Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Despre Cuptoare electrice si cu microunde

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#109
gabimar

gabimar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.05.2007
As dori sa cumpar un cuptor cu microunde dar care sa se comporte si ca un cuptor electric(incalzire pe rezistenta).Din cate am inteles ,asa ceva se numeste convectie dar vreau sa fiu sigur.Vreau sa folosesc aceasta metoda pt. a gati mancare pt.un bebe si la cate pareri contra exista pe net despre microunde, cred ca asa as rezolva problema.Am vazut la un magazin din oras un cuptor lg care are grill-convectie-microunda dar este cam scump(1500 ron)iar vanzatorii nu prea au stiut sa-mi explice principiul de functionare.O tineau intr-una ca este cel mai bun dar habar n-aveau sa spuna si de ce?!!
Are cineva mai multe informatii despre acest subiect?Multumiri anticipate.

#110
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,866
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru scosul mirosurilor cauta SANO Microwave sau foloseste otet.

#111
ploscariu

ploscariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2007

View Postkabul, on Mar 22 2005, 13:16, said:

Ce marca imi recomandati? A auzit cineva de Galanz? Sunt bune?
Ca pret Vortex sunt cele mai accesibile...la Metro unul de 21 litrui e vreo 2,4 mil. Dar calitate? Merita? (Nu vreau cuptor digital).
Merci!
Cele mai meseriase sunt cuptoarele cu microunde r2045 rohnson digitale complet si sunt tare ieftine. eu mi-am luat unul de la un magazin Santol in Targu Lapus la un pret ieftin, asa zic eu...2milioane jumate

#112
johnox

johnox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.11.2007
salut all,
am un cuptor cu microunde de la Vortex wd800b, de 1200W cu grill, si am gasit langa platoul de sticla termorezistenta si un fel de gratarel rotund (grill deh), de METAL.
eu stiam ca e contraindicat a introduce obiecte de metal inauntrul coliviei faraday. dar cred de asemenea ca au pus baietii producatori cu un scop grillul acela din METAL, ca sa poata fi folosit la functia grill.
Asi dori sa stiu daca il voi folosi, o sa am vreo supriza neplacuta?...eventual de la cei cunoscatori  :rolleyes:
va foarte multumesc

#113
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
are cineva asa ceva?

http://www.altex.ro/...mp;model=MD6653

#114
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postjohnox, on Dec 26 2007, 19:54, said:

salut all,
am un cuptor cu microunde de la Vortex wd800b, de 1200W cu grill, si am gasit langa platoul de sticla termorezistenta si un fel de gratarel rotund (grill deh), de METAL.
eu stiam ca e contraindicat a introduce obiecte de metal inauntrul coliviei faraday. dar cred de asemenea ca au pus baietii producatori cu un scop grillul acela din METAL, ca sa poata fi folosit la functia grill.
Asi dori sa stiu daca il voi folosi, o sa am vreo supriza neplacuta?...eventual de la cei cunoscatori  :rolleyes:
va foarte multumesc

e pt perpelirea la grill, nu pt microunde sau mix (microunde + grill)...

#115
johnox

johnox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.11.2007
aham, inteleg ca la functia de grill, metalul e permis inauntru...
boh....sper sa nu sar in aer :o
merci H725

#116
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postjohnox, on Dec 28 2007, 10:12, said:

aham, inteleg ca la functia de grill, metalul e permis inauntru...
boh....sper sa nu sar in aer :o
merci H725

nu uita cind folosesti grilul sa nu fie nimic pus pe cuptor...
e fierbinte....

#117
Florinsh

Florinsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.02.2008
eu am zanussi d 4 ani si n`am probleme cu el

#118
Mada86

Mada86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2008
Spuneti-mi si mie unde pot gasi plite insula incorporabile complet? Sunt acele plite pe care se poate gati pe ambele parti. Am cautat de ceva vreme pe net, si nu gasesc ceea ce caut, adica un raport calitate pret avantajos.

Multumesc frumos! :rolleyes:

Ceva de genul acesta m-ar interesa: http://www.pentruaca...s_et7y7502_inox

E bun Siemens?
Merita banii?? ca e destul de mult..
si daca nu, ce alte alternative mai sunt pe piata.
Cine are sa imi dea sfaturi???

#119
kenkenken

kenkenken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2005

View PostMada86, on Mar 24 2008, 13:51, said:

Spuneti-mi si mie unde pot gasi plite insula incorporabile complet? Sunt acele plite pe care se poate gati pe ambele parti. Am cautat de ceva vreme pe net, si nu gasesc ceea ce caut, adica un raport calitate pret avantajos.

Multumesc frumos! :rolleyes:

Daca iti permiti uite http://www.pentruaca...s_et7y7502_inox asa ceva pare interesant  B)  evident ..bani sa ai :)

#120
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 12.05.2006

View PostMada86, on Mar 24 2008, 14:54, said:

Spuneti-mi si mie unde pot gasi plite insula incorporabile complet? Sunt acele plite pe care se poate gati pe ambele parti. Am cautat de ceva vreme pe net, si nu gasesc ceea ce caut, adica un raport calitate pret avantajos.

Multumesc frumos! :rolleyes:

Ceva de genul acesta m-ar interesa: http://www.pentruaca...s_et7y7502_inox

E bun Siemens?
Merita banii?? ca e destul de mult..
si daca nu, ce alte alternative mai sunt pe piata.
Cine are sa imi dea sfaturi???


Cel putin din ce am vazut in afara, electrocasnicele incorporabile Siemens intra in categoria top, deci din punct de vedere al calitatii chiar nu ai de ce sa-ti faci griji.
Am dat peste toata gama de produse incorporabile Siemens pe site-ul oficial din Romania. Am vazut ca au inclusiv hote tip insula de pana la 90 cm latime astfel ca ar trebui sa se pupe cu plita insula.

tot pe site-ul Siemens gasesti si   caracteristicile complete ale plitei - arata impresionant .... premii de design, memorie, nice..

PS: personal nu am mai gasit/vazut plite cu panou dublu de comanda

#121
ciocolatadesign

ciocolatadesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.03.2007
pentru cei interesati:
cumpar un cuptor cu microunde, indiferent de uzura si aspect.
Il voi folosi la coacerea unor altfel de produse nealimentare si necomestibile.
Nu conteaza firma ci pretul. Sa fie cat mai mic.

#122
MagicaSTEAUA

MagicaSTEAUA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2006
ce parere aveti de:

Cuptor cu microunde Whirlpool JT 359 ALU
Descriere produs:
Capacitate: 31 litri Comenzi pentru gatire cu �Al 6-lea Simt� - gatire la aburi - Crisp (rumenire) - reincalzirea mancarii - coacere 8 nivele de putere 3D Distributie tridimensionala a microundelor Platou cu diametrul de 36 cm Deschiderea usii in plan orizontal Quartz Grill: 1200 W Jet Defrost (Super Dezghetare)�Jet Start� Functie Auto Crisp Aer fortat (convectie) Display LCD incorporat in maner Timer/Programator Ceas digital 90�, ceas 24 ore Cavitate din inox Sistem de protectie si securitate pentru copii Accesorii: - platou Crisp si maner - vas de gatire cu aburi (New Steamer) - tava pentru copt - gratar pentru Grill si convectie - 2 capace - carte de bucate cu retete pentru gatire la aburi, Crisp si Convection Dimensiuni exterioare (IxLxA): 50,0x48,4x38,0 cm Dimensiuni cavitate (IxLxA): 39,5x37,0x21,0 cm Greutate: 32,8 kg Culoare: argintiu
Caracteristici principale:
Capacitate: 31 litri
Tip afisaj: LCD
Tip control: digital
Dispozitiv de siguranta ptr copii: da
Functii:
Functii: de dezghetare Jet, de rumenire, de reincalzire, de coacere, de gatire la aburi cu al 6-lea simt, Grill Quartz, Jet Defrost (Super Dezghetare), Jet Start, Auto Crisp (rumenire)
Detalii constructive:
Dimensiunea si forma platoului: 360 mm
Cavitate interioara: inox
Dimeniuni: 50x48,4x38 cm
Culoare: argintiu
Trepte de putere: 8
Grill: da
Putere grill: 1200 W
Greutate: 32.8 kg
Altele:
Altele: timer 90 minute, Sistem 3D, ceas 24 ore, Display incorporat in maner, deschiderea usii in plan orizontal, accesorii (platou Crisp si maner, vas de gatire cu aburi (New Steamer), tava pentru copt, gratar pentru Grill si convectie, 2 capace, carte de bucate cu retete pentru gatire la aburi, Crisp si Convection)

pret, app. 1000 - 1100 lei

#123
mayaghi

mayaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2008
Am un cuptor cu microunde si grill Rohnson R2036 si nu prea stiu sa il folosesc.  Daca vreau sa fac floricele, imi sar dupa 15 min cam 2/3 din punga. :(
Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare? Nu am decat unul f evaziv care imi spune cum se fac creveti si cum dezghet, atat.
Multumesc.

#124
andreeapricochi

andreeapricochi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2007
Whirlpool jt 359 ALUMINIUM e tare. Am vazut ca in UK e mai ieftin putin  :coolspeak: -321euro, la noi e peste 11 milioane, mai exact 1,163,03 la domo.
Am comparat cu alte porcarii de gen micro+grill, +prajitor paine, etc, la vreo 10 milioane. bullshit-uri.
whirlpool isi merita banii. Cred. Cine-i are :lol:

#125
ovtudor

ovtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2008
Am un cuptor cu microunde si grill Electrolux model EMS2040. Il folosesc in mod frecvent si am gatit fel de fel de lucruri cu ajutorul lui: de la popcorn pana la fripturi de toate felurile (inclusiv mititei), cartofi copti, rosii coapte si ardei pentru salate sau saramura, etc. Consider ca am facut o investitite buna si isi merita fiecare banut dar de cateva zile a aparut o problema: s-a ars becul care ilumina interiorul cuptorului si nu stiu cum sa-l inlocuiesc. M-am tot uitat dupa un capac anume, am verificat manualul de utilizare dar n-am gasit nici o referinta in legatura cu asta. Este posibil ca pentru un defect atat de marunt sa trebuiasca sa faci bucati tot aparatul sau sa te adresezi unei unitati de service?! Poate sa ma ajute cineva?!

View Postmayaghi, on May 14 2008, 13:02, said:

Am un cuptor cu microunde si grill Rohnson R2036 si nu prea stiu sa il folosesc.  Daca vreau sa fac floricele, imi sar dupa 15 min cam 2/3 din punga. :(
Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizare? Nu am decat unul f evaziv care imi spune cum se fac creveti si cum dezghet, atat.
Multumesc.

Draga Mayaghi,
Pentru a face floricele trebuie doar sa urmezi instructiunile inscrise pe punga- cu conditia sa iei floricele care sunt ambalate special pentru a fi gatite la cuptorul cu microunde. trebuie sa ai grija sa le despachetezi cu atentie si sa le asezi cu partea pe care scrie "This side up" in sus direct pe platanul cuptorului. Inchizi usa si il setezi la aproximativ 2 sau 3 minute la putere maxima dupa care trebuie sa-l supraveghezi continuu (cel putin la inceput pana te obisnuiesti cu puterea lui). Cand incep sa pocneasca din ce in ce mai rar il opresti, scoti punga si o scuturi usor ca sa-si ia sarea si eventual aromele, o desfaci cu grija (vezi ca s-ar putea sa te arzi pentru ca in interior exista inca vapori fierbinti) si pe urma... POFTA BUNA!

#126
kreattor

kreattor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2008
Salutare,

As vrea sa achizitionez si eu un cuptor cu microunde..si ma orientez la vreo 3 modele...poate mai are cineva si ma sfatuieste daca e bun de ceva sau nu

- Samsung CE283GN - 399 ron
- Panasonic NN-J125M - 359 ron
- Lg MD6653 - 549 ron

LG e mai mult ptr. design...
Multumesc anticipat ptr. orice sfat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate