Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2521
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@Poxim : ati facut macar o plangere scrisa catre conducerea Christian Tour ? Ati facut macar o plangere la OPC ?
Incetati sa credeti ca totul e corupt si ca nu va rezolva nimeni problemele. Daca mergeati toti cei 40 de clienti de mana la OPC si fiecare depunea o plangere scrisa acolo pentru incalcarea contractului cu siguranta se luau masuri. O plangere la ANT si MDRT e dealtfel bine venita, putin scandal prin presa urma cu siguranta. Daca ies unii la rampa cu siguranta se mai gasesc si alte sute de clienti care au patit acelasi lucru, daca toti s-ar uni si ar depune plangeri nu cred ca agentia, oricat de mare ar fi , ar mai rezista in piata.
Plansul pe forum e doar frectie la picior de lemn, Christian Tour practica astfel de "sporturi" de ani buni, pana nu invata clientii ca impreuna au putere astia or sa prospere.
Saptamana Europa Travel s-a desprins de Christian Tour si a revenit ca agentie de sine statatoare anuntand asta cu ceva entuziasm.. oare de ce ?
Cand ii vad pe astia de la CT la stiri cum se lauda cu circuitele lor si cu programele lor... pe voi va injur, ca nu faceti nimic sa ii opriti si considerati ca aveti alte lucruri mai bune de facut. Ca peste 3 ani sa mai luati o teapa.

#2522
POXIM

POXIM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2007

 tak30ver, on 27 iulie 2015 - 10:03, said:

@Poxim : ati facut macar o plangere scrisa catre conducerea Christian Tour ? Ati facut macar o plangere la OPC ?
Incetati sa credeti ca totul e corupt si ca nu va rezolva nimeni problemele. Daca mergeati toti cei 40 de clienti de mana la OPC si fiecare depunea o plangere scrisa acolo pentru incalcarea contractului cu siguranta se luau masuri. O plangere la ANT si MDRT e dealtfel bine venita, putin scandal prin presa urma cu siguranta. Daca ies unii la rampa cu siguranta se mai gasesc si alte sute de clienti care au patit acelasi lucru, daca toti s-ar uni si ar depune plangeri nu cred ca agentia, oricat de mare ar fi , ar mai rezista in piata.
Plansul pe forum e doar frectie la picior de lemn, Christian Tour practica astfel de "sporturi" de ani buni, pana nu invata clientii ca impreuna au putere astia or sa prospere.
Saptamana Europa Travel s-a desprins de Christian Tour si a revenit ca agentie de sine statatoare anuntand asta cu ceva entuziasm.. oare de ce ?
Cand ii vad pe astia de la CT la stiri cum se lauda cu circuitele lor si cu programele lor... pe voi va injur, ca nu faceti nimic sa ii opriti si considerati ca aveti alte lucruri mai bune de facut. Ca peste 3 ani sa mai luati o teapa.
Da! Am facut plangeri nenumarate la Christian Tour, atat in timpul derularii circuitului, cat si dupa revenirea in tara (atat telefonic, cat si in scris); nu mi s-a transmis absolut niciun feedback la niciuna dintre sesizarile scrise (vreo 5), iar la cele telefonice mi s-a promis ca se cauta solutii; se pare ca nu s-au gasit, atata vreme cat tot programul circuitului a decurs in continuare exact asa cum l-am descris.  Evident ca nu ma voi rezuma la a prezenta situatia pe forumuri, insa potentialilor amatori de circuite CT le-ar fi util sa cunoasca la ce riscuri se supun inainte de a achizitiona un astfel de pachet turistic.

#2523
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@POXIM

Hai să ne imaginăm că tu ai avea o tarabă în piață și vinzi roșii iar userul MIXOP vine pe forum și scrie că la taraba lui POXIM roșiile sînt storcite și nașpa. Userul MIXOP doar scrie și atît.

eu nu spun că minți, eu doar te întreb:

niște poze sau filmulețe care să vină în sprijinul celor afirmate de tine de ce nu postezi?

userul tak30ver te-a întrebat dacă ai făcut reclamație la anpc sau la ministerul turismului și poate la ministerul transporturilor și la autoritatea rutieră  iar tu zici că ai dat niște imeiluri la agenție

în autocarul ăla erai doar tu? dacă toți erau nemulțumiți de ce nu ați făcut scandal încă de pe teritoriul României?

#2524
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu nu pot sa inteleg cum puteti inghiti atata mizerie din partea lor .
Daca lucrurile stau asa cum zici tu atunci trebuia sa va strangeti macar 10 turisti si sa mergeti sa depuneti plangeri la institutiile statului. Altfel, water under the bridge.
O sa citeasca altii pe forum abia dupa ce patesc  ce ai patit si tu .
Scrie-le pe pagina de pe facebook, fa print screen in caz ca iti sterg postul ulterior ( asta ar fi tot in avantajul tau) , incearca sa le afectezi imaginea dar nu din rea intentie ci doar sa spui adevarul si sa ii faci sa raspunda pentru faptele lor.
Cred ca inca mai poti face plangere la autoritati. Daca ati fost cu autocarul se poate depista foarte usor modul de deplasare al acestuia, daca faceti o plangere la autoritatea rutiera s-ar putea chiar sa verifice autocarul si sa determine daca acesta are probleme sau a suferit interventii recente, nu ne mai jucam totusi cu vietile oamenilor.

#2525
POXIM

POXIM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2007

 rottweiler2007, on 28 iulie 2015 - 09:49, said:

@POXIM

Hai să ne imaginăm că tu ai avea o tarabă în piață și vinzi roșii iar userul MIXOP vine pe forum și scrie că la taraba lui POXIM roșiile sînt storcite și nașpa. Userul MIXOP doar scrie și atît.

eu nu spun că minți, eu doar te întreb:

niște poze sau filmulețe care să vină în sprijinul celor afirmate de tine de ce nu postezi?

userul tak30ver te-a întrebat dacă ai făcut reclamație la anpc sau la ministerul turismului și poate la ministerul transporturilor și la autoritatea rutieră  iar tu zici că ai dat niște imeiluri la agenție

în autocarul ăla erai doar tu? dacă toți erau nemulțumiți de ce nu ați făcut scandal încă de pe teritoriul României?
Am demarat toate procedurile legate, detin suficiente probe (printre care, da, sunt si fotografii). Repet, postarea pe acest forum (si nu numai) am facut-o din spirit civic; cine ia la cunostinta aceste aspecte si-si asuma ulterior riscul de a-si achizitiona un circuit organizat de CT o face pe barba lui. Apropos, am mentionat (in undeva in finalul relatarii) ca nu am relatat toate partile negative, decat pe cele care au afectat radical programul turistic achizitionat si implicit faptul ca viata ne-a fost pusa permanent in pericol, avand in vedere ca intreaga deplasare (8000 km) s-a efectuat cu un vehicul ce avea defectiuni majore. Personal, in afara de deplasarea in siguranta (de care n-am avut parte), m-a preocupat respectarea programului turistic, respectiv alocarea timpului prevazut pentru fiecare obiectiv din program (si nici de asta n-am avut parte). Cu siguranta restul participantilor la circutul groazei au si mai multe de povestit.

#2526
POXIM

POXIM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2007

 tak30ver, on 28 iulie 2015 - 09:58, said:

Eu nu pot sa inteleg cum puteti inghiti atata mizerie din partea lor .
Daca lucrurile stau asa cum zici tu atunci trebuia sa va strangeti macar 10 turisti si sa mergeti sa depuneti plangeri la institutiile statului. Altfel, water under the bridge.
O sa citeasca altii pe forum abia dupa ce patesc  ce ai patit si tu .
Scrie-le pe pagina de pe facebook, fa print screen in caz ca iti sterg postul ulterior ( asta ar fi tot in avantajul tau) , incearca sa le afectezi imaginea dar nu din rea intentie ci doar sa spui adevarul si sa ii faci sa raspunda pentru faptele lor.
Cred ca inca mai poti face plangere la autoritati. Daca ati fost cu autocarul se poate depista foarte usor modul de deplasare al acestuia, daca faceti o plangere la autoritatea rutiera s-ar putea chiar sa verifice autocarul si sa determine daca acesta are probleme sau a suferit interventii recente, nu ne mai jucam totusi cu vietile oamenilor.
Am convingerea ca s-a inteles: aceste postari pe forum s-au desfasurat ulterior reclamatiilor depuse la CT (si nu numai) , ele au doar scopul de a atrage atentia potentialilor clienti CT asupra problemelor reale la care se expun. Pe pagina lor de fb nu poti sa scrii nimic, insa alti clienti patiti au avut initiativa de a crea o pagina de fb exact pentru a ti se oferi posibilitatea de a-ti prezenta experienta (https://www.facebook...5705582?fref=ts).
Nu prea inteleg ce adevaruri s-ar putea pune la indoiala din ceea ce am relatat. Culmea e, ca la ceea ce reclam eu (ceilalti turisti sigur au mai multe de reclamat), dovezile indubitatbile le reprezinta starea tehnica a autocarului si diagramele de parcurs, restul dovezilor sunt apa de ploaie.

#2527
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Ok, atunci felicitari. Nu scria nicaieri in postul tau initial ca ai depus plangeri la anpc, minister, autoritate rutiera si alte alea.
Faptul ca ati facut un grup e ok, va puteti organiza acolo, dar daca v-ati duce toti odata la minister si le-ati face reclamatie crede-ma ca ve-ti trezi interesul.

#2528
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Va salut !

Multumesc anticipat oricui are informatii despre vacantata TMG reisen ! Din pacate nu gasesc referinte nicaieri despre acestia, dar am inteles ca sunt un fel de brokeri , ce aduna oferte in special de pe piata germana, dar nu gasesc nicaieri referinte despre dansii in Romania ; sau nu stiu eu unde sa caut...

Ma atrag ofertele acestora deoarece nu ma "blocheaza" la 7 sau 14 zile si pot sta 8,9 sau 10 zile !

Raman dator si va doresc o duminica placuta !

Edited by tutuhugoneata, 01 August 2015 - 18:42.


#2529
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
poti apela la orice agentie care e partenera tui, weltreisen, alltours , dertour si alte agentii din Germania.
Gasesti mai sus exemple cate vrei : tui travel centre, aerocenter, dertour, etc.

#2530
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Multumesc ,dar orice agentie de care amintesti , repet, ma blocheaza la doar 7 zile, iar eu doresc sa stau, precum am spus 8, 9 sau 10 zile ; nu vreau sa am de a face cu nici o agentie personalizata, nici cu booking .com, nici cu airbnb.com , nici cu orice alta agentie ce vrea datele mele de pe un  card pe care oricum nu il am, nu fac credit, iar cardul de la job nu am de gand sa il utilizez in alte scopuri...
Daca aveti informatii legate strict de aceasta agentie, daca ati fost multumiti de serviciile lor bine, altceva nu ma intereseaza ;
O zi buna !

#2531
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
Nu cred ca un touroperator german te blocheaza la 7 zile. Din lista de mai sus a lui tak30ver sunt agentii care lucreaza cu nemtii . Toti aduc aceleasi oferte, deci nu ai nici o limita de zile

#2532
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
1. Nu te blocheaza nimeni la 7 zile , trebuie doar sa stii sa cauti sau sa ceri.
2. Agentia in cauza nu este agentie licentiata din ce  vad eu, nu au licenta. SUnt doar niste brokeri de oferte, ceva activitati tip mlm asa. Succes.

#2533
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Multumesc pentru raspuns, m-am lamurit ! Toata stima pentru raspunsul civilizat !

#2534
crisale

crisale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 30.11.2011
In atentia tuturor care se intereseaza sau vor sa mearga cu Europa Travel in vacanta,va sfatuiesc sa aleageti alta firma de turism. Am citit pe net multe recenzii foarte proaste despre aceasta agentie. Am crezut ca tocmai noua sa nu ni se va intampla ceva cu ei. A fost prima data, dar si ultima, cand am mers cu aceasta agentie . De ce ne-a fost frica, nu am scapat!!! …nici noi.
Pana sa plecam am avut primul incident. Am achizitionat in perioada targului de turism, din noiembrie 2014, un sejur in Amoudia ,in perioada 3.08- 12.08.2015. Am platit separat 3 locuri in autocar, locurile 3-4-5 care au fost trecute pe factura. La Imbarcare, in data de 03. 08 2015  surpriza… aveam locurile 33-34-35. Dupa multa cearta, la fata locului si mai ales la telefon, cu unul care pretindea ca este angajat al acestei firme, pe nume Marius Dracea. Acest individ arrogant,  crezand ca sunt angajatul lui,  mi-a spus ca pe el nu il intereseaza aceasta problema.   Daca nu imi convine imi da banii inapoi, dar dupa ce revenim in tara, daca nu ne convine putem sa plecam cu alta firma de turism!!!  In al doilea rand sa ma adresez cu “ Domnule “  cand vorbesc cu domnia sa. A spus in final ca nu il intereseaza astfel de probleme si a inchis. Pana la urma insotitoarea pe nume Mara a rezolvat problema si am stat pe locurile cumparate si trecute in factura. Si ocupantii locurilor 1 si 2 au avut aceeasi problema si acelasi tratament din partea acestui ‘ domn ‘ marius dracea. Autocarele au fost inchiriate de la o firma din Ploiesti, nu avem ce sa le reprosam soferilor, drumul a descurs fara probleme sau incidente.
La intoarcere, eliberam camerele la ora 9.00 si asteptam autocarul, care a ajuns la ora 1.30. Am plecat spre Igoumenitza sa astepatm turistii care trebuiau sa vina din Corfu . Am ajuns in portul din Igoumenitza la ora 2:30. Insotitoarea ne-a spus ca feribotul trebuie sa vina la ora 17:00. De aici a inceput circul…Explicatii din gura insotitoarei; Mai stam sa asteptam ferry de 18:00 pentru ca turistii sunt la plaja si agenta din Corfu ii cauta…Vine si ferry de 18:00 suntem anuntati ca mai stam, pentru ca turisti nu si-au platit biletul dus- intors la venirea in Corfu.  Toti stiam si am vazut cum in autocar, la venirea in Corfu, agenta Mara le-a cumparat bilete dus – intors turistilor din Corfu.  Vine ferry de ora 19.00 nici un roman. Deja tot autocarul era nervos, copil de 6 ani care plangea. Dupa certuri crancene cu doamna insotitoare aceasta a sunat la unul… Calimanescu, cica patron la Europa Travel, care  a vorbit cu unul din turisti. Dl. Calimanescu  ne-a acuzat pe noi turistii ca noi suntem de vina pentru ca nu ne-am informat inainte de plecarea din tara si ca putem sa stam acolo si 10 ore. Cu aceasi atitudine de aroganta, am fost tratati si de acest Calimanescu, ca pe proprii lui angajati. Nu inteleg aceasta atitudine a unui patron si din partea angajatilor acestuia, domnu’  (D)dracea…  de la Europa travel  fata de turisti?
Ajunge si ferry la ora 20:00  cu turistii nostrii. Ne-am luat de acestia ca de ce au stat pe plaja… Pana la urma sa aflam de la acestia, fata in fata, cu aceasta agenta a Europa travel ca ei de fapt, erau in portul din Corfu de la ora 14:00 cand sau dus la autocarul care trebuia sa ii aduca in Igoumnetiza, agenta din partea Europa travel nu era la autocar.  Acestia si-au  urcat baajale, dar au fost dati jos de catre sofer. Am inteles de la ei ca bilete  dus- intors erau cumparate de cand au sosit in Corfu. Incercari de a schimba vorba si subiectul din partea insotitoarei, nu a tinut. Cei din Corfu ne-au spus ca agenta lor din Corfu a venit in port de abia la ora 18:00 cu bilete acestora.  Plecand in sfarsit din Igoumenitza la ora 20:30 In autocar aceasta insotitoarea s-a prezentat a fii Doamna Geni, tinand sa precizeze ca ea este jurista si ca face asta part –time. A avut aceasi atitudine de nepasare, aroganta si pentru ea, noi turistii eram cei vinovati de cele intamplate. Alte discutii intre aceasta jurista  si turistii din Corfu despre cum au fost acestia lasati in portul din Igoumenitza de la ora 14:00. Pe toata durata drumului de intoarcere nu a scos un cuvant. Nu aflam cand sunt pauzele decat in momentul in care unul din soferi o trezea. Mai mult, pauzele anuntate erau de o jumatate de ora, iar doamna venea la autocar dupa  45 min.  Am ajuns in Bucuresti la ora 13.30, dupa un drum care a durat aproape 24 ore.  Nu voi mai merge niciodata cu aceasta agentie de …care trateaza turistii ca proprii lor angajati. Nu cred ca merita sa aiba turisti aceasta agentie.

Atentie, NU mergeti cu Europa travel.

#2535
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Buna dimineata! Nu am cum sa citesc 140 de pagini cat are acest thread asa ca va adresez direct 2 intrebari, pote stie cineva sa imi raspunda, si scuze daca aceste lucruri s-au mai discutat.
1. Stie cineva ceva despre agentia Hai si tu? Am fost anul asta cu ei la mare, am fost printre turistii cu scandalul din Saturn (aveam biletele achitate integral prin early booking iar aia de la hotel Balada din Saturn nu mai aveau nicio camera, ba au mai fost si de o obraznicie si un tupeu rar cu cei cca 20 de turisti, familii cu copii si oameni bolnavi, care aveau biletele platite la ei si pentru care ei nu mai aveau camere). As fi vrut sa stiu precis daca vina e a hotelului sau a agentiei, agentia fiind a unei cunostinte indepartate.
2. Imi poate cineva recomanda o agentie prin care sa rezerv (si sa platesc) biletele pentru litoralul romanesc, la anul evident, si sa fie seriosi, sa nu mai patesc ce am patit anul asta? Si la un pret decent? Multumesc mult.

#2536
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
Nu cunosc agentia de care spuneai..dar referitor la situatia de anul acesta..atata timp cat voi apareati pe liste la hotel, atat numai ca hotelul nu mai avea camere nu a fost vina agentiei. Anul acesta lantul hotelier respectiva care administreaza si Balada a cam facut o mare procarie..facand un overbooking de toata frumusetea. Din ce spuneau ei au schimbat softul pentru rezervari asa ca au confirmat camere in stanga si in dreapta fara nici o acoperire si fara nici o verificare. Iti pot spune ca daca agentia prin care ai fost a achitat la timp ei chiar nu au nici o vina.

Si eu am avut turisti in perioada respectiva la un alt hotel al lantului, dar mi i-au cazat fara probleme. NU ZIC CA ANUL URMATOR NU SE POATE INTAMPLA CEVA ASEMANATOR SI CU REZERVARILE DE LA NOI, insa anul acesta cei de la hotel au facut-o lata de tot si apoi au aruncat vina pe agentii in conditiile in care ei au confirmat clar camerele si rezervarile venite de la agentii.

De la cine sa cumperi anul viitor ?? Greu de raspuns ..in cazul in care hotelul isi face iar de cap..iar la ei la rezervari sunt niste fetite cu capul in nori poti sa ai ghinionul la orice agentie.

#2537
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Da, si eu banuiam ca e mai degraba vina hotelului, pentru ca ceilalti turisti care si-au luat teapa aveau biletele cumparate prin alte agentii. Plus ca atitudinea celor de la Balada spunea totul. Nu am auzit nicio scuza din partea hotelului, doar tupeu maxim. E adevarat ca in cele din urma ne-au cazat in alta parte (la Mangalia, hotel Paradiso), dar asta dupa vreo 5 ore de stress, scandal si nervi maximi, sunat la ANPC, politie etc, in conditiile in care erau copii mici care asteptau cazarea.
Am inteles apoi ca scandalul a aparut in presa si ca au fost mai multe hoteluri  in situatia asta, nu numai din Saturn ci si din Eforie Nord si Neptun. Am inteles ca din Saturn doar hotel Aida si-a luat amenda fix pentru asta, si am presupus ca Hotel Balada a scapat pentru ca a reusit in cele din urma sa cazeze turistii in alta parte si lumea si-a retras plangerea.
Mi-a trecut insa prin cap ca daca as fi luat bilete printr-o agentie mai cunoscuta (gen Mareea) nu as fi avut astfel de probleme. Nu pot sa spun ca biletele au fost ieftine, am platit 1000 roni sejurul de 5 nopti, camera single (1 adult + 1 copil) si micul dejun. Asta inseamna 200 roni pe noapte o camera single cu mic dejun inclus pentru mine si fetita mea, nu mi se pare exagerat de ieftin, avand in vedere ca hotelul are doar 3 stele si biletele sunt platite integral din martie prin early booking. Dar oricum, oricat ar fi costat biletele, mi se pare halucinant sa se intample asa ceva. Iar eu cate zile oi avea la hotel Balada nu mai calc, e clar ca sunt super tzepari (si acum 2 ani am avut biletele la ei, tot asa prin early booking, si au incercat sa ma mute si atunci, ca iar facusera overbookings, dar am refuzat si pana la urma mi-au dat camera). Ma interesa insa, pentru la anul, ce hotel de 3 stele sa caut si ce agentie, ca sa nu mai trec prin astfel de aventuri horror, pe care nu le-as dori nici dusmanilor.

#2538
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
In hotelurile administrate de ei au fost probleme, in diferite statiuni. Overbooking se intampla in toata lumea - pana acum ceva timp Duni era renumita pentru asta in August. In Rhodos anul acesta la fel foarte multe ..in Thassos de asemenea, in Sunny Beach etc.. Dar ca si manager de hotel sau resort trebuie sa ai in vedere asta si sa incerci sa te mobilizezi si sa gasesti cazari la hoteluri cel putin similare daca nu mai bune decat cel avut de turisti. Plus ca trebuie sa inveti din greseli si sa iti rezolvi problemele pentru sezonul urmator asa incat sa nu mai ai parte de asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate