Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

BaC 2009

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
385 replies to this topic

#325
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006
eu am luat 8. destul de ok. am avut biletul 36...

#326
Electryc

Electryc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 10.02.2008

View Postm3th0dman, on 23rd June 2009, 00:01, said:

Întrebare existențială, din cauza căreia nu voi putea dormi la noapte de emoții:

Să iau mâine cravată? :scratchchin:

Nu cred ca-i necesar. Eu nu mi-am luat.

#327
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAdriany, on 23rd June 2009, 00:04, said:

La biletul nr 50 (text liric), la prima cerinta
1) Precizează scopul comunicării și specificul relației emițător ? receptor în textul dat.
Cam cum ar trebui sa fie raspunsul?
Introducere...
Expunerea gândurilor, ideilor, convingerilor poetului în mod direct prin intermediul figurilor de stil și al sensului conotativ al cuvintelor reprezintă scopul acestei comunicări. Emițătorul este marele poet tradiționalist Octavian Goga, autorul operei lirice iar receptorul este cititorul poeziei.
Între emițător și receptor există o relație indirectă, receptorul fiind interesat de mesajul transimis de către poet. În acest text este predominantă funcția poetică, centrată pe mesaj, alături de cea emotivă.

Edited by m3th0dman, 22 June 2009 - 23:29.


#328
Yagami

Yagami

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.12.2006
10 si eu :D la biletul 53...daca aveti incredere voi, scrieti doar schematic si nu cititi de pe foaie...gesticulati ,zambiti, relaxati...la mine asa a mers, desi nu sunt bun la romana( math is my game :lol:  )

Edited by Yagami, 22 June 2009 - 23:35.


#329
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

View Postm3th0dman, on 23rd June 2009, 00:01, said:

Întrebare existențială, din cauza căreia nu voi putea dormi la noapte de emoții:

Să iau mâine cravată? :scratchchin:

Eu am mers in jeansi si adidasi. :D

#330
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
Buna dimineata tututror!Am azi pe la 11:25,dar cum ieri cei de la 5 au intrat la 1 ma duc si eu mai devreme.oricum de dormit nu pot,mai citesc ceva acum,dimineata!Bafta tuturor!

#331
Hidd3n

Hidd3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.08.2007
Mereu se intra mai devreme :) , eu am luat 10 , multa bafta si tie :)

#332
Adriany

Adriany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.08.2008

View Postm3th0dman, on 22nd June 2009, 23:22, said:

Introducere...
Expunerea gândurilor, ideilor, convingerilor poetului în mod direct prin intermediul figurilor de stil și al sensului conotativ al cuvintelor reprezintă scopul acestei comunicări. Emițătorul este marele poet tradiționalist Octavian Goga, autorul operei lirice iar receptorul este cititorul poeziei.
Între emițător și receptor există o relație indirectă, receptorul fiind interesat de mesajul transimis de către poet. În acest text este predominantă funcția poetică, centrată pe mesaj, alături de cea emotivă.
Multumesc de raspuns   :)

#333
bogdan2z

bogdan2z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.12.2007
Azi trebuie sa intru si eu. Mersi pentru bilete.

#334
Sir`NyCkY

Sir`NyCkY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.04.2007
Am luat 10 :weight_lift: Biletul 100  :bigwhitegrin: Ce pot sa zic...  A fost destul de usor. Am citit ce am scris pe ciorna(de nu ma mai putea opri nimeni), fara intreruperi, am folosit un limbaj mai elevat, ca sa vada ca nu sunt chiar vreun repetent... Am primit doua intrebari... la care am raspuns fara nici'o ezitare iar rezultatul... 10 :D Succes tuturor care mai au astazi proba la romana oral. :thumbup:

#335
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
Am luat 7,am vazut ca mai era cineva cu 7,da-le drec de note.:D

#336
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006
Am dat peste o comisie atipica pentru asteptarile mele (in sens bun vorbesc).
Practic am intrat in sala, mi-am luat biletu si dai sa scriu. Eram putin repezit ca-mi punea problema timpului. N-a fost niciun stres din acest pct. de vedere. Am avut peste 15 minute de gandire plus vreo 5-10 minute pentru fiecare elev ascultat (6 la numar). Una din profesoare avea simtul umorului destul de dezvoltat si apela deseori la intrebi de cultura generala, la care multi elevi n-au raspuns desi era destul de usor. Dupa lungi asteptari, ajunge si la mine. Trec direct la raspuns si bang dupa primele 2 cuvinte ma intrerupe. Nimic rau, doar ca vroia ea sa detaliez raspunsul. Merg mai departe si dupa inca o propozitie ma opreste si incepem sa vorbim de scriitorii din postmodernism, de Cartarescu si "De ce iubim femeile" fiind o carte citita "de toate cucoanele". Desi mai aveam vreo 10 randuri de zis la primul exercitiu, ma pune sa trec mai departe. Detaliez eu structurile argumentative, cate paragrafe are textu si-mi zice "Bine, gata, hai trece-i nota (catre cealalta profesoara) si gata".

Concluzia: Cel putin 45 de minute de asteptare, o pagina de ciorna scrisa, doar 5-6 randuri citite de acolo, discutii despre postmodernism si Cartarescu si in practica doar 2 exercitii ascultate de catre comisie. Nota finala: 9

Sa fiu sincer am prins comisia ideala, care apeleaza foarte mult la cunostiintele tale generale si la dialog. Este important ca intre candidat si profesor sa existe un dialog comparativ cu alte comisii unde candidatul citeste mecanic de pe ciorna si profesorul iti da un 7 sau 8 la final

#337
isabelap

isabelap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2009
Gata si eu!Am luat 10!biletul 97, articolul "Greaca si lantina"...destul de accesibil,dar am avut mari emotii,bine ca s-a terminat.Bafta tuturor!de acum la engleza si scris....

#338
bogdan_90

bogdan_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2009
deci sa inteleg ca sunt cel mai prost pe aici ca am luat 7:50 ca mi-a picat biletul 28 destul de usor si o comisie de toata jena.

#339
champion6

champion6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.11.2007
Am luat 8.50, zici ca ii pica mana de dadea inca un 9.  <_<

Macar am trecut si de asta. Bafta la toti in continuare!

#340
actunderdc

actunderdc

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.04.2007
Am luat 10 :coolspeak:
Biletul 93

Succes in continuare celor kre mai au de dat.
Acu asteptam poate vine cineva cu subiectele de la engleza de maine

Edited by actunderdc, 23 June 2009 - 12:08.


#341
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Eu am luat 9.  B)

#342
Chemi-patara

Chemi-patara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.03.2009
10 !


E.Lovinescu- "Titu Maiorescu si contemporanii sai " :thumbdown:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate