Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2764 răspunsuri în acest subiect

#271
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
ITI MULTUMESC pentru ca ma luminezi!
prind si Hispasat. ...si sigur ca astept sa instalezi ala sa mai imi spui si mie ce sa fac. O sa o iau usor cu tastatura si de abia dupa aia ma bag la download de soft. inca odata MULTUMESC!

#272
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by cdan
ITI MULTUMESC pentru ca ma luminezi!
prind si Hispasat. ...si sigur ca astept sa instalezi ala sa mai imi spui si mie ce sa fac. O sa o iau usor cu tastatura si de abia dupa aia ma bag la download de soft. inca odata MULTUMESC!



...pina atunci pregateste un cablu nullmodem si sa ai softul ala UpDown.exe sau eventual o sa ti-l trimit pe mail daca nu e mare. Tie baietii nu ti-au explicat cum se face cind l-ai luat? Si nu ti-au bagat nimic in el? Daca vrei hai seara pe irc.redhispana.org #rdi ca ma gasesti acolo si mai vb sau intrebi ca te ajuta cineva de acolo.

#273
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
ba da, mi-au explicat asa in mare. O sa fac rost de cablu vineri de la carrefour si luni incerc chestia aia cu softul. [email protected] daca vrei sa imi trimiti softul pt ca eu nu il am. Si o alta intrebare: cind fac upgrade practic imi scrie toate cheile pt toate codarile sau numai unele si celelalte le scriu iar din telecomanda?

#274
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 929
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by cdan
ba da, mi-au explicat asa in mare. O sa fac rost de cablu vineri de la carrefour si luni incerc chestia aia cu softul. [email protected] daca vrei sa imi trimiti softul pt ca eu nu il am. Si o alta intrebare: cind fac upgrade practic imi scrie toate cheile pt toate codarile sau numai unele si celelalte le scriu iar din telecomanda?



Prin cablu se baga keyle pt toate sistemele de codare. La nagravision pt pachetul POLSAT (Hotbird) si DIGITAL+ si TVCABO (Hispasat) se pot baga si din telecomanda. Azi sau miine trebuie sa primesc receiverul si softul si vedem cum facem ca sa il primesti si tu. Ca sa-ti dau si o veste proasta...ieri a cazut pachetul DIGITAL+ de pe HISPASAT. E tot in nagra dar au fut** aia niste chestii si nu o sa mai mearga curind. Ideea e ca daca astia de la PREMIUM X sint baieti de treaba, pot sa faca un firmware pt receiver ca sa mearga din nou...ramine de vazut. Pe emulare o sa mearga...pe cartela nu.

Cablu serial sa fie neaparat nullmodem si nu pin la pin. Daca nu gasesti poti sa-ti faci singur. Iei 2 mufe DB9 si legi asa

pin2-pin3
pin3-pin2
pin5-pin5

#275
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
cine sint "baietii de la Permium X" sa ii contactez si eu?

#276
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
PS. Nu stiu cum se intra pe irc. Pot sa intru pe MSN sau YM!

#277
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
Si 3, cine imi poate da si mie ce sateliti se vad din Bucuresti si pozitionarea lor?

#278
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.209
  • Înscris: 05.05.2003
cdan,
Intra foarte multi sateliti, e o lista intreaga, dar depinde si de pozitionarea ta si de dimensiunea antenei tale.
Ideal ar fi sa poti prinde de la 42*EST la 30*VEST...
Mai sunt sateliti receptionabili si peste aceste extreme, dar nu asa importanti si au programe putine.
Pentru listele cu sateliti ai:

www.satcodx1.com/rom/
www.satcodx2.com/rom/
www.satcodx3.com/rom/
www.satcodx9.com/rom/

www.lyngsat.com

Gasesti acolo toate informatiile necesare.

#279
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
1.7 antena si .03 LNB. Ma intereseaza ce prind din Bucuresti.  Si care e ordinea ca sa incep sa ii caut. Multumesc!

#280
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.209
  • Înscris: 05.05.2003
Prinzi aproape totul din acele liste (ca semnal ma refer).
In mod normal se incepe cu cei mai importanti, care au cele mai multe programe si care sunt cei mai apropiati de sud (magnetic)...
Abia dupa ce te asiguri ca e ok cu acestia incepi sa cobori spre extreme.
Deci, cei mai importanti sunt:

Astra, Eurobird 28.2*EST
Astra 19.2*EST
Hotbird 13*EST

Aici e grosul programelor TV, incearca sa rezolvi complet cu acestia si abia apoi treci la urmatorii.

Vezi ca pe Astra nu-ti va intra chiar tot, semnalul e extrem de slab pe unele transpondere...
Ordinea e in functie de pozitionarea pe orbita, i-ai pe rand, incearca toata lista de pe site!
Repet, sistemul ideal e de la 42*EST la 30*VEST... incearca toti acesti satelitii.
Trebuie multa rabdare, nu vei reusi doar intr-o zi sa-i gasesti pe toti si sa bagi peste 1000 de programe.
Succes!

#281
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
alo, Db9 mama sau tata?

#282
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
Onyx, te rog da-mi un nr de tel pe pm unde te pot contacta pt clarificari cu cablu si softul si premium x-ul, etc. Multumesc

#283
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.209
  • Înscris: 05.05.2003
mama...

#284
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
...m-am chinuit un minut sa inteleg : mama... dupa aia am citit mai sus ce am scris chiar eu si m-a pufnit risul: am inteles. Danke!

#285
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.144
  • Înscris: 17.11.2003
cine are updown.exe sa mi-l trimita si mie? si cum intru in modul P2?

#286
sorin100

sorin100

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 21.12.2003
Salut mai baieti . Vad ca sinteti foarte bine informati in domeniul asta . E vreunul din voi din Bucuresti ,care sa se ocupe cu chestia asta - adica vinzare , montare , sfaturi la fata locului in raport de pozitia antenei si a adincimii buzunarului ?
Zic asta pentru ca vreau sa cumpar un echipament complet sau partial ( mai am un sistem dar e mai vechi ) si sa-l si montez .NU prea am chef sa ma duc pe la firme si sa ma abureasca aia cu timpeniile lor , deviz , tva si alte d`astea ....Asa ca astept un raspuns ...mai mult sau mai putin sarcastic..

#287
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.209
  • Înscris: 05.05.2003
sorin100,
Daca eram din Capitala te ajutam cu cea mai mare placere.
Sa inteleg ca ai un sistem (receiver + LNB vechi) analogic?
Antena ce diametru are?
Preturi si informatii poti gasi in ultimele 5-6 pagini, de aici.
Pentru reglarea sistemului gasesti ceva pe scurt, la pagina 4.

#288
sorin100

sorin100

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 21.12.2003
Daca erai din Bucuresti....Dar nu esti ...Poate altcineva.Antena este de 90cm cu lnb de 0.6. Am vreo 2 LNB-uri , unul Continental 0.6 si altul Protec de 0.9 - probabil depasite si ele ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate