Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Pentax K200D/K-m/Sony A200k/A200w/Nikon D60?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
misu23

misu23

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 175
  • Înscris: 19.12.2008
Deci dupa cum se vede fiecare posesor de X brand recomanda in proportie de 90% ce marca a ales el, concluzie e una simpla URMEAZA TURMA, bineinteles turma mai mare.

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Voi chiar credeti ca un incepator va da 1500-2500 lei pe un body/kit cu obiectiv ieftin ca apoi sa rasfoiasca netul dupa obiective SH cand nici nu stie bine cu ce se manaca un obiectiv sau de ce e X mai bun ca Y?
Primul lucru luat trebuie sa fie suficient de decent ca utilizatorul sa se simta multumit de noua achizitie.

Edited by dani.user, 10 August 2009 - 17:37.


#39
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmisu23, on 10th August 2009, 18:21, said:

Deci dupa cum se vede fiecare posesor de X brand recomanda in proportie de 90% ce marca a ales el, concluzie e una simpla URMEAZA TURMA, bineinteles turma mai mare.
Exista doua tipuri de oameni care recomanda ce au cumparat si ei:
- cei care sunt multumiti de ce au achizitionat
- cei care sunt nemultumiti de ce au achizitionat dar nu vor sa recunoasca asta
Toate sunt pareri. Nu o sa te increzi orbeste in ce spune cineva pe un forum. Dar daca multi iti spun ceva si vezi ca si in alrte parti spun cam acelasi lucru atunci merita sa iei in considerare optiunea. Alegerea e intotdeauna la nivelul celui care cumpara.

View Postdani.user, on 10th August 2009, 18:36, said:

Voi chiar credeti ca un incepator va da 1500-2500 lei pe un body/kit cu obiectiv ieftin ca apoi sa rasfoiasca netul dupa obiective SH cand nici nu stie bine cu ce se manaca un obiectiv sau de ce e X mai bun ca Y?
Primul lucru luat trebuie sa fie suficient de decent ca utilizatorul sa se simta multumit de noua achizitie.
Foarte bine spus.

#40
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

View Postmisu23, on 10th August 2009, 18:21, said:

Deci dupa cum se vede fiecare posesor de X brand recomanda in proportie de 90% ce marca a ales el, concluzie e una simpla URMEAZA TURMA, bineinteles turma mai mare.

asta e referinta ascunsa la reclama Pentax cu oile :P

dani.user said:

Voi chiar credeti ca un incepator va da 1500-2500 lei pe un body/kit cu obiectiv ieftin ca apoi sa rasfoiasca netul dupa obiective SH cand nici nu stie bine cu ce se manaca un obiectiv sau de ce e X mai bun ca Y?
Primul lucru luat trebuie sa fie suficient de decent ca utilizatorul sa se simta multumit de noua achizitie.

baloo2009 said:

Exista doua tipuri de oameni care recomanda ce au cumparat si ei:
- cei care sunt multumiti de ce au achizitionat
- cei care sunt nemultumiti de ce au achizitionat dar nu vor sa recunoasca asta
Toate sunt pareri. Nu o sa te increzi orbeste in ce spune cineva pe un forum. Dar daca multi iti spun ceva si vezi ca si in alrte parti spun cam acelasi lucru atunci merita sa iei in considerare optiunea. Alegerea e intotdeauna la nivelul celui care cumpara.


Foarte bine spus.




Problema e ca el de fapt nu e un incepator...el face tranzitia de la bridge la DSLR

Eu zic sa le incerci pe amndoua....sau amantrei...in Budapesta s-ar putea sa ai posibilitatea asta..vezi cum iti stau in mana...de care sistem te simti mai atras ca si usurinta de acomodare.Eventual trage cateva cadre de test cu fiecare si examineaza-le acasa pe calculator nu in magazin pe LCD-ul camerei.Alege dupa ce simti ca ti se potriveste si te satisface .....decat dupa auzite.

Am totusi o sugestie legata de Sony daca asta iti va fi alegerea(eventual iei din Romanaia daca e mai ieftin...desi asta chiar m-ar surprinde)...cu diferenta de bani cauta in Budapesta accesorii care f probabil sunt mai ieftine...Ma refer aici la un Blitz(in bugetul de 700Ron s-ar putea incadra un F42AM sau un Metz 58...daca esti norocos).....Daca nu studiaza si piata de obiective din Ungaria...la Noi nu am vazut inca pe piata noul prime Sony 50mm/f1.8...in Ungaria s-ar putea sa il gasesti.Ca sa iti faci o idee de ce ar insemna un pret bun pt el obiectivul similar Minolta 50mm/f1.7 second hand are pretul de piata de aprox 125Euro/500Ron...Care de fapt e apropiat de pretul de retail recomandat in state al noului Sony 50/f1.8

Deviind poate putin de la subiect ...intr-un Buget in jurul a 2500Ron daca as vrea sa aleg Sony...in Romania eu as alege urmatoarea configuratie(Cu conditia sa vreau tot NOU si sa nu ma gandesc la Minolta...caz in care probabil as merge dupa un prime de 50/1.7 in locul tele-ului...dar asta e doar preferinta mea...s-ar puteas sa iti fie mai necesar tele-ul datorita experientei cu UZ-ul)..A200k+Tamron 55-200+Metz 48 AF=2738Ron(conform preturilor F64.ro(include in set card de mem filtre pt tele husa pt blitz)....bineintelez achizitia unui blitz extern depinde iarasi strict de nevoile tale de moment

Edited by Sinisther, 10 August 2009 - 19:08.


#41
1337

1337

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008

View PostSinisther, on 10th August 2009, 19:53, said:

asta e referinta ascunsa la reclama Pentax cu oile :P

Problema e ca el de fapt nu e un incepator...el face tranzitia de la bridge la DSLR

Eu zic sa le incerci pe amndoua....sau amantrei...in Budapesta s-ar putea sa ai posibilitatea asta..vezi cum iti stau in mana...de care sistem te simti mai atras ca si usurinta de acomodare.Eventual trage cateva cadre de test cu fiecare si examineaza-le acasa pe calculator nu in magazin pe LCD-ul camerei.Alege dupa ce simti ca ti se potriveste si te satisface .....decat dupa auzite.

Am totusi o sugestie legata de Sony daca asta iti va fi alegerea(eventual iei din Romanaia daca e mai ieftin...desi asta chiar m-ar surprinde)...cu diferenta de bani cauta in Budapesta accesorii care f probabil sunt mai ieftine...Ma refer aici la un Blitz(in bugetul de 700Ron s-ar putea incadra un F42AM sau un Metz 58...daca esti norocos).....Daca nu studiaza si piata de obiective din Ungaria...la Noi nu am vazut inca pe piata noul prime Sony 50mm/f1.8...in Ungaria s-ar putea sa il gasesti.Ca sa iti faci o idee de ce ar insemna un pret bun pt el obiectivul similar Minolta 50mm/f1.7 second hand are pretul de piata de aprox 125Euro/500Ron...Care de fapt e apropiat de pretul de retail recomandat in state al noului Sony 50/f1.8

Deviind poate putin de la subiect ...intr-un Buget in jurul a 2500Ron daca as vrea sa aleg Sony...in Romania eu as alege urmatoarea configuratie(Cu conditia sa vreau tot NOU si sa nu ma gandesc la Minolta...caz in care probabil as merge dupa un prime de 50/1.7 in locul tele-ului...dar asta e doar preferinta mea...s-ar puteas sa iti fie mai necesar tele-ul datorita experientei cu UZ-ul)..A200k+Tamron 55-200+Metz 48 AF=2738Ron(conform preturilor F64.ro(include in set card de mem filtre pt tele husa pt blitz)....bineintelez achizitia unui blitz extern depinde iarasi strict de nevoile tale de moment

am avut ocazia sa incerc a200, e cam "plasticos" dar isi face treaba(imagini doar pe net am vazut). am pus mana si pe K-m, e mai micut, dar e si el solid.
Sincer inclin spre Pentax,(imi place filozofia lor si reclama :P), un prieten are un K100D super, am incercat-o, e solid, fain.... K200D e superior, cred eu dintre cele trei, dar nu sunt sigur ca cele 700-1000 RONi merita diferenta de calitate si brandul, de aici vine mai ales nehotararea mea.
Nu sunt chiar incepator, dar n-am experienta in dslr, si daca dau atatia bani pe un sistem, macar sa fiu multumit pentru cativa ani...
un blitz extern nu vrea acum, mersi pt informatii
stiu ca toata lumea zice ca un prime e mai bun decat un zoom, admit asta, dar momentan vreau sa experimentez putin cu zoomurile...
stiu ca banii sunt in obiective, de aceea vreau sa investesc intr-un sistem
care ar fi mai profitabil? minolta/pentax

despre inele adaptoare imi spune cineva ceva?



View Postbaloo2009, on 10th August 2009, 17:29, said:

Calitate imaginii nu-i la toate la fel. Sony e handicapat de obiectiv.

Inca nu sunt lamurit cu obiectivul de kit. de la Sony a200.. am citit multe reviewuri si opinii pe net, conform carora este un obiectiv decent in comparatie cu celelalte entrylevel...
alte opinii aici pe forum?

#42
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
din teste, obiectivul sony 18-70 a iesit foarte slab, poate cel mai slab obiectiv de kit. nu body-ul conteaza atunci cand iti cumperi un sistem dSLR. mai bine un body second, bunicel si niste sticla luminoasa.

de exemplu, de 3000 de lei in incepator ar cumpara un canon 450D plus 18-55 si tamron 50-200. eu as cumpara canon 30D cu tamron 17-50 f/2.8, si mai apoi un canon 70-200 f/4 si un 50 1.8. poti sa fi convins ca a doua varianta e superioara.

la fel si pe nikon, in loc sa iei D60 18-55 si 50-200, mai bine iei D80 second cu nikon 18-70 si un flash SB-600. pachetul numarul 2 o sa iti permita sa fi mult mai creativ si fara restrictii.

vad ca vrei pentax si sony. mai devreme sau mai tarziu o sa ajungi sa vrei obiective, blitzuri, accesorii, ia arunca o privire pe lista lor de preturi.

ciao.

#43
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSinisther, on 10th August 2009, 19:53, said:

Eu zic sa le incerci pe amndoua....sau amantrei...in Budapesta s-ar putea sa ai posibilitatea asta..vezi cum iti stau in mana...de care sistem te simti mai atras ca si usurinta de acomodare.

Nu stiu de ce este moda cu "vezi cum sta in mana" si "cat de repede te obisnuiesti cu meniul" si tinutul in mana, si meniul se invata, se acomodeaza. Sunt oameni care muncesc de o viata cu sapa si lopata. Vezi cum sta sapa in mana in magazin si te decizi... :lol:

Este un mare risc aici, un aparat simplu, usor, pare mult mai atractiv la prima vedere, dar cu timpul incepi sa ii simti lipsurile, instabilitatea. Nu turul in magazin si tinuutul in mana sunt criteriile, ci o buna documentare pe internet sau la cunostinte care stiu meserie.

Edited by DSops, 10 August 2009 - 20:43.


#44
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDSops, on 10th August 2009, 21:43, said:

Nu stiu de ce este moda cu "vezi cum sta in mana" si "cat de repede te obisnuiesti cu meniul" si tinutul in mana, si meniul se invata, se acomodeaza. Sunt oameni care muncesc de o viata cu sapa si lopata. Vezi cum sta sapa in mana in magazin si te decizi... :lol:

Este un mare risc aici, un aparat simplu, usor, pare mult mai atractiv la prima vedere, dar cu timpul incepi sa ii simti lipsurile, instabilitatea. Nu turul in magazin si tinuutul in mana sunt criteriile, ci o buna documentare pe internet sau la cunostinte care stiu meserie.

Si la ce te ajuta "documentarea" pe net sau la cunostinte "care stiu meserie"( apropo cine sunt AIA?), cand fiecare acolo foloseste ce poate sau isi permite? daca eu o sa afirm ca cutare e cel mai bun sau imi place cel mai mult nu inseamna ca altul tre sa faca la fel! Eu preponderent folosesc focale fixe, deci  sa indemn pe toti sa faca ca mine , sa ia  CZ85/1.4 si 135/1.8 ca sunt cele mai bune nu? sa ia 80-200/2.8 ca e mai mic si mai frumos dupa parerea mea decat 70-200/2.8 ? :rolleyes:  si ca pot folosi filtrul de polarizare ce detin deja pe filetul dat. Asta e un criteriu pt mine poate nu si pentru altii!  Nu zic sa nu tii cont de ce zic sau citesti pe undeva, dar sa nu uitam ca nu toti au aceleasi posibilitati sau nevoi!
Nu am indemnat pe nimeni niciodata sa cumpere ce am eu ca ar fi mai bun! sau sa ma laud: uite ma al meu e mai misto, uite ce culori are, nu ca al tau!
De obicei, cel putin la inceput, ai ce-ti place din ce-ti permiti. Ca apoi sa-ti dai seama de ce iti lipseste si ce ai mai vrea iarasi tinand cont de posibilitati si nevoi!
Daca mie-mi plac roscatele ce astea-s cele mai bune?! B) sau eu nu sunt "ca toti" care vor blonde? :cursing: Unde e problema?! la voi sau la mine?

Edited by pake, 10 August 2009 - 21:06.


#45
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007
Gata, sa revenim.
Eu am recomandat : nou Samsung GX-20 tocmai pt pretul lui.
Altfel ia SH Canon 30 sau 40d, iar la Nikon gasesti D80. La care atasezi un Tamron 17-50/2.8.
Dar daca tot e sa-mi laud capra din curte, as zice sa cauti un A300 si apoi un Minolta 35-70/4 si un 100-200/4.5 sau alte combinatii asemanatoare care oricum nu o sa depaseasca bugetul de 600lei! iar daca ai bani ia nene un CZ 16-80/3,5-4,5 sau chiar un CZ 24-70/2.8 ca tot e cel mai bun din clasa data! si sa nu uiti de 70-200/2.8! Sigur o sa ramai cu gura cascata de la ce bokeh si culorori/contrast  poate sa scoata! sa nu uiti si de MFD 1.2m, care e foarte important pt unii( desi pe altii ii doare de asta undeva :rolleyes: !) fata de ce e la "altii" de 1.5m;1.8m.
Mai conteaza un asa aspect cum ar fi PRETUL!?!

Edited by pake, 10 August 2009 - 21:42.


#46
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Post1337, on 10th August 2009, 20:58, said:

Inca nu sunt lamurit cu obiectivul de kit. de la Sony a200.. am citit multe reviewuri si opinii pe net, conform carora este un obiectiv decent in comparatie cu celelalte entrylevel...
alte opinii aici pe forum?
Uite un pic cat de bun e acest obiectiv spun de niste oameni care folosesc eufemisme (www.dpreview.com):

"The DT 18-70mm is an inexpensive and reasonably capable lens, which will at least give new owners a starting point for their adventures into DSLR photography. The slightly extended telephoto range compared to other manufacturers' equivalents is welcome for portrait work, and it must be said that in some areas this lens performs very well; it's unusually resistant to flare, and shows very little light falloff towards the corners of the frame even wide open at 18mm.
Unfortunately the one area where the lens does fall short is that of resolving power, as it struggles to deliver sufficient detail for the latest generation of 10-14 megapixel sensors. The fundamental problem is that, whilst it can give quite sharp results in the centre of the frame, it simply doesn't deliver sufficient resolution towards the edges and corners. This becomes especially noticeable when using it on the 14.2 MP Alpha 350, which ends up merely amplifying the lens's imperfections when viewing files on screen at 100%.
So the 18-70mm finds itself in a slightly uncomfortable position, as an aging design with insufficient resolution for the latest cameras. It simply can't match the optical quality of the other manufacturers' kit lenses, and has become the limiting factor in overall image quality when paired with Sony's new DLSRs. This in turn means that buyers who choose the Alpha 350 in the 18-70mm kit will likely be somewhat underwhelmed, and see effectively no increase in quality compared to the 10Mp Alpha 300 under most conditions. Indeed this highlights a fundamental issue with the megapixel race in APS-C DSLRs; there's not much point in increasing sensor resolutions if the lenses most users will be employing can't deliver sufficient detail, and Sony really need to update their kit lens to keep up.
In summary, the 18-70mm is perhaps a reasonable starter lens, but if you really want to get the most out of the latest 10Mp+ DSLRs, you'll certainly need to find an alternative which can deliver the resolution the sensor demands. Personally I'd suggest anyone buying a new Alpha DSLR should look elsewhere for a better performing lens."

Sau altii (www.photozone.de):
"The Sony 18-70mm f/3.5-5.6 DT is a cheap kit zoom with sells around 100 €/US$ and this is also an indication for what you can expect from this lens. Technically the resolution figures are decent at 18mm and 40mm - less so at 70mm and especially at 24mm. Distortions and vignetting are about in line with the rest of the gang, maybe even slightly better. However, lateral CAs (parasitary color shadows at the image borders) are extremely pronounced with a width up to 4(!)px on the A700. This should be a show-stopper for those who prefer JPEGs straight from the camera because lateral CAs do also reduce the perceived sharpness. This may still have all worked out on the old 6mp DSLRs years ago but on an Alpha 100 and Alpha 700 this is far beyond the edge. Mechanically it is one of the better kit zoom lenses out there but it isn't something to rave about either. If your budget permits you should probably go a little up the food chain and check out lenses like the Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 or one of the higher grade Sony/Zeiss standard zooms a la Sony 16-105mm f/3.5-5.6 DT."

De ce crezi ca durata medie de folosire este extrem de scazuta si pe ebay.com o sa gasesti cam de 10 ori mai multe decat un Canon 18-55 mm IS poate pacalesc pe cineva cu acest obiectiv.
Daca vrei Sony chiar trebuie sa te gandesti la Tamron si Sigma daca vrei sa nu saracesti. Sau Minolta second hand (dar parca nu prea vroiai SH).

#47
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Cand am ales primul dSLR am avut in vedere toate marcile de pe piata la acel moment, cu preturile si caracteristicile fiecareia. Daca pui in balanta si pretul unor obiective viitoare o sa alegi singur. Pur si simplu alege cu capul apoi cu inima.
Mie imi surade ideea sa am un body si un obiectiv care sa reziste la praf si umezeala.

#48
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

View Postbaloo2009, on 10th August 2009, 23:22, said:

De ce crezi ca durata medie de folosire este extrem de scazuta si pe ebay.com o sa gasesti cam de 10 ori mai multe decat un Canon 18-55 mm IS poate pacalesc pe cineva cu acest obiectiv.
Daca vrei Sony chiar trebuie sa te gandesti la Tamron si Sigma daca vrei sa nu saracesti. Sau Minolta second hand (dar parca nu prea vroiai SH).
Sa stii ca ai dreptate: nici mie nu mi-a placut, nu e un obiectiv grozav! Daca 2-3ori l-am avut pe aparat. A fost direct inlocuit cu un obiectiv de 45euro de la Minolta! Vrei sa vezi poze facute  cu el? Credene acest obiectiv merita mult mai mult! Am, zic eu, destule obiective Minolta, dar acest obiectiv merita toti banii.
De ce crezi oare ca lumea scapa de 17-70? Ia ghici? Pt ca sunt destule obiective bune SH Minolta pana in 100euro de unde sa aleaga in functie de necesitati! Dupa mintea mea, lumea nu se inghesuie sa vanda Canon 18-55 pt ca o fi prea bun, si prefera sa il tina acasa.Sau, poate, in lipsa de alta alternativa! Asta tu ar trebui sa stii mai bine.
baloo2009 nu vrei sa termini cu discutiile astea? E tot o moda sa vb unii despre multe despre care doar din auzite sau citite stiu! Si, ca de obicei, numai de bine se tot zice desigur.
  Daca pomeneai ca obiectivele Sony sunt scumpe, mai eram de acord cu tine. dar ca nu ai ce cumpara sa le inlocuiesti, ca obiective Minolta nu se gasesc( poate o inghiteam si pe asta daca o pomeneai acu 3-4 ani, dar asta raportabil la cantitatea de obiective de pe piata sh roamaneasca la ora astuala), ca sunt accesoriile scumpe, ca nu se gasesc, asta deja basme. Vb curent ca pt CaNikon poti cumpara obiective noi Sigma/Tamron. Pt alte "amarate" de branduri nu se gasesc? Sau o fi mai scumpe cumva?
Lasa pe aia capitalisti care de la obiectivul de kit 18-70  sar direct la CZ-uri! Intelege-i si u, nu are cine sa le deschida ochii! :console: De aia a si inceput recesiunea! Si-au bagat banii in ce nu trebuia. :P

Edited by pake, 11 August 2009 - 07:00.


#49
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpake, on 11th August 2009, 07:36, said:

Sa stii ca ai dreptate: nici mie nu mi-a placut, nu e un obiectiv grozav! Daca 2-3ori l-am avut pe aparat. A fost direct inlocuit cu un obiectiv de 45euro de la Minolta! Vrei sa vezi poze facute  cu el? Credene acest obiectiv merita mult mai mult! Am, zic eu, destule obiective Minolta, dar acest obiectiv merita toti banii.
De ce crezi oare ca lumea scapa de 17-70? Ia ghici? Pt ca sunt destule obiective bune SH Minolta pana in 100euro de unde sa aleaga in functie de necesitati! Dupa mintea mea, lumea nu se inghesuie sa vanda Canon 18-55 pt ca o fi prea bun, si prefera sa il tina acasa.Sau, poate, in lipsa de alta alternativa! Asta tu ar trebui sa stii mai bine.
baloo2009 nu vrei sa termini cu discutiile astea? E tot o moda sa vb unii despre multe despre care doar din auzite sau citite stiu! Si, ca de obicei, numai de bine se tot zice desigur.
  Daca pomeneai ca obiectivele Sony sunt scumpe, mai eram de acord cu tine. dar ca nu ai ce cumpara sa le inlocuiesti, ca obiective Minolta nu se gasesc( poate o inghiteam si pe asta daca o pomeneai acu 3-4 ani, dar asta raportabil la cantitatea de obiective de pe piata sh roamaneasca la ora astuala), ca sunt accesoriile scumpe, ca nu se gasesc, asta deja basme. Vb curent ca pt CaNikon poti cumpara obiective noi Sigma/Tamron. Pt alte "amarate" de branduri nu se gasesc? Sau o fi mai scumpe cumva?
Lasa pe aia capitalisti care de la obiectivul de kit 18-70  sar direct la CZ-uri! Intelege-i si u, nu are cine sa le deschida ochii! :console: De aia a si inceput recesiunea! Si-au bagat banii in ce nu trebuia. :P
Omul a spus ca nu vrea sa dea o avere pe obiective. Si nu vrea SH.
Obiectivele acceptabile de la Sony costa mult de tot pentru cineva care se uita la 700 de lei. Minolta nu se gaseste pe piata pentru ca nu mai exista firma asa ca vei gasi doar SH (cum nu vrea cel care a initiat postarea). Ca exista obiective bune de la Minolta nu am nici o indoiala.
Intrebarea e cu ce inlocuiesti, fara a folosi piata SH, obiectivul de kit si sa dai sub 700 de lei?
Fiecare cheltuieste banii sai cum vrea. Noi putem doar sa-i dam informatii si sa le explicam in cel mai bun caz. Decizia ramane a lui.

Edited by baloo2009, 11 August 2009 - 09:20.


#50
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

View Postbaloo2009, on 11th August 2009, 10:14, said:

Omul a spus ca nu vrea sa dea o avere pe obiective. Si nu vrea SH.
Intrebarea e cu ce inlocuiesti, fara a folosi piata SH, obiectivul de kit si sa dai sub 700 de lei?
Buna intrebare la care nu am raspuns. Poate doar noul Sony SAL 18 - 55 mm f:3,5 - 5,6 SAM!
Dar, vb asa de parca la alte branduri ai alternativa. Eu nu sunt in cunostinta de cauza, stau pe Minolta, nu stiu, prea bine, ce e in curtea altora! Doar cat mai trag cu ochiul la vecini sau cand sunt prin vizite oficiale, :console: si schimburi de "experienta".

#51
paul_tatar

paul_tatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 12.08.2008
Oameni buni,

Parca am fii niste copii in curtea blocului si ne laudam care are masinuta mai faina si ce naspa sunt ale celorlalti.
Ca fiecare isi lauda sistemul care il are,pot sa inteleg.Ca ii ponegriti pe ceilalti si va dati cu parerea despre ceva ce nu ati folosit niciodata,asta nu mai inteleg.
Lasati-l pe om sa aleaga in functie de ce FACE aparatul/obiectivul pentru el nu ce NU FACE.
Ca sa fiti "politically correct" ar trebui sa spuneti ce sa isi ia si nu ce sa nu isi ia.
Dar la noi,in Romania atitudinea e "capra mea e cea mai buna insa capra vecinului ii slaba,bolnava si are paduchi".
Sunteti de groaza,zau asa.

Cele bune,

#52
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
@everybody....ca sa nu mai vorbim de obiective de kit....concluzia e ca orice sistem ai lua...obiectivul de kit la un entry-level e primul lucru care o sa il schimbi.Toate sunt de calitate relativ slaba scopul lor e de a fi ieftine...nu degeaba aparatele din categoria Advanced Amateur si Pro se vand cu alte obiective de kit sau doar Body

@DSops: i-am sugerat sa "vada cum sta in mana"(asta nu inseamna tinerea efectiv in mana...ci accesul la toate functiile camerei) dintr-un singur motiv...la un moment dat(asta si din proprie experienta) cand ai de ales inte 2 modele fiecare cu avantajele si dezavantajele lor ajungi la un impas...iar ergonomia aparatului poate sa fie factorul decisiv. DA...se invata aparatul...dar degeaba stii toate functiile daca de la inceput nu iti sta comod in mana...asta spre exemplu poate duce chiar la pierderea unor avantaje de genul stabilizare in corp pt simplul fapt ca nu poti tine aparatul asa cum ai vrea sau accesul la unele functii e greoi pt simplul fapt ca intuitiv te asteptai sa gasesti altceva acolo. O sa iti dau un exemplu concret...i-am dat la o cunostinta sa faca poze cu A200-le meu(nu mai folosise un DSLR pana in acel moment) .... si nu stiu cum reusea dar degetul ii ajungea involuntar pe butonul prin care se deblocheaza obiectivul de pe aparat....I-am dat apoi sa incerce un Dynax 7 cu acelasi obiectiv(care are exact in acelasi loc butonul dar ca si constructie de putin diferit)...si problema a disparut.

@1337...in momentul de fata parerea mea e ca raportul pret calitate recomanda oferta pt GX-20...urmat de A200 si K200D...si daca nici cum nu reusesti sa te hotarasti bazat pe detalii tehnice si sugestii etc. ..... Listen to what your gut tells you :P

Edited by Sinisther, 11 August 2009 - 10:21.


#53
1337

1337

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008

View Postbaloo2009, on 11th August 2009, 09:14, said:

Omul a spus ca nu vrea sa dea o avere pe obiective. Si nu vrea SH.
Obiectivele acceptabile de la Sony costa mult de tot pentru cineva care se uita la 700 de lei. Minolta nu se gaseste pe piata pentru ca nu mai exista firma asa ca vei gasi doar SH (cum nu vrea cel care a initiat postarea). Ca exista obiective bune de la Minolta nu am nici o indoiala.
Intrebarea e cu ce inlocuiesti, fara a folosi piata SH, obiectivul de kit si sa dai sub 700 de lei?
Fiecare cheltuieste banii sai cum vrea. Noi putem doar sa-i dam informatii si sa le explicam in cel mai bun caz. Decizia ramane a lui.

hopa-hopa...nu m-ati inteles bine, sau eu m-am exprimat gresit
nu vreau sa cumpar body SH, ca e multa electronica si componente f sensibili in el, de obiective SH nici n-am pomenit

am pus intrebarea, "care sistem ar fi mai profitabil? minolta/pentax"

am auzit ca sunt multe obiective SH bune

un prieten(cel cu pentax K100D) si-a cumparat un Carl Zeiss Sonnar 180mm f/2.8 de zeci de ani cu 600 RON si e multumit cu el

apreciez tot ce mi-ati scris, intrebarea mea finala, de a 3a oara deci:
in the long run, cu care sistem voi fi mai multumit? si daca diferenta de 700-1000 RON merita cheltuita pe un body+1 kit (mai bun?).....nu sunt bani putini, va pot insira multe lucruri care pot fi cumparate, nu necesar in acest domeniu

obiectivele tip M42 sunt bune si multe? la ce pret?

m-ati pus pe ganduri cu samsungul....samsung...samsung...acum citesc ceva teste

#54
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 03.08.2006
Hai sa-ti spun despre GX-20, e mare si solid nu il recomand unei femei sau copil, dar daca nu esti f firav o sa-ti placa soliditatea lui, dupa ce te obisnuiesti nu o sa-l mai lasi din mana, e f bine construit, weather sealing, o sa-l ai pentru multi ani fara probleme din partea prafului, grip exceptional, calitatea materialelor f buna, mult peste entry-level, obiective se gasesc destule. af-ul e destul de rapid pentru orice situatie, eu ca amator nu ma simt deloc restrans de viteza af-ului

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate