Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...
 Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...

Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva
 Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?
 Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...
 

Boxe: de podea, de raft, de perete

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 MrNiceGuy, on 25 martie 2015 - 13:57, said:

@Seteh
Acel sistem cred ca il voi cumpara si eu, exceptie facand boxele surround, pentru ca cele de la Heco au portul in spate, iar eu vreau sa le atarn de perete. Cu ce receiver de la Yamaha le ai?

Yamaha 475 .Le-am luat acum 1 an jumatate .
Depinde cum le prinzi de perete . Daca folosesti un sistem din asta http://www.pcgarage....te-pentru-boxe/ nu te incurca prea tare portul din spate mai ales ca ma gandesc ca ele nu o sa stea perpendicular pe perete ci ca o se indrepti putin catre zona in care stai .
Ca in poza de mai jos , sau eu cel putin asa le tin doar ca pe standuri. La volumul la care le folosesc nu se simte ca stau asa aproape de perete. Si fiind mai mici nici nu bubuie basul in ele.

Edited by Seteh, 25 March 2015 - 15:10.


#38
cipriman

cipriman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2007
Salutare,poate ma ajutati cu niste recomandari pentru 2 boxe de podea noi sau second hand ,bugetul ar fi de maxim 2500 ron. ca si amplificare detin un denon avr1306 si un technics su-vx800 ,pentru muzica momentan folosesc un cd player technics si un dac ,pt filme un media player. boxele actuale pe fata sunt  wharfedale cr-10 si pt surround magnat .muzica ascult doar stereo ,de asta as vrea niste boxe full range,fara sa folosesc subwoofer .camera este de aprox. 20 mp ,ascult toate genurile de muzica ,caut ceva sa fie cat mai clar si detaliat pe partea de inalte (nu tipatoare) .am ascultat B&W dm602 s2 si mi-au placut,dar imi trebuie si ceva bass mai puternic. stie cineva ceva de B&W dm603 s2 si Canton ergo sc-l ,am gasit second hand in jur de 2000 lei ,nu stiu daca merita .

#39
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Depinde si de starea in care se afla...
Ce stii despre acest aspect ?
De meritat, cel mai probabil merita 2000lei acele boxe, insa conteaza sa mai si tina la tavaleala.

Intr-un spatiu de 20mp as zice ca-i cam mult echiparea acelor boxe, dar, depinde si de gusturi.

Edited by Protopopeus, 23 November 2015 - 19:23.


#40
cipriman

cipriman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2007
In poze arata bine ambele (estetic) ,in ambele anunturi scrie ca sunt in stare perfecta functional si estetic .Ca sa le ascult ar trebui sa fac 100 respectiv 180 km si nu m-as duce degeaba .canton-ul coboara pana 18Hz ,dar nu stiu cu suna pe partea de inalte .

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 cipriman, on 23 noiembrie 2015 - 20:16, said:

In poze arata bine ambele (estetic) ,in ambele anunturi scrie ca sunt in stare perfecta functional si estetic .Ca sa le ascult ar trebui sa fac 100 respectiv 180 km si nu m-as duce degeaba .canton-ul coboara pana 18Hz ,dar nu stiu cu suna pe partea de inalte .
Mergi pe B&W-uri .Au fost efectiv imbatabile in vremea lor la pretul ala de atunci. Vezi doar in ce stare sunt suspensiile de la dif-urile de bas. Pe partea de medii/inalte presteaza mult mai bine decat Cantoanele. Aia cu 18HZ  e o duma din specificatii. Nu prea exista asa ceva nici la subwoofere de top.

#42
cipriman

cipriman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2007
Si mie imi parea cam mult 18hz,dar am zis ca e firma serioasa :D . la B&W suspensia de la bass si medii nu e din cauciuc?

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 cipriman, on 23 noiembrie 2015 - 22:05, said:

Si mie imi parea cam mult 18hz,dar am zis ca e firma serioasa Posted Image . la B&W suspensia de la bass si medii nu e din cauciuc?
La toate e din cauciuc. Carton sau kevlar(B&W) e materialul membranei

#44
cipriman

cipriman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2007
In bugetul acesta,nu gasesc ceva nou  sa sune cat de cat cu B&W 603 s2?

#45
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Posibil ca B&W 685 S2 sa se apropie, chiar si ca basi, dar costa mai mult de 2000lei si, oricum, trebuie sa mergi sa le-asculti, sa le poti compara cat de cat.

#46
cipriman

cipriman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2007
Multumesc de sugestii ,B&W 685 S2 sunt bookshelf-uri ,as vrea ceva de podea .Mi-e greu sa ajung in bucuresti sa ascult anumite boxe

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate