Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4536 răspunsuri în acest subiect

#4447
markiul

markiul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.04.2023

View Posttitoo, on 04 februarie 2021 - 22:16, said:


Nu am cumparat de acolo. Da, 2 ani nu le-am pus pe piatra pentru ca nu a fost necesar. Emblema de pe cutitul vandut pe emag nu am mai vazut-o pe niciun cutit Masahiro care se vinde pe siteurile straine. Cele din gama de jos le gasesti la 40$-50$, inclusiv pe ebay.

Citind ceea ce ai scris de cutitele Masahiro m-am decis sa cumpar unul din gama MV-H,dar in postul 3845 ai sustinut ca emblema de pe cutitele Masahiro de la emag nu ai mai vazut-o nicaieri pe site-urile straine.
Am cautat si eu si am gasit doua embleme:
-cea de pe emag care apare si pe site-ul
http://www.hocho-knife.com/masahiro/
sau
https://www.knivesfr...xible-16cm-p263
si mai sunt si altele,inclusiv in SUA
respectiv:
-https://jp-knives.com/mh_mv_14813/
unde au o cu totul alta emblema.
Poti te rog sa ma lamuresti ca sa pot lua o decizie in vederea achizitiei?
Multumesc.

#4448
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 639
  • Înscris: 29.07.2014
In postul 3845, @titoo se referea la emblema de pe gama BWH.
In ce priveste gama MV-H, am un slicer de vreo 2 ani si l-am ascutit o singura data pe piatra de 4000 si pe cea de 8000.

Editat de florinescovici, 21 aprilie 2023 - 11:02.


#4449
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 19.03.2007
Nu am stat sa cercetez prea mult daca e aceeasi companie, insa e clar ca din 2007 nu mai e aceeasi calitate a otelului. Probabil e acelasi lucru ca in cazul marcii Sabatier. Nu stiu daca Richard Sheffield e acelasi "mester" care a facut cutitele Richardson Sheffield, posibil ca acel "son" adaugat sa fie urmasul care a continuat traditia. Ce stiu insa, e faptul ca in 2007 firma a avut probleme financiare si a fost preluata (cumparata) de concernul olandez  Amefa, din 2007 majoritatea produselor sunt facute probabil in China sau intr-o alta tara din orientul indepartat cu mana de lucru relativ ieftina.
Tin minte ca in cazul briciurilor Thiers Issard, urmasii au gasit ratacita in atelier o bara de otel "de pe vremea batranului (Pierre Thiers Jr. (1884–1962))" , dupa ce au facut briciuri din otelul respectiv, au constatat ca otelul e mult mai bun ca cel "modern" pe care il foloseau si briciurile din lotul respectiv au fost vandute la un pret mult mai mare.

https://www.bbc.co.u...k_feature.shtml

View Postmarkiul, on 21 aprilie 2023 - 10:20, said:

Citind ceea ce ai scris de cutitele Masahiro m-am decis sa cumpar unul din gama MV-H,dar in postul 3845 ai sustinut ca emblema de pe cutitele Masahiro de la emag nu ai mai vazut-o nicaieri pe site-urile straine.
Am cautat si eu si am gasit doua embleme:
-cea de pe emag care apare si pe site-ul
http://www.hocho-knife.com/masahiro/
sau
https://www.knivesfr...xible-16cm-p263
si mai sunt si altele,inclusiv in SUA
respectiv:
-https://jp-knives.com/mh_mv_14813/
unde au o cu totul alta emblema.
Poti te rog sa ma lamuresti ca sa pot lua o decizie in vederea achizitiei?
Multumesc.

https://www.hocho-knife.com/masahiro/

Daca vorbim de lame inoxidabile de la Masahiro, nu dai gres cu cele MV sau MV-H, eu am 3 cutite din gama MV (din linkul postat) si sunt mai mult decat multumit, de retentia taisului si de faptul ca taisul nu se ciobeste ca in cazul multor cutite japoneze facute cu VG10. Vei intampina ceva probleme la reascutire, pentru ca au tais inegal.

#4450
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 19.03.2007
In privinta inscrisului. La vremea cand le-am cumparat se gasea si gama mai ieftina, cele cu maner din lemn ce aveau un inscris asemanator cu cel ce se regaseste pe gama MV-H, desi otelul era cotat ca fiind inferior si pretul era mai mic, nu am vrut sa risc si astfel am ales sa cumpar 2 cutite din gama MV, cu inscrisul aferent. Intre timp am mai achizitionat unul din aceeasi gama MV.
Un raport foarte bun calitate pret gasesti si in cutitele MAC, au lama mai subtire, extrem de manevrabile si ergonomica, taie foarte bine si retentia taisului e mai mult decat decenta, as spune ca e superioara altor marci japoneze la preturi comparabile si a majoritatii cutitelor europene. Daca vrei retentie peste medie https://www.boker.de...e-132483?c=6070, taisul acestei serii rezista excelent la uzura, problema apare cand va trebui sa-l reascuti, pentru ca e imposibil de ascutit cu pietre din categoria ieftina/medie de pret. Daca mai iei in considerare si pretul, ar trebui sa te gandesti bine daca merita cumparat pentru o utilizare casnica.

#4451
markiul

markiul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.04.2023
Daca ar fi sa alegi intreMV utility si MV-H utility ,pe care l-ai alege?

Editat de Dany_Darke, 21 aprilie 2023 - 14:15.
nu mai cita inutil


#4452
markiul

markiul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.04.2023
Multumesc @florinescovici pentru informatia oferita,mai ales ca sunt mai inclinat spre gama MV-H,asa ca informatia ta e binevenita.
Multumesc si lui @titoo pentru raspunsul sau care m-a elucidat,avand o oarecare frica sa nu fie vorba despre ceva fake.


#4453
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmarkiul, on 21 aprilie 2023 - 14:12, said:

Daca ar fi sa alegi intreMV utility si MV-H utility ,pe care l-ai alege?
Nu te pot sfatui,pentru ca ale mele sunt toate din gama MV, asa cum spuneam, nu-mi doresc mai mult. Nu am auzit de cutite Masahiro contrafacute. Acum depinde de unde cumperi, eu am preferat sa cumpar doar din Japonia. Intr-un magazin din Romania, am vazut la vanzare cutite Zwilling contrafacute. Cutitele Masahiro vin in ambalajul original si pe cutie ai codul de bare. Daca nu apartine Japoniei, inseamna ca ai cumparat de unde nu trebuia si sfatul meu e sa le returnezi.

#4454
markiul

markiul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.04.2023
A ajuns cutitul Masahiro.Are ca si tara de provenienta Japonia,asa ca nu mai imi ramane decat sa ma bucur de el.
Multumesc inca odata pentru sfaturile primite.

#4455
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 15.02.2021
Doresc sa cumprar o piatra de ascutit - mentionez ca sunt incepator. Deocamdata nu am cutite de care sa-mi fie mila ca le stric.

Ce imi recomandati? Am vazut mentionat brandul Cerax sau Naniwa de mai multe ori pe acest topic - un 1000/3000 ar fi ok? Sau orice alta recomandare e bine-venita

As dori sa ma incadrez in 300-350 de lei, daca e posibil.

#4456
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.482
  • Înscris: 19.03.2007
S-a discutat la pagina 243/244 despre anumite pietre si alte sisteme de ascutit. Daca taisul este uzat, ai nevoie de o piatra grosiera, granulatia 220, cu cea de 1000 vei munci mult si vei uza inutil si piatra.

#4457
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

 napoleono, on 20 mai 2023 - 16:28, said:

Ce imi recomandati? Am vazut mentionat brandul Cerax sau Naniwa de mai multe ori pe acest topic - un 1000/3000 ar fi ok? Sau orice alta recomandare e bine-venita
Pentru cutite bune , fara probleme , pentru mentenanta , Naniwa 1000/3000 e foarte ok .
Pentru cutite varza cu lama si tais deformate , NU .
Pentru acasa , la cutite fara pretentii , mai bine un polizor pentru ascutire umeda cu turatie cat mai mica .

#4458
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 15.02.2021
Am in plan si 2-3 cutite decente, dar pana le cumpar am zis sa invat.

Deci am stabilit ca ce am propus eu initial, e overkill pentru momentul de fata, dar nici nu vreau sa renunt sa iau o piatra fiindca pe langa utilitatea ascutirii, ar fi si o placere personala. Deci varianta cu polizorul e exclus.

#4459
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu lua termenul de ''polizor'' drept...varianta clasica ! Un Tormek cu piatra japoneza SJ-250/4000 cu roata de honuire din piele , bate multe tipuri de ascutit .

#4460
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu se încadrează în bugetul de 300 de lei, e cam de 10 ori mai scump, dar e bun, ce i drept.

Ia naniwa aia si o piatră diamantată 400 -1000, e suficient.

#4461
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 462
  • Înscris: 01.11.2005
https://www.finetool...ster/DSFT-31334


https://www.finetool...ter/DSFT-313346

1000/3000 de la Naniwa mi s-a recomandat si mie la inceput si a fost ok!

Haidu de 280 pentru cutite f. uzate n-a fost buna!

Dupa 3000 foloseac strop facut dintr-o curea gasita prin casa + pasta abraziva de la Carbochim pe care o gasesti la Dedeman!

Sunt multe metode de a ascuti un cutit! Iti alegi ce e ok pt tine!

#4462
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

 yekun, on 20 mai 2023 - 18:18, said:

Nu se încadrează în bugetul de 300 de lei, e cam de 10 ori mai scump, dar e bun, ce i drept.

Ia naniwa aia si o piatră diamantată 400 -1000, e suficient.
Exista si copii mai ieftine , la asta ma refeream ! Mai ai bricegutu' ala care taie un Fallkniven Posted Image ?

Editat de Alltrack, 20 mai 2023 - 21:21.


#4463
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.426
  • Înscris: 13.10.2022

 Alltrack, on 20 mai 2023 - 21:15, said:


Exista si copii mai ieftine , la asta ma refeream ! Mai ai bricegutu' ala care taie un Fallkniven Posted Image ?

Da, pe la 1000 de lei, probabil.

La ce te referi tu, mai concret ? Ce briceag care taie un cuțit Fallkniven ?
Oi fi fost eu beat când am postat vreo aiureală, adu mi aminte, te rog..

#4464
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postyekun, on 20 mai 2023 - 22:22, said:

La ce te referi tu, mai concret ? Ce briceag care taie un cuțit Fallkniven ?
Oi fi fost eu beat când am postat vreo aiureală, adu mi aminte, te rog..
Cred ca daPosted Image ! Pe un alt topic mi-ai spus ca un briceag pe care il detii...din ''pulberi''...sau o fi fost vorba de pulberePosted Image  taie cutitul Fallkniven pe care l-am postat eu ! Si are lama de peste juma' de centimetru grosime...6 mm .
https://www.lamnia.c...edition-s1pro10

Editat de Alltrack, 21 mai 2023 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate