Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Unt de arahide

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Nu vreau să vă stric apetitul, dar poate nu știați că:

Quote

Untul de arahide nu conține aditivi alimentari, în schimb are o cantitate importantă de grăsimi hidrogenate (~margarina).

Untul de arahide Maxim’s (de exemplu) are o etichetă pe care scrie cam asa: "Ingred. Arahide prajite, Zahar, Sare, Ulei Vegetal Hydrogenat, Uleiuri". Produsul este o îmbinare de ingrediente nefericită în sensul că: pe lângă pasta de arahide s-au adăugat cantități importante de zaharoză, sare, uleiuri hidrogenate nesănătoase și uleiuri de natură nespecificată.

Pasta de arahide ca atare și uleiul conținut de aceasta au o valoare nutrițională ridicată, însă asocierea cu celelalte ingrediente scade valoarea biologică, rezultând un produs cu un profil nutrițional dezechilibrat, cu exces de grăsimi naturale, dar și artificiale (ulei hidrogenat), precum și sare ascunsă.

Din cauza grăsimilor hidrogenate, a zahărului și a sării, produsul nu este indicat copiilor, femeilor însărcinate și care alăptează, supraponderalilor și obezilor, bolnavilor de inimă, hipertensivilor, celor cu dislipidemie și hipertrigliceridemie, celor cu afecțiuni renale, hepatice, persoanelor cu afecțiuni neurodegenerative, alergicilor, celor cu status proinflamator sistemic. Diabeticii îl vor consuma numai cu acordul medicului curant. Este interzis alergicilor la arahide.
Dincolo de faptul că nu pricep cum un produs alimentar ar putea fi vreodata genial, aveți grijă să nu consumați unt de arahide cu margarină - bonus.

#20
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 iordake_nl, on 14th July 2009, 08:41, said:

Iei deja satesaus gata facut si adaugi sambal (foarte) iute. Simplu.


Da, da' ala facut din comert are multe E-uri :).

 Alta_, on 14th July 2009, 09:19, said:

Nu vreau să vă stric apetitul, dar poate nu știați că:

Dincolo de faptul că nu pricep cum un produs alimentar ar putea fi vreodata genial, aveți grijă să nu consumați unt de arahide cu margarină - bonus.


De acord, de aia am si mentionat ca daca nu e mancat cu polonicul e ok. Pe de alta parte prefer oricand o lingurita de unt de arahide unei bucati de foetaj din comert.

PS: Daca tu nu ai descoperit pana acum nici o placere culinara inseamna ca tu mananci doar ca sa traiesti (cum ar fi normal, zic unii :D). Sunt multi alti oameni carora le place mancarea gustoasa (io ma numar printre ei). Sunt chestii pe care le consider geniale si altele care-mi provoaca repulsie. ;)

#21
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Alta_, on 14th July 2009, 10:19, said:

Dincolo de faptul că nu pricep cum un produs alimentar ar putea fi vreodata genial, aveți grijă să nu consumați unt de arahide cu margarină - bonus.

Ca nu pricepi tu, eh, nu-i bai, unii mai mananca si din placere nu numai din nevoia de a supravietui.  B)

PS: 59 de kg here, nu te arunca la concluzii pripite... :rolleyes:

Edited by kappa_man84, 14 July 2009 - 11:31.


#22
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

 Dev, on 14th July 2009, 10:21, said:

PS: Daca tu nu ai descoperit pana acum nici o placere culinara inseamna ca tu mananci doar ca sa traiesti (cum ar fi normal, zic unii :D). Sunt multi alti oameni carora le place mancarea gustoasa (io ma numar printre ei).
Te cam pripesti cand deduci ca nu am nicio placere culinara. Ma intreb cui nu-i place mancarea gustoasa ? Dar cand gustul "imbogatit" provine din adaosuri dubioase, eu zic pas. Cum ar veni, decat sa mananc prostii, mai bine nu mananc nimic.

 kappa_man84, on 14th July 2009, 11:31, said:

Ca nu pricepi tu, eh, nu-i bai, unii mai mananca si din placere nu numai din nevoia de a supravietui.
Untul asta face parte din categoria alimentelor care cer si a 10-a lingurita. Mi-e greu sa cred ca cineva se poate opri dupa una singura. Si mie-mi placea foarte tare, pana cand am citit mai multe despre el si l-am aruncat din frigider.

Edited by Alta_, 14 July 2009 - 11:57.


#23
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Mie mi s-a facut rau pofta de peanut butter cu dulceata... :sadwalk:

#24
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Si, mai mult de-atata, mi-ai facut si mie pofta. :nonobad:

edit: imi cumpar maine. Musai!
Asa-i ca n-o sa mor de la el daca-s slaba, si in mod normal nu mananc nici prea dulce, nici sarat, nici nesanatos? :)

Edited by s3ction31, 14 July 2009 - 13:35.


#25
Bonpensiero

Bonpensiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.06.2009
nu stiam ca este si la noi
as manca sa vad cum e, n-am mancat niciodata
este bun la gust?

#26
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Prima data cand am mancat am zis: "mooaaa, ce seamana la gust cu snacksurile cu gust de arahide!" :lol:

Bun-bun, nu vezi ca toti ne-am adunat aici sa salivam? :dribbledrool:

#27
Bonpensiero

Bonpensiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.06.2009

 s3ction31, on 14th July 2009, 14:37, said:

Prima data cand am mancat am zis: "mooaaa, ce seamana la gust cu snacksurile cu gust de arahide!" :lol:

Bun-bun, nu vezi ca toti ne-am adunat aici sa salivam? :dribbledrool:

cu ce se mananca? pe paine?

#28
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Pe pagina anterioara vezi o gramada de idei. Eu am mancat doar simplu, da' acu' vreau cu dulceata. Stiu ca americanii il combina cu gem sau "jelly", probabil ca astea-s variantele cele mai gustoase.

#29
Bonpensiero

Bonpensiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.06.2009
ia sa imi iau si eu un borcan (banuiesc ca la borcan se vinde)

#30
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

 Alta_, on 14th July 2009, 09:19, said:

Nu vreau să vă stric apetitul, dar poate nu știați că:

(poveste despre untul de arahide si cat de rau este el si contraindicat copiilor)

Dincolo de faptul că nu pricep cum un produs alimentar ar putea fi vreodata genial, aveți grijă să nu consumați unt de arahide cu margarină - bonus.

Untul de arahide, mai ales in Olanda, este considerat a fi un fel de aliment de baza pe meniul vegetarienilor/veganistilor. Tot in Olanda (si nu numa') se recomanda untul de arahide pentru alimentatia copiilor. Si asta de ani de zile.

Nu mai comentez mai departe ca n-are rost.

 Dev, on 14th July 2009, 10:21, said:

Da, da' ala facut din comert are multe E-uri :) .

Beneeee...

Ia niste ketjap dulce (pentru cei ce nu stiu, asta e sos de soia) osutadoojcincidemililitri, cateva linguri de otet de orez (nu mai mult de trei), o lingura de sambal (pentru cei ce nu stiu, asta e un fel de zacuscapasta de ardei iute rosu) de care vrei, trei linguri de zahar tos fin, doo linguri de suc de lime, doi catei de usturoi, un pumn zdravan de arahide prajite nesarate (cat sa fie de vreosutasaptejdoodegrame), le arunci toate astea in blender si blendezi cat ai chef. Mai putin daca vrei cu bucatele de arahide, mai mult daca vrei mai pasta. CAnd e gata, pui in strachina, pui strachina in benmari, incalzesti si pui, fara euri, peste ce vrei.

E bine-acum? Sau o sa zici ca si sambalul si ketjapu' au euri in ele/ei. Eh, daca au, nu fa. Na! :P

Edited by iordake_nl, 14 July 2009 - 15:11.


#31
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007
:dribbledrool: :dribbledrool: :dribbledrool:    maine imi iau si eu ... nu mai pot :D

#32
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
n-am incercat...si mi-e cam frica...ca s-ar putea sa-mi placa. de fapt sunt sigur ca o sa-mi placa...
pe la ce raion ar trebuis a gasesc chestia asta?...langa untul normal...ssau la raionul de gemuri?

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 bubalus, on 14th July 2009, 21:22, said:

n-am incercat...si mi-e cam frica...ca s-ar putea sa-mi placa. de fapt sunt sigur ca o sa-mi placa...
pe la ce raion ar trebuis a gasesc chestia asta?...langa untul normal...ssau la raionul de gemuri?


La gemuri... Eu tocmai am mancat vreo suta de grame in seara asta :death:, dupa cum ziceam: cu polonicul tot'nainte.

#34
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Unt de arahide puteti sa faceti si voi, acasa, foarte simplu.

Ca sa va iasa vreo 300 de grame, luati un sfert de chil de arahide prajite si decojite (si fara "pielita), maxim o lingura de ulei de arahide, o lingurita de sare si, daca chiar vreti, maxim o lingurita de zahar.

Puneti apoi arahidele si sarea in blender sau in rasnita, puneti juma din lingura de ulei, puneti capacul si dati drumu' la masinarie. Cum arahidele contin si ele ulei, aveti grija sa nu puneti mult ulei de la inceput. Unele arahide au mai mult ulei personal, altele mai putin. Asa ca fiti cu balegare de seama. Tot blenduind, va mai uitati sa vedeti ce se intampla inlauntru in blender. Daca vi se pare prea uscat mai puneti putin ulei, nu mai mult de jumatea cealalta de lingura. Asta ar trebui sa fie maxim deajuns. Si blenduiti iarasi.

Unora le place ca untul de arahide sa fie pastapasta asa ca blenduiti binebine. N-o sa iasa pasta asa ca treceti pasta care s-a facut printr-o sita si bucatelele ramase le zdrobiti cum stiti si apoi bagati iar la blender putin.
Altora, cum sunt eu, le place pasta cu bucatele de arahide prin ea, adica blenduita mai putin fin.

Si cand ati gatat pasta, o puneti in borcan foarte curat si cu capac si o tineti la frigider. Si mancati cand aveti chef. Cica, untul de arahide facut in casa tine la frigider cel putin doua saptamani fara probleme. Tine el si mai mult, nu e vorba, da' n-am chef sa intru in polemici. Inainte sa-l intidenti pe paine untu asta mai mestecati oleaca in boscan ca nu cumva sa se fi separat ceva ulei de rest si sa ziceti ca vi se face greata cand vedeti ulei in mancare si nu mai mancati. Sau, data viitoare, puneti mai putin ulei ;)

O sa zici acum ca cum iese 300 de garme din 250 + o lingura de ulei. Am zis 300 orientativ ca sa stii ce borcan sa speli.

Edited by iordake_nl, 15 July 2009 - 16:51.


#35
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

 iordake_nl, on 15th July 2009, 17:49, said:

Unt de arahide puteti sa faceti si voi, acasa, foarte simplu.

Ca sa va iasa vreo 300 de grame, luati un sfert de chil de arahide prajite si decojite (si fara "pielita), maxim o lingura de ulei de arahide, o lingurita de sare si, daca chiar vreti, maxim o lingurita de zahar.

Puneti apoi arahidele si sarea in blender sau in rasnita, puneti juma din lingura de ulei, puneti capacul si dati drumu' la masinarie. Cum arahidele contin si ele ulei, aveti grija sa nu puneti mult ulei de la inceput. Unele arahide au mai mult ulei personal, altele mai putin. Asa ca fiti cu balegare de seama. Tot blenduind, va mai uitati sa vedeti ce se intampla inlauntru in blender. Daca vi se pare prea uscat mai puneti putin ulei, nu mai mult de jumatea cealalta de lingura. Asta ar trebui sa fie maxim deajuns. Si blenduiti iarasi.

Unora le place ca untul de arahide sa fie pastapasta asa ca blenduiti binebine. N-o sa iasa pasta asa ca treceti pasta care s-a facut printr-o sita si bucatelele ramase le zdrobiti cum stiti si apoi bagati iar la blender putin.
Altora, cum sunt eu, le place pasta cu bucatele de arahide prin ea, adica blenduita mai putin fin.

Si cand ati gatat pasta, o puneti in borcan foarte curat si cu capac si o tineti la frigider. Si mancati cand aveti chef. Cica, untul de arahide facut in casa tine la frigider cel putin doua saptamani fara probleme. Tine el si mai mult, nu e vorba, da' n-am chef sa intru in polemici. Inainte sa-l intidenti pe paine untu asta mai mestecati oleaca in boscan ca nu cumva sa se fi separat ceva ulei de rest si sa ziceti ca vi se face greata cand vedeti ulei in mancare si nu mai mancati. Sau, data viitoare, puneti mai putin ulei ;)

O sa zici acum ca cum iese 300 de garme din 250 + o lingura de ulei. Am zis 300 orientativ ca sa stii ce borcan sa speli.
ms pt reteta :D
cred ca o sa incerc si eu, merg si arahidele neprajite?

Edited by eroarex, 15 July 2009 - 17:03.


#36
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

 eroarex, on 15th July 2009, 17:02, said:

ms pt reteta :D
cred ca o sa incerc si eu, merg si arahidele neprajite?

nu. daca sunt necuratate le cureti si le prajesti intr-o tigaie fara ulei la foc mediu si mesteci in ele des sa nu se arza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate