Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Romania, stat national ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#109
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostBogdan R, on 5th August 2009, 09:02, said:

Nu contest respectiva tendinta dar deocamdata tiganii fac cel putin 3-4 copii pe cand romanii doar 1 sau 2.
Rata de inlocuire a populatie este de de 2,1 copii/femeie.
Deci cum va evolua raportul tigani/romani? Ti se pare ca va scadea?

arata-mi o statistica oficiala unde zice citi copii face cine. din observatiile mele cei mai multi copii fac sectantii, indiferent de ce natie, deci principala problema ar fi ca in curind sa fie numai martori si baptisti peste tot. practic tigani nu sint atit de mult pe cit se urla. daca ma duc acuma prin oras si umblu toata ziua nu cred c-o sa vad mai mult de 10, asa ca ma intreb unde dracu sint. io cred ca se confunda tiganii cu romanii manelisti si nespalati (ultimul loc in galaxie la consumul de sapun si pasta de dinti)



View PostPierde_verile, on 5th August 2009, 09:17, said:

România nu va evolua demografic ca Europa, va continua să fie o țară de emigrație chiar accentuată. Populația va scădea rapid, cu consecințe asupra structurii ei. Toate aceste pentru că nu se întrevede o dezvoltare economică serioasă. S-a văzut în anii trecuți, s-au investit bani numai în imobiliare, nu în unități de producție, în economie. Trec ocaziile pe lângă noi ca vagoanele acceleratului.

asta e o aiureala. motivul pentru care au existat bani pentru imobiliare este fix faptul ca au existat niste venituri din productie (exceptind cazul in care banii n-au venit de la gizas) :lol:
inclusiv imobiliarele presupun productie, de caramida, beton, ferotanii, tigla, cabluri, lemne, rigips, pal, vopsea, dusumele, faianta, mobila, electrocasnice etc etc etc :w00t:

nu stiu cum o fi la urlati, insa in timisoara se produc tot felul de chestii

#110
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View PostMosotti, on 5th August 2009, 10:35, said:

asta e o aiureala. motivul pentru care au existat bani pentru imobiliare este fix faptul ca au existat niste venituri din productie (exceptind cazul in care banii n-au venit de la gizas) :lol:
inclusiv imobiliarele presupun productie, de caramida, beton, ferotanii, tigla, cabluri, lemne, rigips, pal, vopsea, dusumele, faianta, mobila, electrocasnice etc etc etc :w00t:

nu stiu cum o fi la urlati, insa in timisoara se produc tot felul de chestii

Banii erau aduși din străinătate de filalele băncilor străine. De-aia am intrat în criză pentru că au încercat să tragă banii înapoi, ori au închis robinetul. Se știe ce ramuri au crescut în cadrul creșterii de PIB. Pentru detalii asupra structurii economiei reale în România caută după ”Ilie Serbanescu". Par igazmplu:

Primele sectoare din economia romaneasca afectate primele vor fi cele care au crescut in ultimul timp: financiarul, imobiliarul, retailul, adica "bulele" create de capitalul exterior venit din strainatate. Sursa de prosperitate din ultimii 3-4 ani, creditul, se va scumpi si va fi mai greu accesibili. Cei cinci ani de crestere economica reala, dar nesanatoasa vor trebui platiti.


De-abia acum se alertează Băsescu. Șerbănescu știa din octombrie 2008 cum va sta teribila economie a României. Vezi că dezastrul a fost renegociat cu FMI, în sensul că va fi mai mare decât se prevăzuse în primăvară. România nu mai are economie națională, deci nici stat național nu este. Economia ei este doar un apendice dizgrațios al economie europene.

Edited by Pierde_verile, 05 August 2009 - 10:20.


#111
cristi_21

cristi_21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 07.06.2005

View PostMosotti, on 5th August 2009, 09:29, said:

rationament defect. imigrantii nu vin degeaba, vin pentru ca este nevoie de ei. sint LASATI sa vina pentru ca este nevoie de ei. de ce este nevoie de imigranti? pentru ca de exemplu greu gasesti un neamt care sa adune cacat pentru un salariu de cacat. ori daca n-ar veni unu din afara ar ajunge cacatul pina la streasina. nu se pune problema ca vor veni imigranti la infinit sau ca se va muta china si india in europa. chiar nu e mare lucru sa identifici un chinez intrat ilegal (au ochii oblici si sint o tira mai palizi) si sa-l trimiti de unde a venit. deci io zic sa stati linistiti :lol:

Muncile de jos sunt din ce in ce mai robotizate. Japonia, de exemplu, nu primeste deloc sau aproape deloc imigranti. De ce? Pentru ca japonezii nu se caca? Nu. Pentru ca nu au nevoie sa-si stranga rahatul. Se ocupa o masinarie sofisticata de treaba asta.
Plus ca oricum intotdeauna vor exista tarile din Europa de est care vor asigura necesarul de gunoieri in caz de nevoie.

View PostBogdan R, on 5th August 2009, 10:02, said:

Nu contest respectiva tendinta dar deocamdata tiganii fac cel putin 3-4 copii pe cand romanii doar 1 sau 2.
Rata de inlocuire a populatie este de de 2,1 copii/femeie.
Deci cum va evolua raportul tigani/romani? Ti se pare ca va scadea?

Nu, nici vorba. Dar cand vorbim de UE, de spatiu Schengen chiar nu mai conteaza cati tigani se nasc intr-un petec de pamant numit Romania. Multi se vor imprastia prin Europa unde se vor pierde in multime sau vor infunda puscaria in tari unde justitia nu e asa corupta. Tiganii de peste 100 de ani nu au cum sa fie ca tiganii de azi. Va fi o lume total diferita.

#112
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008
Emigrantii trebuie selectati in functie de nevoi si atunci cand nu mai este nevoie de ei. Pa! Cetatenia ar trebui sa se obtina numai prin sange cu unele exceptii.
Wrong! Japonia are forta de munca din exterior.

#113
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,204
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMosotti, on 5th August 2009, 10:35, said:

arata-mi o statistica oficiala unde zice citi copii face cine. din observatiile mele cei mai multi copii fac sectantii, indiferent de ce natie, deci principala problema ar fi ca in curind sa fie numai martori si baptisti peste tot. practic tigani nu sint atit de mult pe cit se urla.
Or fi existand si statistici, eu zic ce am vazut prin observatie proprie aka 5 ani de munca la ambulanta, timp in care am fost acasa pe la cel putin 10-12 000 familii. Oricum nici martorii sau baptistii nu mai fac copii in nestire (si din cei facuti o buna parte pleaca in strainatate). Iar familiile cu studii si posibilitati materiale se limiteaza la 1-2, maxim 3 copii.
Articole pe tema asta:
http://www.cetateanu...col.php?id=1040
http://www.telegrafo...5ff0a9e06b5.pdf


View PostMosotti, on 5th August 2009, 10:35, said:

inclusiv imobiliarele presupun productie, de caramida, beton, ferotanii, tigla, cabluri, lemne, rigips, pal, vopsea, dusumele, faianta, mobila, electrocasnice etc etc etc :w00t:
Presupun productie sau import.



View Postcristi_21, on 5th August 2009, 11:06, said:

Nu, nici vorba. Dar cand vorbim de UE, de spatiu Schengen chiar nu mai conteaza cati tigani se nasc intr-un petec de pamant numit Romania. Multi se vor imprastia prin Europa unde se vor pierde in multime sau vor infunda puscaria in tari unde justitia nu e asa corupta. Tiganii de peste 100 de ani nu au cum sa fie ca tiganii de azi. Va fi o lume total diferita.
De acord.



View Postgcontra, on 5th August 2009, 11:22, said:

Emigrantii trebuie selectati in functie de nevoi si atunci cand nu mai este nevoie de ei. Pa! Cetatenia ar trebui sa se obtina numai prin sange cu unele exceptii.
Respectiva metoda e aplicata deja de tarile care conditioneaza imigrarea de indeplinirea unui punctaj (de exemplu Canada).

Cat despre cetatenie, se vehiculeaza deja posibilitatea introducerii in viitor a unei cetatenii unice europene si al unui pasaport unic UE, lucruri ce vor schimba radical situatia actuala.

Edited by Bogdan R, 05 August 2009 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate