Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

Dublarea vitezei la ClickNet

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#163
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postadrianclaudiu, on May 6 2009, 16:58, said:

Am avut si eu aceeasi problema,am sunat la ei..,mi-au spus ca totul e ok,deconectarile sunt cauzate de viteza de 4 Mb si reteaua nu suporta viteza mai mare in zona mea(Otelu-Rosu,CS),mi-au propus scaderea vitezei la 2 Mb,lucru cu care nu am fost de acord,mentionez ca modemul era tot ST 330.Un prieten mi-a spus ca de vina ar fi impamantarea de la priza in care este PC-ul sau lipsa impamantarii,nu am incercat asta...,dar poate fi o solutie...Eu am remediat problema altfel:am incercat si cu alt modem ST 330,aceeasi problema(deconectari dese si cateodata nu se reconecta decat dupa ce decuplam modemul de la Usb pt cateva secunde),apoi am incercat si cu un modem ST 516 pe care l-am primit la un ab de 2 Mb,la o alta adresa..Deci,am schimbat modemurile intre ele,mutand ST 516 la viteza de 4Mb si ST 330 la 2 Mb,se intampla in noiembrie 2008,de atunci nu am mai avut probleme cu deconectarea.Daca vreunul dintre voi are un astfel de modem,puteti incerca...,daca nu...,astetati sa expire contractul actual si la o eventuala prelungire sa optati pt alt model de modem sau daca situatia financiara permite...,schimbat modemul cat mai repede.Succes!
explicatie: modemul ST516 stie sa refaca conexiunea automat fara intervetia ta  -nu ca la ST 330 USB! deconectarea pt cateva secunde a lui 330 de la pc  practic echivaleaza cu un reset  dat modemului.

#164
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

View PostGsmWorld, on May 3 2009, 13:52, said:

Depinde ce vrei sa joci si de ce viteza ai nevoie pentru asa ceva.Partea proasta este ca in anumite zone se deconecteaza seara, si asta poate influenta negativ jocul.

Nu pica la toata lumea, mie nu imi pica niciodata. Eu m-am mutat cu locuinta in decembrie 2008, si a trebuit sa ma mut si cu providerul, de pe RDS pe Clicknet. Am facut-o foarte neincrezator in Clicknet si credeam ca o sa-l injur toata ziua.
NU a fost cazul insa, dupa 2-3 zile dupa ce i-am rezolvat problema cu Loss of Power care facea sa se restarteze modemul cam odata pe minut, nu a mai picat nici macar odata conexiunea, nici macar pentru 10 secunde acestea 6 luni. La modul ca atunci cand bate vantul fluctuatiile de tensiune sunt foarte mari incat intra si UPS-ul in functiune de ~100 ori intr-o ora, INSA conexiunea sta neclintita si merge. Centrala este la cateva sute de metri de modemul meu.

Poate si la tine problema sta in modem, respectiv in acea functie Loss of Power care face modemul sa isi rea restart la o detectie de numai 2-3% a voltajului (numai 6 volti lipsa il fac sa se restarteze).

#165
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View PostGsmWorld, on May 3 2009, 12:33, said:

Se apropie mariri de viteza?Am un prieten cu contract pe 2M, si de cateva zile pe tese ii arata 3m down si 0.9 up, si descarca cu 3m de pe torenti lejer.
O fi vreo vorba...

#166
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,137
  • Înscris: 25.02.2007
hm.. si la cei cu 8Mb, la cat s-ar dubla ? dar 20..
Oricum, 6,8,20 e o diferenta cam mare intre 8 si 20. N-ar fi rau un ab intermediar, gen 14 sau 16Mb.

#167
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View PosttheMisuser, on May 16 2009, 23:36, said:

hm.. si la cei cu 8Mb, la cat s-ar dubla ? dar 20..
Oricum, 6,8,20 e o diferenta cam mare intre 8 si 20. N-ar fi rau un ab intermediar, gen 14 sau 16Mb.
Eu unul nu cred in dublare pt toata lumea si asta ma enerveaza rau, ma p## pe strategiile lor comerciale dar au inceput sa faca diferente intre clienti vechi si noi asemeni companiilor de tel mobila. Probabil le va aduce mai multi clienti si mai mult profit. Cacaturi de genul prelungiri de contract fara avertizare doar pentru ca scrie in nu stiu ce articol de contract, vrajeala operatorilor de la relatiile cu clientii, asta nu atrage loialitate. Eu unul daca nu voi fi satisfacut nu pot sa fac nimic deosebit dar cel putin o sa fac sharing de conexiune cu vecinii! O fi necontractual dar n-au ce sa faca! Multi nu dau doi bani pe oferta lor de voce pt ca au mobile cu jdemii de minute, cum e si cazul familiei si bucurosi ar scapa de abonamentele lor de voce dar sa beneficieze in continuare de o conexiune stabila la net. Solutia pentru cei nepretentiosi "clicknet sharing". S-a practicat la inceput cand conexiunea era ma scumpa si implica switch cabluri etc, acum e mult mai simplu cu un router wireless am semnal maxim pe laptop apartamentul de sus de jos si un vecin de la etaj. A! si mai e ceva, instaleaza baietii parabolice de tv pe naspa la greu, aici e si cazul altor firme, dai un ban mai mare la inceput pe palarie si receptoare dar pe urma nu mai ai treaba sa platesti abonament cat respectivii raman angajat la ei, si canale tv baga tot ce au, nu doar pachetul de baza.

Edited by gcontra, 16 May 2009 - 23:42.


#168
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View Postgcontra, on May 16 2009, 18:42, said:

O fi vreo vorba...

Din ce vad in imaginea postata de tine , oferta e valabila pana in iunie . Sa inteleg ca daca ma duc maine si-mi prelungesc abonamentul care expira exact peste 1 luna , voi beneficia de dublarea vitezei ?  :huh:  Precizez ca inca n-am primit o asemenea oferta in posta , nici pe myaccount-ul de pe site n-am gasit nimic asemanator.

Edited by AdiFCD, 17 May 2009 - 21:33.


#169
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View PostAdiFCD, on May 17 2009, 22:33, said:

Din ce vad in imaginea postata de tine , oferta e valabila pana in iunie . Sa inteleg ca daca ma duc maine si-mi prelungesc abonamentul care expira exact peste 1 luna , voi beneficia de dublarea vitezei ?  :huh:  Precizez ca inca n-am primit o asemenea oferta in posta , nici pe myaccount-ul de pe site n-am gasit nimic asemanator.
Nu stiu,  ca data inscriptionata pe hartie(pe care am sters-o intentionat) cam corespunde cu ziua in care se implinesc pentru mine 2 ani de contract. Eu unul   n-am sa-i dau curs chiar ca raman cu aceeasi viteza, operatorul la tel. mi-a spus clar: "o sa platesti vreo 20 RON la internet"(am cerut sa raman la 2MB dar sa platesc 4.1E) si mi-a spus ca mi se va "reduce pretul la abonamentului pe voce" bla bla...... dupa cum am mai mentionat. Asta a fost o surpriza pentru mine. Cat exact sa nu ma mai intrebati cu cat ca n-am mai insistat, 1Euro  daca imi reduce e suficient, nici nu ma asteptam sa-mi zica de reducere pe voce, eu sunasem pentru net doar. Si mai e o problema baietii pe my account scriu orice mai putin cererea de intrerupere serviciu, sper ca n-au facut-o uitata ca urmare a ultimei convorbiri cu promisiuni. Deocamdata ii creditez, pana acum n-am ce le reprosa in mod real. am ora convorbirilor, numele operatorilor dar nu pot sa fiu magar sa postez pe forum datele astea. Eu astept cu interes sa vad ce ofera ceva imediat de a doua zi dupa 31 mai. Eu unul sper sa generalizeze  treptat oferta aia regionala la toata lumea fara sa mai sunam noi la ei. Acu s-au apucat sa ofere pe la pensionari telefoane cordless :lol: ! Fidelizeaza mosnegii! Bunicamea "Lasa maica ca avem telefon" nu ne trebuie! Cred ca mai mult de jumate din abonati nici nu le ridica, nici eu nu m-am dus sa li-l ridic. Ma costa mai mult benzina si timpul pierdut pana la magazin decat acumulatori noi pentru cel vechi. Daca erau destepti le trimiteau prin posta

Edited by gcontra, 17 May 2009 - 22:46.


#170
Myst3rro

Myst3rro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.12.2007
Si eu am primit azi prin posta scrisorica de la RT cum ca mi-ar mari aboanamentul la 6Mbps (acuma am de 4Mbps) la acelasi tarif (9,5 Euro fara TVA) daca imi prelungesc abonamentul pe 2 ani. Oferta valabila pana in 5 iunie.

#171
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View PostMyst3rro, on May 18 2009, 23:41, said:

Si eu am primit azi prin posta scrisorica de la RT cum ca mi-ar mari aboanamentul la 6Mbps (acuma am de 4Mbps) la acelasi tarif (9,5 Euro fara TVA) daca imi prelungesc abonamentul pe 2 ani. Oferta valabila pana in 5 iunie.
Si....? Te multumeste cand stii ca altii platesc 5,9 Euro pentru 6Mbps si mai primesc si modem Wi-Fi iar tu platesti 9,5 pentru acelasi lucru?!

#172
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgcontra, on May 19 2009, 14:17, said:

Si....? Te multumeste cand stii ca altii platesc 5,9 Euro pentru 6Mbps si mai primesc si modem Wi-Fi iar tu platesti 9,5 pentru acelasi lucru?!
sa ne uitam  totusi in curtea noastra si nu in cea a vecinului . asa e normal.

#173
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postgcontra, on May 17 2009, 23:30, said:

 Acu s-au apucat sa ofere pe la pensionari telefoane cordless :lol: ! Fidelizeaza mosnegii! Bunicamea "Lasa maica ca avem telefon" nu ne trebuie! Cred ca mai mult de jumate din abonati nici nu le ridica, nici eu nu m-am dus sa li-l ridic. Ma costa mai mult benzina si timpul pierdut pana la magazin decat acumulatori noi pentru cel vechi. Daca erau destepti le trimiteau prin posta

am fost eu sa ma interez de cdma... era coada la fidelizare cu cordless...

daca aveti contracte vechi si vreti un cordless mergeti si semnati pe inca 2 ani.

primiti unul cadou :)

#174
Myst3rro

Myst3rro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.12.2007

View Postgcontra, on May 19 2009, 14:17, said:

Si....? Te multumeste cand stii ca altii platesc 5,9 Euro pentru 6Mbps si mai primesc si modem Wi-Fi iar tu platesti 9,5 pentru acelasi lucru?!

Nu ma multumeste deloc; oricum la sfarsitul lunii imi expira contractul si trec din nou la vechea retea de cartier ;)
Cu 50 de ron am 2-3 MB/s (extern) si 100Mbps metropolitan (deocamdata numai in oras).
Si sa nu-mi recomandati RDS ca stau la casa.... si mai departe se intelege :(

PS: Cu cat timp inainte de expirare trebuie sa anunt ca nu mai vreau sa-mi prelungeasca abonamentul la clicknet??

#175
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

View Postunchiujim, on May 19 2009, 22:53, said:

sa ne uitam  totusi in curtea noastra si nu in cea a vecinului . asa e normal.
Probabil, economia de piata.. strategii... marketing... unii clienti vin altii pleaca asta e, daca la finalul zilei cei plecati sunt mai putini decat ce-i nou veniti, strategia a mers! Nu pot fi invinuiti  pt asta. Nu o sa-i parasesc pe RTC dar o sa "share-ui" conexiunea cu altcineva. De fapt asta era si planul acum 2 ani si jumate dar intre timp s-au mai marit vitezele si a mai scazut pretul si am zis ca sa nu ne mai incurcam in cabluri ca putem plati.  Daca atunci eram dispusi sa "share-uim" 512Kbps acu...... facem lejer cu 6 Mb :D Plus ca unul din doi nu mai are nevoie de serviciile de voce de care a fost conditionat ca sa-si puna net. Multa lume care inca mai are prin perete fire RTC vrea net de la ei dar nu-si pun ca ar fi obligati sa platesca  si abonamentul de voce.

View PostMyst3rro, on May 20 2009, 00:04, said:

Nu ma multumeste deloc; oricum la sfarsitul lunii imi expira contractul si trec din nou la vechea retea de cartier ;)

pS: Cu cat timp inainte de expirare trebuie sa anunt ca nu mai vreau sa-mi prelungeasca abonamentul la clicknet??
Fa-ti datoria si suna cu 30 de zile inainte si ca sa fii sigur fa si scrisorica ca in contract. In mod normal nu trebuie ca deocamdata se respecta cat de cat RTC dar nu pot sa garantez am auzit pe forum pe aici ca s-au trezit unii cu contractul prelungit automat acum tre sa-i credem pe cuvat. Mi-e mi-au zis ca pot sa renunt oricand doresc(sper ca nu aveau in gand si plata sumei pana la expirarea prelungirii)

Edited by gcontra, 19 May 2009 - 23:18.


#176
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,137
  • Înscris: 25.02.2007
Anunta-i cu 2 luni inainte de intentie, depune cerere ceva. Eu am bazait la ei cu 1 luna inainte, totul ca e ok alea alea, trece luna si pauza. Sun, intreb, ca ei nu stiu. Pai ca aici, ca.. pai cand. Pai in data de lalala. Pai sa vezi, n-a fost cu 1 luna inainte, a fost cu 30 zile inainte, n-a stiut colega blabla. Dupa vreo 2 luni de munci, au luat in sfarsit in considerare, da' dom'le, contractul e expirat si lala. Cred ca depinde peste cine dai.

Ia numar de inregistrare, numele persoanei cu care ai vb scrie-l, ora, clipa, tot. Mai revin-o sa vezi daca s-a inregistrat, fa tot ce poti. Cel putin asa era acu cativa ani. Ca acum, vorbind cu ei, mi-au facut ei observatie, a, aveti contractul expirat, lala. Da, si as vrea cutare si cu cutare. Si s-a rezolvat. Dar, cine stie..

edit - faza e ca n-au fost doar 30 zile, m-am gandit cu luni de zile inainte, bai, cu vreo saptamana inainte de a ajunge la o luna, ma bag in seama - si am reusit asta cu 4 sau 5 zile inainte de implinirea lunii respective, DAR am mai revenit, evident, peste cateva zile si una din reveniri, cand am fost asigurat ca totul e ok, a fost in ziua aia ce-au socotit-o ei 'doar' 30. Am fost ultra atent si tot ma puneau la impins vagoane.

Edited by theMisuser, 20 May 2009 - 00:54.


#177
Myst3rro

Myst3rro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.12.2007
Tocmai am sunat la Relatii Clienti si le-am spus ca vreau sa inchid contractul si domnisoara mi-a spus ca in 8 zile ma suna cineva de la Departamentul Desfintari si ca-l voi avea inchis in data de 20 iunie. :((  :((
De ce nu am sunat mai devreme.....De ce...... Acuma mai trebuie sa stau 20 de zile in plus :(( (stiu de ce, ca nu am citit contractul) ;)

#178
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,669
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMyst3rro, on May 20 2009, 12:25, said:

Acuma mai trebuie sa stau 20 de zile in plus
30 de zile in plus =))

#179
Myst3rro

Myst3rro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 22.12.2007

View Postdorin_2k, on May 20 2009, 21:06, said:

30 de zile in plus =))

20 de zile in plus dupa ce imi expira abonamentul :P (pana in 30 mai am contractul)

Edited by Myst3rro, 20 May 2009 - 23:06.


#180
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
intrebare pentru "insiderii" RTC:

cand vor fi disponibile si pentru PF ofertele de aici?

ca m-ar interesa abonamentul de 12Mb ;)

http://www.romteleco...i-date/clicknet

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate