s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine. Mai bine du-te la un laborator specializat si lasa-i sa-l curete chiar daca te costa.
Era un test de facut cand il cumparai si il puneai pe vanzator sa ti-l dea curat. Oricum din cand in cand tot o sa se murdareasca. Eu de 1.5 ani am cateva pete mici pe care le ignor si daca ma deranjeaza le clonez.

#70
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,329
  • Înscris: 30.08.2006
Senzorii se curata in general cu o pompita cu filtru de praf iar daca petele persista se poate trece la indepartarea prafului cu solutie Eclipse 2 si o spatula sensor swab. Daca petele nu se observ sub F16 atunci nu e cazul de curatare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lpSi27u4azQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 02 September 2009 - 21:58.


#71
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009

 yes_or_no, on 2nd September 2009, 22:49, said:

Pai nu l-am curat doar suflat ca avea 2 fire de praf . Am curatat obiectivul cu o chestie de bumbac. Cu ce se curata senzorul?

Cu sapun lichid si apa din abundenta :P

Exista kit-uri pentru curatat senzorul. Ca recomandari cred ca s-a mai discutat pe undeva, probabil pe aria de accesorii si consumabile foto.

#72
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Yes, vad ca esti din piatra. Daca vrei, ne intalnim intr-o zi sa schimbam impresii si, daca vrei, sa iti curat eu un pic aparatul? Daca vrei, bineinteles.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate