Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Valea Doftanei Drumul Taberei ESCAPE B25 IMPEX SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
1183 replies to this topic

#109
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009
Vedeti ca Cira le promite celor de la care a luat banii si nu le-a construit  nimic,  pe Valea Cricovului , ca le da locuinte aici , pe Valea Doftanei . Cred ca abia asteapta sa nu-i dai banii la termenul din notificare ( daca ai primit asa ceva ) ca sa aiba un motiv sa rezilieze contractul .

Firma  nu mai au bani nici de construit , nici sa dea banii inapoi celor de la care a luat avansul si va fi ca la Caritas , vor ramane multi inselati .

Eu vreau sa fac actul de vanzare - cumparare cat mai repede ca sa ma stiu proprietar , in eventualitatea unui faliment .

Intreb iar : a mai facut cineva acte de vanzare - cumparare ? L-a mai vazut cineva pe Cira ? A mai primit cineva notificare pentru incheierea actelor finale ?

#110
gilda_coman

gilda_coman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2009

 mely20, on May 24 2009, 19:48, said:

Vedeti ca Cira le promite celor de la care a luat banii si nu le-a construit  nimic,  pe Valea Cricovului , ca le da locuinte aici , pe Valea Doftanei . Cred ca abia asteapta sa nu-i dai banii la termenul din notificare ( daca ai primit asa ceva ) ca sa aiba un motiv sa rezilieze contractul .

Firma  nu mai au bani nici de construit , nici sa dea banii inapoi celor de la care a luat avansul si va fi ca la Caritas , vor ramane multi inselati .

Eu vreau sa fac actul de vanzare - cumparare cat mai repede ca sa ma stiu proprietar , in eventualitatea unui faliment .

Intreb iar : a mai facut cineva acte de vanzare - cumparare ? L-a mai vazut cineva pe Cira ? A mai primit cineva notificare pentru incheierea actelor finale ?


[size="5"]Buna ziua,
V-am lasat luni de zile sa improscati cu noroi si sa aruncati acuzatii care mai de care defaimatoare, la adresa societatii si a noastra.
Ma simt obligata de data aceasta sa intervin pentru a clarifica lucrurile.
Din luna martie si pana acum cateva zile, DOAR DOI CLIENTI SI-AU MANIFESTAT INTENTIA DE A INCHEIA CONTRACTUL DE VANZARE FINAL. In rest, toata lumea a stat in asteptare si a preferat doar sa arunce acuzatii. Dvs. sunteti una dintre persoanele cu care am discutat cel mai mult. NU A-TI DORIT NICI UN MOMENT SA INCHEIATI CONTRACTUL INVOCAND DIVERSE MOTIVE. DE SAPTAMANI INTREGI TOT POSTATI CA NU VA CHEMAM LA CONTRACTARE. POFTITI LA CONTRACTARE.
Foarte multi dintre dvs., clienti, au facut modificari in interiorul apartamentelor sau ale garsonierelor, incetinind si mai mult lucrul si asa destul de lent.
NICI O CLIPA NU A AVUT NIMENI DIN CADRUL SOCIETATII, NICI O INTENTIE DE A INSELA SAU A PAGUBI PE CINEVA.
NE-AM ASUMAT INTARZIERILE PRIN PLATA ACELOR PENALITATI CU CARE TOATA LUMEA A FOST DE ACORD INCA DE LA ANTECONTRACT.
NE-ATI TERFELIT IN CELE MAI JOSNICE MODURI.PENTRU TOATE AFIRMATIILE DUMNEAVOASTRA NE REZERVAM DREPTUL DE A VA ACTIONA IN INSTANTA.
DE UNDE STITI DVS. CU ASA MARE PRECIZIE CE AVEM DE GAND SA FACEM, FACETI SCENARII DIN CE IN CE MAI HILARE. CA NU AVEM BANI, CA SUNTEM CARITAS, SI MULTE ALTE LUCRURI CARE MAI DE CARE MAI DEFAIMATOARE.
CRED CA INTAI AR TREBUI SA SCRIETI CORECT GRAMATICAL, APOI SA VA GANDITI PUTIN. DACA SUNTETI PUTIN LUCIDA SI GANDITI NORMAL, V-ATI DA SEAMA CA SITUATIA NU STA ASA CUM TOT SUSTINETI DVS.
DE CE NU LUATI LEGATURA CU REPREZENTANTII SOCIETATII SA PUTEM SA VA INFORMAM CORECT DESPRE CEEA CE SE INTAMPLA. NU FACETI ALTCEVA DECAT SA SEMANATI PANICA SI NEINCREDERE INTRE CLIENTI.
DOMINIILE VOASTRE, DOMNILOR CLIENTI AR TREBUI SA NU MAI ASCULTATI LA CEI CARE VA INSTIGA LA DIVERSE ACTIUNI.MAJORITATEA CELOR CARE VA INSTIGA NU AU DE FAPT BANII PENTRU RESTUL DE PLATA SAU NU MIA VOR SA CUMPERE, DAR NICI NU SPUN ACESTE LUCRURI.
CE AVETI DE CASTIGAT, DACA SUNTETI DE BUNA CREDINTA????????
V-AS PUTEA ATASA FOARTE MULTE ARGUMENTE CARE SA VA COMBATA PARERILE DUMNEAVOASTRA AVIZATE, DAR PREFER SA NU O FAC,NU CRED CA ESTE CAZUL SA MA JUSTIFIC.
Exista, intr-adevar apartamente si garsoniere care sunt libere, nu era normal sa le oferim? Dar de aici si pana la a ne acuza de cine stie ce actiuni ... este deja prea mult.
V- AM RUGA, DACA AVETI CEVA DE COMUNICAT SAU DE INTREBAT SA VA ADRESATI DIRECT CELOR CARE VA POT RAPUNDE, NU VA MAI DATI CU PARAREA SI NU MAI FACETI AFIRMATII NEFONDATE.
CONSIDERAM  CA NE-ATI CAUZAT DESTULE PREJUDICII SI CRED CA VA TREBUI SA DEMONSTRATI TOATE ACESTE AFIRMATII CALOMNIOASE.
POT SA VA SPUN CA PANA ACUM, DE LA MIJLOCUL LUNII MARTIE 2009 SUNT TREI CONTRACTE DE VANZARE IN CURS DE SEMNARE SI INCA DOUA  IN DISCUTIE. ALTCINEVA NU SI-A MANIFESTAT INTENTIA DE A PERFECTA CONTRACTUL DE VANZARE CUMPARARE. TOATA LUMEA ASTEAPTA, NU STIM CE.
DECI NU MAI SPUNETI CA VRETI SA FACETI ACTUL DE VANZARE, SAU CINE STIE CE SA MAI INVENTATI, CA NU ESTE ADEVARAT.
SUSTINETI CA A-TI  PRIMIT O NOTIFICAREA PENTRU A FACE ACTELE.
EU POT SA VA CERTIFIC CA DVS. NU A-TI PRIMIT ASA CEVA.
IMI PARE RAU CA AM INTERVENIT IN ACEST FORUM, DAR CONSIDER CA DEJA LUCRURILE AU AJUNS PREA DEPARTE.
GILDA COMAN.

#111
mireasa

mireasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2009
Daca tot vorbim de gramatica ATI se scrie legat ......d-na administrator Gilda ( si nu ne mai invatati dvs. cum sa scriem gramatical 0

Daca vorbim de promisiuni , astea au fost total incalcate, niciun apartament nu a fost gata la termen.

Daca vorbim de contracte de vanzare cumparare, d-na GILDA recunoaste ca nu a fost semnat niciunul si nici nu are cum, in stadiul in care sunt imobilele .

daca vorbim de ipoteci, am constatat ca au cam 5,25 milioane EURO pe la ATE si exista interdictie de vanzare pe apartamente .....

daca vorbim de procese, tocmai s-a pronuntat cu PATRASCU si i-a obligat sa restituie dublu avansului de 100.000 euro si cheltuieli de judecata, si mai sunt altele aproape de final ....."admite cererea. Constata reziliat antecontractul de v/c nr 21/19.11.2007 incheiat de parti. Obliga parata sa plăteasca reclamantei 100.000 euro reprezentand dublul avansului platit de reclamanta. Obliga parata la plata catre reclamanta cu titlu de cheltuieli de judecata a sumei de 909 lei, parata urmand sa achite statului diferenta de la Tribunalul bucuresti, respectiv suma de 6829 lei."

Intr-un singur loc ati avut dreptate d-na Gilda, ca s-a ajuns prea departe......... pe banii oamenilor.


NU A-TI PRIMIT ASA CEVA.
IMI PARE RAU CA AM INTERVENIT IN ACEST FORUM, DAR CONSIDER CA DEJA LUCRURILE AU AJUNS PREA DEPARTE.
GILDA COMAN.

#112
gilda_coman

gilda_coman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.05.2009
[quote name='mireasa' date='May 25 2009, 13:52' post='6535495']
Daca tot vorbim de gramatica ATI se scrie legat ......d-na administrator Gilda ( si nu ne mai invatati dvs. cum sa scriem gramatical 0

Daca vorbim de promisiuni , astea au fost total incalcate, niciun apartament nu a fost gata la termen.

Daca vorbim de contracte de vanzare cumparare, d-na GILDA recunoaste ca nu a fost semnat niciunul si nici nu are cum, in stadiul in care sunt imobilele .

daca vorbim de ipoteci, am constatat ca au cam 5,25 milioane EURO pe la ATE si exista interdictie de vanzare pe apartamente .....

daca vorbim de procese, tocmai s-a pronuntat cu PATRASCU si i-a obligat sa restituie dublu avansului de 100.000 euro si cheltuieli de judecata, si mai sunt altele aproape de final ....."admite cererea. Constata reziliat antecontractul de v/c nr 21/19.11.2007 incheiat de parti. Obliga parata sa plăteasca reclamantei 100.000 euro reprezentand dublul avansului platit de reclamanta. Obliga parata la plata catre reclamanta cu titlu de cheltuieli de judecata a sumei de 909 lei, parata urmand sa achite statului diferenta de la Tribunalul bucuresti, respectiv suma de 6829 lei."

Intr-un singur loc ati avut dreptate d-na Gilda, ca s-a ajuns prea departe......... pe banii oamenilor.


NU A-TI PRIMIT ASA CEVA.
IMI PARE RAU CA AM INTERVENIT IN ACEST FORUM, DAR CONSIDER CA DEJA LUCRURILE AU AJUNS PREA DEPARTE.
GILDA COMAN.





Bunul simt, cred ca v-ar spune sa nu va ascundeti dupa pseudonime.
Sub acoperire, pot si eu sa dau si eu cu noroi in oricine si sa spun tot ce imi trece prin cap despre oricine, cred ca nu asta este scopul acestui forum. Banuiesc ca a fost deschis pentru a se sfatui intre ei, clientii, nu pentru a ingreuna situatia.  
Mi se pare corect sa va spuneti numele real, daca aveti curajul raspunderii.
Eu am curajul raspunderii si am intrat pe acest forum cu numele meu real.  
Nu am intrat pe acest forum, ca sa port discutii interminabile sau neprincipiale, despre care, cine este vinovat, ca a facut sau ce trebuia sa faca si nici nu m-am retras de la vreo obligatie asumata. Cred ca pana la aceasta data, am demonstrat de fiecare data ca scopul este de a finaliza aceste blocuri si a duce la bun sfarsit tot ce am convenit cu fiecare dintre clienti.
Am stat departe luni de zile, fara sa spun nici un cuvant. Am vrut doar sa va expun situatia reala, bazandu-ma pe fapte concrete si cred in continuare, ca totusi, pe acest forum scriu cei pe care ii intereseaza soarta acestor blocuri, care vor sa fie gata.
Am incercat sa va expun problemele reale si existente, sa va determin sa nu va mai bazati pe supozitii si nici sa faceti afirmatii fara suport real.
Cred si sunt sigura ca nu ma insel ca dvs., d-na mireasa, nici nu stiti situatia reala a constructiei. Nu cred ca abordarea dvs. este aceea a unui client care urmareste sa cumpere o casa. Iar despre contracte, nu am afirmat niciodata ca nu s-au incheiat, culmea, spre mirarea dvs., chiar exista contracte incheiate. Despre ipoteca, in momentul vanzarii, apartamentul este liber de ipoteca (banuiesc ca si acest lucru va mira - dar oricare dintre cumparatori poate sa confirme acest lucru -nu cred ca cineva ar fi atat de nebun sa cumpere ceva ipotecat). Inca o dovada a faptului ca dvs. niciodata nu ati avut curiozitatea sa luati legatura cu cineva din cadrul societatii despre acest lucru, sau despre orice alt lucru, pentru ca noi am spus aceasta situatie fiecarui client. LA MOMENTUL VANZARII NU EXISTA IPOTECA.
Referitor la intarziere, nu am spus nici o clipa ca nu exista intarziere. Nu am vorbit despre promisiuni, am incercat doar sa expun situatia, pentru cei pe care ii intereseaza si niciodata nu m-am sustras de la achitarea obligatiilor asumate.
Nu am discutat nici o clipa despre procese, (nu am folosit nici macar o clipa cuvantul proces sau promisiune) dar nici nu am ignorat acest lucru, insa, din pacate nu cunoasteti nici aici situatia reala. Pe doamna in cauza nu a interesat-o nici o clipa sa finalizeze contractul in vre-un fel. Ca dovada sta faptul ca, eu, de buna credinta, am ajutat-o.  
Astazi este prima si ultima data cand intru pe acest forum, in aceste discutii, imi pare rau ca am pierdut timpul facand acest lucru, pentru ca observ ca, parerea fiecaruia este deja formata si fiecare spune ce-i trece prin cap, sau ce-l intereseaza ca sa poata sa-si atinga scopul.
Numai bine va doresc si va rog, daca aveti intrebari sau nelamuriri, adresati-va direct pentru a va edifica asupra intrebarilor sau nelamuririlor dvs. Eu cred ca am vorbit la obiect, fara a bate campii sau a denatura in vre-un fel situatia reala.
Nu mai intru niciodata pe acest forum. Insa, pe adresa de e-mail, la telefon sau la birou pot oricand sa va raspund la orice intrebare.
Gilda Coman

#113
valderama32

valderama32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2009

 mely20, on May 24 2009, 19:48, said:

Vedeti ca Cira le promite celor de la care a luat banii si nu le-a construit  nimic,  pe Valea Cricovului , ca le da locuinte aici , pe Valea Doftanei . Cred ca abia asteapta sa nu-i dai banii la termenul din notificare ( daca ai primit asa ceva ) ca sa aiba un motiv sa rezilieze contractul .

Firma  nu mai au bani nici de construit , nici sa dea banii inapoi celor de la care a luat avansul si va fi ca la Caritas , vor ramane multi inselati .

Eu vreau sa fac actul de vanzare - cumparare cat mai repede ca sa ma stiu proprietar , in eventualitatea unui faliment .

Intreb iar : a mai facut cineva acte de vanzare - cumparare ? L-a mai vazut cineva pe Cira ? A mai primit cineva notificare pentru incheierea actelor finale ?

Urmaresc cu mare atentie acest topic. De cand a fost el lansat.
Rar mi-a fost dat sa vad atata naivitate si lipsa de informare la cetateni de altfel onorabili si bine intentionati, si, mai ales cu bani de aruncat pe fereastra.
Prin natura meseriei pe care o practic (control financiar), am venit in contact cu multi pagubiti ai diverselor afaceri imobiliare de mica anvergura, si pot, in baza acestei experiente, sa dau cateva sfaturi, cred eu folositoare.
1. Cautati cat mai multe informatii despre pesoanele cu care urmati sa incheiati contracte civile sau comerciale. Oare cati dintre dumneavoastra cunosc experienta in domeniul imobiliar al doamnei Coman Gilda. Eu nu am auzit nici de dansa si nici de Cira decat citind informatiile dupa acest topic, si acestea sunt destul de edificatoare in ceea ce priveste modul in care acesti indivizi fac "afaceri".
2. Informati-va cu privire la persoana juridica cu care contractati - bonitate, capacitate financiara si experienta in domeniu.Cred ca ei fac proiectul in antrepriza proprie, pentru ca daca o faceau cu un antreprenor specializat nu ar fi fost o intarziere atat de mare in finalizarea imobilului, dar, binetinteles, nu mai puteau sa manevreze la liber devizele de lucrari in functie de "nevoile" contabile ale ESCAPE.
3. Calculati pagubele pe care sunteti dispusi sa la suportati in caz in care investitita dumneavoastra poate fi obiecte de "teapa", nerespectarea caluzelor contractuale si numai dupa aceea treceti mai departe.
4. CITITI FOARTE BINE CONTRACTELE PE CARE LE SEMNATI SI NU VA LASATI INFLUENTATI DE AFIRMATIILE BINEVOITOARE ALE OAMENILOR CARE SUNT IN FATA DUMNEAVOASTRA - FIE EI NOTARI, FIE PARTENERI DE CONTRACT.Daca nu intelegeti limbajul juridic, nu recurgeti la INTERNET ca sa aflati intelesul unor anumiti termeni. Apelati intotdeauna la un avocat competent care poate sa va explice consecintele juridice ale actului pe care intentionati sa il semnati. Nu veti regreta onorariul platit avocatului pentru ca aceasta cheltuiala este o investitie in securitatea dumneavoastra si a investitiei efectuate.
5. In cazul unui litigiu rezultat din neexecutarea culpabila a contractului, nu va lasati indusi in eroare de argumentele emotionale *(sa nu ne certam, sa nu ne amenitam, noi suntem oameni seriosi, de incredere etc.). ELE NU AU DECAT UN SINGUR SCOP: CA PARTEA CULPABILA SA SE FOLOSEASCA DE NAIVITATEA DVS. PENTRU A CONTINUA SA FOLOSEASCA BANII PE CARE ATI BINEVOIT SA II DATI, SI ASTFEL PAGUBA DUMNEAVOASTRA SA CREASCA.ct
melly20 cred ca nu ai proceadat intr-o maniera sigura cana ai semnat contractul cu ESCAPE deoarece ai fost de prea, prea multa buna credinta - o sintagma de al carei continut este straina unica reprezentanta legala a S.C. ESCAPE B 25 IMPEX S.R.L.
Nu inteleg cum de nu ati cerut un banal extras de la O.N.R.C. care v-ar fi luminat mult situatia in care va aflati. Cira NU ARE NICIO RESPONSABILITATE LEGALA IN FIRMA PENTRU CA NU ARE CALITATEA DE ACTIONAR SAU ADMINISTRATOR, SINGURA PERSOANA CU CARE MAI PUTEI DISCUTA ESTE GILDA COMAN CARE ESTE ASOCIAT UNIC SI ADMINISTRATOR AL ACESTEI FIRME.Asa ca ma intreb si, totodata, te intreb pe tine melly20 - CE TREABA MAI AI CU CIRA DACA EL NU RASPUNDE LEGAL SI CONTRACTUAL IN FATA TA?
ASA CA A APELA LA CIRA ESTE EGAL CU ZERO DIN PUNCT DE VEDERE JURIDIC. DAR DACA VRETI SA VA LASATI DUSI CU PRESUL PE BANII VOSTRI.....
Din pacate, fiind o problema ce tine de dreptul privat nimeni nu se poate autosesiza - ma refer la institutiile statului. Insa daca in contractele voastre sunt clauze ale caror prevederi sunt neechivoce, va veti recupera banii investiti dar numai dupa o procedura civila anevoioasa rastimp in care banii dumneavoastra vor fi utilizati de doamna Gilda.
In concluzie, acesta este un caz clar de interpunere de persoana intr-o firma, iar daca, din intamplare, te vei trezi cu fel si fel de reprezentati ai doamnei Gilda, cred ca nu e bine sa discuti cu ei. Sfatul meu este ca de acum sa negociezi si sa semnezi acte numai cu ACTIONARUL UNIC SAU ADMINISTRATORUL FIRMEI, mai ales ca din informatiile postate pe topic rezulta ca situatia financiara a firmei nu ar fi chiar asa de rea - are o linie de finantare frumusica de la banca - si, chiar daca vor fi intarzieri, acestea se vor reflecta in penalitatile care se calculeaza. MULT SUCCES TUTUROR!

#114
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009

 valderama32, on May 25 2009, 16:59, said:

Urmaresc cu mare atentie acest topic. De cand a fost el lansat.
Rar mi-a fost dat sa vad atata naivitate si lipsa de informare la cetateni de altfel onorabili si bine intentionati, si, mai ales cu bani de aruncat pe fereastra.
Prin natura meseriei pe care o practic (control financiar), am venit in contact cu multi pagubiti ai diverselor afaceri imobiliare de mica anvergura, si pot, in baza acestei experiente, sa dau cateva sfaturi, cred eu folositoare.
1. Cautati cat mai multe informatii despre pesoanele cu care urmati sa incheiati contracte civile sau comerciale. Oare cati dintre dumneavoastra cunosc experienta in domeniul imobiliar al doamnei Coman Gilda. Eu nu am auzit nici de dansa si nici de Cira decat citind informatiile dupa acest topic, si acestea sunt destul de edificatoare in ceea ce priveste modul in care acesti indivizi fac "afaceri".
2. Informati-va cu privire la persoana juridica cu care contractati - bonitate, capacitate financiara si experienta in domeniu.Cred ca ei fac proiectul in antrepriza proprie, pentru ca daca o faceau cu un antreprenor specializat nu ar fi fost o intarziere atat de mare in finalizarea imobilului, dar, binetinteles, nu mai puteau sa manevreze la liber devizele de lucrari in functie de "nevoile" contabile ale ESCAPE.
3. Calculati pagubele pe care sunteti dispusi sa la suportati in caz in care investitita dumneavoastra poate fi obiecte de "teapa", nerespectarea caluzelor contractuale si numai dupa aceea treceti mai departe.
4. CITITI FOARTE BINE CONTRACTELE PE CARE LE SEMNATI SI NU VA LASATI INFLUENTATI DE AFIRMATIILE BINEVOITOARE ALE OAMENILOR CARE SUNT IN FATA DUMNEAVOASTRA - FIE EI NOTARI, FIE PARTENERI DE CONTRACT.Daca nu intelegeti limbajul juridic, nu recurgeti la INTERNET ca sa aflati intelesul unor anumiti termeni. Apelati intotdeauna la un avocat competent care poate sa va explice consecintele juridice ale actului pe care intentionati sa il semnati. Nu veti regreta onorariul platit avocatului pentru ca aceasta cheltuiala este o investitie in securitatea dumneavoastra si a investitiei efectuate.
5. In cazul unui litigiu rezultat din neexecutarea culpabila a contractului, nu va lasati indusi in eroare de argumentele emotionale *(sa nu ne certam, sa nu ne amenitam, noi suntem oameni seriosi, de incredere etc.). ELE NU AU DECAT UN SINGUR SCOP: CA PARTEA CULPABILA SA SE FOLOSEASCA DE NAIVITATEA DVS. PENTRU A CONTINUA SA FOLOSEASCA BANII PE CARE ATI BINEVOIT SA II DATI, SI ASTFEL PAGUBA DUMNEAVOASTRA SA CREASCA.ct
melly20 cred ca nu ai proceadat intr-o maniera sigura cana ai semnat contractul cu ESCAPE deoarece ai fost de prea, prea multa buna credinta - o sintagma de al carei continut este straina unica reprezentanta legala a S.C. ESCAPE B 25 IMPEX S.R.L.
Nu inteleg cum de nu ati cerut un banal extras de la O.N.R.C. care v-ar fi luminat mult situatia in care va aflati. Cira NU ARE NICIO RESPONSABILITATE LEGALA IN FIRMA PENTRU CA NU ARE CALITATEA DE ACTIONAR SAU ADMINISTRATOR, SINGURA PERSOANA CU CARE MAI PUTEI DISCUTA ESTE GILDA COMAN CARE ESTE ASOCIAT UNIC SI ADMINISTRATOR AL ACESTEI FIRME.Asa ca ma intreb si, totodata, te intreb pe tine melly20 - CE TREABA MAI AI CU CIRA DACA EL NU RASPUNDE LEGAL SI CONTRACTUAL IN FATA TA?
ASA CA A APELA LA CIRA ESTE EGAL CU ZERO DIN PUNCT DE VEDERE JURIDIC. DAR DACA VRETI SA VA LASATI DUSI CU PRESUL PE BANII VOSTRI.....
Din pacate, fiind o problema ce tine de dreptul privat nimeni nu se poate autosesiza - ma refer la institutiile statului. Insa daca in contractele voastre sunt clauze ale caror prevederi sunt neechivoce, va veti recupera banii investiti dar numai dupa o procedura civila anevoioasa rastimp in care banii dumneavoastra vor fi utilizati de doamna Gilda.
In concluzie, acesta este un caz clar de interpunere de persoana intr-o firma, iar daca, din intamplare, te vei trezi cu fel si fel de reprezentati ai doamnei Gilda, cred ca nu e bine sa discuti cu ei. Sfatul meu este ca de acum sa negociezi si sa semnezi acte numai cu ACTIONARUL UNIC SAU ADMINISTRATORUL FIRMEI, mai ales ca din informatiile postate pe topic rezulta ca situatia financiara a firmei nu ar fi chiar asa de rea - are o linie de finantare frumusica de la banca - si, chiar daca vor fi intarzieri, acestea se vor reflecta in penalitatile care se calculeaza. MULT SUCCES TUTUROR!


Multumesc mult pentru sfaturi . Unele dintre ele sunt deja tardive . Trebui sa le primesc acum un an si jumatate cand am luat decizia de a incheia acel antecontract .

Acum , dupa cum vezi , am am ajuns sa fim urechiati de d-na Gilda , pe banii nostrii . Culmea tupeului !

Stii cum e , tot patitu-i priceput . N-am sa mai fac a doua oara .

#115
romeorada

romeorada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 02.10.2006

 mely20, on May 25 2009, 21:08, said:

Multumesc mult pentru sfaturi . Unele dintre ele sunt deja tardive . Trebui sa le primesc acum un an si jumatate cand am luat decizia de a incheia acel antecontract .

Acum , dupa cum vezi , am am ajuns sa fim urechiati de d-na Gilda , pe banii nostrii . Culmea tupeului !

Stii cum e , tot patitu-i priceput . N-am sa mai fac a doua oara .

Bineinteles ca discutiile pe forum sunt tardive si de multe ori neelocvente, insa au totusi un sambure de adevar. Din cate am citit pe ultimele post it-uri am observat ca multa dezinformare. Nu stiu cine ar avea un asemenea interes. De exemplu d-l Cira din cate stiu eu este juristul firmei, deci ar fi in stransa legatura cu firma (angajat-angajator). Totusi nu am verificat aceasta informatie, asa ca n-o luati chiar de buna.

#116
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Mda, Doamna Gilda ne da lectii de gramatica si scrie agramat. :rolleyes:
Asta e culmea.....dreptul la replica nu se da decat cu argumente ..aduceti documente, aduceti dovezi, aduceti Gramatica Academiei!
Si ne vom cere scuze ca ne-am crezut inselati si nu am dornit bine pe perna ca d-voastra "Duamna" , vegheati pentru linistea si binele nostru!

Halal.

Edited by Corina2009, 27 May 2009 - 13:49.


#117
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009

 Corina2009, on May 27 2009, 14:49, said:

Mda, Doamna Gilda ne da lectii de gramatica si scrie agramat. :rolleyes:
Asta e culmea.....dreptul la replica nu se da decat cu argumente ..aduceti documente, aduceti dovezi, aduceti Gramatica Academiei!
Si ne vom cere scuze ca ne-am crezut inselati si nu am dornit bine pe perna ca d-voastra "Duamna" , vegheati pentru linistea si binele nostru!

Halal.





Mai bine ne-ar fi spus si noua cand crede ca va termina apartamentele .
Despre asta nu ne spune nimic . Este un secret foarte bine pazit ca sa putem dormi linistiti , ca doar nu trebuie sa fim panicati .
Ne da despagubiri la  sfantu  -  asteapta .

#118
stan-stefania

stan-stefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2009

 mely20, on May 27 2009, 19:48, said:

Mai bine ne-ar fi spus si noua cand crede ca va termina apartamentele .
Despre asta nu ne spune nimic . Este un secret foarte bine pazit ca sa putem dormi linistiti , ca doar nu trebuie sa fim panicati .
Ne da despagubiri la  sfantu  -  asteapta .

De unde stii tu ca nu-ti da despagubiri?
Eu am facut act aditional la notariat, si mi-a scazut despagubiri pana la sf lunii iulie si mi-a calculat si tva cu 5%.
Asa ca te contrazic in totalitate in aceasta privinta. Daca te-ai fi dus sa dai diferenta de bani, ti sa-ar fi aplicat acelasi calcul, care este la fel pentru toata lumea.

#119
andra4016

andra4016

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2009
[quote name='Corina2009' date='27th May 2009, 14:49' post='6546300']
Mda, Doamna Gilda ne da lectii de gramatica si scrie agramat. :rolleyes:
Asta e culmea.....dreptul la replica nu se da decat cu argumente ..aduceti documente, aduceti dovezi, aduceti Gramatica Academiei!
Si ne vom cere scuze ca ne-am crezut inselati si nu am dornit bine pe perna ca d-voastra "Duamna" , vegheati pentru linistea si binele nostru!

Halal

Ce sa faci, probabil ca n-are prea multa carte, daca a ajuns in santier .... Spre deosebire de tine, care se vede ca esti bine pregatita, probabil ca nici tu nu ai ,,nu am dornit bine".

#120
mely20

mely20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.02.2009

 stan-stefania, on 28th May 2009, 12:48, said:

De unde stii tu ca nu-ti da despagubiri?
Eu am facut act aditional la notariat, si mi-a scazut despagubiri pana la sf lunii iulie si mi-a calculat si tva cu 5%.
Asa ca te contrazic in totalitate in aceasta privinta. Daca te-ai fi dus sa dai diferenta de bani, ti sa-ar fi aplicat acelasi calcul, care este la fel pentru toata lumea.


Probabil ca va da despagubiri . Pana la urma nu asta-i problema cea mai grava .
Oricum , din despagubiri abia se acopera diferenta de curs valutar , avand in vedere ca in iiulie 2008 cand ar fi trebuit sa fac actul de vanzare - cumparare , cursul era cam 3.6 lei / euro .
Pe mine ma intereseaza sa termine  casele si sa faca acte de vanzare - cumparare .
Pentru ce sa fac acte aditionale ? Cu ce ma ajuta ca-mi spune iar alta suma si alt termen ? Mai dau iar niste bani la notar doar ca sa ce ?
Corect ar fi fost  sa ne informeze firma , ca si asa , in afara de acea instiintare pentru ridicarea documentatiei cadastrale , n-am primit nici-o veste de la ei intr-un an si jumatate . ( corespondenta costa )
Doamna patron e suparata ca semanam panica , fara sa se gandeasca ca , de fapt , panica o creaza lipsa de informare .
Eu ma  voi duce sa  dau banii la prima solicitare din partea firmei . Din pacate nu am primit asa ceva , probabil fiindca locuintele nu sunt inca pregatite pentru  receptie . ( vezi , nu stiu din ce motiv nu primesc instiintare din partea firmei )
Acea invitatie - ,, POFTITI LA CONTRACTE ! ,, o vrea scrisa ,  documentata , semnata ,  stampilata  si cat se poate de repede !
Nu dau diferenta de bani pe baza unui alt act aditional ,  vreau contract final ! Vreau casa !

SPER SA CITEASCA SI DOAMNA ADMINISTRATOR DE LA ESCAPE  B 25 IMPEX   SI SA IA MASURI IN CONSECINTA !

#121
stan-stefania

stan-stefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2009

 mely20, on 28th May 2009, 20:15, said:

Probabil ca va da despagubiri . Pana la urma nu asta-i problema cea mai grava .
Oricum , din despagubiri abia se acopera diferenta de curs valutar , avand in vedere ca in iiulie 2008 cand ar fi trebuit sa fac actul de vanzare - cumparare , cursul era cam 3.6 lei / euro .
Pe mine ma intereseaza sa termine  casele si sa faca acte de vanzare - cumparare .
Pentru ce sa fac acte aditionale ? Cu ce ma ajuta ca-mi spune iar alta suma si alt termen ? Mai dau iar niste bani la notar doar ca sa ce ?
Corect ar fi fost  sa ne informeze firma , ca si asa , in afara de acea instiintare pentru ridicarea documentatiei cadastrale , n-am primit nici-o veste de la ei intr-un an si jumatate . ( corespondenta costa )
Doamna patron e suparata ca semanam panica , fara sa se gandeasca ca , de fapt , panica o creaza lipsa de informare .
Eu ma  voi duce sa  dau banii la prima solicitare din partea firmei . Din pacate nu am primit asa ceva , probabil fiindca locuintele nu sunt inca pregatite pentru  receptie . ( vezi , nu stiu din ce motiv nu primesc instiintare din partea firmei )
Acea invitatie - ,, POFTITI LA CONTRACTE ! ,, o vrea scrisa ,  documentata , semnata ,  stampilata  si cat se poate de repede !
Nu dau diferenta de bani pe baza unui alt act aditional ,  vreau contract final ! Vreau casa !

SPER SA CITEASCA SI DOAMNA ADMINISTRATOR DE LA ESCAPE  B 25 IMPEX   SI SA IA MASURI IN CONSECINTA !

Banca iti livreaza strict suma precizata in contract.In urma modificarii pretului initial (datorita scaderii penalitatilor si a tva-ului), automat trebuie specificat printr-un act aditional noul pret. Nu vad altfel cum. Si apoi se face si contractul de vanzare-cumparare.
In alta ordine de idei, cred ca deja se sare calul cu fel si fel de acuzatii. Toata lumea cunoaste situatia. Nu-si mai au rostul vorbele jignitoare si acuzatoare. nu duc nicaieri. Asta este situatia si sa speram ca trece cat mai repede.
noapte buna!

#122
catalinni

catalinni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2009

 stan-stefania, on 28th May 2009, 23:45, said:

Banca iti livreaza strict suma precizata in contract.In urma modificarii pretului initial (datorita scaderii penalitatilor si a tva-ului), automat trebuie specificat printr-un act aditional noul pret. Nu vad altfel cum. Si apoi se face si contractul de vanzare-cumparare.
In alta ordine de idei, cred ca deja se sare calul cu fel si fel de acuzatii. Toata lumea cunoaste situatia. Nu-si mai au rostul vorbele jignitoare si acuzatoare. nu duc nicaieri. Asta este situatia si sa speram ca trece cat mai repede.
noapte buna!


tu cred ca tii cu ursu' sau esti chiar el ca prea esti gica contra

#123
stan-stefania

stan-stefania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.04.2009

 catalinni, on 29th May 2009, 14:10, said:

tu cred ca tii cu ursu' sau esti chiar el ca prea esti gica contra

Iat tu te plictiseai si te-ai gandit sa faci un comentariu "genial". Nici macar nu este amuzant...

#124
marcelt

marcelt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.02.2009
M-am distrat cand am constatat ca RENATA_RENATA este de fapt GILDA COMAN

Face exact aceeasi greseala gramaticala la  A-TI ca si GILDA COMAN .


[quote name='renata_renata8627' date='8th April 2009, 23:30' post='6315426']


In privinta faptului ca dvs. A-TI  platiti prelungirea este o minciuna, daca asa cum afirmati aceasta prelungire a fost ceruta de escape, daca a fost ceruta de catre dvs. atunci este normal sa o achitati, deoarece pentru intarziere escape achita 300 euro lunar.


macar stim cine a fost pro  ESCAPE in tot acest timp .....

D-na Gilda ma bucur ca am avut coerenta si am estimat  ce sa va intampla mai ales acum  cand exista cineva a castigat deja procesul....cu ESCAPE

#125
tbasescu

tbasescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2009
a-ti vazut:

http://forum.softped...howtopic=539660

Esece si succesuri...

#126
renata_renata8627

renata_renata8627

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2009
Domnule marcelt,va inselati, nu sunt Gilda Coman.
De fapt, nci nu conteaza, nu ma intereseaza. Am vazut-o o data sau de doua ori in viata mea. Chiar si la semnarea contractului a venit Cira cu procura.
Am vazut si eu ca a intrat si madam Coman pe forum.

Dar nu asta este scopul meude am intrat pe forum.
Eu am intrat in aceste discutii, pentru ca eu vreau sa ma mut la casa mea.
Eu platesc si rata si chirie si este foarte greu si asa, iar in conditiile de astazi, cand locurile de munca nu sunt asa de sigure as vrea sa ma mut in casa mea, sa se finalizeze blocul.
De aceea am intrat pe acest forum, in discutii, am crezut ca despre asta se discuta.
Si nu va convine sa va contrazica cineva. Doar sfatuiti cu lux de amanunte pe oricine doreste, ce sa faca. Nu am vazut nici macar o clipa ca sunteti bine intentionat. Dimpotriva ... Nu inteleg ce urmariti. Recompensa, cumva? .....

Daca sunteti tot timpul in contact cu arhitecti si implicit constructori, ce cautati aici? Aveti o razbunare cu cei de la escape?
Sau de la ordin, sunteti trimis aici? Nu pare ca va intereseaza soarta blocurilor sau a apartamentelor.
Am inceput sa ne cunoastem intre noi ca vecini. Sunt multi care vor sa se finalizeze si sa se mute la casele lor.

Din ceea ce am citit mai sunt si altii de pararea mea, e adevarat ca se lucreaza incet, dar se lucreaza, spre deosebire de altii, care au inchis.
Sambata se sapa la canalizare.
Dar pe dvs. nu va intereseaza ceva pozitiv.
Cred ca urmariti altceva.
Niciodata nu va exprimati decat pentru a da sfaturi, ceva mai bun de facut nu gasiti decat sa pierdeti timpul?
Daca aveti ceva cu cei de la escape, de ce nu va duceti la ei?
Nu cred ca sunteti cavalerul dreptatii sau al adevarului. Stiti in meseria dvs. adevarul este ... la mijloc.

Asa ca din pacate, sau din fericire, tot este bine ca va distrati.
De ce nu? Daca mai si pica!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate