Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Marturii despre Parintele Arsenie Boca - Sfantul Ardealului!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#91
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostTipiric, on 17th November 2010, 21:39, said:

.. daca nu dadea Dumnezeu aceasta putere preotilor, nimeni din oameni nu s-ar fi mantuit:
-

Deci ne mintuim prin preoti nu ?

1 Tesaloniceni 5:9  Fiindcă Dumnezeu nu ne-a rînduit la mînie, ci ca să căpătăm mîntuirea, prin Domnul nostru Isus Hristos,  

Cat despre slujitori, li se recomanda altceva:


Luca 17:10  Tot așa și voi, dupăce veți face tot ce vi s-a poruncit, să ziceți: Sîntem niște robi netrebnici; am făcut ce eram datori să facem.  

Edited by husand, 19 November 2010 - 00:29.


#92
negru_galben

negru_galben

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 11.11.2010

View Postzexelica, on 18th November 2010, 14:26, said:

Sa nu ne spui ca semnul este sambata!!! :lol:
nu stimabile, nu e sambata, stai calm... :)

View PostTheMercifullOne, on 18th November 2010, 20:58, said:

interesanta partea cu "interzis sectarilor"
si mai interesanta e partea cu "Sfanta Traditie e mai presus decat Sfanta Scriptura" si ne mai intrebam de ce poporul roman e in situatia in care e..
da` p-aia cu "Biblia n-are valoare" o stii ?  :lol:   nici p-aia cu "Biblia n-are valoare si nu exista" n-o stii? nici pe aia. mai intra si tu pe forum ca te distrezi de plangi  :roflmaofast:

Edited by negru_galben, 19 November 2010 - 18:17.


#93
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnegru_galben, on 19th November 2010, 18:13, said:

nu stimabile, nu e sambata, stai calm... :)
Nici duminica?  :coolspeak: Ziua soarelui , etc......toate elucubratiile nebunei uait?

#94
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Propun sa lasam saducheii moderni precum si fariseii si ce-or mai fi in pace. Nu le mai acordati importanta ca abia asteapta sa-si arate moturile, se stie ca sunt lupi in piei de oaie, la ce sa ne pierdem vremea cu ei? Si ca tot este vb de Parintele Arsenie Boca...am fost acum 2 saptamani la manastire si la mormantul sau... recomand din toata inima sa mergeti ptr linistea dvs sufleteasca si nu numai, nu veti pierde absolut nimic. Sa aveti roviniete la masini caci sunt 2 camere fixe pe la Orastie si va ia din plin. Bafta.

Edited by xkos, 26 November 2010 - 18:07.


#95
maria73

maria73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.11.2007
Kruger, negru galben, nu mai smintiti oamenii cu niste interpretari defecutoase ale mesajului scris de altul.
Omul are dreptate cand spune ca in Biserica, la inceputurile ei, nu era inca nimic scris din Noul Testament; doar nu va imaginati ca Apostolii au plecat cu Biblia in mana sa predice?! Doamne iarta-ma, dar uneori chiar trebuie sa stiti si istorie. Spre exemplu cand a fost scrisa prima Evanghelie, in ce limba s-a scris si apoi tradus in alta limba de catre acelasi Evanghelist? Cum s-a alcatuit, cand anume si de catre cine, Sfanta Scriptura, asa cum e astazi.
Pana sa fie scrise Evangheliile cum credeti ca se propovaduia Cuvantul lui Dumnezeu?! Deci omul are dreptate cand spune ca in acea vreme Biblia nu exista, ca si carte, evident ca se intelegea asta din postarea lui. Sfanta Traditie este cea care a pastrat invatatura ce avea, mai tarziu, sa devina Cuvantul scris, Sfanta Scriptura.

No offense, dar anumite postari de pe acest topic sunt atat de... scuze, marlanesti! Oribil mi s-a parut ce am citit scris de unii. Imi pare rau, dar ati fi putut sa va abtineti si sa nu postati macar in virtutea lui "despre morti numai de bine".
Dragilor, una e sa dai versete si alta e sa batjocoresti, sa jignesti, lucrurile care pentru altii sunt sfinte.
Daca asta vi se pare crestineste, inseamna ca nu ati inteles nimic din crestinism sau si mai bine spus, nu vi s-a explicat cum trebuie crestinismul. Ca sa nu mai spun ca mai toti aveti senzatia ca sunteti calauziti de Duhul Sfant! Adica postarile voastre sunt rodul Sfantului Duh?! Hula din nou si nici macar nu va dati seama.  
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!

#96
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmaria73, on 3rd December 2010, 23:18, said:

Kruger, negru galben, nu mai smintiti oamenii cu niste interpretari defecutoase ale mesajului scris de altul.
Omul are dreptate cand spune ca in Biserica, la inceputurile ei, nu era inca nimic scris din Noul Testament; doar nu va imaginati ca Apostolii au plecat cu Biblia in mana sa predice?! Doamne iarta-ma, dar uneori chiar trebuie sa stiti si istorie. Spre exemplu cand a fost scrisa prima Evanghelie, in ce limba s-a scris si apoi tradus in alta limba de catre acelasi Evanghelist? Cum s-a alcatuit, cand anume si de catre cine, Sfanta Scriptura, asa cum e astazi.
Pana sa fie scrise Evangheliile cum credeti ca se propovaduia Cuvantul lui Dumnezeu?! Deci omul are dreptate cand spune ca in acea vreme Biblia nu exista, ca si carte, evident ca se intelegea asta din postarea lui. Sfanta Traditie este cea care a pastrat invatatura ce avea, mai tarziu, sa devina Cuvantul scris, Sfanta Scriptura.

No offense, dar anumite postari de pe acest topic sunt atat de... scuze, marlanesti! Oribil mi s-a parut ce am citit scris de unii. Imi pare rau, dar ati fi putut sa va abtineti si sa nu postati macar in virtutea lui "despre morti numai de bine".
Dragilor, una e sa dai versete si alta e sa batjocoresti, sa jignesti, lucrurile care pentru altii sunt sfinte.
Daca asta vi se pare crestineste, inseamna ca nu ati inteles nimic din crestinism sau si mai bine spus, nu vi s-a explicat cum trebuie crestinismul. Ca sa nu mai spun ca mai toti aveti senzatia ca sunteti calauziti de Duhul Sfant! Adica postarile voastre sunt rodul Sfantului Duh?! Hula din nou si nici macar nu va dati seama.  
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Ai dreptate cu partea a 2 a Maria!
Trebuie sa ne iubim unii pe altii indiferent ca suntem ortodocsi, baptisti, sau ce o-m fi. Biblia asa ne invata, si daca nu facem asta, nu dam dovada ca suntem crestini, oricat ne-am contrazice, oricat am cita din Biblie...
Legat de sfanta traditie, de ce se contrazice cu Scriptura in unele puncte. Ce este gresit, Biblia sau Sfanta Traditie? Daca Traditia a fost inainte de Scriptura, de ce multe lucruri ce apartin de Traditie, nu sunt pomenite si in Scriptura? Nu asa era normal? Sa se transmita totul? De ce se contrazic in multe puncte?

#97
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 17th November 2010, 22:38, said:

1. Smechere, spunand asta, deja ai contrazis Biblia, deci esti trimis in banca si cu nota 4. Nu te speria, o sa ramai corijent la materia asta daca nu are Dumnezeu mila de tine.  Adica nu vei putea intelege niciodata versetele urmatoare si vei spune ca traditia voastra a fost inaintea Cuvantului lui Dumnezeu.

"La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu. Si Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar".

2. Nu te-ai sinchisit sa citesti topicul Spovedania, nu? Sa vezi si tu sensul versetului ala...Sau al versetului care zice: "Este..un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si om, Omul Isus Hristos"

3. Daca tu nu esti salvat, ce bei tu acolo nu e sangele Domnului Isus si ce mananci nu e trupul Domnului Isus.

4. La Ezechel 9:4 ati adaugat voi semnul crucii, ca in nici o traducere autentica nu spune asta. Arata-mi unde scrie de "tau", in afara de Biblia Ortodoxa...arata-mi in koine sau in varianta evreiasca a Bibliei.

Si ca sa inchei frumos...fanaticule! :P
Ca de obicei nu pricepi nimic dar in schimb te apuci sa jignesti...

1. Este vorba despre creatia lui Dumnezeu si nu despre scrierea Bibliei. Ai brodit-o prost...

2. S-a tot discutat dar tu ai un fix cu asta...  :thumbdown:

3. Hai ne lasi? Salvarea e la 112 nu la euharistie...

4. De Septuaginta ai auzit? Stii ce este macar? Si despre ce koine vorbesti cand te referi la Iezechiel?

Si te-as sfatui sa inchei pe alt ton... Crestinesc daca nu iti cer prea mult.

#98
maria73

maria73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.11.2007

View Postdaddybest, on 4th December 2010, 19:18, said:

Ai dreptate cu partea a 2 a Maria!
Trebuie sa ne iubim unii pe altii indiferent ca suntem ortodocsi, baptisti, sau ce o-m fi. Biblia asa ne invata, si daca nu facem asta, nu dam dovada ca suntem crestini, oricat ne-am contrazice, oricat am cita din Biblie...
Legat de sfanta traditie, de ce se contrazice cu Scriptura in unele puncte. Ce este gresit, Biblia sau Sfanta Traditie? Daca Traditia a fost inainte de Scriptura, de ce multe lucruri ce apartin de Traditie, nu sunt pomenite si in Scriptura? Nu asa era normal? Sa se transmita totul? De ce se contrazic in multe puncte?

Multumesc daddybest.

Sfanta Traditie nu se contrazice cu Sfanta Scriptura daddybest, doar ca a studia Biblia nu e deloc simplu. Gandeste-te cate lucruri trebuia sa explice Iisus Hristos chiar Apsotolilor care, langa El fiind, tot nu le intelegeau in toata bogatia, profunzimea lor.

Sigur Sfanta Traditie a fost inainte de Scriptura, dar asta nu inseamna ca Sfanta Traditie a fost inainte de Cuvant. Sfanta Traditie inseamna exact pastrarea Cuvantului pe cale orala. Sfanta Scriptura este asezarea Cuvantului in scris.
Ioan, cap 20
25 Sunt încă și multe altele pe care le-a făcut Iisus, care, dacă s'ar fi scris una câte una, socotesc că lumea aceasta n'ar cuprinde cărțile ce s'ar fi scris. Amin.
In 20:30

Epistola II a lui Ioan, cap 1
12 Deși am multe să vă scriu, n'am vrut s'o fac pe hârtie și cu cerneală; dar nădăjduiesc să vin la voi și să vă vorbesc gură către gură, pentru ca bucuria noastră să fie deplină.
Nm 12:8 1In 1:4 3In 1:13-14

II Tes. cap 2
15 Astfel că, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră

Sa citesti Biblia este foarte foarte foarte bine, Sfantul Duh lucreaza si prin asta. Sa te apuci insa sa vrei sa intelegi tot ce e cuprins in ea, adica Insusi Cuvantul lui Dumnezeu, sa interpretezi ce este scris, asta poate fi foarte periculos. Uneori noi oamenii uitam ce dusman puternic avem, un dusman care nu obosese niciodata.

Am sa scriu mai multe despre Sfanta Traditie, cu citate din Parintii Apostolici, adica ucenici ai Apostolilor.

Pana atunci, iata convertirea lui saul, Apostolul Pavel.
10 Și era în Damasc un ucenic cu numele Anania. Și Domnul i-a zis în vedenie: „Anania!“ Iar el a zis: „Iată-mă, Doamne!“
11 Și Domnul a zis către el: „Scoală-te și mergi pe ulița care se cheamă Ulița Dreaptă și caută în casa lui Iuda pe un om din Tars, cu numele Saul; că, iată, se roagă,
12 și a văzut în vedenie pe un bărbat cu numele Anania intrând înlăuntru și punându-și mâinile peste el ca să-și recapete vederea“.
13 Și a răspuns Anania: „Doamne, despre bărbatul acesta de la mulți am auzit câte rele le-a făcut el sfinților  Tăi în Ierusalim;
14 și aici are putere de la arhierei să-i lege pe toți cei ce cheamă numele Tău“.
15 Și i-a zis Domnul: „Du-te, pentru că acesta Îmi este Mie vas ales, ca numele să mi-L poarte înaintea neamurilor și a regilor și a fiilor lui Israel;
16 căci Eu îi voi arăta câte trebuie el să pătimească pentru numele Meu“.
17 Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile peste el, a zis: „Frate Saul, Domnul Iisus, Cel Care ți S'a arătat pe calea pe care veneai, m'a trimis ca să-ți recapeți vederea și să te umpli de Duh Sfânt“.
18 Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și-a recăpătat vederea și, sculându-se, a fost botezat.
19 Și luând mâncare, s'a întărit. Și a stat cu ucenicii din Damasc câteva zile.

#99
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
@Kruger

Iti recomand o rugaciune poate te ajuta. Este rugaciunea Sf. Efrem Sirul care se rosteste de ortodocsi in Postul Mare dar cred ca daca o vei spune zilnic iti va fi tare folositoare.

#100
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmaria73, on 4th December 2010, 23:40, said:

Multumesc daddybest.

Sfanta Traditie nu se contrazice cu Sfanta Scriptura daddybest, doar ca a studia Biblia nu e deloc simplu. Gandeste-te cate lucruri trebuia sa explice Iisus Hristos chiar Apsotolilor care, langa El fiind, tot nu le intelegeau in toata bogatia, profunzimea lor.

Sigur Sfanta Traditie a fost inainte de Scriptura, dar asta nu inseamna ca Sfanta Traditie a fost inainte de Cuvant. Sfanta Traditie inseamna exact pastrarea Cuvantului pe cale orala. Sfanta Scriptura este asezarea Cuvantului in scris.
Ioan, cap 20
25 Sunt încă și multe altele pe care le-a făcut Iisus, care, dacă s'ar fi scris una câte una, socotesc că lumea aceasta n'ar cuprinde cărțile ce s'ar fi scris. Amin.
In 20:30

Epistola II a lui Ioan, cap 1
12 Deși am multe să vă scriu, n'am vrut s'o fac pe hârtie și cu cerneală; dar nădăjduiesc să vin la voi și să vă vorbesc gură către gură, pentru ca bucuria noastră să fie deplină.
Nm 12:8 1In 1:4 3In 1:13-14

II Tes. cap 2
15 Astfel că, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră

Sa citesti Biblia este foarte foarte foarte bine, Sfantul Duh lucreaza si prin asta. Sa te apuci insa sa vrei sa intelegi tot ce e cuprins in ea, adica Insusi Cuvantul lui Dumnezeu, sa interpretezi ce este scris, asta poate fi foarte periculos. Uneori noi oamenii uitam ce dusman puternic avem, un dusman care nu obosese niciodata.

Am sa scriu mai multe despre Sfanta Traditie, cu citate din Parintii Apostolici, adica ucenici ai Apostolilor.

Pana atunci, iata convertirea lui saul, Apostolul Pavel.
10 Și era în Damasc un ucenic cu numele Anania. Și Domnul i-a zis în vedenie: „Anania!“ Iar el a zis: „Iată-mă, Doamne!“
11 Și Domnul a zis către el: „Scoală-te și mergi pe ulița care se cheamă Ulița Dreaptă și caută în casa lui Iuda pe un om din Tars, cu numele Saul; că, iată, se roagă,
12 și a văzut în vedenie pe un bărbat cu numele Anania intrând înlăuntru și punându-și mâinile peste el ca să-și recapete vederea“.
13 Și a răspuns Anania: „Doamne, despre bărbatul acesta de la mulți am auzit câte rele le-a făcut el sfinților  Tăi în Ierusalim;
14 și aici are putere de la arhierei să-i lege pe toți cei ce cheamă numele Tău“.
15 Și i-a zis Domnul: „Du-te, pentru că acesta Îmi este Mie vas ales, ca numele să mi-L poarte înaintea neamurilor și a regilor și a fiilor lui Israel;
16 căci Eu îi voi arăta câte trebuie el să pătimească pentru numele Meu“.
17 Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile peste el, a zis: „Frate Saul, Domnul Iisus, Cel Care ți S'a arătat pe calea pe care veneai, m'a trimis ca să-ți recapeți vederea și să te umpli de Duh Sfânt“.
18 Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și-a recăpătat vederea și, sculându-se, a fost botezat.
19 Și luând mâncare, s'a întărit. Și a stat cu ucenicii din Damasc câteva zile.
Ok. Am inteles ce vrei sa spui Maria. Vrei sa spui ca Traditia reprezinta tocmai acele multe lucruri, care nu ar incapea scrise in toata lumea, si pentru ca nu au fost scrise, au fost transmise din generatie in generatie ca sa zic asa...
Cel putin in primul citat, este vorba despre faptele lui Isus, si nu despre invataturile apostolilor, asa ca parerea mea este ca nu are legatura.
Daca spui ca este bine sa citesti Biblia, dar ca este periculos sa incerci sa o intelegi, inseamna ca citesti Biblia ca pe o carte si atat, de ce o mai citesti, daca nu incerci sa o intelegi? Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, stiu ca esti de acord cu asta. Gandeste-te cum era in Vechime, daca Moise asculta ce ii spunea Dumnezeu, dar nu aplica... Exact asa este cu Biblia... Degeaba o citesti daca nu o intelegi si nu o aplici.

#101
maria73

maria73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.11.2007
Pai eu am zis de interpretarea ei, a Bibliei; intelegerea ei in virtutea unei interpretari personale a Cuvantului lui Dumnezeu.  Una e sa intelegi toata adancimea ei, asa cum am scris, si alta e sa o interpretezi.
Evident ca trebuie sa aplici ce este scris in Biblie, dar.... ceea ce este scris ca trebuie sa faca un credincios:sa-ti iubesti aproapele, sa te smeresti, sa faci milostenie, sa te rogi, sa tii de Biserica, dar nu si ce este scris ca trebuie sa faca un preot spre exemplu.

Interpretare este sa te gandesti ca Iisus Hristos la Cina cea de Taina ar fi vorbit simbolic despre Sangele si Trupul, cand intreaga traditie Apostolica nu a invatat asa ceva.
O interpretare este sa zici ca Biserica Apostolica a putut sa iasa de sub indrumarea Sfantului Duh, contrazicand chiar cuvintele Mantuitorului.

Uite, in Sfanta Scriptura spune ca Iisus a binecuvantat si apoi a frant painea, dar nu spune cum anume a binecuvantat, ce a rostit anume. Spune sa se boteze in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, dar nicaieri nu spune exact cum sa se faca asta, ce fel de actiune fizica etc. Asta a pastrat Sfanta Traditie, ceea ce neoprotestantii numesc azi datini, obiceiuri.
Pentru a fi sigur ca asa stau lucrurile si nu altfel trebuie sa citesti istorie pentru ca sunt dovezi despre ce am scris eu mai sus, dovezi nu de o suta, doua, cinci, o mie, o mie cinci sute de ani!!!! Sunt dovezi de atunci, din primele patru sute de ani de crestinism, unele chiar din secolul al II-lea de crestinism, lasatede PArinti Apostolici, adica de ucenici de-ai Apostolilor.

Sigur ca rugaciunea Tatal Nostru este foarte folositoare. Gandeste-te la cei care de-a lungul vremii nu au avut posibilitatea sa mearga la un preot, de exemplu crestinii din inchisorile comuniste; cu siguranta ca se rugau de iertarea pacatelor Tatalui.

Dar tu trebuie sa intelegi ca Biserica nu contrazice Scriptura, ci vine ca un ajutor pentru om, Sfintele Taine intarind duhovniceste un crestin. Sigur ca ti se pot ierta pacatele si daca te rogi Tatalui, desi acolo spune Iarta-ne noua pacatele precum si noi iertam gresitilor nostri. Ai convingerea ca intr-adevar ierti din toata inima?! Ai convingerea ca daca unul i da o palma tu intorci obrazul celalalt?Daca nu ntorci celalalt obraz, se cheama ca nul-ai iertat din toata inima. Si atunci, la Judecata, vei fi iertat doar atat cat l-ai iertat si tu pecel ce te-a lovit!

Sigur ca poti sa nu mergi in Biserica ca sa ti se ierte pacatele de Dumnezeu prin mijlocirea preotului, dar una e sa nu mergi pentru ca nu ai nicio Biserica Ortodoxa in preajma, si alta e sa nu mergi interpretand Cuvantul Mantuitorului si spunand ca atunci cand a dat putere Apostolilor de a ierta pacatele sau nu, nu a facut-o decat pentru o perioada limitata de timp, cat sunt Apostolii in viata.  
Din toate aceste cauze aratate mai sus, ziceam ca e periculos sa interpretezi Biblia dupa puterile tale, pentru ca te poate duce si la ratacire acest lucru.

Sa stii ca protestantii asta au facut la inceput au negat Sfanta Traditie spunand ca nu este utila si ca e totul scris in Scriptura. De aici a aparut aceasta lupta de a demonstra ca nu exista Sfinte Taine care se impartasesc in Biserica lui Hristos si ca daca e sa se faca ceva, trebuie demonstrat doar pe baza Scripturii validitatea unui ritual, desi inca o data spun, in Scriptura nu ni se spune cum anume se facea binecuvantarea, ce exact anume se spunea, cum anume se facea botezul, cum anume se multumea si cui.
Acum, trebuie sa intelegi ca doar negand Sfanta Traditie se puteau rupe de Biserica Apostolica, in cazul de fata, al protestantilor, de cea Catolica.Trebuia negata puterea hirotoniei, care era pe linie Apostolica si, in fine, de aici toate negarile care au urmat.
Dar, daca cineva neaga existenta Sfintei Traditii si a succesiunii Aposolice, atunci trebuie ca mai intai sa citeasca cate dovezi exista despre existenta si imensa importanta a lor in Biserica, mireasa Lui.
Doar ca daca ar citi despre asta, atunci ar afla ca ele nu contrazic nicio clipa Sfanta Scriptura si ar fi convins pentru totdeauna de adevarurile ortodoxiei, ale Invataturii lui Hristos cu adevarat pastrate nealterate in ortodoxie,si atunci, ca sa nu se intample asa ceva, i se spune nu citi, sunt basme, nu e adevarat, contrazic Scriptura, uita-te la versetul x, studiaza Biblia si doar Biblia.
Noi avem posibilitatea astazi, mai mult decat inaintasii nostri, sa ne informam imediat daca vrem sa aflam ceva. Cu atat mai mult suntem datori azi sa verificam daca ce se spune despre Sfanta Traditie e adevarat sau nu, pentru ca intreaga doctrina protestnta si neo-protestanta porneste de la negarea acesteia. Deci inainte de a ne auca sa studiem ce spune Bibla, ar trebui mai intai sa vrificam ce se spune despre Sfanta Traditie. Si daca descoperim ca am fost mintiti inlegatura cu importanta si existenta ei inca din perioada Apsotolica, atunci sa ne gandi ca poate suntem indusi in eroare si cu restul.
Cititi si dintr-o tabara si din alta, cititi.

#102
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmaria73, on 5th December 2010, 16:40, said:

Sa stii ca protestantii asta au facut la inceput au negat Sfanta Traditie spunand ca nu este utila si ca e totul scris in Scriptura. De aici a aparut aceasta lupta de a demonstra ca nu exista Sfinte Taine care se impartasesc in Biserica lui Hristos si ca daca e sa se faca ceva, trebuie demonstrat doar pe baza Scripturii validitatea unui ritual, desi inca o data spun, in Scriptura nu ni se spune cum anume se facea binecuvantarea, ce exact anume se spunea, cum anume se facea botezul, cum anume se multumea si cui.
Ce oameni rai si incapatanati, potestantii astia. Cine ii pune sa asculte de versete gen: Sa nu treceti peste ce e scris! ; Cuvantul Tau este Adevarul ; Veniti la Mine, toti.. ; Blestemat este cel ce se increde in om ?

View Postmaria73, on 5th December 2010, 16:40, said:

Dar, daca cineva neaga existenta Sfintei Traditii si a succesiunii Aposolice, atunci trebuie ca mai intai sa citeasca cate dovezi exista despre existenta si imensa importanta a lor in Biserica, mireasa Lui.
Nu exista succesiune apostolica, madmoiselle. Chiar Pavel spune ca nu este vrednic de a fi numit Apostol, ci numai prin har i-a fost acordata aceasta cinste. Nu au mai existat alti apostoli dupa cei din Biblie si puterea de a stabili iertarea unui pacat este a Bisericii locale, dupa cum avem exemplu in Scriptura. Nici vorba a popilor vostri care venerau cadavre, bateau femei si se luau la injuraturi cu "dracii". Capisci?

View Postmaria73, on 5th December 2010, 16:40, said:

Dar, daca cineva neaga existenta Sfintei Traditii si a succesiunii Aposolice, atunci trebuie ca mai intai sa citeasca cate dovezi exista despre existenta si imensa importanta a lor in Biserica, mireasa Lui.
Nu exista dovezi, sunt numai minciuni. Biblia imi spune ca Dumnezeu nu  face minuni in ortodoxie. Pentru ca Dumnezeu nu lucreaza lucruri minunate prin oameni idolatri si cu inima impietrita, care nu vor sa vina la El, dar zbiara sus si tare (numai eu stiu cat de tare, ca stau langa Mitropolie) ca sunt drept-credinciosi.

View Postmaria73, on 5th December 2010, 16:40, said:

Doar ca daca ar citi despre asta, atunci ar afla ca ele nu contrazic nicio clipa Sfanta Scriptura si ar fi convins pentru totdeauna de adevarurile ortodoxiei, ale Invataturii lui Hristos cu adevarat pastrate nealterate in ortodoxie,
Adevaruri nealterate ale ortodoxiei, care nu contrazic Scriptura? Lady, ati ajuns sa va calcati in picioare pentru a va inchina inaintea unui cadavru, sa va rugati la morti si sa adaugati personaje "divine", pe Regina Cerului.
Ati ajuns de rasul lumii, la propriu: Apareti la televizor calcandu-va in picioare pentru a va apropia de un cadavru si rade lumea de voi...il batjocoreste pe Domnul Isus din cauza voastra. Ati ajuns sa bateti femei, sa le injurati si sa pretindeti ca asa a facut si Domnul....El, care a spus: Invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima


Eu nu inteleg cum puteti sa afirmati ca ati pastrat nealterat Cuvantul lui Dumnezeu si ca nu contraziceti Scriptura. Call me nuts, dar e la mintea cocosului, cand te uiti la practicile voastre pe de-o parte si la Scriptura pe de alta parte.
Biblia spune NU, voi spuneti DA iar apoi trambitati ca pastrati nealterate adevarurile din Scriptura.

Nu il credeam pe Scaraoțki asa puternic...dar vad ca nu degeaba e numit "domnul puterii vazduhului , care lucreaza acum in fiii neascultarii" si "balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume"

#103
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 5th December 2010, 21:35, said:

1. Ce oameni rai si incapatanati, potestantii astia. Cine ii pune sa asculte de versete gen: Sa nu treceti peste ce e scris! ; Cuvantul Tau este Adevarul ; Veniti la Mine, toti.. ; Blestemat este cel ce se increde in om ?

2. Nu exista succesiune apostolica, madmoiselle. Chiar Pavel spune ca nu este vrednic de a fi numit Apostol, ci numai prin har i-a fost acordata aceasta cinste. Nu au mai existat alti apostoli dupa cei din Biblie si puterea de a stabili iertarea unui pacat este a Bisericii locale, dupa cum avem exemplu in Scriptura. Nici vorba a popilor vostri care venerau cadavre, bateau femei si se luau la injuraturi cu "dracii". Capisci?

3. Nu exista dovezi, sunt numai minciuni. Biblia imi spune ca Dumnezeu nu  face minuni in ortodoxie. Pentru ca Dumnezeu nu lucreaza lucruri minunate prin oameni idolatri si cu inima impietrita, care nu vor sa vina la El, dar zbiara sus si tare (numai eu stiu cat de tare, ca stau langa Mitropolie) ca sunt drept-credinciosi.

4. Adevaruri nealterate ale ortodoxiei, care nu contrazic Scriptura? Lady, ati ajuns sa va calcati in picioare pentru a va inchina inaintea unui cadavru, sa va rugati la morti si sa adaugati personaje "divine", pe Regina Cerului.
Ati ajuns de rasul lumii, la propriu: Apareti la televizor calcandu-va in picioare pentru a va apropia de un cadavru si rade lumea de voi...il batjocoreste pe Domnul Isus din cauza voastra. Ati ajuns sa bateti femei, sa le injurati si sa pretindeti ca asa a facut si Domnul....El, care a spus: Invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima


5. Eu nu inteleg cum puteti sa afirmati ca ati pastrat nealterat Cuvantul lui Dumnezeu si ca nu contraziceti Scriptura. Call me nuts, dar e la mintea cocosului, cand te uiti la practicile voastre pe de-o parte si la Scriptura pe de alta parte.
Biblia spune NU, voi spuneti DA iar apoi trambitati ca pastrati nealterate adevarurile din Scriptura.

6. Nu il credeam pe Scaraoțki asa puternic...dar vad ca nu degeaba e numit "domnul puterii vazduhului , care lucreaza acum in fiii neascultarii" si "balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume"
1. Tu ar trebui sa nu iti mai lasi copilul la scoala ca nu cumva sa se increada in spusele profesorilor. Nu de alta dar cam contrazici Biblia.

2. Era vorba de traditia apostolica ce s-a transmis la preoti. Tu fa-te ca nu intelegi...

3. Ca de obicei intelegi putin si prost.

4. Noroc cu tine salvatorule!  :worthy:

5. Ma bucur ca recunoasti macar... Esti deci pe calea cea buna.

6. Pai daca e prietenul tau...  :thumbdown:

#104
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmario_bril, on 5th December 2010, 21:51, said:

6. Pai daca e prietenul tau...  :thumbdown:
Eu te indemn sa asculti de Dumnezeu, tu imi spui sa ascult de oameni. Si mie imi spui ca sunt prieten cu Diavolul? De fapt, poti sa spui ce vrei, numai sa ai grija sa nu il ai coleg de camera pentru vesnicie.

#105
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 5th December 2010, 22:32, said:

Eu te indemn sa asculti de Dumnezeu, tu imi spui sa ascult de oameni. Si mie imi spui ca sunt prieten cu Diavolul? De fapt, poti sa spui ce vrei, numai sa ai grija sa nu il ai coleg de camera pentru vesnicie.
Vezi punctul 1 din postarea anterioara si astept sa imi dai vesti despre exmatricularea voluntara a copilului tau. Toate bune!

#106
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmaria73, on 5th December 2010, 00:40, said:

II Tes. cap 2
15 Astfel că, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră


Poti scrie cat vrei numai sa cunosi Cuvantul :

1 Corinteni 4:6  Fraților, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine și la Apolo, ca prin noi înșine, să învățați să nu treceți peste ce este scris: și nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.  


Ups ? Deci ceea ce invata oral nu trece peste ce este scris spre alti.

Cat despre traditia voastra va trebui sa citesti tot:

Coloseni 2:8  Luați seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia și cu o amăgire deșartă, după datina oamenilor, după învățăturile începătoare ale lumii , și nu după Hristos.

Isaia 29:13  Domnul zice: Cînd se apropie de Mine poporul acesta, Mă cinstește cu gura și cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, și frica pe care o are de Mine, nu este decît o învățătură de datină omenească.

#107
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 5th December 2010, 23:57, said:

a. Poti scrie cat vrei numai sa cunosi Cuvantul :

1 Corinteni 4:6  Fraților, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine și la Apolo, ca prin noi înșine, să învățați să nu treceți peste ce este scris: și nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul împotriva celuilalt.  

Ups ? Deci ceea ce invata oral nu trece peste ce este scris spre alti.

b. Cat despre traditia voastra va trebui sa citesti tot:

Coloseni 2:8  Luați seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia și cu o amăgire deșartă, după datina oamenilor, după învățăturile începătoare ale lumii , și nu după Hristos.

Isaia 29:13  Domnul zice: Cînd se apropie de Mine poporul acesta, Mă cinstește cu gura și cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, și frica pe care o are de Mine, nu este decît o învățătură de datină omenească.
a. Sfanta Traditie nu trece peste ceea ce este scris. Asta se pare ca nici tu si nici kruger nu vreti sa pricepeti deloc.

b. Ortodoxia este dupa invataturile lui Hristos si nu ale lumii. Cred ca tu aici te refereai la paganism dar ai incurcat topicurile.

#108
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmario_bril, on 6th December 2010, 00:01, said:

a. Sfanta Traditie nu trece peste ceea ce este scris. Asta se pare ca nici tu si nici kruger nu vreti sa pricepeti deloc.

b. Ortodoxia este dupa invataturile lui Hristos si nu ale lumii. Cred ca tu aici te refereai la paganism dar ai incurcat topicurile.

Dar daca adauga o groaza de lucruri pe langa, cum se numeste?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate