Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Receiver 5.1 Sony STR-DG520 + Incinte acustice Sony SSF-6000

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Monitor 880 nu se mai fabrica,si nici nu se mai gasesc de cumparat (noi).Prin urmare,singura alternativa "decenta" ar fi Monitor Supreme 800?
A ascultat cineva cele 2 modele,pentru o comparatie?
Celelalte modele,Wharfdale,Mission,Monitor audio...sunt cam scumpe.Ideea e sa cuprind o pereche de incinte standfloor,in 1000 lei.

#38
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006

View PostRomeo_NT, on Mar 12 2009, 10:06, said:

A ascultat cineva cele 2 modele,pentru o comparatie?

Monitor Supreme 800 mi-am luat eu de curand si sunt multumit dar nu am ascultat seria veche; astea noi au 10W in plus fata de MM880 si sunt pe 2,5 cai in loc de 2.

#39
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostRomeo_NT, on Mar 12 2009, 11:06, said:

Ideea e sa cuprind o pereche de incinte standfloor,in 1000 lei.
Ce ai ales pana la urma? Eu unul sunt curios
Si daca te-ai decis la un model anume, ce pareri ai pana acum, esti multumit?

#40
anush

anush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.08.2008
si ce preturi ?   :D

#41
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostSA-HE75, on 11th March 2009, 11:59, said:

Posibil ca potentiomentrul de volum sa inceapa sa fasaie (s-a intamplat la mai multi posesori, rezolvarea->cu ampul oprit se da de cateva ori rapid, la min si max potentiometrul si se rezolva).
Si chestia, minim-maxim rapid, nu-i dauneaza mai mult ? Ma refer la vreo uzura prematura, sau stiu eu... ?
Era vorba in discutie despre un NAD C315BEE, dar ma refer la orice potentiometru in general.
Ce alte metode (care sa nu implice eventual desfacerea carcasei) mai functioneaza la un potentiometru care mai "fasaie" de la praf ?

#42
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Asa au facut aia de la NAD reglajul de volum? Eu le mai faceam o "injectie" cu alcool izopropilic. Butonul mare de deasupra iese daca tragi de el.
Oricum, la toate receiverele moderne, nu are voie sa "fasaie" potentiometrul, pentru ca ala nu este un potentiometru cu carbune ca pe vremea bunicii sau ca la boxele PC, ala este un reglaj digital, butonul da numai niste impulsuri la rotire, convertite de un uP si trimise la un regulator de volum electronic. Ca dovada este ca la acele scule, butonul se invarte continuu...
Sau la altele mai cu mot, este un divizor pasiv cu comutator in trepte. Dar nu potentiometru cu carbon direct in calea de semnal.

Edited by SuperDuper, 10 December 2009 - 13:34.


#43
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

View Postrazvan2011, on 11th March 2009, 12:22, said:

Chiar o sa fac un mic test cu incintele pe care le-am gasit la magnat pe site in review-ul ala. Supreme 200 vs Vardus vr-100. Supreme 1000 si Vr-400 sunt cam greu de carat.  :D .
Referitor la Nad 315bee - e o mica bijuterie. Merita toti banii. Traf toroidal, conectori seriosi, mufe aurite, cablu detasabil, putere suficienta pentru un amplif asa micut.
Oricarui amplificator ii trebuie timp sa se incalzeasca ca sa ajunga la parametrii optimi de functionare. Si sa sune cum trebuie.
Chestia cu Vu-metrele nu am inteles-o.

Pana la urma ai facut testul ala supreme 200 vs vr-100?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate