Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Sony lanseaza trei camere noi si un obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Interesant:

Sony: Not ready yet to enter the professional market

#20
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

 glumetu, on 28th August 2009, 13:55, said:

Pai buna miscare: SA ATRAGA ATENTIA! Nu se baga oficial inca mai sus pentru ca nu sunt pregatiti sa intre in forta. Si ca sa nu agite apele prea devreme. Doar sa atraga atentia. Si vad ca merge!

Edited by pake, 28 August 2009 - 13:04.


#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Recenzie pe IR http://www.imaging-r...A850/AA850A.HTM

#22
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

 pake, on 28th August 2009, 13:37, said:

Ca sunt Minolta G cu F/2.8 sau cele cu F/2, chiar si cele cu F/4 toate fac fata binisor la 24MP, sunt Sony cu superbele CZ-uri.
...
Vorbesc de 28/2, de 35/2 si de 100/2....


Asa e dar nu am vrut sa aduc in discutie G-urile si Prime-urile luminoase....incercam sa fac o referire la persoanele care nu au un buget foarte mare dar se gandesc la varianta unui FF daca pretul e corect :)

cat despre Sony going Pro ....normal ca nu are inca forta necesara...pe partea sportiva doar noul A550 poate sa ajunga la 7fps(teoretic)..in plus la capitolul AF sunt sub Canikon la modelele Pro...la capitolul ob cu SSM si rapide sunt putine optiuni ...asa ca momentan incearca sa gasesca o nisa pt a putea domina si ei un segment de piata.A850 daca va avea mare succes la public poate chiar forta mana celor mari sa vina pe piata cu un model FF la acelasi pret chiar daca nu scot profit pe el....Nikon nu cred ca o sa reuseasca(cel putin nu unul cu 20+MP)...senzorii sunt motivul principal al pretului ridicat si in cazul lor senzorul ar trebui sa vina tot de la Sony...iar Canon nu cred ca mai are ce scoate din 5D MKII ca sa ii mai scada din pret.

Strategia dupa mine nu e rea deloc...daca reusesti sa iti faci o baza seriosa de utilizatori pe FF chiar daca aparatul nu e la standardul Pro...in momentul in care aduci pe piata un aparat din gama multi vor face upgrade-ul...ramane de vazut daca o sa se si intample asa ceva

#23
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Mi-ar ajunge o camera gen Nikon D60 da' cu FF... doar senzorul full frame e dublu cat APS-C/Dx care-i dublu cat Oly 4/3 (in ultimu' caz nu vad diferenta de pret, adica APS-C vs. 4/3) ;)

Edited by montecarlo, 28 August 2009 - 15:17.


#24
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.09.2005

 glumetu, on 28th August 2009, 13:27, said:

ete na, romanii ie prosti si fitzosi si foloseste canikoane... restul lumii civilizate si destepte cumpara doar pentaxe si sonyi, poate si ceva olympusi.  :rolleyes:
glumetule stii bine ca nu asta era ideea...nu cred ca trebuie sa detailez ce am vrut sa spun :notangel:

#25
calintwf

calintwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 06.09.2006
Lupta este crancena si se da pe segmentul "mult si prost": camere cu aspect pro dar cu performante medii
si sub medii.

Incepatorii nu cer prea mult de la aparatul lor foto. Chir si mie mi-a trebuit ceva timp pana sa ajung la
limitele canon-ului 350. Pacat ca Sony nu are inca lentile si un body cu care sa concureze si sa ingenuncheze
canon si nikon. Eu unul consider ca is nesimtite preturile pentru un body FF si un set de lentile bune pt FF, la
oricare firma.

Nikon are patentat de ceva vreme un sistem de separare a senzorului de exterior in momentul in care
schimbi obiectivul. Canon nu are in body un remote IR pentru blitz-uri. Sunt o gramada de functii utile
care ar putea fi implementate de pe acum, insa gandirea de marketing este bariera: daca facem o camera
foto prea buna, nu o sa mai avem de vinde la anul!!!

Olympus a lansat un FF sub 1000 usd. Imi doresc sa vina timpul si pentru canon si nikon sa scoata la fel,
o camera FF la ~ 1000 usd, ca si asa obiectivele FF costa o carutza de bani.

Concluzie: ma bucur pentru sony. astept ca sa vad camere performante la preturi decente ca urmare
a concurentei!

#26
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Camerele si obiectivele nu-s mai scumpe decat erau la vremea lor cele pe film (raportat la venituri, acolo, in tarile vestice, romania nu-i etalon sa poata fi amintita) da' in schimb dupa ~10000 de 'clicuri' pretul camerei se amortizeaza, in sensul ca daca s-ar fi facut tot atatea clisee pe film, se aduna de inca o camera sau nu mai mult ;) ... deci e chiar mai ieftin decat a fost candva... problema e ca daca o camera pe film avea o viata de 5-10 ani sau mai mult (atat fizic cat si moral), acum un model e nou cam un an, poate doi, dupa cara apare alta. Oricum, consider ca daca la un dSLR senzorul ar fi la fel de interschimbabil precum obiectivele (sau cum erau odata filmele :) )... o camera ar fi folosita mai mult timp, nefiind nevoie neaparata de un 'upgrade'.

#27
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

 calintwf, on 28th August 2009, 22:50, said:

Pacat ca Sony nu are inca lentile si un body cu care sa concureze si sa ingenuncheze
canon si nikon.
Nu are asa multe sau la fel, nu are un sistem complet. Dar e gresit sa zici ca "nu are inca lentile cu care sa concureze"!
Eu zic intai sa te mai informezi un pic ca sa faci asa afirmatii. Are obiective care sunt mult peste altii.
Ai auzit la cineva de:
-500mm f/8.0 Reflex / catadioptric
-135mm f/2.8 [T 4.5] Soft focus
-135mm f/1.8CZ
-70-400mm f/4-5.6 SSM
-100mm f/2.8 AF Macro
Obiective noi.
Vrei sa continui cu cele vechi? Ai mai auzit de existenta unui AF 3x-1x 1.7-2.8 Macro( are Canon dar e doar manual)? de 28/2; 35/2; 100/2; 100/2.8SF; 85/1.4; 200/4Macro; 200/2.8; 400/4.5 si tot asa?
Nu mai vorbiti oameni buni  despre ceva care nu cunoasteti!
Uitati ca SONY are niste pretentii si are putere financiara! Dar nu se face chiar asa repede totul. Eu zic ca oricum au facut multe chiar mult prea mult fata de altii in ultimii ani. A luat ceva timp pana Nikon sa recupereze avansul pe care l-a avut Canon cu sistemul EOS.

Edited by pake, 28 August 2009 - 22:45.


#28
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Pt. cine nu cunoaste gama de obiective disponibila fiecarui sistem, pot intra pe pbase. Acolo sunt aratate toata obiectivele cred.
Dar chiar si pt. sisteme cu o gama mai putin variata, exista obiectivele third party.

#29
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.09.2005

 calintwf, on 28th August 2009, 22:50, said:

Olympus a lansat un FF sub 1000 usd. Imi doresc sa vina timpul si pentru canon si nikon sa scoata la fel,
o camera FF la ~ 1000 usd, ca si asa obiectivele FF costa o carutza de bani.
Care e ala ca noi n stim?!

#30
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 Flavinho, on 29th August 2009, 07:02, said:

Care e ala ca noi n stim?!

Cauta pe net, sunt mai multe:

Attached Files

  • Attached File  ff.jpg   55.89K   42 downloads


#31
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
A500 comparat cu A700, A900 si KM 7D:

http://www.artaphot....00-and-dynax-7d

Da sunt JPG-uri cu NR on trase ziua dar A500 arata neobisnuit de bine in special in zonele subexpuse.

#32
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004
Nu-i de mirare; expunerea e diferita, prelucrarea diferita... no magic here.

Edited by Kunzite, 29 August 2009 - 10:15.


#33
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pai normal ca prelucrarea e diferita din moment ce sunt camere din generatii diferite. Ideea era ca Sony se lauda cu progrese pe partea de procesare si s-ar parea ca au dreptate.

#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004
Nu de asta-i vorba, dar... nu-mi mai bat capul.

#35
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
devlin2427, eu unul m-am cam plictisit de "s-ar parea", "se zice", "tocmai am citit cutare review", "parerea mea, acum ca si-a expus-o si altul intr-un review publicat, este de fapt aceeasi cu cea publicata" si talente innascute de pixel-peeper. Sincer, toti incepatorii ca mine (dar macar eu am inceput ceva) care mai intra pe forumul asta de suficienta vreme, totodata pierzind-o, si-au dat seama ca matale nu ai nici o experienta cu nici un DSLR/SLR si stiu ca in prezent folosesti un panasonic FZ50, de unde probabil afinitatea pana/oly.

Nimic rau in asta, stiu o groaza de utilizatori de compacta care au rezultate pe care le invidiez, insa aia n-au timp si resurse sa vorbeasca prostii. Iti poti da cu parerea, e un forum liber, insa atunci cind ti-o dai, fa-o te rog cu argumente. Nu poti fi docent in aria (D)SLR doar citind pe net, de asta poti fii ceva mai sigur...

Revenind on topic, Sony are o mica hiba in prezent, care tine tot de ametirea utilizatorilor atrasi doar de specificatii si holbari la jpg: proceseaza imaginea sever si ireversibil, de unde ar trebui sa se vorbeasca de un pseudo-RAW la Sony. Comparatiile astea intre jepegeuri ma lasa rece...

Edited by raldox, 29 August 2009 - 13:07.


#36
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Sfatul meu ar fi sa-ti pastrezi pseudo-talentele psihanalitice pentru cineva care e dispus sa te plateasca. E pacat sa te irosesti aiurea. Iar daca ai face un pas inapoi si ai analiza toate datele fara sa cazi in stereotipii antice ai sa vezi ca exista o explicatie logica mai tot timpul.

Cum vrei sa faca cineva o analiza pentru niste experti si niciodata multumiti utilizatori de pe sp cind camera folosita are firmware 0.9 si nu exista convertor care sa suporte fisierele raw scoase din ea. De fiecare data trebuie sa imi amintesc ca userii de pe acest forum au greturi cind vine vorba de jpg si absolut toti folosesc raw. Scuze.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate