Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

comenteza fotografia precedenta

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
salve,

cineva a mai adus in discutzie deschiderea unui thread unde participantzii sa posteze fotografia zilei sau saptamanii lui;

eu zic:
postam cate o fotografie pe zi, dreptul de a posta fotografia il cashtigam comentand fotografia din replica precedenta shi tot asha...

adica orice replica sa fie de genul comentariu pentru fotografia precedenta + fotografia ce urmeaza a fi comentata in replica urmatoare de catre alt participant

shi fiindca acum nu exista replica precedenta, zic ceva despre ce o sa postez... atzi observat probabil ca imi place sa pozez din mashina tot felul de detalii intalnite...
shi urmatoarea se incadreaza in acelashi stil... un pahar gol de cafea abandonat intr-o statzie de autobuz ... detaliu care de obicei este luat in seama de lucratorii curatzeniei orashului shi de ....


are ceva bun fotografia (poza)? :)


Edited by msdan, 06 March 2005 - 01:10.


#2
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Imi plac efectele si incadrarea, nu sunt la fel de sigur despre rama. Desaturarea fundalului e binevenita. Chiar si postura paharului spune o poveste, cineva l-a pus in graba si nu s-a uitat ca se sprijina de margine si ca urmare nu sta drept. Foarte probabil sa mai fie ceva inauntru, altfel ar fi prea usor.

Attached File  IMG_0780.jpg   75.48K   278 downloads

Edited by big_ipaq, 06 March 2005 - 01:32.


#3
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
imi place ideea; fotografia "conduce" privirea in mod placut; eu ash fi incercat un cadru mai strans numai cu scarile(oricum si varianta postata, in partea de jos se incheie frumos cu o diagonala) si probabil ieshea ceva shi mai fain daca aveai pe cineva urcand scarile

maracine


#4
vlad_adrian

vlad_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.02.2005
interesanta poza ... simpla dar interesanta ...

hai ca vin si eu cu un pescar mai batranel + un pic de photoshop

Attached Files



#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Propun un amendament. Comentarile trebuie sa cuprinda cel putin 2 paragrafe de cate 2-3 fraze. 4 fraze minim. altfel nu castigi dreptul de a pune o imagine.

Continuati. Nu uitati 4 fraze minim.

#6
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
Ma doare capu cand ma uit la poza cu batranelu. Nu comentez mai mult pt ca nu postez.

#7
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
In general imi place, desi e foarte trista. Pare a avea o disperare pe fata si cred ca nu a prins nici un peste. Mai cred ca e pasiunea lui sa pescuiasca dar acum a devenit si o necesitate. Dintele care e singular, denota ca e sarac si ca un peste prins i-ar putea aduce un zambet pe buze.

Batul de pescuit ceva mai modern, contrasteaza cu tonalitatea sepia si cu disperarea batranului. As fi incercat sa scot numele si marca de pe bat.

Tonalitatea, desi pare sepia, are o nuanta de magenta care ma deranjeaza. As fi incercat un duotone sau tritone doar spre sepia si inca o culoare, dar magenta nu. Poate sunt doar ochii mei.

Imi face impresia ca sunt destul de multe zone arse dar si detalii pierdute in zonele de umbra. Midtones sunt foarte putine comparat cu extremele, ceea ce ar putea fi un lucru rau. Oricum mainile sunt pentru mine deranjant de arse, iar cerul e complet anost. O nota de dramatism ar fi adus-o ceva nori.

La incadrare nu ma pricep (nu ca as fi vreun expert in orice altceva ;)) dar e ceva ce nu-mi place. Nu sunt convins ca spatiul negativ de deasupra capului, foloseste vreunui scop, mai ales avand in vedere cerul si culoarea in fotografia finala.

Cam atat :)

Si acum fotografia mea...
Attached File  IMG_0726_01.jpg   150.95K   241 downloads

Edited by big_ipaq, 21 March 2005 - 13:35.


#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Comentez la fotografia lui big_ipaq:

Un copil imbracat in porcaliu ce urca niste scari ce par a fi adevaratul subiect al fotografiei. De ambele parti, zapada in putrefactie ce ajuta la aparitia unor nuante de gri pe scari si ajuta noroiul sa isi revina dupa o iarna indelungata. Welcome back to non-downtown Romania. Cred ca ai prins prea mult noroi jos, putea sa tai ultima treapta din care se vede doar partea orizontala... framing, modificari dramatice, ma rog, fiecare dupa gusturi, tinand cont ca e ceva ce majoritatea dintre noi vad in fiecare zi eu as fi incercat o incadrare putin, putin de tot mai restransa si as fi pus o sepia cu film effect (dust & scratches) in rama alba. Si cu colturile arse daca se poate.  :coolspeak:

Ca sa o iau de la inceput, o pozna de inceput cu digitala mea, undeva pe la 110 km/h  :)

later edit: acuma a venit si poza. no framing, no hard alterations. sorry de delay, fast reply nu are add attachements si am adaugat poza acuma.  :rolleyes:

Attached Files


Edited by AlexIP, 21 March 2005 - 22:18.


#9
rasputzin

rasputzin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.08.2004
Pentru chestia asta am inghetat la picioare...
Sa-l prind pe vre-unu ca nu o lauda.  :death:   :deadtongue:

Pentru mine imaginea asta este un experiment. Luminile din Brasov - Dupa Ziduri - sunt de-a dreptul senzationale noaptea. I-am corupt pe vreo 2 baieti de la Scoala de Arte sa ne pierdem cateva ore pe acolo. Rezultatele sunt promitatoare. Expunerile lungi fac ceva grozav cu apa.
Astfel ca propun o noapte de sambata --- intreaga.
Cine mai este din Brasov?

Attached Files



#10
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
cred ca ti-am stricat poza alex.prea mult gaussian blur poate.
Attached File  SP_2_Austria_ral.jpg   148.28K   131 downloads
mie poza lui rasputin mi se pare cam infricosatoare. parca ar fi un oras parasit unde se petrec numai crime.se si vede ceva acolo jos. oare e o matza moarta, o haina, sau un canal unde se ascund actorii?

poza mea:

Attached Files


Edited by .ral:cr, 22 March 2005 - 08:01.


#11
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Tot nu au fost intelese regulile jocului. :( :angry:

#12
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
postu lui mr fred era un supliment, poate nu se pot spune chiar asa de multe despre o poza. dovada ca nimeni nu prea a intrat in joc.

#13
dogenstein

dogenstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005

rasputzin, on Mar 22 2005, 02:07, said:

Pentru chestia asta am inghetat la picioare...
Sa-l prind pe vre-unu ca nu o lauda.  :death:   :deadtongue:

Pentru mine imaginea asta este un experiment. Luminile din Brasov - Dupa Ziduri - sunt de-a dreptul senzationale noaptea. I-am corupt pe vreo 2 baieti de la Scoala de Arte sa ne pierdem cateva ore pe acolo. Rezultatele sunt promitatoare. Expunerile lungi fac ceva grozav cu apa.
Astfel ca propun o noapte de sambata --- intreaga.
Cine mai este din Brasov?

<{POST_SNAPBACK}>

o noapte intreaga sa pozezi dupa ziduri? nu-ti ajung cateva ore?
nu cred ca la ora 03 se intampla ceva mai deosebit fata de ora 00. sa nu uitati mititetii berea si sacii de dormit ca aveti ceva de munca pe acolo.

revenind la poza, incearca in viitor sa nu mai arzi diverse parti din creatie. lucreaza un pic cu timpul de expunere si diafragma pentru a compensa zonele supraexpuse dar sa-ti pastrezi efectul care il obtii prin curgerea apei
parerea mea!!!

#14
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

.ral:cr, on Mar 22 2005, 07:54, said:

cred ca ti-am stricat poza alex.prea mult gaussian blur poate.
Attachment attachment

mie poza lui rasputin mi se pare cam infricosatoare. parca ar fi un oras parasit unde se petrec numai crime.se si vede ceva acolo jos. oare e o matza moarta, o haina, sau un canal unde se ascund actorii?

poza mea:
Attachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>


Vad ca nu prea are success acest thread... :( Ma rog, poate isi revine el...

Ma deranjeaza rau postura modelului tau. Cumva mie imi pare absolut in plus in compozitie, fals. Ideea cu semnul pe vitrina cred ca putea fi speculata intr-un mod nemaipomenit, dar as fi apelat la textul de pe el, pentru o idee buna... ;)

Fundalul mi se pare prea aglomerat, in general cred ca Pta. Unirii nu se preteaza la asa ceva.

In schimb ideea de a prinde "Nu aveti nici o idee?" intr-o poza care mie mi se pare fara o idee, sau cu prea multe nefinisate, poate fi atragatoare pentru unii...

Sper ca nu te-am suparat, am spus ce cred.

Uite si poza mea:
Attached File  rugaciune_web.jpg   36.97K   155 downloads

Edited by big_ipaq, 22 March 2005 - 17:52.


#15
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
se vede clar ca postul nu are succes; si nici nu-mi dau seama de ce continui sa postez pe el; dar cateodata am fotografii ce nu se incadreaza in tematica nici unui alt thread si cred ca postul asta e ca un fel de "scapare";


big_ipaq - la fotografia ta s-ar putea sa fiu un pic subiectiv (am si eu o pushtoaica foarte pozata :) )

pot sa spun ca fotografia ta depaseste stadiul de foto de familie; ochii micutzei dau viatza fotografiei, iar jocul lumini-umbre este unul placut ochiului. DOF-ul lucreaza si el bine, scotzand in evidentza subiectul; in plus tonul alb-negru al fotografiei reuseshte sa mareasca un pic contrastul si sa dea atmosfera

singurul lucru care l-ash fi incercat ar fi o incadrare mai putzin centrata cu fetitza spre stanga, dar mi se pare un lucru minor (numai o parere personala)

PS: AlexIP: sorry, shi tu ai intzeles ideea threadului

zilele astea am primit un "digital lens kit" - Merkury :) (destul de ieftin - eBay - cei cu obiective tari au dreptul sa zambeasca :) ) care are si un wide lens cu macro (asha a venit lentila de wide); am incercat lentila de macro


shi mi-am tras in poza nishte cactushi de prin casa... poza de comentat:


PS2: am mai pus vreo doua in galerie

Edited by msdan, 24 March 2005 - 15:43.


#16
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Pozele astea cu macro au inceput sa-ma fascineze au ceva aparte dupa mine sunt unele dintre cele mai fascinante poze ptr ca sunt misterioase adica se vede foarte clar un corp banal un cactus un fir de iarba o striatie de pe un cauciuc dar te fascineaza ce nu se vede,ce e in ceata parca lucruri acelea par mai interesante!Daca cea ce am scris vi-se pare aberant inseamna ca nu stiu sa ma exprim!
P.S. stiu ca era un topic cu poze macro ca vad ca te pasioneaza.Si pe mine ma pasioneaza dar nu prea ma ajuta aparatu! <_<

Cred ca m-ai trebuia sa scriu dar de cat sa deviez prea mult de la subiect si sa aberez mai bine ma abtin!Daca moderatoru considera ca nu mi-am castigat dreptul sa postez o poza il rog sa-mi stearga reply-ul ca doar e la moda! :angry:

Attached Files


Edited by sonykel, 24 March 2005 - 19:06.


#17
Zanel

Zanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.12.2003
Scoala  :confuzzled:  cursuri  :angry:  orange  :kisstogether: prieteni  :coolspeak: bautura  :worthy: droguri  B)  

Astea-s reperele junilor din zilele noastre.
Se pare ca zilele de 1 si 8  Martie se sarbatoresc cum se cuvine si in scoli, cu prajituri, suculet cu aroma de vodca, tigari fine si tutun inspirat pe caile nazale.  
Ce noroc cu termopanele astea ca nu ne mai aud trecatorii toate injuraturile si perlele, ca slava Domnului, ne cultivam cu cercei in urechi si chat-uri de cartier!
Oare de ce regretam cu totii, dupa terminarea scolii ca nu am facut destule, nu ne-am jucat destul, nu am invatat destul, nu am citit destul, nu am iubit destul, ... ?! Sper sa ma insel!

Acest thread mi se pare foarte interesant si cu perspectiva, depinde doar de noi sa-l promovam si sa-i crestem valoarea!

Attached File  Bild3977.jpg   600K   177 downloads

#18
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Parca poza precedenta era mai hazlie si asta e mai artistica!E frumoasa daca solenza ar fi fost mai vizibila poza ar fi fost buna ptr o reclama la dacia dar din pacate nu toate pozele nu sunt perfecte si parca trebuia sa comentam fotogrofia nu ce se intampla in liceele si scoliile noastre!Poza a fost facuta in semn de protest directoarea a dat ordin sa nu se mai deschida geamurile cel care o va face va fi exmatriculat!In clasa erau 40 de grade geamurii inchise calorifere fierbintii si geamuri fara draperii sau macar perdele!Dupa 3ominute s-au demontat clantzele de la geamuri si doua zile am lesinat prin clasa multii dintre noi au lesinat!Poza asta au fost facuta ironic cel putin asa crede personajul si eu!

P.S. Daca n-ati inteles de ce sa dat orinul respectiv va explic tot eu! Niste elevii de la etajul 1 aruncau cu ghiozdanele pe geam in oamenii de pe bulevard iar cei de la parter ieseau pe geam(ptr ca momentan nu-se montasera si grilajele) iar directoarea a conziderat aceste gesturii ca fiind niste gesturii huligane dar si masura luata de ea a fost foarte inumana!

Referitor la poza cu cer mi-se pare cam in ceata prea granulata nu pre astiu eu sa ma exprim in termenii tehnicii dar adevartii profesionistii stiu ei ce vreau eu sa zic!In schimb compozitia culoriile mi-se par excelenete dar luminozitate era bine daca era mai mare sa-se vada un pic mai bine masina si era si mai bine daca in loc de clasica dacie era un mercedes un ferrari un porsche sau macar un logan! Atat am avut de zis si cred ca mi-am recastigat dreptul sa postez o poza din nou!NU???

Attached Files


Edited by mr.fred, 25 March 2005 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate