Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Romania, stat national ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#73
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View PostGentle_dragon, on 2nd August 2009, 07:14, said:

Jawol!

Nu ma intelege gresit. As face asta pentru binele ungurilor. Ca sa aiba sansa sa se descurce ...
Intr-un stat de drept fiecare cetatean trebuie sa aiba sanse egale.

Edited by adn81, 02 August 2009 - 11:49.


#74
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.12.2008

View PostGentle_dragon, on 2nd August 2009, 07:14, said:

Emanuel, tu esti un baiat destept :) Incearca sa pricepi. Sa lasam tarile indepartate si sa ne uitam la comunitatile de romani din tarile invecinate. Cum ti se pare tie ca se comporta o comunitate de romani din Ungaria sau Serbia sau Ucraina sau Bulgaria care se intalnesc de 1 decembrie si canta imnul romanesc, mananca sarmale, beau vin, asculta muzica romaneasca si danseaza. In plus arboreaza si cateva steaguri tricolore rosu, galben si albastru? Ti se pare ca sunt o adunatura de cretini sau niste patrioti inflacarati? Sunt copii buni sau rai?
In satul Parlibatul de Munte din Bucovina ucraineana traieste mos Nechifor (cotcariul) care s-a nascut in 1929 si a implinit de curand frumoasa varsta de 80 de ani. Cel mai apropiat oras e la vreo 60 de km dar mos Nechifor n-a fost acolo in viata lui? Ce sa caute el acolo? El cu pamantul, vacile, votca si mahorca se descurca la el in batatura. Nu stie nici ucraineana nici rusa, vorbeste numai romaneste. Ucrainenii au decis ca toti ca el trebuie dusi in tabere de munca si reeducati fortat de catre militari.


Chiar sunt curios, sunt cetateni unguri de etnie romana care arboreaza steagul romanesc prin Ungaria ?

Cat despre solutia cu taberele fortate, nu sunt de acord  :P . Nu am nimic impotriva ca maghiarii din Romania sa isi invete limba si sa isi pastreze traditiile. Mai ales ca eu cred ca ar trebui sa castigam ungaria drept aliat. Eu as avea o alta solutie: in toate liceele de limba magiara, sa se predea si limba romana, iar o materie (sa zicem istoria), sa fie predata in romana. Restul pot sa invete in maghiara.
In plus, as da o lege ca toti functionarii publici sa fie obligati sa cunoasca limba romana.

#75
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View Postemanuelb, on 2nd August 2009, 12:58, said:

Cat despre solutia cu taberele fortate, nu sunt de acord  :P . Nu am nimic impotriva ca maghiarii din Romania sa isi invete limba si sa isi pastreze traditiile.

Si uite asa ne cacam pep noi cu scoli unguresti samd. In ROMANIA singura limba oficiala este LIMBA ROMANA, ar trebui sa existe numai scoli cu predare in LIMBA ROMANA. Pana nu intelegem asta nu ajungem nicaieri.

#76
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
ia baga un ochi ce conditii de respectare a drepturilor minoritatiilor si-a asumat romania cand aliatii au fost de accord sa-si ia ardealul si banatul.

#77
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View PostPengoon, on 2nd August 2009, 13:21, said:

ia baga un ochi ce conditii de respectare a drepturilor minoritatiilor si-a asumat romania cand aliatii au fost de accord sa-si ia ardealul si banatul.

Vorbesti parca ar fi luat de la cineva neindreptatit. Trebuie sa avem pretentii neconditionate fata de ce e al nostru.

#78
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
e treaba lor daca vor sa invete sau nu limba romana
dar daca nu o stiu nu o sa aiba sanse sa se angajeze in afara de zona in care sunt majoritari.

#79
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postsoka norman, on 2nd August 2009, 13:59, said:

e treaba lor daca vor sa invete sau nu limba romana
dar daca nu o stiu nu o sa aiba sanse sa se angajeze in afara de zona in care sunt majoritari.
Cine intelege cum vine treaba cu drepturile omului ala intelege si cum e cu piata libera :OK: Romania nu trebuie sa respecte drepturile minoritatilor din altruism, din bunatate. Romania trebuie sa impuna in zona acest tip de valori pentru ca la randul nostru sa putem avea pretentii in privinta minoritatilor romane din zonele adiacente. Decat sa cer loialitate de la ungurii de aici, decat sa le cer (impun) sa invete limba etc. as prefera drepturi pentru romanii din Bulgaria, Serbia, Ungaria si Ucraina. Dreptul la scoli si biserici si manifestari culturale etc. Preocuparea de baza a romanilor ar trebui sa fie romanii nu ungurii. Am fi mult mai castigati.

Edited by Mosotti, 02 August 2009 - 19:12.


#80
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postadn81, on 2nd August 2009, 13:18, said:

Si uite asa ne cacam pep noi cu scoli unguresti samd. In ROMANIA singura limba oficiala este LIMBA ROMANA, ar trebui sa existe numai scoli cu predare in LIMBA ROMANA. Pana nu intelegem asta nu ajungem nicaieri.
poti sa ne spui, concret, ce pierzi tu daca un ungur din harghita nu vrea sa invete romaneste? sau, ce ai castiga daca ar invata?

#81
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View Postego_zenovius, on 2nd August 2009, 21:14, said:

poti sa ne spui, concret, ce pierzi tu daca un ungur din harghita nu vrea sa invete romaneste? sau, ce ai castiga daca ar invata?

E obligatoriu sa stie limba romana pentru binele lor. Statul trebuie sa ofere sanse egale pentru oricare cetatean, de aia ne numim stat de drept, democratic. Macar in scoli ar trebui sa fie predare exclusiv in limba romana iar in timpul verii tabere de cursuri intense de romana prin Moldova, Bucuresti samd, unde sa vorbeasca DOAR in romana. Daca nu, sa fie pedepsiti.

Edited by adn81, 02 August 2009 - 21:47.


#82
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postadn81, on 2nd August 2009, 22:47, said:

E obligatoriu sa stie limba romana pentru binele lor. Statul trebuie sa ofere sanse egale pentru oricare cetatean, de aia ne numim stat de drept, democratic. Macar in scoli ar trebui sa fie predare exclusiv in limba romana iar in timpul verii tabere de cursuri intense de romana prin Moldova, Bucuresti samd, unde sa vorbeasca DOAR in romana. Daca nu, sa fie pedepsiti.
nu mi-ai raspuns la intrebare. o repet:

Quote

poti sa ne spui, concret, ce pierzi tu daca un ungur din harghita nu vrea sa invete romaneste? sau, ce ai castiga daca ar invata?
deci, era vorba despre ce pierzi / castigi tu.

#83
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postedy_wheazel, on 1st August 2009, 20:39, said:

Baratom, poti sa cunosti si limba papuasilor ca nu te ajuta in Romania.



In Baia Mare sunt multi unguri, cand eram in generala erau si clase cu predare in limba maghiara. Totusi, copiii aia vorbeau si romaneste, nu se uitau ca Mutu la Piturca cand ii intreba unu' pe romaneste cat ii ceasu'.

La scoala ai de pe bdl. Cosbuc si acum sunt clase maghiare, cand trec pe acolo catre Kaufland, ii aud in curtea scolii la baschet ori la probe sportive DIERE!, DIERE!, hai ca poti.

La Nemetz Lazlo ala-i liceu maghiar.

Am avut si eu vecini maghiari ori vecini din familii mixte dar nu stiu de vreo problema de vreun fel, ba din contra ne-am ajutat reciproc si nu am fost discriminatorii.
Cand eram copil mic discriminam doar tiganii ca erau mai negrii si maturatori de strada, dar pe maghiari nu ii percepeam diferit, limba maghiara imi parea ceva asa cum ar fi smecheriile de exprimare cu "MISTO!, Ciao!, Merci!, regionalisme de la tara, etc.

PS: In Baia-mare sunt 15-25 % maghiari declarati.

Edited by Mosotti, 03 August 2009 - 12:44.


#84
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Hmmm. Romania, ca stat national. Ei bine, sa fie si stat national, pana la urma ce ma doare pe mine? Macar ca, pana si francezii au abandonat ideea, dar ce conteaza, noi suntem tot timpul mai catolici decat papa.

Miturile astea urbane, ca vai, nu poti cumpara o paine / un salam, etc, din Ardeal, sunt cel putin penibile. Vorba aia, acum ceva vreme, cand lucram in deplasare in Craiova, cand au vazut colegii de acolo ca sunt maghiar, se uitau la mine mai ceva ca la un martian. De eram martian verde, probabil ma incadram perfect in peisaj, dar ungur? Si stiu romaneste? Vai, dar ei nu credeau, ei au auzit altceva. Na, atat despre informatii din auzite.

Invatati o chestie, mai, astia cu nasul in aer si ignoranta in locul alocat creierului: totul se reduce la bani, NU la mandrie. La Hajdu te serveste in ce limba vrei, pentru ca iti vrea banii. La Sovata te serveste exemplar, pentru ca iti vrea banii. Cel care face altfel, iese din afacere, deci nu mai conteaza. La Ikea, in Budapesta (BudaOrs), am fost servit si in romana, si in maghiara. PENTRU CA ITI VREA BANII.

Vorba aia, huuuuoooooo ungurii, dar vai ce bine e cand facem o tura mai la vest, si ne clatim ochii.

Mic offtopic: anul trecut, un client de-al meu, ma suna, propune sa ma duc cu el si familia la Balaton, ca el nu stie maghiara. De mentionat, ca domnul e cu mare functie in PRM, fost deputat, toate cele. De curios, il intreb, totusi, dumneata, PRM, toate alea, ce va zice Tribunul? La care omul, simplu, raspunde: acolo sunt tratat bine pentru banii mei.

Deci concluzia: bunastare/munca/cautat interes, nu mandrie goala!

#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cine mai abereaza ca nu se poate cumpara piine in harcov, fara sa prezinte DOVEZI, adica vorba aia "stiu io o curva pe centura care are un var al carui prieten n-a putut sa cumepre piine in covasna", va fi SUSPENDAT

Quote

d. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte care contravin legilor Romaniei (incluzand dar fara a se limita la informatii false, vulgare, defaimatoare, rasiste, cu orientare sexuala sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei) sau care instiga la incalcarea acestor legi


#86
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008
Cu siguranta personajele amintite de tine sunt niste pacalici. Da, Romania este stat national si acesta problema nici nu poate face obiectul unui subiect de discutie. Maghiarii din romania isi au si ei locul in acest stat national, au toate drepturile si inca ceva pe deasupra, dar in momentul in care vor mai mult decat are majoritatea sau alte minoritati devin ...unguri.

#87
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postecotech, on 3rd August 2009, 12:42, said:

Hmmm. Romania, ca stat national. Ei bine, sa fie si stat national, pana la urma ce ma doare pe mine? Macar ca, pana si francezii au abandonat ideea, dar ce conteaza, noi suntem tot timpul mai catolici decat papa.

Miturile astea urbane, ca vai, nu poti cumpara o paine / un salam, etc, din Ardeal, sunt cel putin penibile. Vorba aia, acum ceva vreme, cand lucram in deplasare in Craiova, cand au vazut colegii de acolo ca sunt maghiar, se uitau la mine mai ceva ca la un martian. De eram martian verde, probabil ma incadram perfect in peisaj, dar ungur? Si stiu romaneste? Vai, dar ei nu credeau, ei au auzit altceva. Na, atat despre informatii din auzite.

Invatati o chestie, mai, astia cu nasul in aer si ignoranta in locul alocat creierului: totul se reduce la bani, NU la mandrie. La Hajdu te serveste in ce limba vrei, pentru ca iti vrea banii. La Sovata te serveste exemplar, pentru ca iti vrea banii. Cel care face altfel, iese din afacere, deci nu mai conteaza. La Ikea, in Budapesta (BudaOrs), am fost servit si in romana, si in maghiara. PENTRU CA ITI VREA BANII.

Vorba aia, huuuuoooooo ungurii, dar vai ce bine e cand facem o tura mai la vest, si ne clatim ochii.

Mic offtopic: anul trecut, un client de-al meu, ma suna, propune sa ma duc cu el si familia la Balaton, ca el nu stie maghiara. De mentionat, ca domnul e cu mare functie in PRM, fost deputat, toate cele. De curios, il intreb, totusi, dumneata, PRM, toate alea, ce va zice Tribunul? La care omul, simplu, raspunde: acolo sunt tratat bine pentru banii mei.

Deci concluzia: bunastare/munca/cautat interes, nu mandrie goala!

Si eu am fost la Hajdusoboszlo vara trecuta si multe case erau cumparate de rom^ni, meniul si in rom^na, benere in rom^na cu vand casa, ofer cazare, ...

In zona centrala a statiunii erau grupati pe sectoare de afinitate rom^ni, slovaci si polonezi, si unguri, in proportii sensibil egale.

Satele si orasele unguresti sunt curate si cochete, frumoase ordonate cu flori la drum, flori la ferestre, flori in curte, ... SUPER.


Intorcandu-ma la problema nationala, nu cred ca vreun ungur cu capul pe umeri si-ar dori autonomie speciala pentru unguri, decat daca se poate obtine pe cale pasnica.

#88
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View PostCyber-sapiens, on 3rd August 2009, 19:53, said:

Intorcandu-ma la problema nationala, nu cred ca vreun ungur cu capul pe umeri si-ar dori autonomie speciala pentru unguri, decat daca se poate obtine pe cale pasnica.

Pe cale pasnica? Cat de naiv poti  fi sa crezi asta?

#89
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgcontra, on 3rd August 2009, 14:29, said:

Cu siguranta personajele amintite de tine sunt niste pacalici. Da, Romania este stat national si acesta problema nici nu poate face obiectul unui subiect de discutie. Maghiarii din romania isi au si ei locul in acest stat national, au toate drepturile si inca ceva pe deasupra, dar in momentul in care vor mai mult decat are majoritatea sau alte minoritati devin ...unguri.
Romania nu este o monarhie (din pacate :( ) asa incat nu avem un suveran prin vointa divina. Avem un amarat de presedinte pe care ni-l alegem noi, vulgul. Luam un activist de partid (si de stat), un profesor de geologie sau un capitan de vas si gata ... de maine il facem marele conducator al acestei tari. Mai mult, atunci cand poetul Ioan Alexandru (Dumnezeu sa-l odihneasca) a cerut ca la inceputul Constitutiei sa se scrie: "Prin voia lui Dumnezeu", FSN-istii de atunci (PSD-istii de astazi) s-au impotrivit. Asa incat ne-am ales cu o constitutie republicana "emanata" din vointa poporului (pe dracu, din vointa lui Iliescu & Co.). Din pacate principiile de drept spun ca ceea ce se face de cineva poate fi desfacut tot de acel cineva. Daca constitutia era "Prin voia lui Dumnezeu" atunci ar fi fost destul de dificil (spre imposibil) de modificat. Dar o constitutie aparuta prin voia poporului poate fi modificata tot prin voia poporului. Articolul ala care spune ca nu stiu care articole nu se pot modifica este o aberatie juridica demna de Antonie Iorgovan (Dumnezeu sa-l ierte).
Maghiarii nemultumiti de drepturile care cu atata generozitate le-au fost repartizate devin ... unguri :rolleyes: Si ? Ce propui ? Ii azvarlim afara din tara? Prin ce metode? Le aplicam solutia finala? Ai vreo sugestie in privinta amplasarii lagarelor de exterminare?

#90
adn81

adn81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.06.2009

View PostGentle_dragon, on 3rd August 2009, 20:02, said:

Articolul ala care spune ca nu stiu care articole nu se pot modifica este o aberatie juridica demna de Antonie Iorgovan (Dumnezeu sa-l ierte).

Nu stiu exact la ce te-ai referit dar constitutia probabil are articole care trebuiesc protejate.

View PostGentle_dragon, on 3rd August 2009, 20:02, said:

Maghiarii nemultumiti de drepturile care cu atata generozitate le-au fost repartizate devin ... unguri rolleyes.gif Si ? Ce propui ? Ii azvarlim afara din tara? Prin ce metode? Le aplicam solutia finala? Ai vreo sugestie in privinta amplasarii lagarelor de exterminare?

Pur si simplu sa se retraga cetatenia si sa fie expulzati.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate