Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Valea Doftanei Drumul Taberei ESCAPE B25 IMPEX SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#73
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009

View Postgeorge4, on Apr 4 2009, 13:29, said:

eu am primit scrisoare ca trebuie ca platesc restul de bani
DC NU PLATESC PIERD AVANSUL
voi v-ati facut facut programare la notariat sau cum?
pretul e calculat cu 5% tva dar tb sa fac declaratie la notariat
voi ati primit instiintare?


Buna,

Poti sa postezi si tu scrisoarea?
Sunt si eu curioasa sa vad cum arata?
Te rog pe tine, pt ca din cate persoane suntem in ansamblul Val Doftanei esti singurul care ai primit pana acum asa ceva?

Multumesc frumos

#74
ionut78

ionut78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2009
Salut.  

Am si eu un apartament de 2 cam in Valea Doftanei.
Am urmarit acest forum inca de la inceput si consider ca unele persoane care au scris sunt de rea credinta.
Renata are dreptate: MARCELT este de fapt Toader Marcel, avocatul doamnei Patrascu Cornelia (vezi in antecontract vz-cump nr 21 din 19.11.2007 din actul de dezmembrare) si nu are nici un interes sa ne ajute pe noi cei care vrem sa ne mutam odata!
Nu ma intelegeti gresit, nu il apar pe dl. Cirea si nici nu il ridic in slavi, dar solutia pentru a ne muta mai repede nu este sa il dam in judecata, ci dimpotriva trebuie sa facem cu totii un efort si sa platim diferenta de plata pentru ca lucrarile pe santier sa continue si sa se finalizeze mai repede pentru a ne muta si noi odata in casa noastra.
Si eu sunt nemultumit pentru acesta intarziere dar se vede ca se fac eforturi pentru a se termina aceste blocuri. Sper sa intelegeti ca nu trebuie sa ingreunam si noi situatia mai mult decat este.
Cu mine personal, dl. Cirea a fost intotdeauna politicos si am gasit mereu intelegere din partea lui.
Merg pe santier des, de 4-5 ori pe saptamana si am intalnit multi viitori vecini, nemultumiti din cauza intarzierii, dar care merg inainte si asteapta finalizarea constructiei pentru a ne muta acolo, in nici nu caz nu dau pe nimeni in judecata. Multi au dat avans pentru apartamente si garsoniere in speranta ca va creste pretul si i-a lovit criza. Acesti oameni fac cel mai mare scandal. Nu ii ascultati!

Va doresc multa bafta!
Doamne ajuta!

#75
bblu

bblu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2007
Buna,

Am contractat un apartament cu aceasta firma in zona Moinesti-Valea Lunga, lucrarile sunt deja intarziate de ceva luni ...m-ar interesa daca aceasta firma a reusit sa finalizeze vreun proiect pana acum.

Din cat am citit pe acest forum, lucrarile cele mai avansate ar fi in Valea Doftanei; s-a finalizat ceva?

Multumesc in avans.

#76
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009

View Postbblu, on Apr 15 2009, 23:59, said:

Buna,

Am contractat un apartament cu aceasta firma in zona Moinesti-Valea Lunga, lucrarile sunt deja intarziate de ceva luni ...m-ar interesa daca aceasta firma a reusit sa finalizeze vreun proiect pana acum.

Din cat am citit pe acest forum, lucrarile cele mai avansate ar fi in Valea Doftanei; s-a finalizat ceva?

Multumesc in avans.


Buna,

Este un proiect finalizat, tot in zona la Val Doftanei, aproape de Mega Image.
Cum intrii pe Val Doftanei, faci prima la stanga, este primul bloc.
Blocul parca are vreo 6 etaje si arata foarte bine.

Sarbatori Fericite

#77
grasutu23

grasutu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2009
Buna Seara.
  Chiar credeti ca daca il dam in judecata rezolvam ceva ?;care este interesul nostru,sa ne mutam in casuta noastra cat mai repede.
   Si eusunt unul dintre cei care au dat avans de 90% dintr-o garsoniera si inca nu stiu cand o sa ma mut, si specific ca sunt in primul bloc in scara 2 si sunt destul de avansati.Eu am fost acolo saptamana trecuta si am vorbit cu domnii de acolo dintre care si cel de la termice si am mai primit o speranta ca se va termina in curand asa ca eu zic sa mai asteptam ca altceva nu rezolvam.
   Cu datul in judecat este destul de greu sa castigam cat de cat repede pentru ca dl Cira nu este de rea credinta si in santier inca se lucreaza (apropo cand am fost eu erau vreo 50 de muncitorii care chiar lucrau cat timp am stat acolo aprox 2 ore) si nu s-a declarat falimentul ,iar cu intazierile asta este sunt firme mai mari care dau cu batu in balta.
    va doresc succes.

#78
Elenaury

Elenaury

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2009

View Postgrasutu23, on Apr 16 2009, 23:28, said:

Buna Seara.
  Chiar credeti ca daca il dam in judecata rezolvam ceva ?;care este interesul nostru,sa ne mutam in casuta noastra cat mai repede.
   Si eusunt unul dintre cei care au dat avans de 90% dintr-o garsoniera si inca nu stiu cand o sa ma mut, si specific ca sunt in primul bloc in scara 2 si sunt destul de avansati.Eu am fost acolo saptamana trecuta si am vorbit cu domnii de acolo dintre care si cel de la termice si am mai primit o speranta ca se va termina in curand asa ca eu zic sa mai asteptam ca altceva nu rezolvam.
   Cu datul in judecat este destul de greu sa castigam cat de cat repede pentru ca dl Cira nu este de rea credinta si in santier inca se lucreaza (apropo cand am fost eu erau vreo 50 de muncitorii care chiar lucrau cat timp am stat acolo aprox 2 ore) si nu s-a declarat falimentul ,iar cu intazierile asta este sunt firme mai mari care dau cu batu in balta.
    va doresc succes.


Buna, la ce anume te referi cand spui ca ai mai primit o speranta? In garsoniera noastra nu s-a mai facut nici o schimbare de cateva luni bune si deja am inceput sa ne pierdem si ultima urma de speranta :-(.

Multumesc

#79
grasutu23

grasutu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2009

View PostElenaury, on Apr 22 2009, 13:36, said:

Buna, la ce anume te referi cand spui ca ai mai primit o speranta? In garsoniera noastra nu s-a mai facut nici o schimbare de cateva luni bune si deja am inceput sa ne pierdem si ultima urma de speranta :-(.

Multumesc
La mine in garsoniera se lucra si avansau si am inteles ca daca au banii necesari in curand termina (asta este speranta mea 0, ca dator la banca tot sunt 30 de ani asa ca ce mai conteaza inca un timp

#80
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009

View Postgrasutu23, on Apr 25 2009, 15:02, said:

La mine in garsoniera se lucra si avansau si am inteles ca daca au banii necesari in curand termina (asta este speranta mea 0, ca dator la banca tot sunt 30 de ani asa ca ce mai conteaza inca un timp




ce mai stiti de casele noastre ? a mai avansat cu lucrarile ?

a pus cumva balcoanle la parter ?

#81
Elenaury

Elenaury

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2009

View Postgrasutu23, on Apr 25 2009, 15:02, said:

La mine in garsoniera se lucra si avansau si am inteles ca daca au banii necesari in curand termina (asta este speranta mea 0, ca dator la banca tot sunt 30 de ani asa ca ce mai conteaza inca un timp

Tu cand ai termen de finalizare? Noua ne-au dat ca termen 15 aprilie(termen total nerealist evident). Probabil ca tu esti mai norocos, pt ca la noi nu au mai facut nici o miscare de 2-3 luni,aaa sau de fapt au facut ....o gaura pt centrala si in rest nimic nimic.


View Postmely20, on Apr 26 2009, 14:41, said:

ce mai stiti de casele noastre ? a mai avansat cu lucrarile ?

a pus cumva balcoanle la parter ?

Nu prea au mai avansat, eu am o garsoniera in ultimul bloc si acolo chiar nu au mai facut nimic de 2-3 luni :-(. La prima scara a primului bloc a pus in anumite apartamente gresie si faianta (de ochii lumii, care deja arata jalnic pt ca putinii muncitori care inca lucreaza sunt oricum numai nu atenti cu bunurile clientilor), si niste usi metalice care sunt DE CEA MAI PROASTA CALITATEEEE!!! Ca sa nu mai zic ca au desprins foliile de protectie la geamurile termopan, si sunt pline de materiale de constructie, mizerie, ce mai.....se lucreaza (daca se poate spune asa) INTR-O MARE BATAIE DE JOC!
Daca mai aveti noutati va rog sa le impartasiti.

#82
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009

View PostElenaury, on Apr 27 2009, 15:52, said:

Tu cand ai termen de finalizare? Noua ne-au dat ca termen 15 aprilie(termen total nerealist evident). Probabil ca tu esti mai norocos, pt ca la noi nu au mai facut nici o miscare de 2-3 luni,aaa sau de fapt au facut ....o gaura pt centrala si in rest nimic nimic.




Nu prea au mai avansat, eu am o garsoniera in ultimul bloc si acolo chiar nu au mai facut nimic de 2-3 luni :-(. La prima scara a primului bloc a pus in anumite apartamente gresie si faianta (de ochii lumii, care deja arata jalnic pt ca putinii muncitori care inca lucreaza sunt oricum numai nu atenti cu bunurile clientilor), si niste usi metalice care sunt DE CEA MAI PROASTA CALITATEEEE!!! Ca sa nu mai zic ca au desprins foliile de protectie la geamurile termopan, si sunt pline de materiale de constructie, mizerie, ce mai.....se lucreaza (daca se poate spune asa) INTR-O MARE BATAIE DE JOC!
Daca mai aveti noutati va rog sa le impartasiti.

Buna,

La primul bloc au inceput sa puna caloriferele, si au inceput sa puna si balcoanele :) .
Primul balcon este pus chiar la garsoniera mea.
Din cate am inteles la primul bloc, scara 1 au inceput sa puna caloriferele de sap trecuta.
In scara 2 urmeaza sa le puna, dar faianta, gresia este pusa, usa de la intrare in garsoniera si ea.
Parchetul din camera va ramane ultimul lucru pe care il vor face, pt ca mai intai trebuie sa termine cu caloriferele, baile (WC, cada, etc.), centrala, astfel se evita sa se mearga pe parchet, si sa se strice.
Mai au un pic si termina de dat culoarea blocului (exterior), primului bloc.

Acestea sunt ultimele noutati pe care le stiu.


O zi placuta.

#83
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009
Multumesc mult pentru raspunsuri . N-am mai trecut pe acolo de ceva timp . Eu am la blocul din mijloc , parter , o garsoniera . Cred ca n-au ajuns si acolo cu balcoanele . Cat despre finisaje , mai bine  scadea niste bani din pretul final si ni le faceam singuri , ca eram interesati sa iasa bine ...

Ce stiti , s-au mai facut acte de vanzare - cumparare ?

#84
Elenaury

Elenaury

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2009

View Postmely20, on Apr 27 2009, 20:51, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri . N-am mai trecut pe acolo de ceva timp . Eu am la blocul din mijloc , parter , o garsoniera . Cred ca n-au ajuns si acolo cu balcoanele . Cat despre finisaje , mai bine  scadea niste bani din pretul final si ni le faceam singuri , ca eram interesati sa iasa bine ...

Ce stiti , s-au mai facut acte de vanzare - cumparare ?


Pai noi am fost la Cira acum vre-o 2 saptamani si ne-a zis ca i-a dat in judecata pe cei care nu au mai platit restul de bani, ca el are cumparatori destui dar nu le poate ceda lor contractele pana cand cei ce au luat initial in 2007 nu iau o decizie (ori reunta ori dau restul de bani). O alta problema pe care Cira a "omis" sa ne-o zica e el a fost dat in judecata de cativa care vor sa primeasca dublul avansului dat in toamana anului 2007 (in contract era o clauza prin care daca, constructorul nu face actele de intabulare pana in iulie 2008, datoreaza cumparatorului dublul avansului dat de acesta). Asta am fi putut sa facem si noi dar cum singurul nostru interes era sa ne mutam cat mai repede, ne-am gandit ca ar fi o idee prea buna deoarece sigur ar fi fost un proces de durata. Acum regretam ca nu am facut pasul asta deoarece Cira nu e persoana cu care sa te porti omeneste, avand in vedere ca el a mai cumparat 2 terenuri (si a promis altor oameni ca va construi acolo blocuri) in conditiile in care aici nu a terminat si proiectul initial (care si asa a fost de mult mai mare anvergura decat si-a permis el cu alte cuvinte s-a intins muuuult mai mult decat ii era plapuma). De exemplu pentru proiectul din Valea Cricovului el are termen de finalizare august 2009, oare cam cat de nesimtit si de dornic de profit sa fii, sa fixezi un asemenea termen cand stii clar ca deja ai o intarziere de aproape un an la alt proiect. Nu stiu ce sa mai zic dar noi pur si simplu ne-am saturat de promisiunile lui si de nesimtirea cu care ne minte in fata ca pana in vara e gata.

#85
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009
Sunt de acord cu tine . Si eu am contract cu finalizare sept . 2008 . Acest Cira ( intre noi fie vorba , firma ESCAPE are o doamna patron si ea este principala raspunzatoare de toata aceasta inselaciune ) incearca sa ne pacaleasca in continuare .

Eu i-am trimis adresa , recomandata , in care ii precizez ca  pot incheia actul de vanzare - cumparare in cel mai scurt timp dar nu ma chiama sa-l fac ,  ca de la mine are de luat doar o suma mica - 25 % .

A incercat chiar , in urma unor discutii contradictorii , sa ma convinga sa-i trimit o adresa pe fax in care sa-i spun ca renunt la contract si el , culmea tupeului , imi da va banii dupa ce va vinde garsoniera .

Nu intelegeam care este logica in aceasta oferta , avand in vedere ca toti dezvoltatorii alearga dupa clienti . Apoi , am inteles din discutiile cu voi , ca ori mai pacaleste inca niste oameni ,  de la care mai ia un avans , promitandu-le locuinta
antecontractata deja de mine , ori incearca sa-i linisteasca pe cei de la care a luat deja banii pentru proiectul din Militari , oferindu-le locuinte in V. Doftanei . Asta este o adevarata inginerie . Practic ia avansul de la doua persoane  pentru o singura locuinta .
Din pacate , justitia in tara asta se misca greu si un proces este costisitor . Escrocii raman mai mereu nepedepsiti , iar noi suntem la mana lor .

Dumnezeu sa ne ajute !

#86
ancuttta

ancuttta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.02.2009

View Postmely20, on Apr 28 2009, 20:44, said:

Sunt de acord cu tine . Si eu am contract cu finalizare sept . 2008 . Acest Cira ( intre noi fie vorba , firma ESCAPE are o doamna patron si ea este principala raspunzatoare de toata aceasta inselaciune ) incearca sa ne pacaleasca in continuare .

Eu i-am trimis adresa , recomandata , in care ii precizez ca  pot incheia actul de vanzare - cumparare in cel mai scurt timp dar nu ma chiama sa-l fac ,  ca de la mine are de luat doar o suma mica - 25 % .

A incercat chiar , in urma unor discutii contradictorii , sa ma convinga sa-i trimit o adresa pe fax in care sa-i spun ca renunt la contract si el , culmea tupeului , imi da va banii dupa ce va vinde garsoniera .

Nu intelegeam care este logica in aceasta oferta , avand in vedere ca toti dezvoltatorii alearga dupa clienti . Apoi , am inteles din discutiile cu voi , ca ori mai pacaleste inca niste oameni ,  de la care mai ia un avans , promitandu-le locuinta
antecontractata deja de mine , ori incearca sa-i linisteasca pe cei de la care a luat deja banii pentru proiectul din Militari , oferindu-le locuinte in V. Doftanei . Asta este o adevarata inginerie . Practic ia avansul de la doua persoane  pentru o singura locuinta .
Din pacate , justitia in tara asta se misca greu si un proces este costisitor . Escrocii raman mai mereu nepedepsiti , iar noi suntem la mana lor .

Dumnezeu sa ne ajute !

Buna,

Daca vrei sa faci contractul de vanzare cumparare, de ce nu vb cu Gilda la tel, eu cred ca daca vrei sa faci actul ea sigur vrea banii, chiar daca sunt 25%.
Si eu trebuie sa mai dau o suma de bani, dar este destul de mica, cred ca mai putin de 25%.
Eu cred ca persoanele care vor sa faca contractul de v-c, si dau si diferenta de bani, ar trebui sa vb cu Gilda. Atat timp cat lor le intra bani in cont, totul este bine, pt ei, dar si pt noi.
Nu stiu ce sa va mai zic....
Am auzit de un termen de finalizare al blocurilor, ar fi pe la sf lunii iulie.
Vb cu Gilda, la tel sau pe mail.

papa

#87
cristinapopa

cristinapopa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2009

View Postcristinapopa, on Mar 31 2009, 20:58, said:

daca aveti noutati contactati- ma si pe mine la
e cineva care si-a primit vansul inapoi?
eu am o garsoniera de 46 m
am dat avans 50% pret total aproximatv 43.500
dc cristinuta e interasta sa ma contacteze


#88
Elenaury

Elenaury

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2009
Buna, mai stie cineva vre-o noutate? A mai vorbit cineva de curand cu Cira(poate stiti vre-un termen de finalizare mai realist)?

Multumesc, o zi buna

#89
sweety2dye

sweety2dye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2009
Buna ziua
Eu am semnat un atecontract pt un apartament de 2 cam in Valea Cricovului in aprilie 2008 cu termen de finalizare in mai 2009, dar pana la aceasta data nici macar nu au obtinut autorizatiile de constructie pt aceasta locatie. Astazi am fost chemati la o intalnire cu dl Cira si cu avocatii firmei si ne-au oferit k fiind una dintre solutii un schimb cu un apartament din Valea Doftanei. Am citit tot ce ati discutat voi aici depre proiectul din Valea Doftanei si nu am incredere sa semnez pt un astfel de schimb, iar o a doua varianta oferita de dansii ar fi rezilierea antecontractului si un termen de 120 de zile pt returnarea banilor.Se pare k nici un proiect al acestei firme nu a fost dus la bun sfarsit conform promisiunilor si antecontractelor semnate de noi si cine stie cate mii de cazuri sunt la fel k noi! Stie cineva de vreun proiect de-al lor ce a fost finalizat conform antecontractului? Toti cei prezenti astazi la aceasta inatalnire am facut schimb de numere de telefon pt a ramane in legatura. Ii rog pe cei ce au contractat in Valea Cricovului sa ma contacteze.

te rog fii ingaduitor cu ochii nostri. Ti'am reeditat postul si am schimbat culorile ca am avut un soc :)


Edited by punkt, 13 May 2009 - 13:55.


#90
fighter2

fighter2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.05.2009

View Postsweety2dye, on May 13 2009, 03:29, said:

Buna ziua
Eu am semnat un atecontract pt un apartament de 2 cam in Valea Cricovului in aprilie 2008 cu termen de finalizare in mai 2009, dar pana la aceasta data nici macar nu au obtinut autorizatiile de constructie pt aceasta locatie. Astazi am fost chemati la o intalnire cu dl Cira si cu avocatii firmei si ne-au oferit k fiind una dintre solutii un schimb cu un apartament din Valea Doftanei. Am citit tot ce ati discutat voi aici depre proiectul din Valea Doftanei si nu am incredere sa semnez pt un astfel de schimb, iar o a doua varianta oferita de dansii ar fi rezilierea antecontractului si un termen de 120 de zile pt returnarea banilor.Se pare k nici un proiect al acestei firme nu a fost dus la bun sfarsit conform promisiunilor si antecontractelor semnate de noi si cine stie cate mii de cazuri sunt la fel k noi! Stie cineva de vreun proiect de-al lor ce a fost finalizat conform antecontractului? Toti cei prezenti astazi la aceasta inatalnire am facut schimb de numere de telefon pt a ramane in legatura. Ii rog pe cei ce au contractat in Valea Cricovului sa ma contacteze.

te rog fii ingaduitor cu ochii nostri. Ti'am reeditat postul si am schimbat culorile ca am avut un soc :)





Sunt si eu in aceeasi situatie. Am semnat un antecontract pentru o garsoniera in Valea Cricovului in aprilie 2008 cu acelasi termen de finalizare, mai 2009. Sunt chemat pe 19 mai la o intalnire cu dl Cira si cu avocatii firmei. Am primit doua scrisori de la ELGI COM,  ultima de la avocatii firmei invocand ca forta majora neobtinerea autorizatiei de constructie de la primarie.  Nici eu nu mai am incredere in ce construieste dansul si vreau returnarea banilor. Intrebarea mea este de ce in termen de 120 de zile si nu 5 zile???? De ce se asteapta pana atunci? As dori mai multe detalii de la aceasta intalnire care a avut loc, cel putin sa stiu la ce sa ma astept si ce sa spun avocatului meu. Va rog contactati-ma la emailul [email protected] sau la tel 0728078496. Altfel dati-mi adresa dumneavoastra de contact si va voi contacta.  


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate