Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Sistem Akai sp 310 av 329

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
IMPERIAL70

IMPERIAL70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.08.2009
Din intimplare ma aflam in supermarketul cu pricina, cind un angajat zelos, incerca sa impresioneze un posibil client, cu acest ~sistem~. Rezultatul , criminal, pustiul vinzator forta niste basuri pe incintele alea fara vlaga. Am incercat sa-i spun, sa nu le mai chinuie ca atita pot, dar nimic tipul tot schimba niste mp3 cu trance si se uita la reactia posibilului musteriu, dar acesta nimic. Concluzia mea umila est ca ~da~ este peste promotiile cu Genius 5.1 SW-HF , deoarece are si radiou. :naughty:

#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 oktfield, on 30th March 2011, 00:13, said:

ce  nu  am  vazut  sa  se  planga  nimeni  din  admiratori,  e  ca  acest  amplituner akai av 329  are  un  zgomot  de  nefiltrare sesizabil la  nivele mici - pt  mine e  deranjant  chiar  dc  e  mic (la  nici  unul din vintage le  mele nu se auzea asa  ceva)
l am  luat  ca  arata bine si e pe  tranzistori/ transf  toroidal  dar  nu  m am asteptat  sa  nu aiba decuplari pe surse/preamplif
Fiind  impanat cu  tot  felul  de  comutatoare digitale  nu am curaj  sa  ma  bag  fara schema ,ce  sa i  fac, stie  cineva?!
Pune si tu o poza cu interiorul amplificatorului sa vedem si noi traf-ul ala toroidal si finalii.

#39
oktfield

oktfield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011

 titoo, on 30th March 2011, 09:24, said:

Pune si tu o poza cu interiorul amplificatorului sa vedem si noi traf-ul ala toroidal si finalii.

cam  astea  le  am  accu  ca  nu  e  desfacut > finalul  e  facut  bine  dar  proiectantu`  sau  asanmbloru`  a  facut  o  gresala (bucle de  masa  or  something)  
...adevarul  ca  si  toroidalul ...are  un  zgomot  real  il aud  de  la  un  metru  (fatza  de  un  amp telefunken  vintage  care l  am  si  traful  nu  se  aude  decat  dc  te lipesti  de  cutie....si  in  nici  un  caz  in  boxe!!!!)

note :montajul  de  langa  traf.  e....  cardul  usb...e  posibil????  sfideaza  regulile  audio

Attached Files



#40
oktfield

oktfield

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2011

 bloodhand, on 20th September 2010, 13:07, said:

Detin si eu un astfel de sistem, luat tot din Real, in decembrie 2008, pe cand era la oferta la 699 RON. Sunt foarte multumit de calitatea scoasa, dar si de puterea care reuseste sa faca fata unei sufragerii de 25mp. Are si un aspect deosebit, afisajul este destul de mare, cu indicator al volumului de sunet pe 4 benzi (in centru sunt basii, iar pe laterale mediile si inaltele), cu efecte dragute la tranzitii de reglaje, dar fara RDS pe partea de tuner FM.

Il folosesc pe toate intrarile: pe AUX, am conectat placa Realtek HD Audio de 2 canale, din notebook, pe DVD-VCD am conectat iesirea PREAMP din plasma, iar pe AC3 am conectat o placa de sunet Hercules 5.1 pe USB, montata la notebook. Singurul dezavantaj pe partea de sunet este ca necesita un subwoofer activ, separat, pentru a completa sistemul. Eu vizionez filmele 5.1 numai de pe laptop, cu BSPlayer si decodorul FFDSHOW. Din decodor se poate "arunca" semnalul care ar trebui sa iasa pe canalul SUBWOOFER, pe canalul FRONT. Astfel, basii se aud pe boxele de putere din fata, nefiind necesar subwoofer-ul suplimentar. Pe partea de radio, folosesc doar FM-ul. Mi-am conectat o antena telescopica pe care o tin undeva in spatele bibliotecii, langa fereastra, care imi asigura o receptie STEREO si fara pierderi, atat la posturile locale (de mica si mare putere), cat si la posturile de putere care emit din alte locatii (de ex in Suceava: Radio Iasi de pe Rarau, Radio AS din Falticeni). Ar mai fi o problema cu reglajul volumului pe canalele center+rear, care nu se poate ajusta decat din receiver, nu si de pe telecomanda. Eu deja m-am obisnuit sa-l reglez de la receiver, fara alte multe drumuri canapea-receiver.

Il folosesc cu urmatoarele reglaje: LOUD ON, BAS +6, TRE +10, cu mici reduceri la bass mai ales la filmele 5.1 unde bass-ul este mai puternic.

Oricum, sa nu va asteptati sa dati mare petrecere cu acest sistem, pentru ca acei 2x30W front, 3x10W center+rear nu asigura o intensitate suficient de mare a sunetului. Insa, pentru utilizare acasa este mai mult decat suficient, astfel incat deja la un volum de 32 din 64 s-ar putea sa-i deranjeze pe vecini, dar la 50 din 64, deja palpaie afisajul.





presupun  ca  numai  eu  am  problema  asta>>>  la  modelul  cu  B....au  inghesuit  cardul  si  usb  si  intrarea mp3.....chiar  langa  transformator>>>  avand  un   zgomot (usor de  brum) sesizabil mai  ales  in  pauzele de  pe  usb
Ash  vrea sa  stiu , la  modelul  AV- 329 A  exista  un  usor  brum  la  vol 02...04  ??

Attached Files



#41
tommyboy9190

tommyboy9190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2011
salutare.. am. un prieten care are sistemul akai....
http://www.xxxxxxx.r...eatre-p118.html
suna bunicel, dar sotus eu am avut acasa un receiver Sony dh700 (model vechi) +5.1 de la sony din lemn. totul are 500w . si atunci in 2009 oct a costat 1999 Ron  dar sunetul nici nu se poate compara. Sony este cu mul mai clar decat Akai. acuma in 2011 iulie am reusit sal vand am primit pt ei 950ron si am cumparat un Harman Kardon 7.2   http://www.htmarket.com/avr7550hd.html   cu 2 boxe  JBL    http://eu.jbl.com/jb...l-eu/e80ch.html + 2 sub jbl   http://eu.jbl.com/jb...eu/e150pch.html

+ doua Boston Acoustics  pt Rear (boxa podea ) + 2 BA (Bookshelf Speaker) pt souround...    sunt nemaipomeniti . totul mi a costat ~4700Euro dar a meritat... 10**. am un livind ~45-50 mp  daca dau volumul La Harman  mai mult de -10 Db deja simt sunatul si basul in mine... la +12 db se vibreaza geamul dar sunatul ramane clat . I love HARMAN

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate