Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
http://www.dpreview....anoneos500d.asp

[ http://a.img-dpreview.com/news/0903/Canon/500D/canon_eos500d_main_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Senzorul de pe 50D, 3.4 fps, filmeaza in 1920x1200 la 20 fps, la rezolutii mai comune la 30 fps, ecran fix, cafea inca nu face, kit lens nou inca nu se vede la orizont...

A doua chestie, ceva mai interesanta pentru mine, Speedlite-ul mic cu bounce, GN 27:

http://www.dpreview....edlite270ex.asp

Iaca si o poza, montat pe 500D, sa se vada cam cat e de mare.

[ http://a.img-dpreview.com/news/0903/Canon/500D/bk_40_eur_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt curios cat o sa coste. La 3.9 secunde timp de reincarcare, ar trebui sa fie destul de ieftin. :)

Edited by AlexIP, 25 March 2009 - 06:51.


#2
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Camera in sine e o gluma proasta: prea multi megapixeli, video la 20 fps fara autofocus, ecran nerabatabil. Pina aici e sub GH1 din toate punctele de vedere. Dar fiindca e Canon se va vinde.

#3
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postdevlin2427, on Mar 25 2009, 07:45, said:

Camera in sine e o gluma proasta: prea multi megapixeli, video la 20 fps fara autofocus, ecran nerabatabil. Pina aici e sub GH1 din toate punctele de vedere. Dar fiindca e Canon se va vinde.

pushtiu, te rog nu incepe si tu ca stim noi cine .. sa "denigrezi" si sa postezi pe topicurile despre canikon ca e mai bun cutare aparat ( care-l supremizezi tu )  :deadtongue:

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
si eu cred ca senzorul de pe 50D e un pas inapoi. dar despre autofocusul in timpul filmarii nu stiu ce sa zic, eu manual as prefera sa focalizez, sa ma simt un pic artist,  autofocus la filmare are si cea mai penibila compacta.

mi se pare totusi ca e anuntata prea devreme, abia ne-am obisnuit cu 450D.

Edited by nicolaie, 25 March 2009 - 08:41.


#5
raptorica

raptorica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.04.2008

View Postdevlin2427, on Mar 25 2009, 07:45, said:

Camera in sine e o gluma proasta: prea multi megapixeli, video la 20 fps fara autofocus, ecran nerabatabil...
Asa e, astia de la Canon scot pe piata numai rable  :D Haideti sa asteptam si niste imagini macar sau un preview, doua, pina sa ne dam cu parerea ca e o prastie  ;) Functia video trebuie oricum privita ca un bonus pt ca cine o sa-l cumpere o sa doreasca in primul rand sa faca poze cu el nu filme.

Edited by raptorica, 25 March 2009 - 08:44.


#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,661
  • Înscris: 07.10.2005
Lansarea lui 500D nu imi produce nicio emotie,vad ca ii dau inainte cu cat mai multi megapixeli si tot felul de brizbrizuri pentru care Canon va cere si un pret pe masura.

Blitzul lansat insa mi-e simpatic si va face vanzari bune daca se va vinde la un pret corect,au si ei in sfarsit un echivalent pentru Nikon SB-400 lansat in 2006 si poate face o figura buna si pe p&s-urile cu patina de blitz si pe dslr-uri.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdevlin2427, on Mar 25 2009, 08:38, said:

Copile, calmeaza-te. Ultima oara cind am verificat era topicul de stiri nu de adus osanale unor producatori. Iar la momentul actual cel mai apropiat concurent e GH1.

Ar trebui sa apara ceva de la Nikon sub D90 probabil, ca sa poti zice ca are competitor. GH1 e o gluma proasta dpdv al sistemului, deocamdata.

View Postcatalinmariescu, on Mar 25 2009, 08:50, said:

Lansarea lui 500D nu imi produce nicio emotie,vad ca ii dau inainte cu cat mai multi megapixeli si tot felul de brizbrizuri pentru care Canon va cere si un pret pe masura.

Blitzul lansat insa mi-e simpatic si va face vanzari bune daca se va vinde la un pret corect,au si ei in sfarsit un echivalent pentru Nikon SB-400 lansat in 2006 si poate face o figura buna si pe p&s-urile cu patina de blitz si pe dslr-uri.

Vad ca nu poate fi declansat separat...

#8
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postnicolaie, on Mar 25 2009, 08:36, said:

si eu cred ca senzorul de pe 50D e un pas inapoi. dar despre autofocusul in timpul filmarii nu stiu ce sa zic, eu manual as prefera sa focalizez, sa ma simt un pic artist,  autofocus la filmare are si cea mai penibila compacta.
mi se pare totusi ca e anuntata prea devreme, abia ne-am obisnuit cu 450D.

mie cea mai mare prostie mi se pare trecerea la SD. megapixeli prea multi nu m-as plange. daca nu am nevoie / nu vreau sa procesez full res, trag la o rezolutie inferioara. mare chestie


View PostAlexIP, on Mar 25 2009, 08:59, said:

Ar trebui sa apara ceva de la Nikon sub D90 probabil, ca sa poti zice ca are competitor. GH1 e o gluma proasta dpdv al sistemului, deocamdata.
Vad ca nu poate fi declansat separat...

bine zici cu gh1 ala.

blitzul ar trebui sa mearga controlat cu ST-E2. altfel, ar putea la fel de bine sa fie controlat cu receptor radio dar nu-i vad utilitatea asa ca nu are controale incorporate, deci prin radio s-ar declansa doar la 1/1 power

Edited by dreadboy, 25 March 2009 - 10:44.


#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,661
  • Înscris: 07.10.2005

View Postdreadboy, on Mar 25 2009, 10:43, said:

mie cea mai mare prostie mi se pare trecerea la SD.
Au trecut la SD de cand au lansat 450D si apoi 1000D,era normal sa pastreze trendul asta,usor usor vor trece cu totul la SD/SDHC.

#10
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostAlexIP, on Mar 25 2009, 08:59, said:

Ar trebui sa apara ceva de la Nikon sub D90 probabil, ca sa poti zice ca are competitor.
La Nikon se pare ca va apare D5000 urmasul lui D40, dar oricum nu va fi la concurenta cu 500D, doar e entry-level, ca si D60...

Edited by photolover, 25 March 2009 - 12:00.


#11
sorina1

sorina1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.04.2008
• Body only: $799
• Kit: $899 (with 18-55 mm IS lens)

The recommended retail price of the Canon Speedlite 270EX is £149.99 / €169.99 including VAT.

#12
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Astia vad ca se tot chinuie sa repozitioneze clasele. Vor usor usor sa aduca rebelul undeva in zona D90, dar mai au totusi pana acolo.

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu cred ca vor sa distanteze clasa DSLR entry-level de ILDC-uri

oricum anuntul e foarte plictisitor si predictibil, cam in ton cu ce o sa se intample anul asta pe piata in termen de noutati.

#14
citro

citro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 14.05.2004
Nu are nici ajustare de focus si nici moduri sRAW. Daca pentru prima inteleg motivul, a doua e o scapare cam mare. Fisierele RAW de 15MP si 14biti... cam atarna greu pe card.

#15
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Acum pe bune, ca vroiau unii altceva, inteleg, dar sa nu fim snobi :D Camera este buna, iar cand pretul se va stabiliza si va ajunge ca cel al 450D-ului, va fi o afacere buna. Tine cont ca 40D va disparea.

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Mie mi se pare o evolutie logica. S-a ajuns de mult la punctul in care nu mai vedem diferente mari intre modele, cand merita mai degraba un aparat matur, la care pretul s-a redus semnificativ decat ultimul model. Oricum, cu criza asta cred c-o sa puna cu totii frana, crescand intervalul dintre modelele consecutive.
Ca marketing, e important ca filmeaza. Presimt ca asta e "moda" acum :) desi personal nu ma intereseaza asta catusi de putin. Dar altii poate-i gasesc o utilitate.

Apropo de cardurile SD... pe cand modele cu suport pentru SDXC? :)

Edited by Kunzite, 25 March 2009 - 14:57.


#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdreadboy, on Mar 25 2009, 10:43, said:

blitzul ar trebui sa mearga controlat cu ST-E2. altfel, ar putea la fel de bine sa fie controlat cu receptor radio dar nu-i vad utilitatea asa ca nu are controale incorporate, deci prin radio s-ar declansa doar la 1/1 power

Separat as in pe buton, ca sa il poti declansa din mana pentru light painting. Dar daca da la 1/1, nu-i ce trebuie.

View Postsorina1, on Mar 25 2009, 12:20, said:

• Body only: $799
• Kit: $899 (with 18-55 mm IS lens)

The recommended retail price of the Canon Speedlite 270EX is £149.99 / €169.99 including VAT.

Scump. :mellow:

Pai la banii astia iese cat 3 clone chinezesti de 420EX sau SB600. :lol:

#18
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
acuma, sa te plangi ca ai raw de 14 biti inca nu am auzit. mai ales avand in vedere preturile jalnice ale cardurilor. eu am un buzunar plin la rucsac de carduri. bunicii nostri carau placi fotosensibile pe spatele magarilor :)) sa traiasa dynamic range-ul din raw-urile de 14 biti si profunzimea de culoare.

mie mi se pare aiurea altceva, azi a fost anuntat pe DPR, si tot azi i-au facut si hands-on-preview. cat de tare asteptau oamenii astia modelul, sau cat de mult au fost stimulati sa il astepte. pun pariu ca pana in weekend avem si reviewul in care da de pamant la calitatea imaginii cam cu toate modelele de pana acum.

in plus, zic ca are viewfinder generos, mai mare, care sa il distanteze si mai tare de clasa entry dar e tot cel din 450D, body-ul e la fel, numa ca filmeaza in plus.

acum campul de batalie e filmarea, gps-ul, achizitia sunetului, ca la optiuni foto s-a cam scos ce era de scos. astept sa puna si mp3 si televiziune prin satelit, si LCD de 5 inci pe generatiile viitoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate