Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Hyundai Azera 2006

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Mie bordul imi aduce mai mult a Mercedes, E-S class asa putin.

#20
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Nu vreau sa mai comentez deloc eventualele asemanari intre masini. Ele exista si as fi un prost sa nu admit asta. Dar acelasi lucru se intampla si la alte marci si nu constituie o problema.
Sunt curios daca masina va avea succes si din pacate succesul va veni de pe alt continent atata timp cat Hyundai nu se concentreaza prea mult pe teritoriul european. Exact cum XG-ul nu a fost o masina foarte vanduta in Europa probabil ca la fel se va intampla si cu Azera. Este o masina mare si vrea sa concureze cu marci de prestigiu in domeniul clasei de lux. E un lucru bun.
Exista si posibilitatea ca acest lucrusa nu fie infaptuit, s-au mai vazut producatori care au dat chix cu unele modele de lux (Renault e unul din ele).

Oricum, odata cu cresterea concurentei din partea asiatica eu sper sa creasca in calitate si masinile europene, sa ajunga acolo unde au fost altadata.

Din toate declaratiile citite de mine, cei de la Hyundai vad ca au ce au cu Toyota si cu Honda si nu prea scot nici un cuvant despre rivalele europene. Probabil ca sunt constienti de ceea ce pot si inca nu tintesc chiar atat de departe.

Edited by Cristist50, 26 April 2005 - 22:24.


#21
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Din ce am citit, Hyundai are dori intii sa "acapareze" piata americana si dupa aceea sa isi indrepte atentia spre piata europeana. Pe undeva IMHO este mai usor de "patruns" pe piata americana decit pe cea europeana, unde spiritul national este mai puternic  :)

#22
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 02.02.2005

Cristist50, on Apr 26 2005, 21:24, said:

Cat despre asemenerile interioarelor este binenteles un fapt cunoscut: au intr-adevar volan, pedale, fante pentru aerisire, consola centrala ... interesant, au furat cam tot ce se putea de pe Avensis ...
Ma uit si sunt uimit: sunt aproape identice!!!
Nici macar cu cel al vechii generatii de Avensis nu seamana.
Dar ma rog, trebuie fiecare sa spuna ca seamana cu ceva.

Ia uite-te mai bine:
Azera asta
Attached File  Azera5.jpg   22.4K   52 downloads
Si Toyota Corolla
Attached File  photo_1.jpg   20.79K   50 downloads
Tot nu vezi nimic ? Uita-te cu atentie si la cadranele de bord, si acolo dispunerea lor e identica. Daca si Corolla din poza ar fi avut aer conditionat automat si bord in culoare crem cred ca diferenta ar fi fost cu greu sesizabila. Si aici vorbim de Corolla (de clasa compacta) si Hyundai-ul asta ce are pretentii de clasa mare (adica 2 clase mai sus).
Dar ma rog, trebuie sa fie si cineva caruia ii place.

#23
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Am apasat din greseala pe reply .... Sorry.

Edited by Cristist50, 27 April 2005 - 21:29.


#24
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Eu te cred ca trebuie sa cauti asemanari in toate si nu numai in pozitionarea cadranelor pe bord.
Ca exemplu dau iarasi masini cunoscute tuturor:
Bordul de Golf 4:

Bordul de Megane:

Bord de Audi:

Ma refer dupa cum spuneai, la pozitionarea cadranelor.
Si acelasi mod de dispunere a cadranelor il are si 607 daca nu ma insel numai ca sunt albe.
Acu' ce facem? Ne suparam pe toti? Sau vedem numai cand o firma ambitioasa copiaza de la altii mai mari. Pe aia mari nu ii observam cand se fura intre ei, sau la ei e permis???

Edit: aparusera niste balarii pe acolo. Sper ca acum e bine.

Edited by Cristist50, 27 April 2005 - 21:35.


#25
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Mie-mi place si exteriorul si interiorul! nu stiu ce furaciuni vedeti voi dar... na per ansamblu seamna ca e doar un bord de masina! oricum e o masina super stilata! imi place!  :coolspeak:

#26
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
Nu-i rea

Exteriorul nu ma impresioneaza in vre-un fel. La fel ca la XG, e elegant si adopta mici elemente de design de la alte masini dar nu excesiv. Imi place linia masinii si spatele, fatza nu prea.

La interior e intradevar o combinatie de Corrola, Camry si Impala (chevy) insa pana la urma multe interiore de la multe masini se aseamana deci nu-i chair asa big deal. Pare spatioasa, destul de luxuoasa, si motorul nu suna rau deloc.

Sa speram ca se va afirma mai mult ca XG-ul pe piatza masinilor mai luxuase de la clasa mare (cum zice textul, Avalon, Maxima, Lacrose, Bonneville as adauga) pt ca merita. Daca vor lasa aceeasi schema de pretui ar avea ceva sanse, raportul calitate/echipament/pret fiind atuul #1 la Hyundai.

Acum la XG sunt reduceri de 4000$ CDN la cumpararea cash(deja e ieftina masina pt ce ofera, acum e extrem de ieftina) si leasing plecand de la 272 euro pe luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate