Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Nikon D40 vs. Nikon D60

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postforza-stiinta, on Jan 16 2009, 00:23, said:

deci, eu cand v-am spus nu am spus ca s-a marit euro, ca yenu...
Cineva, dealer, a zis: frate, daca ai bani ia-ti AZI ca de maine....

Si nu am luat ca nu am avut bani. S-a scumpit cu 2 milioane nikon 18-70. D60 vad ca e constant .... inca.
Deci imi bag picioarele in ei, imi iau la vara cand oi pleca la mare-n Spania.

Sunt absolut incredibile cresterile de pret  pentru Nikon. :angry:
Cred ca schimb sistemul.
Sunt curios daca vor scumpi si cei de la Canon. Daca nu LA REVEDERE NIKON si o sa imi urez singur BUN VENIT IN FAMILIA CANON sau PENTAX sau ORICE ALTCEVA.

#74
greenplayer

greenplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 20.10.2005

View Postebh, on Jan 15 2009, 18:53, said:

Eu vroiam sa imi iau un amarat de sb600, dar cum a sarit de la 799 la 999 tocmai am realizat ca nu am asa mare nevoie :)
La blitz-uri exista si varianta Metz sau Nissin despre care am auzit in general lucruri bune si s-ar putea sa ramana la preturi mai rezonabile (mai ales Metz care din cate stiu e produs in Europa).

#75
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004

View Postidaho333, on Jan 16 2009, 09:10, said:

Sunt curios daca vor scumpi si cei de la Canon. Daca nu LA REVEDERE NIKON si o sa imi urez singur BUN VENIT IN FAMILIA CANON sau PENTAX sau ORICE ALTCEVA.
Daca vrei sa schimbi sistemul, grabeste-te ;) Dar daca pretul e singurul motiv... cursul valutar e acelasi pentru toti :)

Metz e facut in Germania. Din pacate noi n-avem reprezentanta Metz, dar de cumparat se poate - tot acolo unde-s si Nissin-urile :)

#76
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

View Postidaho333, on Jan 16 2009, 09:10, said:

Sunt absolut incredibile cresterile de pret  pentru Nikon. :angry:
Cred ca schimb sistemul.
Sunt curios daca vor scumpi si cei de la Canon. Daca nu LA REVEDERE NIKON si o sa imi urez singur BUN VENIT IN FAMILIA CANON sau PENTAX sau ORICE ALTCEVA.

Asta insemnand ca renunti la ce aparate/obiective/blitz-uri ai de la Nikon pt altii pe motiv ca sunt mai ieftini momentan?
Mai bine inveti sa fol ce ai la maximum si sa astepti sa coboare preturile din nou :D

#77
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
Am si eu o intrebare. Sunt incepator in domeniul foto.

Vreau sa achizitionez o camera semi-pro pentru nevoile curente(poze familie, catei, betivi, pisici, peisaje).

Calitativ(aici ma refer la modul in care sunt livrate aparatele foto cu obiectivele originale, distorsiuni in colturi, detalii) pentru un buget de max 1000-1100 euro, care ar fi cel mai indicat dintre
Canon, Sony, Nikon, Panasonic, Olympus?

Ce spuneti de http://www.pixmania....kor-18-105.html

http://www.pixmania....-blue-mega.html

#78
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
In primul rand, ai cam gresit topicul (nu alegi intre D40 si D60).
Cat despre ce sa iei cu banii aia, primele alegeri ar fi intre Pentax, Nikon, Canon (in ordine invers lexicografica). Si Sony si Olympus/Panasonic sunt OK, doar ca G1 nu este DSLR.
Discutia ar fi lunga, nu stiu la ce te astepti din partea unui aparat si nu-s sigur daca si tu stii ;) O mutam pe un alt topic? :)

#79
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Strict dintre cele doua, D90. Dar mai sunt si alte variante, cum ar fi 40D de la Canon care s-a ieftinit mult, nu ca ar fi venit pe piata la un pret mare, sau Pentax k20D. Ordinea e irelevanta, tu mergi la magazin si probeaza-le, mai ales ca stai in Bucuresti. :)

#80
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View PostKunzite, on Jan 16 2009, 12:30, said:

Daca vrei sa schimbi sistemul, grabeste-te ;) Dar daca pretul e singurul motiv... cursul valutar e acelasi pentru toti :)

Metz e facut in Germania. Din pacate noi n-avem reprezentanta Metz, dar de cumparat se poate - tot acolo unde-s si Nissin-urile :)

Eh, am si eu supararile mele. :)
As schimba sistemul pentru un Leica digital la pretul unui D40. Altfel Rapier are dreptate: E aiurea  sa schimbi un sistem doar din cauza unor diferente momentane de pret.

@Lucatas:
Nu as sari asa de usor peste modelele entry-level de la Nikon,Canon sau Pentax direct la 40D,D90, K20D and co.Umilul D40 este suficient pentru marea majoritate a noilor veniti pe taramul DSLR. Eu il am de aproape 2 ani si ma limiteaza mult mai mult nestiinta si lipsa inspiratiei decat aparatul.

Edited by idaho333, 16 January 2009 - 15:48.


#81
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostKunzite, on Jan 16 2009, 15:22, said:

In primul rand, ai cam gresit topicul (nu alegi intre D40 si D60).
Cat despre ce sa iei cu banii aia, primele alegeri ar fi intre Pentax, Nikon, Canon (in ordine invers lexicografica). Si Sony si Olympus/Panasonic sunt OK, doar ca G1 nu este DSLR.
Discutia ar fi lunga, nu stiu la ce te astepti din partea unui aparat si nu-s sigur daca si tu stii ;) O mutam pe un alt topic? :)
Scuze pentru Off-Topic! In primul rand calitatea imaginilor captate este primul criteriu restul conteaza mai putin.

View PostLucatas, on Jan 16 2009, 15:29, said:

Strict dintre cele doua, D90. Dar mai sunt si alte variante, cum ar fi 40D de la Canon care s-a ieftinit mult, nu ca ar fi venit pe piata la un pret mare, sau Pentax k20D. Ordinea e irelevanta, tu mergi la magazin si probeaza-le, mai ales ca stai in Bucuresti. :)

D90 am vazut in niste review-uri ca fiind poate cel mai bun comparabil cu D300 tot de la Nikon.
Nu stau in Bucuresti si nu am posibilitatea sa probez, decat sa cumpar online de pe site-uri din Irlanda sau U.K.

#82
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Defineste calitatea imaginii :)
Mie de exemplu imi place ce scoate K20D-ul - un nivel de redare a detaliilor fine/texturii foarte bun, culori ca lumea... Altii insa apreciaza algoritmii de NR din D90 (care-s foarte buni!), samd.
Oricum toate aparatele pot scoate - in maini versate - rezultate de exceptie; chestia e, le mai si poti seta un pic, mai pe gustul tau (contrar a ceea ce-ai crede daca te iei dupa dpreview). Dar pana te prinzi sa faci asta, pana incepi sa folosesti cum se cuvine aparatul trece ceva timp (tu fiind incepator).
IMO: nu te stresa prea tare, nu te apuca nici sa bagi foarte multi bani - la inceput, tu vei fi limitarea.
Ca sa nu continuam off-topic, cu orice nelamuriri ai putea avea in privinta K20D-ului, te putem ajuta pe topicul dedicat. Cu siguranta se vor gasi si canonisti si nikonisti care sa te ajute, cu informatii despre aparatele respective.

#83
greenplayer

greenplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 20.10.2005

View PostVali29, on Jan 16 2009, 16:46, said:

Scuze pentru Off-Topic! In primul rand calitatea imaginilor captate este primul criteriu restul conteaza mai putin.



D90 am vazut in niste review-uri ca fiind poate cel mai bun comparabil cu D300 tot de la Nikon.
Nu stau in Bucuresti si nu am posibilitatea sa probez, decat sa cumpar online de pe site-uri din Irlanda sau U.K.
Vali29, strict intre K20D si D90 pot sa-ti spun parerea mea pentru ca le-am testat personal intensiv.
Dpdv. al calitatii imaginii K20D la ISO100 obtine cele mai bune rezultate si cred ca nu are rival la categoria senzori crop daca ne limitam la ISO100 si cautam cea mai buna calitate in lumina suficienta. La sensibilitati ISO mai mari de 400 D90 e in avantaj. Desigur calitatea imaginilor depinde de multi factori, in practica mai mult de obiectiv decat de senzori care sunt comparabili la aparate de generatie asemanatoare.

#84
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
K20D-ul retine mai multe detalii inclusiv la ISO1600, cu pretul unui zgomot ceva mai mare. Impins la extrem da, D90-ul pare-a avea un avantaj (zic pare si pentru ca zgomotul e redus software pe D90).
Dupa cum ziceam, depinde de preferinte.

#85
greenplayer

greenplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 20.10.2005

View PostKunzite, on Jan 16 2009, 18:11, said:

K20D-ul retine mai multe detalii inclusiv la ISO1600, cu pretul unui zgomot ceva mai mare. Impins la extrem da, D90-ul pare-a avea un avantaj (zic pare si pentru ca zgomotul e redus software pe D90).
Dupa cum ziceam, depinde de preferinte.
Nu sunt de acord cu ce spune Kunzite, ideea cu retinerea mai multor detalii e un mit, si spre deosebire de el eu am facut teste personale intensive cu ambele aparate pe parcursul a catorva saptamani. Detaliile se regasesc oricand in RAW, ce e important nu e multimea detaliilor de pe un JPEG oarecare ci raportul semnal(detalii)/zgomot obtinut de senzor, reducere de zgomot se poate face oricand dupa preferinte in camera sau PC. Trebuie sa adaug in continuarea celor postate inainte ca am ajuns la concluziile respective folosind exclusiv formatul RAW al ambelor aparate, ignorand astfel algoritmii de NR din camera si folosind post-procesare third-party similara. In alte conditii comparatiile nici nu-si au rostul.

#86
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
:rolleyes:

Attached Files



#87
greenplayer

greenplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 20.10.2005

View PostKunzite, on Jan 16 2009, 19:06, said:

:rolleyes:
Trecand peste faptul ca cele 2 imagini sunt tot pe acolo ca nivel de detalii, cu diferenta de expunere si un pic de zgomot in plus la pentax, repet comparatia intre jpeg-uri depinde de prea multi factori (setare NR, algoritmi, setare sharpening etc) ca sa fie relevanta.

#88
silent-hill

silent-hill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2008
nu vreau sa fiu  offtopic, dar daca tot s-a  deschis subiectul intre care aparat este mai bun ce spuneti de D80 si D90 la iso 100?

#89
greenplayer

greenplayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 20.10.2005

View Postsilent-hill, on Jan 16 2009, 19:36, said:

nu vreau sa fiu  offtopic, dar daca tot s-a  deschis subiectul intre care aparat este mai bun ce spuneti de D80 si D90 la iso 100?
Exista o diferenta intre cele doua aparate la ISO 100. D80 are un senzor care are aceasta sensibilitate in mod nativ si la ISO 100 obtine calitatea maxima a imaginii, D90 are alt tip de senzor care are sensibilitatea nativa minima ISO 200, aparatul poate simula prin algoritmi software ISO 100, dar calitatea pe ansamblu a imaginii cel putin teoretic e mai slaba ca la ISO 200 (nu ma refer la zgomot care ar trebui sa fie mai mic totusi, dar este practic inexistent si la ISO 200). Nu am testat D80-ul, dar tind sa cred ca ISO 200 de la D90 e mai bun ca ISO 100 de la D80 per ansamblu, desi aparatele au senzori cu tehnologii diferite si unii prefera comportamentul CCD vs. CMOS la sensibilitati mici.

#90
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007

View PostRapier, on Jan 16 2009, 14:59, said:

Mai bine inveti sa fol ce ai la maximum si sa astepti sa coboare preturile din nou :D
Dap, pana la vara mai e

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate