Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Olympus E-P1 , zvonuri

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
http://i.gizmodo.com...een-waiting-for

Din ce vad aici, este exact ce micro 4/3 ar trebui sa fie, si este binevenit. Acum sper sa fie pe bune, poate obliga si pe altii sa intre pe teritoriul asta.

Quote

The Micro Four Thirds lens standard has birthed some decent mini-DSLR-style cameras, but its true, unfulfilled potential lies with compact, Rangefinder-esque hardware. The E-P1, Olympus's modern take on its classic Pen SLR, is exactly what we had in mind.

All we've really got here are a few leaked photos?no specs, no price, no possible date of delivery?but what we can see, we really like. There's no front photo yet, but all signs point to a modern reimagining of the Pen F, which we outright demanded get the Micro Four Thirds treatment a few months ago. It's outfitted with a 17mm f2.8 prime lens, and looks to be about the size of a mid-to-large-sized point-and-shoot. Oh, and remember Olympus's expected June 15th announcement of a retro Micro Four Thirds camera, due for release in July? I've got a little tiny hunch that this might have something to do with it.

Photography blogs are buzzing with speculation about all facets of this (presumably) upcoming camera, but it's the concept, not the specific execution, that's exciting: we know Micro Four Thirds sensors can nearly match their APS-C counterparts in quality, and the the ever-expanding catalog of compatible glass ensures DSLR-like versatility for the emerging standard. Now, the format may well be getting its first body that people might actually want to buy.

Edited by Courage, 19 March 2010 - 21:56.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
http://forum.softped...m...t&p=6593318

#3
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Am vazut multe link-uri in ultima vreme, cam toate cu aceeasi imagine. Sigur, pentru apesecisti si fefisti, standardul 4/3 a fost mereu un subiect de bascalie (vezi "micutul" flagship E3); nici Panasonic G1 nu-i suficient de mic pentru un micro4/3. Pentru cei care ar face saltul de la bridge spre DSLR si n-au investit inca in nici un sistem, va ramine o varianta demna de luat in seama, ca si pentru cei care-si doresc un back-up usor si semnificativ mai bun decit Canon G1 sau Panasonic LX3.

Eu fac parte din ultima categorie si m-ar interesa oricind un aparat mic cu un UW dedicat (17mm x2 nu se pune, oricit de pancake ar fi). Pentru restul am nevoie de DOF mic sau calitate buna la ISO mare, ceea ce n-am sa caut la senzori mici.

Si ca sa inchei tot vesel, linkul are si el bascaliosii lui: "I doubt that Olympus will introduce an image stabilised version of this camera. If they did it could be called the PEN IS."

L.E. Deocamdata sta mai bine la stiri, nu ingropat in cenaclul Olympus.

Edited by raldox, 08 June 2009 - 19:01.


#4
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Tocmai d-aia am creat acest topic, in curand va fi o certitudine, asa ca, mai bine acum decat mai tarziu, Superduper.

#5
shagster

shagster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
mi se pare ca arata cam "plasticky" (aka "cheap"). bine, ei au promis ca scot 2 variante. probabil a doua va avea un look mai "butch"  :D

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mai era si http://forum.softped...howtopic=443262 - aici la stiri.
Nisa de piata exista pentru asa ceva, pretul insa va hotara daca sistemul prinde. Toti cei care si-au luat G-uri sau LX3-uri se vor uita la asta cu ciuda :)

Edited by SuperDuper, 08 June 2009 - 20:59.


#7
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
SI eu as cumpara o camera asa mica dar cu capabilitati apropiate de asp-c, dar sper sa nu fie asa oribila  :D [argintie]

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Maine cica e lansarea oficiala:

[ http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/06/2aaecd1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Absolut superb... mai ales obiectivele. Desi nu mi-as lua vizorul ala optic.
Si ceva in premiera pentru  o camera cu stabilizarea in body:

Quote

Liveview  with  embedded electronic Liveview shake correction.

Edited by SuperDuper, 15 June 2009 - 19:08.


#10
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Poze la greu:

http://dcdv.zol.com....37/1373538.html

Bitzul arata aiurea.

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004
Interesant, ca un al doilea aparat. Sa vedem si Samsung ce scoate...

View PostSuperDuper, on 15th June 2009, 20:04, said:

Si ceva in premiera pentru  o camera cu stabilizarea in body:
Nu-i in premiera :)

#12
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
E in premiera fiindca e o camera care utilizeaza live-view tot timpul.

#13
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
Frumos, dar totusi sper sa existe si o varianta pe negru, pacat de obiectivele alea. Daca o sa fie si mai ok ca pret ca G1.. al meu e!  :D Totusi cred ca ar trebui sa astept o perioada sa se stabilizeze pretul

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdevlin2427, on 15th June 2009, 14:34, said:

E in premiera fiindca e o camera care utilizeaza live-view tot timpul.

La asta ma refeream si eu. Celelalte DSLR au ca mod primar AF-ul cu senzor suplimentar, cu oglinda lasata si deci nu au stabilizarea activa in vizor in modul primar de AF.

Sigur ca la lanare pretul va fi "premium" (ca si cele de la Panasonic), dar ca nisa, camerele micro 4/3, sunt foarte bine pozitionate. Olympus are atuul obiectivelor superbe. Panasonic a cam spart gura targului cu filmarea (framerate, AF permanent).

Modelul ala cu toc a la "fed" este pentru mine care am inceput sa fac poze cu fed-ul, foarte tentant.

Edited by SuperDuper, 16 June 2009 - 00:40.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
A aparut si pe DPREVIEW stirea :

http://www.dpreview....1olympusep1.asp

Multe poze cu aparatul si cu accesorii (obiective....).

Edited by katran, 16 June 2009 - 07:49.


#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
foarte interesant ca back-up pentru un DSLR sau ca alternativa la un shooting casual.

sa vedem performanta si pretul.

#17
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
S-ar parea ca Panasonic nu a contribuit decit cu senzorul. AF-ul, LCD-ul, lipsa EVF-ului si a blitz-ului integrat sunt din punctul meu de vedere deal breakers.

#18
shagster

shagster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2007
pagina oficiala: http://asia.olympus-...ducts/dslr/ep1/

si o reclama: http://asia.olympus-...ts/dslr/ep1/cm/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate