Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)

Radiator spart? Pierdere freon - ...
 Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur

Daca am un filet stricat la fuzet...
 Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare

UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)
 Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.

Doua cabluri, o priza
 

Card banca din usa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007
Are cineva idee cum fac si eu un card de debit la o banca din sua eu fiind in romania? este posibil asa ceva? treb sa incasez niste bani de pe proiectele mele si firma nu accepta decat asa, prin cont bancar.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Teoretic este posibil, desi nu foarte usor. Spun teoretic pentru ca nu am incercat eu insumi. Eram pe punctul de a face asta prin 2007 cand Paypal inca nu accepta retrageri pe card in Romania dar din momentul in care ne-au dat drumul si noua a devenit redundant sa incerc sa-mi mai fac un cont bancar in usa.

Ideea e ca dupa atentatele din 9/11/2001 americanii au dat o lege ca cetatenilor straini sa nu li se mai dea voie sa detina conturi bancare in usa. Deci cu alte cuvinte iti trebuie cetatenie americana, cel putin teoretic. Metoda de care vorbeam inainte si care ar trebui sa functioneze este sa-ti deschizi nu un bancar ci un cont de "brokerage" (adica de tranzactionat actiuni). Un astfel de cont de brokerage vine automat cu un cont bancar obisnuit atasat si vei primi si o aplicatie de Internet Banking si un card visa pentru retrageri de la orice ATM. Deci practic nu esti obligat sa tranzactionezi nimic daca vrei doar sa folosesti contul bancar asociat.

Institutia care permite cele scrise mai sus se cheama Etrade: www.etrade.com. Uite linkul pentru cetatenii straini:

https://global.etrad...v...&country=gl

Iti cer sa le trimiti niste acte scanate la fel ca Paypal, dar asta e normal. Bafta.

Editat de rickysyv, 08 iulie 2009 - 12:03.


#3
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007

 rickysyv, on 8th July 2009, 13:01, said:

Teoretic este posibil, desi nu foarte usor. Spun teoretic pentru ca nu am incercat eu insumi. Eram pe punctul de a face asta prin 2007 cand Paypal inca nu accepta retrageri pe card in Romania dar din momentul in care ne-au dat drumul si noua a devenit redundant sa incerc sa-mi mai fac un cont bancar in usa.

Ideea e ca dupa atentatele din 9/11/2001 americanii au dat o lege ca cetatenilor straini sa nu li se mai dea voie sa detina conturi bancare in usa. Deci cu alte cuvinte iti trebuie cetatenie americana, cel putin teoretic. Metoda de care vorbeam inainte si care ar trebui sa functioneze este sa-ti deschizi nu un bancar ci un cont de "brokerage" (adica de tranzactionat actiuni). Un astfel de cont de brokerage vine automat cu un cont bancar obisnuit atasat si vei primi si o aplicatie de Internet Banking si un card visa pentru retrageri de la orice ATM. Deci practic nu esti obligat sa tranzactionezi nimic daca vrei doar sa folosesti contul bancar asociat.

Institutia care permite cele scrise mai sus se cheama Etrade: www.etrade.com. Uite linkul pentru cetatenii straini:

https://global.etrad...v...&country=gl

Iti cer sa le trimiti niste acte scanate la fel ca Paypal, dar asta e normal. Bafta.

banuiesc ca sunt de incredere ca si firma, astfel copiile actelor mele ajung nu se stie pe unde! ms oricum de raspuns!

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu se pune problema ca n-ar fi de incredere, stai linistit ca foarte multi au ales alternativa asta, mai ales cei din tarile sarace unde paypal nu ofera retrageri de nici un fel. Daca te hotarasti sa incerci sa obtii un astfel de pachet de la ei te rog sa revii cu informatii in acest thread, gen in cat timp ai primit cardul si detaliile de internet banking si ce alte costuri mai implica un astfel de cont de brokerage. Multa bafta!

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.120
  • Înscris: 24.02.2006

 mark75, on 8th July 2009, 11:08, said:

Are cineva idee cum fac si eu un card de debit la o banca din sua eu fiind in romania? este posibil asa ceva? treb sa incasez niste bani de pe proiectele mele si firma nu accepta decat asa, prin cont bancar.

vor neaparat un card la o banca din usa?
o alternativa ar fi sa-ti faci un cont in $ la o banca romaneasca si sa discuti cu ei despre costurile transferului bancar (eventual sa suporti si tu o parte)

#6
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007

 _Smiley_, on 8th July 2009, 18:47, said:

vor neaparat un card la o banca din usa?
o alternativa ar fi sa-ti faci un cont in $ la o banca romaneasca si sa discuti cu ei despre costurile transferului bancar (eventual sa suporti si tu o parte)

faza naspa este ca nu prea sunt in postura sa la pun conditii. daca ei vor asa, asa sa fie, intelegi tu? am sa incerc asa sa vedem ce ma costa in bani si in timp!:)

#7
dni

dni

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 456
  • Înscris: 02.11.2006

 mark75, on 8th July 2009, 04:08, said:

Are cineva idee cum fac si eu un card de debit la o banca din sua eu fiind in romania? este posibil asa ceva? treb sa incasez niste bani de pe proiectele mele si firma nu accepta decat asa, prin cont bancar.


...de ce nu iti trimit un cec ? te costa in jur de 4% cred ca sa il incasezi intr-o luna ....

#8
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007

 dni, on 8th July 2009, 19:45, said:

...de ce nu iti trimit un cec ? te costa in jur de 4% cred ca sa il incasezi intr-o luna ....

banuiesc ca asa platesc ei pe cei din afara sua, si sa evite complicatiile complice. ma rog, mai studiez problema:) ms tuturor de ajutor!

#9
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007
Am cautat pe net sa ma luminez si eu putin si nu am gasit ceva satisfacator. As vrea un card in USD ptr internet bankig la o banca din romania. Stie cinava un astfel de card si la ce banca? Eu am gasit ceva fain la urmatoarea adresa dar nu ce ma interesa pe mine: http://www.vreaucard...ersoane-fizice/

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006
Da, este. BCR Virtuon asociat unui card Electron. Merge fara probleme cu PP.


L.e. Daca bine retin, Virtuon-ul se poate asocia si altor tipuri de carduri.

Editat de Berti, 09 iulie 2009 - 12:14.


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Spam?

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
nu, nu e spam.
e doar...de neinteles.

frate. deci la toate bancile gasesti carduri in usd cu internet banking.
TU DE FAPT CE VREI ?! SI POSTEAZA INTR-UN SINGUR TOPIC, TE ROG.

#13
dni

dni

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 456
  • Înscris: 02.11.2006

 mark75, on 8th July 2009, 15:51, said:

banuiesc ca asa platesc ei pe cei din afara sua, si sa evite complicatiile complice. ma rog, mai studiez problema:) ms tuturor de ajutor!

....nu!!! ei prefera intotdeauna sa plateasca prin cec pentru ca nu-i costa nimic...de asemenea la angajatii permanenti care ii platesc cu regularitate exista o facilitatate care se numeste "direct deposit" si iti dau banii direct in contul de debit...probabil ca tu vrei cont american ca sa transferi bani de aici acolo si invers gratis on line...eu nu am vazut deschidere de cont american fara sa dai cel putin o adresa in sua....nu mai vorbesc de social security number, telefon sua...etc....nu stiu cum merge paypal in romania dar cred ca e solutia care te avantajeaza....

#14
mark75

mark75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 08.09.2007
multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre. cel putin m-am pus si eu in tema cu astfel de chestii bancare. O seara buna tuturor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate